Otrzymałeś mieszkanie w darowiźnie i teraz masz komornika? A może planujesz dopiero nabyć mieszkanie w formie nieodpłatnej (darowizna) mając już aktualnie prowadzone postępowanie egzekucyjne? Jak to w końcu jest? Czy komornik może zająć mieszkanie z darowizny? Na te i inne bliskie tematowi pytania odpowiemy w poniższym materiale.

Sprawdź, czy możesz wstrzymać komornika i anulować dług.

Komornik a egzekucja z nieruchomości. Czy to zawsze ma miejsce?

Organ egzekucyjny zgodnie z przepisami ma prowadzić egzekucję przeciwko dłużnikowi w sposób jak najmniej dokuczliwy. Wyrazem tego jest to, że na początku komornik preferuje mniej dotkliwe formy egzekucji, którymi są:

Wobec tego egzekucja z nieruchomości (dom, działka, mieszkanie) czy ruchomości (np. egzekucja samochodu) jest możliwa zwykle wtedy, gdy inne, mniej dolegliwe formy egzekucji okazują się bezskuteczne albo mało skuteczne. Nie jest to co prawdą regułą w 100%, ale tak w rzeczywistości zawsze powinno być.

Na czym polega darowizna mieszkania? Czy komornik może zająć mieszkanie z darowizny?

Umowa darowizny mieszkania i każdej innej rzeczy polega na przeniesieniu własności z jednej osoby na drugą bez żadnych ekwiwalentów. W szczególności ceny, chociaż darowizna sama w sobie może zawierać pewne ograniczenia i obciążenia, jak np. ustanowienie dożywotniej służebności mieszkania. Oczywiście w przypadku darowizny mieszkania konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego. Bez tego nie dojdzie do przeniesienia własności, a w ślad za tym do wpisu nowego właściciela w księdze wieczystej (KW).

Komornik zajął twoje konto, pensję lub emeryturę?

Wiele egzekucji można wstrzymać, zmniejszyć dług i odzyskać zabrane pieniądze

Przeanalizujemy Twoją sprawę bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.

Co jednak, gdy mieszkanie pochodzące z darowizny ma przejąć na własność dłużnik, wobec którego prowadzone jest postepowanie egzekucyjne? W takiej sytuacji nie mamy dobrych informacji. Mieszkanie z darowizny może zostać zajęte przez komornika. Wynika to z faktu, że jest to składnik majątku osoby zadłużonej. Nie ma tutaj znaczenia w jaki sposób znalazł się on w jego aktywach. Czy nastąpiło to wskutek czynności odpłatnych (np. sprzedaż), czy też w ramach czynności nieodpłatnych (np. darowizna).

Czy można jakoś uniemożliwić komornikowi zajęcie mieszkania z darowizny?

Zasadniczo komornik, który posiada ważny tytuł wykonawczy może dokonać zajęcia mieszkania dłużnika, które jest jego własnością. Jak wspomnieliśmy, może być to również mieszkanie z darowizny. Istnieją jednak sytuacje, w których komornik nie zajmie mieszkania otrzymanego w darowiźnie. Chodzi mianowicie o takie sytuacje, w których egzekucja prowadzona jest na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego. W celu sprawdzenia czy tak jest trzeba przeprowadzić postępowanie oddłużeniowe z komornikiem.

UWAGA! Możliwość skorzystania z procedury oddłużania z komornikiem mają wyłącznie te osoby, które o postępowaniu sądowym – poprzedzającym pojawienie się komornika – nic nie wiedziały. Czyli nie dostawały żadnych pism z sądów w tej sprawie.

Jak sprawdzić, czy w Twojej sprawie mamy do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym? Początkowo możesz spokojnie działać samodzielnie i wszystko bez problemu ustalisz. Przede wszystkim musisz ustalić informację o tym na podstawie jakiego tytułu wykonawczego prowadzona jest egzekucja. W tym celu zadzwoń do komornika i dowiedz się:

Mając te wszystkie dane zadzwoń do sądu, który wydał nakaz zapłaty i ustal na jaki adres wysyłane były do Ciebie pisma z sądu. Możesz się zaskoczyć, ale zapewne był to stary i dawno nieaktualny adres Twojego zamieszkania. Co ważne, chodzi o Twój faktyczny adres zamieszkania (tam gdzie wtedy przebywałeś), a nie adres zameldowania!

Co dalej, gdy już wiem o tym, że komornik nie powinien mnie windykować?

Jeśli już wiesz, że tytuł wykonawczy na podstawie którego działa komornik jest wadliwy to możesz zacząć faktyczne działania oddłużeniowe. Wszystko rozpoczyna się od pisma do sądu z wnioskiem o prawidłowe doręczenie. Później konieczne jest złożenie odwołania od wydane tytułu egzekucyjnego. Zwykle będzie to sprzeciw od nakazu zapłaty, ale nie tylko. Trzeba dokładnie wiedzieć jaki środek zaskarżenia przysługuje do konkretnego orzeczenia sądu. Ponadto osoba ubiegająca się o oddłużenie z komornikiem musi korespondować z organem egzekucyjnym i często też wierzycielem.

Na tym etapie warto mieć już wsparcie prawne. Prawnik od spraw komorniczych to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić nerwów i niepotrzebnych rozczarowań procesowych.

Chcę zablokować komornika. Gdzie mogę się zgłosić?

Masz komornika i potrzebujesz pomocy prawnika? W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat pomagamy osobom zadłużonym przed każdym sądem i komornikiem w kraju. Z naszych usług skorzystały już tysiące dłużników, a łączna kwota w zakresie udzielonego wsparcia prawnego to kilkadziesiąt milionów złotych!

Działamy zdalnie na terenie całego kraju. W związku z tym nie musisz umawiać się na specjalne spotkania w siedzibie kancelarii. Do tego, aby mieć kontakt z prawnikiem – specjalistą od spraw długów wystarczy Ci telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Wszystko załatwisz u nas szybko, bezpiecznie i wygodnie. I to bez wychodzenia z domu czy pracy!

Co nas jeszcze wyróżnia na rynku usług prawniczych? Wstępną analizę prawną swojej sprawy, która obejmuje poradę prawną prawnika wykonaną na podstawie informacji przez Ciebie przekazanych i dokumentów otrzymasz w całości za darmo! Kontakt z nami do niczego Cię nie zobowiązuje.

Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Zadzwonimy do Ciebie wówczas najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Zatrzymaj egzekucję i anuluj dług!

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Kancelaria Eurolege

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

4.8/5 - (37 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *