Egzekucje komornicze potrafią mocno skomplikować codzienne życie osoby zadłużonej. Zajęte konta bankowe czy wynagrodzenie za pracę stanowią codzienność dłużników, wobec których prowadzona jest egzekucja. Czy jest jednak czas, w którym komornik musi zakończyć egzekucję? Jak długo może trwać egzekucja komornicza? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym materiale.

Wskażemy również sposoby na zablokowanie komornika. Nawet tego, który prowadzi już egzekucję latami. Nie w każdym przypadku procedura zadziała, ale na pewno warto poznać jej podstawy i wiedzieć więcej.

Jakie są rodzaje egzekucji prowadzonej przez komornika?

Prowadząc egzekucję komornik może stosować różne metody i formy. Podstawowymi formami prowadzenia egzekucji są:

Bez względu na to w jaki sposób komornik działa, to życie dłużnika nie należy do najłatwiejszych. Stały lęk przed zajęciami majątku towarzyszyć może dłuższy czas. Czy jednak może trwać w nieskończoność?

Ile czasu komornik może prowadzić egzekucję?

Kiedy komornik rozpoczyna egzekucję nie wie, czy będzie ona skuteczna czy też nie. Bezskuteczność egzekucji potrafi ja bardzo szybko zakończyć. Inaczej przedstawia się sytuacja kiedy komornik dokonuje zajęcia świadczenia powtarzającego się. Najlepszym przykładem niech będzie wynagrodzenie za pracę czy emerytura. W przypadku niskich kwot należności egzekucja może skończyć się szybko. Jeżeli natomiast kwota podlegająca egzekucji jest wysoka, to cały proces odzyskiwania długu może trwać nawet latami. Oznacza to, że egzekucja komornicza trwa tyle czasu, ile potrzeba do całkowitego zaspokojenia sumy egzekucji, a więc:

  • należności głównej,
  • odsetek,
  • kosztów procesu,
  • kosztów egzekucji.

Oznacza to, że egzekucja może trwać latami – nawet kilkadziesiąt lat. Dopóki żyje osoba zadłużona i ma majątek, a suma egzekucji nie została zaspokojona, to komornik może nadal swobodnie działać. Mało tego, spadkobiercy osoby zadłużonej mogą w przyszłości wstąpić w jej miejsce. Nie stanie się tak jeśli zrobią jedną z dwóch rzeczy, a są nimi:

Egzekucja komornicza a przedawnienie długu.

Wierzyciel dysponujący tytułem wykonawczym pochodzącym od sądu ma od 6 do 10 lat (w zależności od sytuacji) na to, aby złożyć do komornika wniosek o egzekucję. Jeżeli od momentu uprawomocnienia się tytułu egzekucyjnego minęło 6 albo 10 lat to wówczas komornik odmawia wszczęcia egzekucji. W każdym razie według nowych przepisów powinien to zrobić. Jeżeli tego nie zrobi, to wówczas dłużnik ma prawo złożyć powództwo przeciwegzekucyjne. Jest to reguła, która jednak doznaje istotnego ograniczenia.

Pamiętać trzeba, że każdy wniosek o wszczęcie egzekucji przerywa bieg terminu przedawnienia. A więc teoretycznie wierzyciel, który pilnuje terminów przedawnienia, może do końca życia ścigać dłużnika za istniejącą należność. Jest to sytuacja niekomfortowa dla osoby zadłużonej. Nie ma ona właściwie żadnych możliwości, aby istniejący tytuł wykonawczy obalić. Od tej reguły są jednak wyjątki i nie jest to w przeważającej większości powództwo przeciwegzekucyjne. Chodzi o inny proces, który jest szybszy, tańszy i bardziej skuteczny. O co chodzi? Przeczytaj dokładnie kolejny tytuł i dowiedz się czy też możesz zablokować komornika!

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Masz egzekucję? Zablokuj komornika już dzisiaj!

Osoby mające egzekucję komorniczą mogą zatrzymać komornika. Żeby się jednak tak stało koniecznym jest pewien schemat działania. Po pierwsze trzeba wykonać pewien bardzo prosty proces myślowy. Bardzo odtwórczy. Musisz skupić się i odpowiedzieć sobie na pytanie: „czy zanim pojawił się komornik otrzymywałem/am jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?”. Jeżeli padnie odpowiedź „NIE”, to oznacza, że możesz liczyć na umorzenie egzekucji komorniczej i… ODZYSKANIE WSZYSTKICH ZABRANYCH PIENIĘDZY!

To jednak dopiero początek całej drogi. Druki krok, to wykonanie telefonu do komornika i ustalenie podstawowych informacji na temat tytułu wykonawczego. To właśnie na jego podstawie komornik prowadzi egzekucję. Musisz dowiedzieć się następujących danych:

Trzecie zadanie, to wykonanie telefonu do sądu, który wydał tytuł wykonawczy. Musisz dowiedzieć się na jaki adres był on wysyłany do pozwanego – czyli Twojej osoby. Niestety jest pewna liczba orzeczeń sądowych, które nigdy nie trafiły do osób pozwanych. Jak to możliwe? Wynikało to z błędu sądu, który nie zbadał Twojego miejsca zamieszkania – nie mylić z miejscem zameldowania. Z naszego wieloletniego doświadczenia jako Kancelarii EUROLEGE wynika, że za 99% nieprawidłowych doręczeń przesyłek sądowych odpowiadają:

  • wysyłka na stary i nieaktualny adres osoby pozwanej, np. w wyniku przeprowadzki w kraju albo wyjazdu za granicę,
  • wysyłka na stare nazwisko osoby pozwanej.

