Internet daje nam ogromne możliwości, jednak stanowi także ogromne zagrożenie dla nieświadomych użytkowników. Nielegalna aktywność to prawdziwa plaga, a cyfrowa rzeczywistość tylko to ułatwia. Oszuści opracowali niemalże niezliczone metody, dzięki którym wyłudzają pieniądze. Choć poszczególne scenariusze często się zmieniają, to schemat działania pozostaje ten sam i opiera się w głównej mierze na manipulacji.

Wyłudzenie pieniędzy przez internet – jak działa?

Cyberprzestępcy stosują całą masę wypracowanych chwytów, które mają prowadzić do wzbudzenia zaufania i uśpienia czujności. Niestety wykorzystują słabe strony ofiary takie jak: łatwowierność, chciwość, ciekawość czy chęć pomocy innym. W większości przypadków żadne zabezpieczenia systemowe nic nie dadzą. Bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od użytkowników. Dlatego warto poznać metody działania oszustów, aby móc w przyszłości skutecznie ich unikać. 

Oszustwa matrymonialne

Scammerzy działają w mediach społecznościowych, a ich główną bronią jest gra na emocjach. Są cierpliwi w dążeniu do celu, gdyż często znajomości te trwają całe miesiące. Dłuższy czas pomaga uśpić czujność i wzbudzić w ofierze uczucia na tyle silne, aby zgodziła się na prośbę ukochanej osoby, która najczęściej dotyczy konieczności pożyczenia pieniędzy. 

Sprzedaż nieistniejących produktów

Choć może mniej efektowne oszustwo, to także wyjątkowo skuteczne. Wiele osób daje się nabrać na okazyjną cenę przedmiotu i pragnie, aby ta oferta była prawdziwa. Jednak scenariusz jest zawsze ten sam: ofiara nie otrzymuje ani przedmiotu, ani zwrotu wpłaconej kwoty. 

Zaliczka lub opłata za przesyłkę

To metoda, która także dotyczy zakupów internetowych. Kiedy ofiara prosi o wysłanie danego przedmiotu za pobraniem sprzedający chętnie się godzi. Prosi jedynie o niewielką kwotę na poczet zaliczki czy samej przesyłki. 

Wpłata na pomoc dla bliskiej osoby

Poprzez media społecznościowe czy adres e-mail kontaktuje się z Tobą osoba, która informuje o tym, że bliska Ci osoba miała wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy. Oszust dokonuje tutaj perfidnej manipulacji i wykorzystuje troskę o najbliższe osoby. 

Wyłudzenie na podstawie szantażu

Ofiarami szantażu są osoby, które nie zasłaniają kamerek internetowych. Oszuści, którzy o tym wiedzą, wysyłają do ofiary wiadomość z informacją o tym, że posiadają jego niestosowne zdjęcia czy firmy, a brak zapłaty konkretnej kwoty może skutkować ich publikacją czy rozesłaniem do najbliższych. 

Oszustwa bankowe

Wyłudzenia mają także miejsce w sektorze bankowym. Najczęściej cyberprzestępcy posiadają dane ofiary, na podstawie których przechodzą weryfikację w banku czy firmie pożyczkowej i otrzymują pozytywną decyzję o ich przyznaniu. W pewnych wypadkach może zdarzać się również kradzież tożsamości połączona z oszustwem bankowym.

Oszustwo związane z loterią/konkursem

Ofiara dostaje informację o tym, że udało jej się wygrać, jednak konieczna jest wpłata niewielkiej kwoty, która jest niezbędna do otrzymania wygranej. Może ona stanowić koszt podatku lub wynikać z konieczności pokrycia innych opłat od wygranej. 

Informacja o zaległościach finansowych z linkiem do spłaty

Podczas tej próby wyłudzenia oszuści podszywają się pod znaną firmę, która świadczy różnego rodzaju usługi. Może być to operator komórkowy czy dostawca energii elektrycznej. Po kliknięciu w link zostaniemy przekierowani na niemalże identyczną stronę stworzoną przez cyberprzestępców. 

To jedynie kilka ze scenariuszy, które wykorzystują internetowi oszuści. 

Jak nie paść ofiarą wyłudzenia?

Choć poniższe porady wydadzą się być oczywiste, to warto o nich pamiętać i bezwzględnie ich przestrzegać. 

Sprawdzaj adres strony logowania

W codziennej gonitwie, a także przez rutynę, bardzo łatwo to przeoczyć. Zmiany w adresie często są stosunkowo niewielkie, a sama strona wygląda identycznie jak oryginał. Dlatego zawsze warto zachować wyjątkową czujność, szczególnie jeżeli chodzi o stronę logowania do banku czy na pocztę. Jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek podejrzenia, nie loguj się.

