Postępowanie egzekucyjne skierowane do konta bankowego to jedna z najczęstszych i najprostszych metod działań komorniczych. W głowach osób zadłużonych – a nawet niezadłużonych – potrafi pojawić się pytanie: czy komornik może zając konto nienależące do dłużnika? Odpowiadamy poniżej.

Nigdy nie byłem dłużnikiem. Czy komornik ma prawo do zajęcia mojego konta bankowego?

Podstawą prawa zobowiązań jest odpowiedzialność za własne długi. Od tej zasady są wyjątki, ale niezbyt licznie spotykane, a są nimi w szczególności:

Więcej na ten temat pisaliśmy już na naszym blogu w artykule: „Jak można zostać dłużnikiem nie biorąc kredytu? To możliwe!

Odpowiadając jednak konkretnie na postawione pytanie: NIE, komornik nie może zająć konta bankowego nienależącego do dłużnika. Wynika to z przytoczonego wyżej faktu o odpowiedzialności za własne długi. Wszczynając postępowanie egzekucyjne komornik otrzymuje liczne informacje o osobie zadłużonej. W szczególności istotną informacją jest numer PESEL dłużnika. Korzystając z informatycznego systemu OGNIVO komornik ustala z niespotykaną kiedyś prędkością czy, a jeśli gdzie osoba dłużnika ma konto bankowe. Po otrzymaniu informacji zwrotnej z banku, że dłużnik posiada w nim konto bakowe dochodzi do jego zajęcia. Zazwyczaj osoba zadłużona dowiaduje się o fakcie zablokowania konta bankowego w momencie korzystania z usług bankowych. Najczęściej będzie to próba wypłaty środków w bankomacie, wejście na konto internetowe czy próba zapłacenia za zakupy w sklepie.

Jak więc widać komornik zajmuje konto bankowe be powiadomienia. Zazwyczaj dopiero po pewnym czasie dłużnik otrzymuje od komornika formalne pismo, czyli zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Nie oznacza to jednak, że osoba zadłużona nie może się bronić. Wręcz przeciwnie, w niektórych sytuacjach może, a nawet powinna to robić. O czym szerzej za chwilę.

Podsumowując: komornik nie może zająć konta bankowego, które nie należy do dłużnika. Powód? Zajęcie konta bankowego następuje wobec osoby o konkretnym numerze PESEL.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Mam komornika na koncie i nie wiem dlaczego. Co z tym zrobić?

Kiedy komornik zajmuje Twoje konto bankowe jest to zazwyczaj szokiem. Musisz jednak opanować nerwy, ponieważ istnieją skuteczne i sprawdzone metody oddłużania z komornikiem. Szansę na to mają jednak osoby, które o całej sprawie dowiedziały się dopiero od komornika. To znaczy, że zanim się on pojawił nie otrzymywały żadnych pism z sądu w tej sprawie. Nie chodzi tutaj o wezwania do zapłaty z firm windykacyjnych, ale konkretnie o jakiekolwiek pismo z sądu, np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Jeśli o całej sprawie sądowej osoba zadłużona dowiedziała się od komornika to dobrze. W takiej sytuacji zablokowanie działań organu egzekucyjnego jest możliwe. Nie jest to droga prosta. Jednak warto podejmować starania, ponieważ poza umorzeniem egzekucji można także… ODZYSKAĆ PIENIĄDZE ZABRANE PRZEZ KOMORNIKA! Wiemy co piszemy, ponieważ od wielu lat jako Kancelaria EUROLEGE pomagamy osobom zadłużonym z komornikiem. Wspieramy osoby zadłużone na każdym etapie sprawy gdzie wierzycielem jest bank, firma pożyczkowa czy windykacyjna.

Co należy zrobić, aby liczyć na umorzenie egzekucji komorniczej i odzyskanie zabranych środków? Koniecznym stanie się złożenie wniosku do sądu o prawidłowe doręczenie Ci tytułu egzekucyjnego. Ponadto musisz w tym czasie korespondować także z komornikiem i zasadniczo także z wierzycielem. Muszą oni wiedzieć, że toczy się postępowanie zmierzające do uchylenia tytułu wykonawczego.

Chcę zablokować komornika na koncie bankowym. Gdzie szukać pomocy?

Wiemy, że zadanie polegające na umorzenie egzekucji nie jest łatwe i wymaga poza cierpliwością także dobrego przygotowania merytorycznego. Dlatego w Kancelarii EUROLEGE stworzyliśmy specjalny zespół prawników od spraw dotyczących postępowań komorniczych. W ten sposób wyszliśmy naprzeciwko oczekiwaniom naszych Klientów, którzy samodzielnie nie potrafili załatwić swoich spraw.

Krok okazał się wielkim sukcesem, ponieważ mamy na swoim koncie setki umorzonych postępowań egzekucyjnych i mnóstwo odzyskanych pieniędzy dla naszych Klientów. Pomagamy przed każdym sądem i komornikiem w kraju. Plusem jest również to, że zgłoszenia swojej sprawy możesz dokonać zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu.

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Formularz zgłoszeniowy: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/


4.9/5 - (27 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Anna pisze:

Witam serdecznie mam komornika.Ostatniego kwietnia firma windykacyjna zablokowała mi konto w banku i pobrała cala pensje tz prawie 2.100 zł,zostawiając mnie bez środków do życia czy to jest zgodne z prawem?

