Tożsamość czyli dane osobowe to bardzo cenny towar, który poszukiwany jest przez osoby zajmujące się przestępczością. Kiedyś, aby uzyskać czyjeś dane osobowe trzeba było ukraść jego dokumenty. Dzisiejsze działania przestępców wyglądają nieco inaczej i w zdecydowanej większości przeniosły się do Internetu. Co gorsze, specjaliści wykorzystują wiele metod, które wciąż udoskonalają. Kradzież tożsamości to popularne przestępstwo, które jest jedynie wstępem do popełniania kolejnych czynów zabronionych z użyciem tych danych.
Sprawdź, czy możesz odzyskać pieniądze lub anulować wyłudzony kredyt.
Czym jest kradzież tożsamości w Internecie?
Tożsamość są to dane personalne danej osoby, które pozwalają na jej identyfikację. Z kradzieżą tożsamości mamy do czynienia, kiedy inna osoba wejdzie w posiadanie tych danych osobowych w celu wykorzystania ich wbrew woli właściciela. Przestępcy najczęściej chcą pozyskać dane takie jak:
- imię
- nazwisko
- data urodzenia
- adres zamieszkania
- numer PESEL
- numer karty kredytowej
- numer dowodu osobistego
Kiedyś najczęściej dochodziło do kradzieży fizycznych dowodów tożsamości. Obecnie zdecydowanie większym problemem są przestępstwa internetowe. Sposobów na kradzież tożsamości jest cała masa, a skradzione dane mogą zostać wykorzystane do niecnych celów.
Kradzież tożsamości w Internecie – kilka przykładów jak robią to zawodowi przestępcy
Internetowi oszuści stają się coraz bardziej przebiegli, a ich kreatywność nie zna granic. Najczęściej wykorzystują do tego celu różnego rodzaju wirusy czy fałszywe oprogramowania. Często także kradzież danych odbywa się poprzez fikcyjne strony internetowe, gdzie nieświadomi konsumenci pozostawiają swoje dane personalne. Robią to dobrowolnie i są przekonani, że właśnie dokonują rejestracji w konkursie czy newsletterze gwarantującym otrzymanie bonu podarunkowego do sklepu. Niestety promocje i super okazje to chwyt, który zawsze działa. Często kradzież odbywa się także poprzez dostanie się do bazy danych klientów legalnie działającego sklepu. Hakerzy, którzy przeprowadzają atak na stronę pozyskują dane, a konsument nie ma pojęcia, że jego tożsamość może zostać wykorzystana. Jednak są to przykłady, które są dość popularne. Pora na coś bardziej zuchwałego.
Padłeś ofiarą oszustwa bankowego?
Możesz odzyskać wszystkie środki i anulować wyłudzony kredyt
Przeanalizujemy Twoją sytuację bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.
Ogłoszenie o pracę zdalną. Osoba, która poszukuje akurat zatrudnienia wysyła swoje CV ze zdjęciem. Zawarte są tam wszystkie dane osobowe, jednak przesłanie takiego dokumentu to standardowa procedura, więc nie wzbudza żadnych podejrzeń. Oszust pod przykrywką pracodawcy zaprasza na rozmowę kwalifikacyjną, która odbywa się on-line. Po przedstawieniu warunków oferuje współpracę i przesyła wstępną wersję umowy. Przyszły pracownik chce podjąć współpracę, warunki są bardzo atrakcyjne, jednak nie na tyle, aby wzbudziły podejrzenia. Nawet przez ułamek sekundy nie przechodzi mu przez myśl, że to oszustwo. Siedziba firmy znajduje się w innej miejscowości niż jego miejsce zamieszkania, decyduje się więc na podpisanie umowy i przesłanie jej skanu.
Dzięki temu oszust ma wszystkie dane, których potrzebował: imię, nazwisko, numer dowodu czy numer PESEL. Dodatkowo posiada zdjęcie z CV. Bardziej wyrachowani proszą także o przesłanie skanu dowodu osobistego, który ma posłużyć np. do zgłoszenia do ubezpieczenia. Z tymi danymi oszust bez problemu weźmie pożyczkę w banku czy innej instytucji finansowej, podpisze umowę z operatorem sieci komórkowej czy weźmie sprzęt na raty.
Do czego wykorzystywane są skradzione dane?
