Nie milkną echa informacji o udziale Narodowego Banku Polskiego w przewalutowaniu kredytów frankowych na złote. Analitycy uważają, że zaangażowanie NBP w konwersje kredytów zapobiegnie wahaniom kursu złotówki. Które banki zdecydują się na współpracę i czy opłaci się ona kredytobiorcom?
Cytowany przez Polską Agencję Prasową, główny analityk HRE Bartosz Turek mówi, że przewalutowanie kredytów zatrzyma wahania kursu złotego. Podkreśla jednak, że nadal nie wiadomo, czy banki faktycznie zechcą zaangażować się w taką operację.
We wtorek zarząd NBP poinformował, że może rozważyć ewentualne zaangażowanie w proces przewalutowania mieszkaniowych kredytów walutowych na złote, na zasadach i według kursów rynkowych, przy spełnieniu przez banki szeregu warunków brzegowych.
Według analityka takie stanowisko banku centralnego nie powinno zaskakiwać. Udział NBP byłby potrzebny przy tej operacji, aby rodzima waluta nie straciła na wartości przy okazji masowego przewalutowania.
Odbierz bezpłatną analizę umowy kredytu frankowego. Sprawdź ile możesz zyskać.
Konwersja umocni złotego.
– Oczywiście bankowi centralnemu zależy na tym, aby złoty nie był zbyt mocny – to wspomaga eksport i poprawia PKB, ale wszystko ma swoje granice. Przecież banki, które udzieliły kredytów walutowych, potrzebowałyby dużej ilości franków, aby przewalutować kredyty. To oznacza, że w ten czy inny sposób zgłaszałyby popyt na franki. To znowu mogłoby, chociaż chwilowo zachwiać notowaniami waluty. Bank centralny jest potrzebny do tego, aby takich wahań uniknąć. Przy tym NBP podkreśla wiele warunków, aby zaangażować się w całą operację – cytuje analityka portal forsal.pl.
Które banki gotowe na przewalutowanie?
Wciąż nie wiemy czy wszystkie banki faktycznie będą chciały wziąć udział w operacji i udźwigną przewalutowanie. Jeden z banków koszty takiej operacji wycenił na 4,7 mld zł. Gdyby podobne kwoty musiały zaangażować inne banki to łącznie koszt konwersji wyniósłby nawet 35 miliardów – wylicza forsal.pl.
Ale banki ryzykują znacznie więcej w przypadku masowych pozwów. A zanosi się na to, że ich liczba będzie rzeczywiście lawinowo rosła. Coraz więcej sądowych spraw rozstrzyganych jest na korzyść kredytobiorców. A to skłania kolejnych frankowiczów do kontaktu z kancelariami prawnymi, które już wyspecjalizowały się w tego rodzaju sprawach.
Jaki wyrok SN w sprawie frankowiczów?
25 marca poznamy niezwykle istotne orzeczenie, które może być dla naszych sądów wyznacznikiem przy wydawaniu wyroków w sprawach kredytów frankowych. Izba cywilna Sądu Najwyższego odpowie na pytania dotyczące problemów prawnych związanych z tymi kredytami. Same pytania sugerują, że orzeczenie powinno być przynajmniej częściowo po myśli posiadaczy kredytów walutowych. (źródło PAP, forsla.pl)
Spłacasz/spłaciłeś kredyt frankowy?
Sprawdź ile możesz zyskać pozywając bank do sądu o unieważnienie
Zgłoś się po darmową analizę umowy kredytu frankowego.
Masz kredyt frankowy i szukasz pomocy?
Zawarłeś z bankiem umowę “frankową”? Pomożemy Ci w ograniczeniu kosztów bieżącej obsługi długu, a nawet w uniknięciu dalszych spłat i odzyskanie tego co już spłaciłeś na rzecz banku!
Chcesz dowiedzieć się więcej w jaki sposób prawnicy z Kancelarii EUROLEGE mogą pomóc Ci w sprawie frankowej i jaki jest koszt takiej pomocy? Skorzystaj z bezpłatnej analizy prawnej sprawy frankowej! Możesz to zrobić zdalnie, bez wychodzenia z domu. Wystarczy telefon albo inne urządzenie z dostępem do Internetu. Jak to zrobić?
Dostępne formy kontaktu:
- Zadzwoń: 530 333 130
- Napisz: kontakt@eurolege.pl
- Wyślij zgłoszenie: https://www.eurolege.pl/zgloszenie/
Uwolnij się z pułapki kredytu frankowego!
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Bogumił Fura
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Cyberbezpieczeństwo (58)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Porady dla dłużników (435)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (101)