Dowiedziałeś się, że niebawem otrzymasz przesyłkę z wydziału cywilnego sądu rejonowego lub okręgowego? Zastanawiasz się co tam może być oraz, czy w ogóle odbierać taką przesyłkę? W naszym dzisiejszym poradniku odpowiemy na postawione wyżej pytania, jak również wskażemy jak należy się zachować w takiej sytuacji. Zapraszamy do lektury.
Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.
Co może znajdować się w kopercie zaadresowanej z sądu, wydział cywilny?
W większości przypadków korespondencja, której nie spodziewamy się, a jest do nas wysyłana z wydziału cywilnego sądu rejonowego/okręgowego zawiera:
- nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym;
- nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym – EPU;
- nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym;
- wyrok zaoczny;
- wezwanie na rozprawę.
Warto wiedzieć, że orzeczenia sądowego oznaczone numerami od 1 do 3 wydawane są przez sądy na posiedzeniach niejawnym. Co to oznacza? Ani mniej ani więcej, że sędzia albo referendarz sądowy wydaje nakaz zapłaty bez osobistej obecności zarówno powoda jak i pozwanego. Nakaz zapłaty wydawany jest w oparciu o dowody przedkładane przez stronę powodową. Często jednak bardzo skąpe i nieznaczące albo tylko w oparciu o twierdzenia powoda, bez żadnych dokumentów. Dlatego warto jest, a nawet trzeba odwoływać się od takich orzeczeń sądowych jak nakazy zapłaty. Sąd wydając takie orzeczenie może łatwo popełnić błąd albo może zwyczajnie nie wiedzieć, że istnieje jeszcze inna wersja wydarzeń niż ta, którą przedstawia strona powodowa.
Pismo z sądu, wyrok zaoczny. Co to może być?
Orzeczenie sądowe w postaci wyroku zaocznego jest wynikiem tego, że sąd wezwał Cię na rozprawę, a Ty nic nie zrobiłeś. Ani nie napisałeś odpowiedzi na pozew ani nie stawiłeś się na rozprawę. Oczywiście nie masz obowiązku stawiania się na rozprawie, ale odpowiedź na pozew złożyć powinieneś zawsze i przynajmniej żądać przeprowadzenia rozprawy pod swoją nieobecność. W takiej sytuacji unikniesz wyroku zaocznego, a sąd wyda wyrok tradycyjny. Jeśli otrzymałeś wyrok zaoczny musisz go zaskarżyć składając sprzeciw od wyroku zaocznego. W przeciwnym razie możesz mieć komornika szybciej, niż Ci się wydaje.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną
Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
W kopercie zaadresowanej z wydziału cywilnego sądu rejonowego/okręgowego może znajdować się również wspominane wyżej wezwanie na termin rozprawy albo inaczej zwane zawiadomienie o miejscu i terminie rozprawy. Jak wspomnieliśmy wyżej zasadnym jest przynajmniej złożenie odpowiedzi na pozew w takiej sytuacji i żądanie przeprowadzenia rozprawy pod nieobecność pozwanego. W większości przypadków jednak sądy nakazują pozwanemu złożenie odpowiedzi na pozew jeszcze przed pierwszym terminem rozprawy. Termin wyznaczony przez sąd na złożenie takiej odpowiedzi na pozew nie może być krótszy niż 2 tygodnie.
Oczywiście w przesyłce mogą znajdować się również pisma w innych sprawach, jak np. wezwanie na rozprawę w sprawie spadkowej, czy wyrok karny nakazowy.
Czy odbierać przesyłkę z sądu? Co się stanie jeśli nie odbiorę pisma z sądu?
Jeśli wiesz o tym, że na poczcie znajduje się przesyłka adresowana do Ciebie z sądu to pamiętaj, że ZAWSZE MUSISZ JĄ ODEBRAĆ! Nie słuchaj rad, że lepiej schować głowę w piasek i przeczekać tym samym burzę. Jeśli nie odbierzesz przesyłki w terminie, to wówczas sąd zastosowuje tzw. „fikcję doręczenia” i uzna, że pismo, którego nie odebrałeś należy uznać za doręczone. Co to oznacza? Tyle, że co do pisma, którego nie widziałeś na oczy sąd uzna, że je otrzymałeś, przeczytałeś i zrozumiałeś! W takiej sytuacji Twoje położenie będzie DRAMATYCZNE! Zapewne upłynął Ci wszystkie terminy do wniesienia środków zaskarżenia, a jedyne co będziesz mógł zrobić to czekać cierpliwie na KOMORNIKA i mieć pretensję do siebie, że nic nie zrobiłeś, aby uniknąć utraty majątku.
Pismo z sądu, kiedy pojawi się komornik?
Odpowiedź na postawione wyżej pytanie zależy od tego czy pismo adresowane do Ciebie z sądu odebrałeś, czy też postanowiłeś go nie odbierać licząc na cud, że „jakoś uda się uniknąć odpowiedzialności”.
Jeżeli odebrałeś pismo z sądu z wydziału cywilnego, to wówczas masz pełną kontrolę tego co będzie się w sprawie dalej działo. Teraz możesz podjąć świadomą decyzję czy chcesz walczyć w sprawie czy też poddajesz się. O tym, że warto się odwoływać od orzeczeń sądowych pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/dlaczego-warto-odwolywac-sie-od-sadowych-nakazow-zaplaty-i-wyrokow-zaocznych/.
Postanowiłeś, że nie będziesz odbierał przesyłek sądowych licząc na to, że i tym razem jakoś się uda? To jesteś w dużym błędzie. Jeżeli w przesyłce adresowanej do Ciebie z wydziału cywilnego sądu rejonowego/okręgowego znajdował się nakaz zapłaty albo wyrok zaoczny to w niedługim czasie przekonasz się jak wielką pomyłkę popełniłeś.
Dlaczego? Otóż nie wiedząc co było w środku przesyłki nie możesz podjąć decyzji o tym co robić i jak działać. Jedyne co możesz zrobić to domyślać się, a to zdecydowanie za mało. Taka przesyłka wróci do sądu jako prawidłowo doręczona – chociaż nigdy jej na oczy nie widziałeś -, a powód wystąpi do sądu o nadanie orzeczeniu klauzuli wykonalności i uzyska tym samym tytuł wykonawczy na Twoją osobę.
Kolejnym krokiem będzie złożenie do komornika wniosku o wszczęcie i przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego. O tym co znajdowało się w przesyłce dowiesz się zatem od komornika, a poprzedzi to:
- zajęcie wynagrodzenia za pracę;
- zajęcie konta bankowego;
- zajęcie renty i emerytury;
- wizyta komornika w miejscu Twojego zamieszkania.
Jeśli chcesz mieć kontrolę nad swoim życiem, nawet w tych negatywnych aspektach jak długi, chcąc jednocześnie chronić siebie i swoją rodzinę przed niespodziewanymi wizytami komornika, to musisz przede wszystkim pilnować swoich spraw. Musisz dbać przede wszystkim o odbieranie korespondencji sądowej i komorniczej. To podstawa, niejako fundament, od którego zaczyna się budować strategię obrony i plan wyjścia obronną ręką z długów.
Gdzie szukać pomocy prawnej?
Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Tomasz Gabrylewicz
Doświadczony prawnik, autor licznych publikacji prawniczych, w tym naukowych. Wieloletni działacz w sektorze NGO. Ekspert prawa bankowego, praktyk w sprawach cywilnych przeciwko instytucjom finansowym.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Cyberbezpieczeństwo (58)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Porady dla dłużników (435)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (101)