Na samym początku zaskoczenie, później złość. Raczej nikt nie doznaje pozytywnych emocji, gdy na jego konto włamują się oszuści i zerują rachunek. Niestety w dobie postępującej cyfryzacji takie sytuacje zdarzają się coraz częściej, a przestępcy stosują coraz bardziej wymyślne metody, którymi próbują zwieść klientów banków. Włamanie na konto bankowe to dzisiaj równie często spotykane przestępstwo jak pospolita kradzież. Co zrobić, kiedy oszuści włamią się na konto bankowe i ukradną z niego pieniądze?
Sprawdź, czy możesz odzyskać pieniądze lub anulować wyłudzony kredyt.
Włamanie na konto bankowe – statystyki 2023
Kradzież pieniędzy z konta bankowego stała się codziennością. Przez ostatnie lata stale wzrasta liczba osób, która została poszkodowana tego rodzaju przestępstwem. Ataki nie są kierowane tylko w bogatych przedsiębiorców, ale również w zwykłych obywateli.
Złodzieje najczęściej starają się wyłudzić dane do logowania, by wykraść w ten sposób pieniądze. Wiele osób uważa, że to zagrożenie ich nie dotyczy, ale niestety statystyki przerażają. Cyberprzestępcy w II i III kwartale 2021 roku wykradli 33 mln zł.
Jak przestępcy najczęściej wykradają pieniądze?
Zauważyć można, że cyberprzestępcy stosują metody, które na samym początku mają na celu wykraść dane ofiary. Szczególnie często i chętnie korzystają z podstawionych stron banków czy bramek płatności. Nieświadomy klient danego banku otrzymuje informację, że musi jak najszybciej zmienić hasło lub od znajomego na Facebooku otrzymuje link do poratowania pieniędzmi – oczywiście z przejętego konta.
Padłeś ofiarą oszustwa bankowego?
Możesz odzyskać wszystkie środki i anulować wyłudzony kredyt
Przeanalizujemy Twoją sytuację bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.
Tego rodzaju sytuacje inicjują zdarzenia, gdzie złodzieje włamują się na konto bankowe swoich ofiar. Oznacza to, że włamanie się na konto bankowe może nadejść nawet z najmniej oczekiwanych kierunków. Odwiedzając potencjalnie zaufane strony mogą one okazać się zwykłym oszustwem, które stanowi platformę do pozyskiwania naszych wrażliwych danych. Kradzież danych osobowych to norma w świecie cyberoszustów.
Druga często używana metoda oszustów to kontakt telefoniczny, podanie się za konsultanta banku i prośba o zainstalowanie aplikacji pomocniczej. Dobrym przykładem jest tutaj oszustwo na pracownika banku. Tutaj można się zastanowić, jak oszuści nabierają nieświadomych klientów banków i co potwierdza ich wersję, że są prawdziwymi pracownikami banku. Odpowiedzią tutaj jest nazwa, która wyświetla się zamiast numeru telefonu np. Infolinia mBank. Warto wiedzieć, że każdy z nas może podmienić numer telefonu na dowolną frazę lub wyraz, tak by wyświetlał się u odbiorcy.
W trakcie rozmowy oszuści namawiają potencjalną ofiarę do zainstalowania aplikacji AnyDesk, która pozwala im widzieć ekran urządzenia ofiary. W ten sposób pozyskują dane do logowania do bankowości elektronicznej. Kradzież pieniędzy następuje od razu, ewentualnie tuż po zakończeniu rozmowy ma miejsce włamanie na konto bankowe i przelew środków na rachunek oszusta.
To zaledwie kilka przykładów z całego spektaklu możliwości jaki stosują oszuści. Aby nie dać się oszukać warto być przede wszystkim czujnym. Jednak nie zawsze uda się w ten sposób przeciwdziałać przestępstwu. Czasami nawet najbardziej świadome osoby dają się oszukać.
Włamanie na konto bankowe. Co zrobić?
Gdy jesteś ofiara włamania na konto bankowe to w pierwszej kolejności należy zgłosić zaistniałe zdarzenie na infolinię banku lub skontaktować się z konsultantem przez aplikację bankową. Tutaj czas jest kluczowy. Jeśli zauważymy dziwne transakcje, powiadomienia, SMS do autoryzacji, jak najszybciej zgłośmy to do naszego baku. Pracownik powinien natychmiast zablokować dostęp do naszego konta oraz kart kredytowych. Najczęściej pieniądze przesyłane do innych banków są pod koniec dnia. Daje nam to spore szanse, że transakcja zostanie anulowana.
