W dzisiejszych czasach otrzymanie kredytu jest bardzo proste. Liczba formalności do wypełnienia jest zdecydowanie mniejsza niż jeszcze kilka lat temu. Z jednej strony jest to rozwiązanie, które ułatwia kredytobiorcom życie. Jednak z drugiej coraz więcej osób obawia się o bezpieczeństwo swoich danych, które mogą zostać wykorzystane do oszustw kredytowych.
Sprawdź, czy możesz odzyskać pieniądze lub anulować wyłudzony kredyt.
Na czym polega wyłudzenie kredytu?
Wyłudzenie kredytu to próba zaciągnięcia zobowiązania na skradzione dane osobowe z zamiarem jego niespłacania.
Warto także rozróżnić dwa oddzielne produkty finansowe: kredyt i pożyczkę. Pisaliśmy o tym we wpisie: Różnica między kredytem i pożyczką. Zasadnicza różnica jest taka, że kredyt udzielany jest jedynie przez banki. Tutaj wyłudzenia zdarzają się zdecydowanie rzadziej niż w przypadku pożyczek, jednak wciąż dochodzi do takich procederów. Wszystko przez to, że przestępcy wykorzystują możliwość ubiegania się o kredyt gotówkowy przez internet, co wiąże się z uproszczonymi procedurami. Dodatkowo wykorzystują nowoczesną technologię do tego celu. Wbrew pozorom wyłudzenie danych i zaciągnięcie na kogoś kredytu nie jest wcale trudne. Dlatego warto wiedzieć jak chronić swoje dane w sieci.
Odpowiedzialność karna za wyłudzenie kredytu
Według polskiego prawa karnego za wyłudzenie kredytu przewidziane są surowe kary. Wszystko zależy od tego, jak zakwalifikowane zostanie dane oszustwo, gdyż wyróżnia się dwa główne typy:
Padłeś ofiarą oszustwa bankowego?
Możesz odzyskać wszystkie środki i anulować wyłudzony kredyt
Przeanalizujemy Twoją sytuację bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.
- oszustwo zwykłe
- oszustwo kredytowe
Oszustwo zwykłe zostało opisane w art. 286 kodeksu karnego. Polega ono na doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem. Za tego typu przewinienie grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Natomiast oszustwo kredytowe to termin, który został opisany w art. 297 kodeksu karnego. Ma ono charakter formalny, a aby je popełnić wcale nie musi dojść do uzyskania mienia. Grozi za to od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Ten typ oszustwa tyczy się także osób, które przedstawiają nieprawdziwe dokumenty dotyczące zarobków lub innego typu zaświadczenia podczas starania się o własny kredyt.
Konsekwencje, które musi ponieść osoba wyłudzająca kredyt są dość poważne. Jednak ostateczna decyzja sądu zależy od wielu czynników. Jeżeli osoba oskarżona nie była do tej pory karana, może otrzymać karę w zawieszeniu.
Jak sprawdzić czy ktoś zaciągnął na mnie kredyt?
Najczarniejszy scenariusz wygląda tak. Listonosz wręcza Ci list polecony z banku lub od komornika. Wtedy, masz jeszcze nadzieję, że to pomyłka. Jednak po otwarciu dowiadujesz się, że masz zadłużenie na sporą kwotę. W momencie, kiedy kredytodawca upomina się o spłatę zaciągniętego zobowiązania, jest za późno na odkręcenie całej sytuacji. Nie jest to niemożliwe, jednak nieco bardziej skomplikowane, dlatego zdecydowanie prościej jest jej uniknąć.
Najprostszym sposobem jest sprawdzenie swojego nazwiska w BIK czyli Biurze Informacji Kredytowej. Do tej instytucji zwracają się wszystkie banki z prośbą o udzielenie informacji o historii kredytowej osoby wnioskującej o nowe zobowiązanie. BIK umożliwia także odpłatne ustawienie alertów. W momencie, kiedy bank lub inna firma pożyczkowa złoży zapytanie na Twój temat, dostaniesz powiadomienie. Pozwoli Ci to na szybsze podjęcie reakcji i uniknięcie wyłudzenia kredytu na Twoje nazwisko.
Wiem, że ktoś zaciągnął na mnie kredyt – gdzie szukać pomocy?
Najważniejsze to zacząć działać. Niezależnie od tego na jakim etapie jest wyłudzenie kredytu najpierw musisz sprawę zgłosić na policję. Tam zostanie odnotowane powiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Jest to dokument, który z pewnością przyda się podczas rozmowy z bankiem, a także w przypadku rozprawy sądowej. To krok, który uruchamia całą procedurę i pozwala policji na rozpoczęcie poszukiwań sprawcy.
