Zakupy internetowe to nasz dzisiejsza codzienność. Przekonały się do nich nawet starsze pokolenia, które początkowo dość sceptycznie podchodziły do tego tematu. Nie ma się co dziwić, zakupy w sklepach internetowych są wygodne, proste i przyjemne, a rozbudowany system zwrotów pozwala na łatwy zwrot produktu, który nie spełnia naszych oczekiwań. Wydawać by się mogło, że temat jest na tyle spopularyzowany, że nie ma tutaj miejsca dla przestępców internetowych. Nic bardziej mylnego, fałszywe sklepy internetowe wciąż powstają i niestety wielu użytkowników nie dostrzega tego w porę i wpada w ich pułapkę. Na co uważać i jak sprawdzić, czy dany e-commerce jest bezpieczny?
Sprawdź, czy możesz odzyskać pieniądze lub anulować wyłudzony kredyt.
Fałszywe sklepy internetowe – tak działają internetowi przestępcy
Osoby zakładające takie witryny doskonale wiedzą jak postępować i co zrobić, aby w krótkim czasie skusić wielu klientów. Założenie sklepu internetowego w dzisiejszych czasach wcale nie jest trudne, dlatego przestępcy działają raczej krótkotrwale, ale intensywnie. Zakładając dany sklep internetowy nie nastawiają się na długofalowe prowadzenie witryny, a jedynie szybki zarobek. Oszustwa internetowe to obecnie bardzo powszechny proceder, z którym walczą już nawet organy państwowe w sposób scentralizowany.
Najczęściej mamy do czynienia z dwoma schematami działania fałszywych sklepów internetowych, czyliznajdujesz w Internecie świetną promocję na produkt, którego od dawna poszukujesz, a następnie:
- dokonujesz zamówienia i czekasz na przesyłkę, ale ta nigdy nie przychodzi a sklep internetowy w magiczny sposób “zniknął” i to wraz z Twoimi pieniędzmi (wyłudzenie pieniędzy przez Internet).
- dokonujesz zamówienia, płacisz przez fałszywą bramkę bankowości internetowej lub podajesz dane kraty płatniczej (kredytowej), a następnie oszuści kradną pieniądze z Twojego konta bankowego (włamanie na konto bankowe) i niekiedy zaciągają na Twoje dane osobowe kredyt lub pożyczkę (wyłudzenie kredytu).
Jeżeli cała przykra sytuacja skończy się jedynie na pierwszym skutku procederu, to masz wielkie szczęście. Może nie uważasz tego za wyjątkowy uśmiech losu, ale jak widzisz mogło być dużo gorzej. Internetowi przestępcy nie zawsze zadowalają się “drobnymi” sumami za zamówienie, a często zakładają takie sklepy internetowe w celu wyłudzenia danych do logowania do banku czy danych z karty kredytowej. A jak możesz się domyślić, jak je pozyskają, to straty mogą być dużo większe i wcale nie muszą się ograniczać do limitu, który posiadasz na koncie. Doskonale wiedzą jak wykorzystać zdobyte informacje w celu zaciągnięcia kredytu czy wzięcia sprzętu na raty, a odkręcenie podpisanej umowy będzie trudne i czasochłonne.
Padłeś ofiarą oszustwa bankowego?
Możesz odzyskać wszystkie środki i anulować wyłudzony kredyt
Przeanalizujemy Twoją sytuację bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.
Internetowi oszuści wykorzystują czas, w którym klienci nieco tracą czujność i bardziej niż na bezpieczeństwo patrzą na dorwanie świetnej okazji. Do takich momentów w roku należą z pewnością Święta Bożego Narodzenia czy Black Friday, a także sezonowe wyprzedaże.
Oczywiście nie każdy sklep internetowy, który akurat ma w ofercie fajną promocję czy wyprzedaż musi zostać wpisany na czarną listę, jednak zanim wpadniemy w wir zakupów powinna zaświecić nam się czerwona lampka, szczególnie jeśli wcześniej nie korzystaliśmy z danego sklepu, ani nic o nim nie słyszeliśmy.
Sygnały alarmowe, które powinny zwrócić Twoją uwagę
Każdy z nas posiada swoje sprawdzone sklepy internetowe, z których chętnie korzysta i do których regularnie wraca. Są też takie, które znają wszyscy, bo większość sieciowych sklepów stacjonarnych ma także swoje miejsce w sieci. Jednak czasem bywa tak, że poszukujemy produktu, który nie jest tam dostępny lub po prostu chcemy spróbować czegoś nowego. Pamiętaj wtedy o tym, żeby zachować zdrowy rozsądek i zanim pochwalisz się przyjaciołom złotą okazją, którą znalazłeś w Internecie sprawdź, czy nie padłeś ofiarą marketingu. Jak to sprawdzić? Nie zawsze się da, jednak jest kilka elementów, które pomogą Ci zweryfikować prawdziwość danej oferty oraz to, czy sprzedający to nie jest fałszywy sklep internetowy.
Ceny, które zwalają z nóg
I to w tym pozytywnym słowa znaczeniu. Inaczej mówiąc “złote okazje cenowe” każdego łowcy promocji. Tak, to prawda, czasami można upolować dobre okazje i nie są one wcale chwytem marketingowym internetowych oszustów. Jednak jeśli dany produkt trzyma cenę w każdym sklepie internetowym, a promocje na niego się raczej nie zdarzają, raczej wątpliwa jest sytuacja, w której nagle pojawia się on w super cenie, w nowym sklepie internetowym, o którym wcześniej nie słyszałeś. Patrząc na to chłodnym okiem zapewne przyznasz nam rację. Jednak wiemy, że czasami wir okazji może wciągnąć nawet osobę, która na co dzień należy do grona raczej ostrożnych.
Brak informacji o wysyłce
Każdy szanujący się sklep internetowy posiada osobną podstronę, na której podane są informacje dotyczące sposobów i kosztów wysyłki. Najczęściej współpracują oni ze znanymi przewoźnikami kurierskimi lub umożliwiają wysyłkę do znanych punktów odbioru. Jeśli nie możesz znaleźć takiej informacji, wydaje Ci się, że jest ona ukryta i właściciel witryny specjalnie nie chce jej udostępniać, może to świadczyć o tym, że dany sklep internetowy to scam (oszustwo).
Brak danych kontaktowych
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku braku strony “kontakt” czy “o mnie”. Powinny znaleźć się tam informacje umożliwiające lokalizację punktu stacjonarnego, a także dane rejestrowe firmy takie jak NIP czy KRS. Uczciwy sprzedawca raczej udostępnia takie dane klientom, a ich brak powinien być uznany za czerwoną flagę.
UWAGA! Oszuści potrafią podszywać się pod już istniejące firmy oraz marki. Niekiedy sprawdzenie danych będzie niewystarczającą informacją o właścicielu witryny sprzedażowej.
Brak obecności w mediach społecznościowych
Ten punkt należy potraktować z lekkim dystansem. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy sklep internetowy ma swoje konto w popularnych mediach społecznościowych, jednak większość raczej wie, jakie korzyści z tego wynikają i stara się być blisko swojej społeczności. Twoją uwagę powinien przykuć nie tylko brak konta, ale także podejrzana aktywność lub jej brak od dłuższego czasu i wznowienie z zupełnie innym produktem.
Regulamin prawdę Ci powie
Regulaminy sklepów internetowych są jak instrukcje obsługi dla niektórych – zupełnie zbędne. Jednak można z nich dowiedzieć się naprawdę ciekawych rzeczy, o ile w ogóle uda Ci się go znaleźć. Fałszywe sklepy internetowe często nie wysilają się na tyle, aby umieścić go na swojej stronie internetowej. Jednak jeśli już go znajdziesz – przeczytaj. Wiele sklepów internetowych oferuje produkty w super cenach dzięki temu, że importuje je bezpośrednio z Chin i nie zaznacza tego przy opisach produktów czy na stronie głównej. Klient, który zamawia taki produkt nie jest świadomy tego, że na wysyłkę będzie musiał czekać dwa miesiące. A w regulaminie, taki zapis przecież się znajdował.