Poza tym, że dane wykorzystywane są do kradzieży tożsamości w celu zaciągnięcia zobowiązania takiego jak kredyt czy umowa pożyczki, to przestępcy mają także inne cele. Za pomocą skradzionych informacji mogą uzyskać dostęp do konta bankowego ofiary. Jednak nie zawsze kradzież tożsamości związana jest z korzyściami materialnymi. Czasami dane mogą posłużyć do założenia konta na portalu społecznościowym, które będzie szerzyło nieetyczne idee czy wyrażało obraźliwe opinie na temat innych osób.
Zakaz kopiowania dokumentów
Przede wszystkim należy zapamiętać, że kopiowanie dokumentów jest niezgodne z prawem. Od jakiegoś czasu funkcjonuje przepis, który tego zabrania. Dotyczy to zarówno dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy, ale także legitymacji studenckiej czy emeryta. Prawo do kopiowania takich dokumentów ma jedynie Bank lub zakład ubezpieczeń. Pozostałe mogą jedynie poprosić o wgląd do dokumentu.
Jak chronić swoje dane w sieci?
Według raportu przedstawionego przez GUS “Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 roku” dostęp do Internetu posiada 92,4 % gospodarstw domowych. Każda osoba, która korzysta z Internetu posiada po sobie tak zwany cyfrowy ślad. Robiąc zakupy w Internecie czy korzystając z poczty internetowej wpisujesz swoje dane, które pozostają w bazach danych na danej stronie internetowej.
Prewencyjnym rozwiązaniem, które może pomóc na szybką reakcję i zwiększyć ochronę przed internetowymi oszustami, jest skorzystanie z systemu wysyłającego alerty takie jak BIK. W momencie, kiedy instytucja finansowa zwróci się do BIK z prośbą o udzielenie informacji dotyczących danego kredytobiorcy od razu dostaje on informację o tym na podany numer telefonu lub adres e-mail. Istnieją także platformy, które chronią PESEL, a w momencie jego wykorzystania od razu informują posiadacza. Niektóre z nich są płatne, jednak kwota subskrypcji nie jest wysoka. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie oprogramowanie antywirusowe na komputerze. Poza tym stosuj zasadę ograniczonego zaufania:
- nie pobieraj załączników z nieznanych stron internetowych
- nie podawaj swoich danych na niezweryfikowanych stronach
- nie ufaj w super promocje i dostęp do niezwykłych kodów rabatowych po rejestracji
- nie otwieraj wiadomości, które pochodzą od podejrzanych nadawców
- ustal dzienny limit transakcji oraz monitoruj swoje konto bankowe
Co zrobić, kiedy ktoś ukradł moją tożsamość?
Przede wszystkim warto zastrzec konto w banku oraz posiadane karty. To uniemożliwi złodziejowi dalsze korzystanie ze zgromadzonych na nim środków i ewentualne zaciąganie nowych zobowiązań. Kolejnym krokiem jest zastrzeżenie dokumentu tożsamości. Wystarczy, że zrobisz to na stronie BIK. Zgłoszenie zostanie odnotowane w centralnym systemie, z którego korzystają wszystkie banki, firmy pożyczkowe oraz towarzystwa ubezpieczeniowe, ale także inne podmioty. Dzięki temu nie musisz zastrzegać dokumentów w każdym z tych miejsc. Następnie niezwłocznie należy poinformować o sprawie policję. Ważnym krokiem jest także zmiana haseł dostępu nie tylko do banku, ale także do portali społecznościowych czy nawet sklepów internetowych. Nigdy nie masz pewności skąd złodziej zabrał Twoje dane.
Skorzystaj z pomocy kancelarii EUROLEGE
Kiedy okaże się, że Twoja reakcja nastąpiła za późno, a złodziej tożsamości zdążył wykorzystać Twoje dane – skorzystaj z naszej pomocy. Zapewniamy wsparcie profesjonalnego prawnika, który posiada doświadczenie w podobnych sprawach. Zapewniamy obsługę w formie zdalnej, dzięki czemu możemy udzielić pomoc każdemu, niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywa.
Wstępna analiza sprawy jest zawsze darmowa, a kontakt z nami wyjątkowo prosty. Wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy, napiszesz e-mail lub zadzwonisz.
Skorzystaj z bezpłatnej analizy sprawy!
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (441)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (106)