Kolejny krok to skontaktowanie się z instytucją, która udzieliła tego zobowiązania. Niestety, w wielu przypadkach rozprawa sądowa jest nieunikniona. Rzadko kiedy udaje się złapać osobę, która dokonała przestępstwa, dlatego poszkodowany musi udowodnić, że jest ofiarą. Tego typu rozprawy często ciągną się przez długie miesiące i nie należą do najprostszych. Dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata, który posiada doświadczenie w podobnych sprawach.
Czy muszę spłacać kredyt, który został zaciągnięty na moje dane?
Spłacanie tego typu zobowiązania wydaje się być bezzasadne. Jednak bank czy instytucja kredytowa mają prawo żądać zapłaty od osoby, na którą zostało zaciągnięte zobowiązanie. Dlatego tak ważne jest, aby zacząć działać od razu, kiedy dowiesz się o umowie kredytowe, która została zawarta na Twoje dane. Zgłoszenie sprawy na policję to wszczęcie oficjalnego postępowania i sygnał dla banku. Przeważnie na tym etapie możliwe jest zawieszenie postępowania egzekucyjnego do czasu wyjaśnienia sprawy.
Jak skutecznie bronić się przed wyłudzeniem kredytu?
Choć nie ma skutecznej metody i praktycznie każdy może paść ofiarą przestępstwa, to warto zachować czujność, która może przed tym uchronić. To proste kroki, które sprawią, że Twoje dane będą bezpieczniejsze.
Bezpieczeństwo w sieci
Przede wszystkim warto stosować bezpieczne hasła w bankowości elektronicznej i logować się zawsze z bezpiecznego miejsca. Warto posiadać także dodatkowe zabezpieczenie w postaci antywirusa, który może skutecznie wychwycić podejrzane strony internetowe. Podawanie swoich danych osobowych, nawet w przypadku formularzy nie związanych z bankowością, powinno być zawsze przemyślane. Nigdy nie wiesz do czego mogą zostać wykorzystane.
Chroń swoje dokumenty
Do wyłudzenia kredytu może dojść także wtedy, kiedy ktoś ukradnie Twoje dokumenty. Sprawdzaj regularnie czy posiadasz dowód osobisty i kartę do bankomatu. Obecnie wiele ludzi stosuje nowoczesne rozwiązania jak płatności BLIK czy wirtualną kartę w telefonie i nawet nie orientuje się, kiedy utraci fizyczny dokument. Warto więc regularnie sprawdzać, czy posiadasz wszystkie dokumenty, a w przypadku braku natychmiast je zastrzec.
Zabezpiecz swoje dane
Warto skorzystać z zabezpieczenia jakim jest alert BIK. To usługa płatna, której koszt wynosi 24 zł rocznie. Jest to stosunkowo niewielka kwota biorąc pod uwagę to, przed czym może Cię uchronić. Dzięki temu otrzymasz od razu informację na adres e-mail lub SMS o tym, że ktoś się pod Ciebie podszywa. Pozwoli Ci to na szybką reakcję i wyprzedzenie oszusta.
Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z pomocy Kancelarii EUROLEGE!
W przypadku wyłudzenia kredytu trzeba działać szybko. W Kancelarii Eurolege doskonale o tym wiemy, dlatego duży nacisk kładziemy na szybkość kontaktu i weryfikacji każdej zgłoszonej sprawy. W pracy korzystamy z nowoczesnych technologii, dlatego swoją sprawę możesz zgłosić zarówno przez Internet jak i telefonicznie. Załatwisz wszystko bez wychodzenia z domu.
Dodatkowo mamy do dyspozycji doświadczony zespół prawników, którzy zajmują się sprawami związanymi z wyłudzeniem kredytu. Każda analiza wstępna jest przeprowadzana całkowicie za darmo. Podczas pierwszego kontaktu specjaliści zaproponują Ci możliwe rozwiązania oraz przedstawią warunki współpracy. Jest to całkowicie niezobowiązujące.
Zadzwoń, napisz lub skorzystaj z formularzu kontaktowego znajdującego się na naszej stronie internetowej. Po zapoznaniu się ze sprawą ustalimy jak możemy Ci pomóc.
Skorzystaj z bezpłatnej analizy sprawy!
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Cyberbezpieczeństwo (58)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Porady dla dłużników (435)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (101)