Otrzymałeś nakaz zapłaty z sądu albo wyrok zaoczny i zastanawiasz się czy robić z tym cokolwiek? A może trafiła do Ciebie przesyłka z wyrokiem wydanym na posiedzeniu niejawnym? Czy schować pismo otrzymane z sądu do szuflady i czekać co się wydarzy w przyszłości? Pamiętaj, że najgorszą rzeczą w takiej sytuacji jest zaniechanie i chowanie głowy w piasek. Wszak nieodwołujący się nie mają racji Zapraszamy do lektury.
Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.
Co zrobić kiedy odebrałem pismo z sądu?
Jeśli listonosz przyniósł Ci pismo sądowe albo takie pismo odebrałeś w placówce pocztowej to musisz przede wszystkim ustalić co to takiego jest. Najczęściej będzie to:
- nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym
- nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym
- nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym
- wyrok zaoczny
- zawiadomienie o miejscu i terminie rozprawy
Każde z tych pism jest bardzo istotne dla Twojego życia, a zaniechanie odpowiedzi na wskazane wyżej pisma skutkować może negatywnymi skutkami prawnymi, w tym egzekucją komorniczą z całego Twojego majątku!
Co powinieneś zrobić kiedy odbierzesz już pisma z sądu? Przede wszystkim zanotuj na otrzymanej korespondencji datę jej odbioru. Jest to istotne, bowiem na odwołanie się od nakazu zapłaty czy wyroku zaocznego masz zaledwie 2 tygodnie. W przypadku zawiadomienie o terminie rozprawy możesz mieć obowiązek złożenia odpowiedzi na pozew jeszcze przed rozprawą. Termin na złożenie odpowiedzi na pozew wynosi zazwyczaj 14 dni.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną
Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
Co będzie jak się nie odwołam od wyroku sądu?
Spóźnienie się z wniesieniem sprzeciwu od nakazu zapłaty albo wyroku zaocznego, bądź zarzutów od nakazu zapłaty skutkować będzie uprawomocnieniem się orzeczeń sądowych i w przyszłości egzekucją komorniczą. Brak wniesienia odpowiedzi na pozew w wyznaczonym przez sąd terminie może uniemożliwić Ci zajęcie skutecznego stanowiska w sprawie. A końcowo przyczynić się do Twojej porażki nawet w sprawie, którą powinna być z łatwością wygrana.
Kiedy odbierzesz jakiekolwiek z wyżej wymienionych pism musisz podjąć natychmiastową obronę. W naszej Kancelarii zajmujemy się pomocą osobom pozwanym do sądu przez instytucje finansowe. Jeśli więc masz taki problem, to możesz wysłać zgłoszenie już teraz na: https://www.eurolege.pl/anuluj-dlug/
Dlaczego warto odwoływać się od wyroku sądu?
1. Masz szansę na „anulowanie” całości zadłużenia.
Pierwszym i jednocześnie najistotniejszym powodem, dla którego należy odwoływać się od orzeczeń sądowych jest to, że możesz całkowicie uwolnić się od zadłużenia. Nie jest przy tym ważne, czy pozywa się firma windykacyjna, firma pożyczkowa czy też bank. W każdej z tych spraw możesz podjąć skuteczną obronę i doprowadzić do oddalenia powództwa w całości. W naszej Kancelarii pomogliśmy już kilku tysiącom osób. To pokazuje, że z podmiotami rynku finansowego warto walczyć i wchodzić w spory sądowe.
2. Możesz żądać wykreślenia Twoich danych z rejestrów dłużników.
Kiedy wygrasz z bankiem, firmą windykacyjną czy pożyczkową w sądzie w całości, to wówczas możesz wnioskować o wykreślenie z bazy BIK albo BIG, o ile zostałeś do tej bazy uprzednio wpisany. Odwołanie od wyroku sądu umożliwia więc uporanie się z jednym z najbardziej dolegliwych aspektów zadłużenia. Czyli informacji o imieniu i nazwisku na liście dłużników.
3. Możesz znacznie zmniejszyć swoje zadłużenie.
Jeśli całkowite sądowe oddłużenie nie jest możliwe? Wówczas istnieje szansa na częściowe zmniejszenie roszczeń dochodzonych przez banki czy firmy pożyczkowe w sądach. W znacznej części umów pożyczek – w szczególności zawieranych z firmami pożyczkowymi – widnieją zapisy, które są niezgodne z prawem. Dotyczy to w szczególności postanowień w zakresie odsetek, gdzie suma RRSO jest zastraszająco wysoka. Wówczas takie zadłużenie możemy znacząco obniżyć. Zdarza się często, że firmy pożyczkowe uzyskują w wyrokach kwoty stanowiące nie więcej niż 1/3 dochodzonego w pozwie roszczenia! Reszta, tj. 2/3 stanowią kwoty, które nie wiążą pozwanego konsumenta.
4. Możesz zyskać czas … – „wakacje od kredytu”.
W najgorszym wypadku, gdyby nie udało się wygrać w całości albo chociaż częściowo zmniejszyć zadłużenia, to wówczas jako pozwany nie musisz przez cały czas trwania procesu płacić żadnych kwot powodowi. W ten sposób uzyskujesz swoiste „wakacje” od kredytu/pożyczki.
Ile może trwać okres niepłacenia? To zależy od danej sprawy i sądu, ponieważ w różnych sądach są różne terminy rozpoznawania spraw. W małych sądach zazwyczaj terminy są krótsze. W sądach położonych w dużych miastach, np. Warszawa, Poznań, Wrocław terminy są często odległe.
Niemniej można z pełną świadomością powiedzieć, że okres „wakacji” od kredytu/pożyczki w przypadku odwoływania się od orzeczeń sądowych potrwa co najmniej kilka miesięcy, a może wynieść nawet kilka lat!
Chociażby i z tego powodu warto zastanowić się, czy zyskany czas nie jest warty podejmowania czynności odwoławczych. Tym bardziej, że w przypadku niskich kwot zadłużeń można zyskany czas poświęcić na zgromadzenie odpowiedniej kwoty pieniędzy, która będzie wystarczała do pokrycia świadczeń zasądzonych na rzecz powoda w prawomocnym wyroku sądowym. Dzięki temu, nawet w przypadku całkowitej przegranej istnieje realna szansa na uchronienie swojego majątku przez egzekucją komorniczą.
Gdzie szukać pomocy prawnej?
Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Niczym nie ryzykujesz. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc. Co istotne, u nas odwołanie od wyroku sądu czy też każdą inną sprawę zawiązaną z długami załatwisz zdalnie! Nie musisz wychodzić z domu ani pracy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie z dostępem do Internetu i już możesz cieszyć się dostępem do najlepszych prawników od długu.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Tomasz Gabrylewicz
Doświadczony prawnik, autor licznych publikacji prawniczych, w tym naukowych. Wieloletni działacz w sektorze NGO. Ekspert prawa bankowego, praktyk w sprawach cywilnych przeciwko instytucjom finansowym.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (440)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (106)