Nie podawaj swoich danych osobowych obcym

Jeżeli prowadzisz konwersację z osobą, której nie znasz w realnym świecie, pamiętaj, aby stosować zasadę ograniczonego zaufania. 

Prośbę o udostępnienie wrażliwych danych możemy otrzymać także od różnego rodzaju instytucji. Jednak warto pamiętać o tym, że bank czy urząd nie będzie prosił o udzielenie tego typu informacji poprzez e-mail. Kiedy masz wątpliwości, zadzwoń do danej jednostki i zapytaj się, czy taka sytuacja miała miejsce. 

Sprawdzaj sklepy internetowe przed zrobieniem zakupów

Sklepy internetowe nie są fikcyjnymi tworami. Zawsze powinny posiadać podany adres siedziby, dane firmy czy dane kontaktowe takie jak numer telefonu. Ich brak powinien zapalić nam czerwoną lampkę. 

Padłem ofiarą internetowego oszusta – co robić?

W tego typu przypadkach liczy się czas. Przede wszystkim warto więc jak najszybciej zgłosić sprawę do organów ścigania. Zwiększa to szansę na zabezpieczenie potrzebnych do złapania oszusta dowodów. W przeciwnym razie może dojść do zniszczenia danych. 

Padłeś ofiarą oszustwa i skradziono z twojego konta pieniądze?

Możesz odzyskać wszystkie środki!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

Jakie szczegóły dotyczące wyłudzenia warto zapamiętać?

Informacje, które przekazuje pokrzywdzony, mają ogromny wpływ na to, czy uda się odnaleźć oszusta. Co jest szczególnie ważne? Kluczową informacją jest to, na jakim portalu doszło do wyłudzenia. Warto przekazać także dane dotyczące profilu oszusta. Nawet jeżeli są to fałszywe dane mogą pomóc w uzyskaniu kluczowych informacji na jego temat. 

Jeżeli do wyłudzenia doszło za pomocą jednego z portali aukcyjnych zapisz dane dotyczące zarówno przedmiotu jak i użytkownika. Najistotniejszy jest numer aukcji. Dzięki niemu, nawet w przypadku usunięcia danego przedmiotu, można będzie przywrócić jego dane z archiwum portalu. 

Warto także wydrukować lub zapisać dokładny adres domeny na której doszło do wyłudzenia. Może okazać się, że była to strona, która do złudzenia przypominała tę autentyczną, jednak była tworem internetowego oszusta. 

Zachowaj całą korespondencję z oszustem. Najbezpieczniej będzie, jeśli wydrukujesz wszystkie wiadomości. Wtedy będziesz mieć pewność, że nie zostaną wykasowane. 

Wyłudzenie pieniędzy przez Internet – gdzie zgłosić?

Osoba, która padła ofiarą wyłudzenia pieniędzy przez Internet ma prawo zgłosić zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na komisariacie policji lub w prokuraturze. 

Zgłoszenie przestępstwa policji

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa ma obowiązek przyjąć każda jednostka policji, niezależnie od tego czy jest ona właściwa miejscowo lub rzeczowo. 

Zgłoszenie przestępstwa do prokuratury

Prokurator zobowiązany jest przyjąć zgłoszenie ustne na miejscu w prokuraturze, jeżeli osoba pokrzywdzona wyraża taką wolę. Zawiadomienie w formie pisemnej może zostać złożone osobiście w biurze podawczym Prokuratury lub przekazane na jej adres pocztą. 

Po zgłoszeniu warto poprosić o wydanie potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia. Będzie ono zawierało wszystkie istotne informacje jak:

  • data i miejsce przyjęcia
  • organ przyjmujący
  • sygnaturę sprawy
  • dane określające tożsamość pokrzywdzonego
  • krótki opis czynu i wyrządzone szkody

Pamiętaj, aby po zgłoszeniu zastrzec swoje dokumenty i karty kredytowe. Zmień dane do logowania i zabezpiecz swój komputer.

Wyłudzenie pieniędzy przez Internet – kto może mi pomóc?

W przypadku wyłudzenia pieniędzy przez internet ważne jest szybkie podjęcie działań. Nasza kancelaria zatrudnia specjalistów, którzy pomagają w sprawach związanych z cyberprzestępczością. Wiemy, że w takich przypadkach czas jest wyjątkowo istotny, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby skontaktować się z Tobą jak najszybciej po zgłoszeniu. Wstępna analiza jest zawsze darmowa. Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego na naszej stronie internetowej lub telefonicznie. 

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (48 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.