Włamanie na konto bankowe jest przestępstwem, dlatego koniecznie jak najszybciej poinformuj o nim policję. Być może oszust zostawił jakieś ślady, które pomogą go znaleźć. Niestety najczęściej jest na to mała szansa, ale zawsze pomaga to zablokować adresy czy numery telefonów, które zostały użyte do popełnienia przestępstwa i ochronić tym sposobem kolejne ofiary.
Odzyskiwanie pieniędzy — reklamacja bankowa w przypadku oszustwa
Gdy już zawiadomiliśmy bank i policję o tym, że miało miejsce włamanie na konto bankowe, to czas zacząć starać się o odzyskanie pieniędzy. Niewiele osób wie, że za pieniądze odpowiada nie tylko właściciel rachunku lecz także bank. Zgodnie z ustawą Prawo bankowe ma on obowiązek ochraniać klienta i jego środki przed nieautoryzowanymi transakcjami. Czyli ma on zabezpieczyć konto bankowe i płatności tak, by były bezpieczne.
Polskie i europejskie prawo wymaga od banków przywrócenia stanu rachunku w ciągu 48h, w przypadku, gdy przelew nie został autoryzowany przez klienta, nawet jeśli klient potwierdził go np. SMS-em. Niestety banki nagminnie starają się odrzucać reklamacje, zarzucając niedbalstwo lub celowe działanie. Mimo że w większości przypadków klienci mogą odzyskać te pieniądze od banków.
Postępowanie sądowe
Jeżeli dotknęło cię włamanie na konto bankowe, to nic straconego. Podstawowym i najlepszym sposobem na odzyskanie pieniędzy skradzionych z konta bankowego jest skorzystanie z drogi sądowej. Warto wykorzystać tę opcję. W ostatnich latach można zauważyć, że sądy coraz częściej stają po stronie klientów banków, uznając, że to banki niedostatecznie zabezpieczyły konto przed oszustami.
Instytucje bankowe skupiają się na oskarżeniu klientów o niedbalstwo, a czasem celowe działania. Jednak nie tylko nieostrożni klienci stają się ofiarami złodziei. Cyberprzestępcy w ostatnich latach dopracowali metody oszukiwania i kradzieży pieniędzy z kont bankowych, dlatego nawet doświadczeni użytkownicy urządzeń cyfrowych padają ich łupem.
Pieniądze z konta bankowego może stracić każdy z nas, dlatego warto zaznajomić się z technikami, jakimi posługują się oszuści. Jeśli jednak uda im się nas okraść, walczmy do końca. Pamiętajmy, że przekazując pieniądze bankowi, przekazujemy także pewną część odpowiedzialności za nie.
Skorzystaj z pomocy prawnika
Droga sądowa jest rozwiązaniem, które wiele osób uznaje za ostateczność i po prostu boi się skorzystać z tej możliwości. Zyskują na tym jedynie banki. Jeśli chcesz zawalczyć o utracone pieniądze, jednak nie do końca wiesz jak się za to zabrać – skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika. Profesjonalna pomoc zagwarantuje Ci nie tylko zadbanie o każdy element i odpowiednie przygotowanie do procesu, ale niweluje także związany z tym stres.
Jeżeli przytrafiło ci się włamanie na konto bankowe, to zachęcamy do przesłania nam niezbędnych do oceny dokumentów – wstępna analiza jest całkowicie darmowa. Oszacujemy Twoje szanse i podpowiemy co warto zrobić.
Finalnie pomożemy skonstruować pozew oraz zajmiemy się wszystkimi kwestiami procesowymi. Dzięki naszej pomocy zyskasz wsparcie doświadczonego prawnika, który zajmuje się tematyką przestępstw internetowych.
Skorzystaj z bezpłatnej analizy sprawy!
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (441)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (106)
Skradziono mi pieniądze z konta. Jestem już po zgłoszeniu sprawy na policję. Kwot, o której mowa to prawie 18 tys PLN. Pieniądze przelewane były transzami na inne konto revolut czy coś w tym stylu. Osobiście nawet takiego konta nie powiedzmy. Co mam robić ?
Dzien dobry Pani Karolino. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.