Otrzymując pismo z sądu wiele osób nie wie jak zabrać się do napisania odpowiedzi. Problem z gotowymi rozwiązaniami na różnych stronach internetowych jest jedne – wielość pism sądowych i brak dopasowania rozwiązania do konkretnych potrzeb. Dlatego w naszym artykule wskażemy jakie pisma sądowe może otrzymać osoba pozwana i co należy na nie odpisać oraz w jakim terminie to zrobić.

Wszystkie podawane przez nas informacje w artykule są wynikiem wielu lat doświadczeń oraz szerokiej praktyki w sprawach sądowych. Ze względu na zakres naszej działalności oraz dbając o to, aby materiał nie był za bardzo obszerny skupimy się na pismach procesowych w sprawach z powództwa banków, firm pożyczkowych oraz chwilówek. Generalnie skoncentrujemy się na odpowiedziach na pisma w sprawach o zapłatę.

Czym jest pismo z sądu w sprawie o zapłatę?

Otwierając kopertę z przesyłką sądową możesz być pewien jednego. Na pewno w środku znajdziesz pismo sądowe. Możliwości jest bardzo wiele. Wynika to z faktu, że sądy wysyłają różne pisma w różnych sprawach. Zależne jest to również od etapu na jakim znajduje się dana sprawa sądowa. Tak jak napisaliśmy wyżej, w materiale skupimy się na pismach sądowych otrzymywanych przez osoby pozwane w sprawach o zapłatę. Jakie pisma mogą otrzymywać pozwani z sądu cywilnego? Oto kilka najczęściej występujących rodzajów takich pism:

  • nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym,
  • nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym,
  • wyrok zaoczny,
  • wyrok wydany na posiedzeniu niejawnym, tzw. wyrok bez rozprawy,
  • wezwanie do sądu na rozprawę,
  • zobowiązanie do złożenia odpowiedzi na pozew wraz z pozwem,
  • zobowiązanie do uzupełnienia braków formalnych pisma procesowego, np. do złożenia podpisu albo uiszczenia opłaty.

Oczywiście są to tylko przykładowe pisma jakie sąd może wysłać do osoby pozwanej o zapłatę stanowiące. Rodzajów tych pism może być zdecydowanie więcej. Dlatego zalecamy, aby każde pismo otrzymywane z sądu konsultować ze specjalistą albo prawnikiem. W naszej Kancelarii EUROLEGE wstępna konsultacja i analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna.

Jak napisać odpowiedź na pismo z sądu? Czy jest jakiś wzór pisma procesowego?

Oczywiście na wielu stronach internetowych możecie Państwo znaleźć liczne wzory pism procesowych. Najczęściej spotykane to:

Jednak poza ogólnymi, formalnymi rysami wzory pism procesowych nie zawierają żadnych konkretnych rozwiązań dla osoby z nich korzystającej. Przede wszystkim wzór pisma procesowego ściągnięty z przypadkowej strony internetowej może być początkiem kłopotów. Dlaczego? Ponieważ takim pismem nie załatwisz swojej sprawy pozytywnie.

Wzór odpowiedzi na pismo z sądu zazwyczaj jest tylko pewną namiastką pisma. Aby było one dobrze stworzone potrzeba dodatkowych rzeczy. Należy dokładnie opisać co się chce oraz podać należne fakty, twierdzenia, zarzuty oraz dowody. Nie wystarczy napisać jednego zdania. Takie coś nie załatwi sprawy. A pisanie samodzielnie, nie znając metodyki procesu może skończyć się przegraną mimo dobrych chęci.