Zweryfikuj w Google
Wydaje Ci się, że znalazłeś złotą ofertę, z której aż żal nie skorzystać? Przed przejściem do płatności wpisz nazwę sklepu w wyszukiwarkę. Zwróć uwagę, czy otrzymujesz wyniki wyszukiwania bezpłatne czy też sa one płatne (sponsorowane). Wyniki mogą Cię zadziwić. Oczywiście nie ma nic złego w tym, że dany sklep internetowy nie posiada ich wcale. W końcu każdy kiedyś zaczynał i być może jest to zupełnie nowy twór, który dopiero zdobywa popularność. Jednak jeśli wcześniej użytkownicy mieli problem z danym sklepem internetowym, to informacje o tym najpewniej znajdziesz na forach.
Sprawdź, czy dostępna jest wysyłka za pobraniem
Wiemy, że płatność internetowa i możliwość odebrania paczki w punkcie w dowolnym terminie jest wygodną opcją. Wcale nie musisz zamawiać produktu za pobraniem, ale sprawdź czy sprzedawca umożliwia taką opcję. Jej brak powinien być kolejnym alarmującym sygnałem.
Podejrzane i fałszywe sklepy internetowe – lista
Zacznijmy od tego, że takich stron dziennie może powstać kilkaset lub nawet kilka tysięcy, więc nikt nie jest w stanie stworzyć kompletnej listy, która będzie obejmowała wszystkie niebezpieczne witryny czy sklepy internetowe. Co więcej, zagrożenia mogą płynąć także z popularnych witryn aukcyjnych czy market place w mediach społecznościowych. Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek i dokładnie weryfikować wszystkie oferty, a jeśli jakaś wyda Ci się podejrzana, po prostu nie korzystać z niej. Fałszywe sklepy internetowe w zestawieniu z tymi legalnymi to jakiś ułamek procenta.
Niemniej jednak strażnicy Internetu podejmują próby wyłapywania takich niebezpiecznych stron i starają się ukrócić działanie internetowych przestępców. Jedną z takich witryn jest cert.pl, który działa w porozumieniu z Ministrem Cyfryzacji i największymi operatorami telekomunikacyjnymi. Każdy ma dostęp do regularnie aktualizowanej listy niebezpiecznych witryn, które są zgłaszane przez użytkowników, a weryfikowane przez wykształconych pracowników CERT. Ta lista obejmuje strony, które zajmują się wyłudzaniem danych osobowych lub uwierzytelniających od użytkowników. Jeśli trafiłeś na taką stronę, a nie ma jej w spisie, możesz zgłosić potencjalne niebezpieczeństwo przez formularz: https://incydent.cert.pl/phishing
Listę podejrzanych sklepów internetowych, czyli takich które wzbudzają pewne obawy, możesz znaleźć także pod adresem: https://cyberrescue.info/podejrzane-sklepy-internetowe-lista/ lub https://www.legalniewsieci.pl/aktualnosci/podejrzane-sklepy-internetowe
Twórcy tego rankingu podkreślają, że nie mają potwierdzenia sądowego, że dane sklepy popełniły oszustwo. Są to witryny zgłaszane przez użytkowników na podstawie ich wątpliwości i negatywnych doświadczeń.
Padłem ofiarą “złotej promocji”. Co robić?
Przede wszystkim nie panikować, ale też nie udawać, że nic się nie stało. Nawet jeśli dotyczyło to przedmiotu o niewielkiej wartości i nie chcesz robić z tego “afery”, to pamiętaj, że nie otrzymanie zamówionego przedmiotu może nie być Twoim jedynym zmartwieniem. Zawsze istnieje obawa o to, że oszuści wykorzystają Twoje dane osobowe, które są dużo cenniejsze. O tym gdzie zgłosić oszustwo internetowe i jak się zachować pisaliśmy tutaj, dlatego odsyłam Cię teraz do tego artykułu.
Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć działać, a jeśli oszuści wzięli kredyt czy pożyczkę na Twoje dane, to wcale nie musisz jej spłacać! Znasz ten problem? Zachęcamy Cię w takim razie do kontaktu – pomogliśmy już tysiącom poszkodowanym, a sprawy tego typu nie mają przed nami tajemnic.
Skorzystaj z bezpłatnej analizy sprawy!
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Cyberbezpieczeństwo (58)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Porady dla dłużników (435)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (101)