Kancelaria EuroLege pisze:

Wszystko zależy od tego Pani Anno, na jakiej podstawie uzyskuje Pani wynagrodzenie. Czy jest to umowa o pracę czy też umowa zlecenie? W pierwszej kolejności jednak trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pani sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w Pani sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Renata pisze:

Witam serdecznie dostałam od komornika o zadłużeniu skontaktowałam się z nim poinformowałam go ze będę spłacać dobrowolnie a dzisiaj dostałam od komornika o zajęciu konta rachunkowego męża nie posiadamy wspólnego konta

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Renato. Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy w Pani sprawie nie mamy do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym. Jeśli by tak było, to wówczas możliwe stanie się umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zajętych przez komornika pieniędzy. Trzeba jednak ustalić kilka istotnych informacji. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Przemek pisze:

Dzień dobry komornik mi zajął konto. O sprawie dowiedziałem się dopiero gdy sprawdziłem rachunek na koncie internetowym i poszłam do oddziału zapytać się co się stało. Tam mi powiedzieli że mam zajęte konto przez komornika. Jak się zapytałem dlaczego to mi powiedzieli że nie ma tam napisane za co i była tylko wzmianka o jakieś firmie która skupuje długi

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Trzeba sprawdzić czy w Pana sprawie komornik może w ogóle prowadzić egzekucję. W naszej praktyce często spotykamy wadliwe tytuły wykonawcze. W takich sprawach możliwe jest umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika środków. Zajmujemy się pomocą w takich sprawach. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Agnieszka pisze:

Dzień dobry, mam zajęcia komornicze na rachunku i w zakładzie pracy, a w związku z trudną sytuacją materialną mojej rodziny otrzymałam od Pracodawcy pomóc materialną z ZFŚS, ale te środki zostały w całości zajęte również przez komornika. Czy jest jakaś możliwość na ich odzyskanie?
Pozdrawiam

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Agnieszko. Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy tytuł wykonawczy na podstawie którego działa komornik nie jest wadliwy. Każdego dnia spotykamy takich spraw od kilku do kilkunastu. Gdyby tak było to wówczas możliwe stanie się nie tylko zablokowanie komornika i umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez niego pieniędzy. Niestety komornik może zabrać wiele osobie zadłużonej, w tym środki pochodzące od pracodawcy. U nas wstępna analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego zobowiązuje. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Magda pisze:

Witam mam konto w Revolut ale polski Iban czy komornik może na tym koncie zablokować środki pieniężne i czy z tego konta może być jakąkolwiek egzekucja? Bardzo proszę o odpowiedź.

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Magdo, pisaliśmy na ten temat artykuł na naszym blogu. Podajemy link: https://www.eurolege.pl/revolut-a-komornik/

Paulina pisze:

Mój konkubent nie posiada własnego konta bankowego. Rozliczając pit podał numer konta mojego brata czy komornik może zająć to konto? Czy sprawdzi do kogo faktycznie ono nalezy ponieważ w zeznaniu pit w miejscu właściciela wpisany jest dłużnik jako właściciel a nie mój brat.

Kancelaria EuroLege pisze:

Tak jak napisaliśmy w artykule, komornik nie może zająć konta nienależącego do egzekwowanego dłużnika.

Izabela pisze:

Dzień dobry, mój tata ma komornika, który zajmuje mu cześć pensji. Ze względu na covid pensja nie była wypłacana do ręki, tata nie posiada konta w banku więc udostępniłam mu swoje. Co ważne – pensja potrącana jest bezpośrednio u pracodawcy, tata otrzymuje już pensję pomniejszoną o ściągnięty dług komorniczy. Teraz tata dostał list, którego adresatem jest również mój bank o zajęciu konta bankowego, ale jak wspomniałam tata nie ma konta. Czy komornik może zająć nie jego konto bankowe?

Kancelaria EuroLege pisze:

Nie, komornik nie może zająć konta nienależącego do osoby zadłużonej. Natomiast wypadałoby w tym miejscu sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w sprawie Pani ojca. Czy tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji nie jest wadliwy. Takich spraw z wadliwymi tytułami wykonawczymi mamy codziennie nawet kilkanaście. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie dodatkowych informacji. Postaramy się pomóc. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki mailowej.

Janusz pisze:

komornik sądowy zajął konto Stowarzyszenia Pomocy od Klęsk żywiołowych w oparciu o nakaz zapłaty z ponad czterech lat. Na konto Stowarzyszenia wpłynęła w dniu 03.01.2022 terminowa kwota pożyczki 26 000 zł i tego samego dnia komornik zajął i zabrał tę kwotę stanowiącą pasywa Stowarzyszenia.
Z tego tytułu Stowarzyszenie poniosło straty straty w wysokości 24 milionów dolarów USA.
Bowiem transakcja zakupu super nowoczesnego sprzętu do szybkiego gaszenia pożarów lasów nie
została zawarta z amerykańską firmą z Kaliforni. Chcemy iść do Sądu!!!

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. W dniu dzisiejszym nasze biuro obsługi wyśle do Państwa maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Postaramy się pomóc. Prosimy o sprawdzanie skrzynki mailowej.

Miroskaw pisze:

U nas niestety nie udało się powstrzymać komornika mimo mocnych dowodów o nie doręczeniu pisma z sądu.

Kancelaria EuroLege pisze:

Niestety nie zawsze jest to możliwe. Jak widać po stornie sądu musi być też pozytywne nastawienie do osoby zadłużonej. W 99% przypadków, gdzie jest niewłaściwe doręczenie udaje nam się wznowić postępowanie, umorzyć tytuł wykonawczy i odzyskać zabrane pieniądze.