O jakich brakach we wzorach piszemy? Przede wszystkim wzór pisma nie zapewni osobie piszącej wskazania odpowiedniego zarzutu procesowego. Przykład? Zarzut przedawnienia roszczenia. A do tego każdy z postawionych zarzutów należy nie tylko wskazać, ale też wykazać i niekiedy udowodnić. Nie jest to zadanie łatwe dla osób nie posiadających doświadczenia procesowego. Szczególnie, jeśli po drugiej stronie mamy profesjonalny podmiot reprezentowany przez radcę prawnego albo adwokata…

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Masz tylko 14 dni na sprzeciw i anulowanie długu!
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz szanse na oddłużenie oraz jak możemy Tobie pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Dlatego nie zalecamy, aby korzystać ze wzorów pism procesowych znalezionych gdzieś w Internecie. Nawet, jeśli są to strony zaufane, np. strony internetowe sądów rejonowych czy okręgowych. Dokumenty w każdej sprawie powinny zostać rzetelnie przeanalizowane. Nie wystarczy pobieżne zapoznanie się z ich treścią. Należy wiedzieć czego się szuka i pod jakim kątem czytać konkretne dokumenty, np. umowę kredytu, wypowiedzenie umowy kredytu czy wezwanie do zapłaty.

Termin odpowiedzi na pismo z sądu

Każda odpowiedź na pismo z sądu oznaczona jest jakimś terminem. Zazwyczaj będą to 2 tygodnie liczone od dnia odebrania przesyłki sądowej. Taki termin przeznaczony jest dla sprzeciwu od nakazu zapłaty, zarzutów od nakazu zapłaty czy sprzeciwu od wyroku zaocznego.

W przypadku odpowiedzi na pozew będą to jedynie zasadniczo 2 tygodnie. Jest to minimalny termin jaki sąd może wyznaczyć osobie pozwanej, aby złożyła odpowiedź na pozew. Termin 2 tygodni może zostać jednak przez sąd wydłużony. Bywa tak wcale nie rzadko. Wówczas mogą to być np. 3 tygodnie, a nawet 1 miesiąc. Szczególnie takie wydłużenia terminów w odpowiedzi na pozew spotyka się w sprawach skomplikowanych o dużych wartościach przedmiotu sporu i znacznej ilości dokumentacji.

Odpowiedź na pismo z sądu – mam problem i szukam pomocy. Gdzie mogę ją uzyskać?

Stare polskie przysłowie „kto szuka, nie błądzi” jest w przypadku spraw sądowych idealnym rozwiązaniem. Trzeba tylko wiedzieć czego się szuka, jak to zrobić oraz komu zlecić prowadzenie swojej sprawy. Zawsze należy być ostrożnym w zapewnieniach podmiotu, do którego kierujemy się z ważnymi dla nas tematami. Szczególnie, jeśli chodzi o sprawy sądowe, reprezentację naszych interesów oraz pisanie pism do sądu. Należy zwracać szczególną uwagę na doświadczenie osoby, która ma podjąć się pomocy. Pamiętaj, że nie każdy adwokat i radca prawny jest specjalistą w sprawach o zapłatę. Szczególnie, jeśli chodzi o sprawy tak trudne formalnie i merytorycznie jak te z bankami, chwilówkami czy firmami windykacyjnymi.

W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat zajmujemy się pomocą osobom zadłużonym. Pomagamy im i reprezentujemy je przed wszystkimi sądami w Polsce. Pomagamy również tym, którzy wyjechali za granicę zostawiając za sobą bagaż długów. Chodzi o naszych rodaków mieszkających poza granicami kraju. Żadne wołanie o pomoc nie pozostaje u nas bez odpowiedzi.

Z naszych statystyk wynika, że już kilka tysięcy osób uzyskało oddłużenie dzięki naszej bezpośredniej pomocy. Natomiast wstępnych porad i konsultacji w sprawach odbyliśmy już kilkadziesiąt tysięcy. Na przestrzeni czasu nabyliśmy ogromnego doświadczenia w tym jak należycie wypełniać rolę obrońcy osób zadłużonych. Znamy pisma oraz taktykę procesową banków, firm windykacyjnych oraz pożyczkowych.

Chcesz uzyskać bezpłatną analizę swojej sprawy? Wszystko załatwisz u nas zdalnie, bez konieczności wychodzenia z pracy czy domu. Wystarczy, że posiadasz telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Możesz skontaktować się z nami przez telefon albo mailowo. Możliwe jest także wysłanie do nas zgłoszenia przez formularz. W takiej sytuacji oddzwaniamy najpóźniej następnego dnia roboczego.

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Formularz zgłoszeniowy: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/

Kategorie: Porady dla dłużników Tagi: Brak tagów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.