Postępowanie egzekucyjne skierowane do konta bankowego to jedna z najczęstszych i najprostszych metod działań komorniczych. W głowach osób zadłużonych – a nawet niezadłużonych – potrafi pojawić się pytanie: czy komornik może zając konto nienależące do dłużnika? Odpowiadamy poniżej.

Nigdy nie byłem dłużnikiem. Czy komornik ma prawo do zajęcia mojego konta bankowego?

Podstawą prawa zobowiązań jest odpowiedzialność za własne długi. Od tej zasady są wyjątki, ale niezbyt licznie spotykane, a są nimi w szczególności:

Więcej na ten temat pisaliśmy już na naszym blogu w artykule: „Jak można zostać dłużnikiem nie biorąc kredytu? To możliwe!

Odpowiadając jednak konkretnie na postawione pytanie: NIE, komornik nie może zająć konta bankowego nienależącego do dłużnika. Wynika to z przytoczonego wyżej faktu o odpowiedzialności za własne długi. Wszczynając postępowanie egzekucyjne komornik otrzymuje liczne informacje o osobie zadłużonej. W szczególności istotną informacją jest numer PESEL dłużnika. Korzystając z informatycznego systemu OGNIVO komornik ustala z niespotykaną kiedyś prędkością czy, a jeśli gdzie osoba dłużnika ma konto bankowe. Po otrzymaniu informacji zwrotnej z banku, że dłużnik posiada w nim konto bakowe dochodzi do jego zajęcia. Zazwyczaj osoba zadłużona dowiaduje się o fakcie zablokowania konta bankowego w momencie korzystania z usług bankowych. Najczęściej będzie to próba wypłaty środków w bankomacie, wejście na konto internetowe czy próba zapłacenia za zakupy w sklepie.

Jak więc widać komornik zajmuje konto bankowe be powiadomienia. Zazwyczaj dopiero po pewnym czasie dłużnik otrzymuje od komornika formalne pismo, czyli zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Nie oznacza to jednak, że osoba zadłużona nie może się bronić. Wręcz przeciwnie, w niektórych sytuacjach może, a nawet powinna to robić. O czym szerzej za chwilę.

Podsumowując: komornik nie może zająć konta bankowego, które nie należy do dłużnika. Powód? Zajęcie konta bankowego następuje wobec osoby o konkretnym numerze PESEL.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i anulować dług.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Mam komornika na koncie i nie wiem dlaczego. Co z tym zrobić?

Kiedy komornik zajmuje Twoje konto bankowe jest to zazwyczaj szokiem. Musisz jednak opanować nerwy, ponieważ istnieją skuteczne i sprawdzone metody oddłużania z komornikiem. Szansę na to mają jednak osoby, które o całej sprawie dowiedziały się dopiero od komornika. To znaczy, że zanim się on pojawił nie otrzymywały żadnych pism z sądu w tej sprawie. Nie chodzi tutaj o wezwania do zapłaty z firm windykacyjnych, ale konkretnie o jakiekolwiek pismo z sądu, np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Jeśli o całej sprawie sądowej osoba zadłużona dowiedziała się od komornika to dobrze. W takiej sytuacji zablokowanie działań organu egzekucyjnego jest możliwe. Nie jest to droga prosta. Jednak warto podejmować starania, ponieważ poza umorzeniem egzekucji można także… ODZYSKAĆ PIENIĄDZE ZABRANE PRZEZ KOMORNIKA! Wiemy co piszemy, ponieważ od wielu lat jako Kancelaria EUROLEGE pomagamy osobom zadłużonym z komornikiem. Wspieramy osoby zadłużone na każdym etapie sprawy gdzie wierzycielem jest bank, firma pożyczkowa czy windykacyjna.

Co należy zrobić, aby liczyć na umorzenie egzekucji komorniczej i odzyskanie zabranych środków? Koniecznym stanie się złożenie wniosku do sądu o prawidłowe doręczenie Ci tytułu egzekucyjnego. Ponadto musisz w tym czasie korespondować także z komornikiem i zasadniczo także z wierzycielem. Muszą oni wiedzieć, że toczy się postępowanie zmierzające do uchylenia tytułu wykonawczego.

Chcę zablokować komornika na koncie bankowym. Gdzie szukać pomocy?

Wiemy, że zadanie polegające na umorzenie egzekucji nie jest łatwe i wymaga poza cierpliwością także dobrego przygotowania merytorycznego. Dlatego w Kancelarii EUROLEGE stworzyliśmy specjalny zespół prawników od spraw dotyczących postępowań komorniczych. W ten sposób wyszliśmy naprzeciwko oczekiwaniom naszych Klientów, którzy samodzielnie nie potrafili załatwić swoich spraw.

Krok okazał się wielkim sukcesem, ponieważ mamy na swoim koncie setki umorzonych postępowań egzekucyjnych i mnóstwo odzyskanych pieniędzy dla naszych Klientów. Pomagamy przed każdym sądem i komornikiem w kraju. Plusem jest również to, że zgłoszenia swojej sprawy możesz dokonać zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu.

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Formularz zgłoszeniowy: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/

4.9/5 - (26 votes)
Kategorie: Porady dla dłużników Tagi: Brak tagów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Miroskaw pisze:

U nas niestety nie udało się powstrzymać komornika mimo mocnych dowodów o nie doręczeniu pisma z sądu.

Kancelaria EuroLege pisze:

Niestety nie zawsze jest to możliwe. Jak widać po stornie sądu musi być też pozytywne nastawienie do osoby zadłużonej. W 99% przypadków, gdzie jest niewłaściwe doręczenie udaje nam się wznowić postępowanie, umorzyć tytuł wykonawczy i odzyskać zabrane pieniądze.


O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.