Kiedy już wszystko okaże się jasne, to następuje ostatni etap, czyli faktyczne działanie. Nie zalecamy od tego momentu działania na własną rękę. Musisz wiedzieć, że w interesie wierzyciela (niemal zawsze reprezentowanego przez fachowego mecenasa) jest to, aby egzekucja nadal trwała. Musisz ponadto korespondować z sądem i komornikiem. Wszystko drogą oficjalną i w pełni formalną. Jeden błąd i cały proces może się nie udać. Musisz wiedzieć co, gdzie i kiedy złożyć. Jak pismo w danej sytuacji napisać zachowując przy tym kolejność w składaniu pism. Nie możesz również popełnić błędów formalnych. Każdy z nich może być bowiem podstawą do odrzucenia Twoich żądań. Nawet, jeśli generalnie masz rację.

Gdzie szukać pomocy w wyjściu z długów komorniczych?

Na rynku usług prawniczych najlepiej szukać pomocy w kancelarii antywindykacyjnej. W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat specjalizujemy się w sporach sądowych i komorniczych przeciwko bankom, firmom pożyczkowym i windykacyjnym. Pomogliśmy już dla ponad 8000 osób wyjść z długów na łączną kwotę kilkudziesięciu milionów złotych.

Potrzebujesz rady eksperta w swojej sprawie? Zgłoś się już dzisiaj i otrzymaj całkowicie bezpłatną analizę swojej sprawy. Wszystko załatwisz u nas zdalnie. Bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu.

Skontaktuj się z nami już dziś. Zadzwoń, napisz lub wyślij zgłoszenie. Nasz konsultant oddzwoni do ciebie:

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: www.eurolege.pl/zgloszenie/


4.7/5 - (43 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Arkadiusz pisze:

Witam, około 17 lat temu poreczylem pożyczkę pewnej osobie w instytucji finansowej SKOK . Główny pożyczkobiorca przestał spłacać tą pożyczkę. SKOK nie poinformował mnie o zaistniałej sytuacji tylko skierował sprawę do sądu który wydał nakaz spłaty tego zadłużenia, skończyło się tym że komornik zajął moje pobory . Pieniążki były pobierane do momentu mojego zwolnienia się z pracy a był to wrzesień 2006 roku. Udałem się do komornika złożyłem oświadczenie o zakończeniu pracy i braku jakiegokolwiek majątku który mógłby pokryć resztę długu. Wyjechałem zagranicę i przez ponad 15 lat nie dostałem żadnego listu od komornika czy sadu aż do czerwca 2022 roku. List polecony odebrała moja mama . Chciałbym się dowiedzieć czy jest to zgodne z prawem i czy po tylu latach muszę spłacić dla mnie i tak nieosiągalna kwotę . Dziękuję za jakąkolwiek poradę.

Dzień dobry Panie Arkadiuszu. Pomagamy osobom zadłużonym w wychodzeniu z długów. W Pana sprawie trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy egzekucja prowadzona jest na podstawie niewadliwego tytułu wykonawczego. Gdyby tytuł wykonawczy był wadliwy to wówczas stanie się możliwe umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. U nas wstępna analiza prawna sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje.
Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o opis Pana sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Natalia pisze:

Dzień dobry,
potrzebuję porady. Na początku roku przekazałam moją sprawę do komornika (po otrzymaniu decyzji z sądu). Niestety komornik póki co praktycznie nic nie ściągnął od dłużnika, mimo że prowadzi swoją działalność gospodarczą, jest właścicielem działki na której ma zarejestrowaną swoją działalność. Dodatkowo jest właścicielem 2 pojazdów oraz maszyny rolniczej.
Gdy dzwonię to rozmawiam jedynie z sekretarką komornika – ponieważ zawsze z jakiegoś powodu komornika nie ma na miejscu.
Na ten moment jedyne co się dowiedziałam to, że komornik zajął jeden pojazd – który nawet nie został dłużnikowi odebrany, wyceniony, ani tym bardziej wylicytowany. Pod koniec czerwca złożyłam razem z prawnikiem pismo z prośbą o zajęcie również drugiego samochodu oraz maszyny rolniczej.
Obawiam się, że zanim komornik łaskawie to zrobi, to dłużnik zdąży drugi samochód sprzedać albo przepisać na kogoś, tak by uniknąć zajęcia zanim komornik cokolwiek zrobi i stracę szansę na odzyskanie długu.
Stąd też moje pytania:
1. Czy komornik nie ma ograniczeń czasowych na wykonanie określonych czynności?
2. Czy to prawda, że komornik wszystko musi mieć na piśmie we wniosku, by wykonać daną rzecz? Mimo że zajął jeden samochód – to nie wycenił go (ani nie wykonał innych czynności), ponieważ twierdzi że nie ujęliśmy tego we wniosku.
3. Czy mogę złożyć skargę na tego komornika, za jego opieszałość? Jeżeli tak, to jakie warunki muszę spełnić żeby mu udowodnić winę?
4. Czy mogę sprawę przekazać innemu komornikowi w trakcie trwania sprawy- bez ponoszenia kosztów związanych z tym co do tej pory „komornik zrobił”?
5. Komornik już dwukrotnie wysłał pismo z wezwaniem do opłacenia jakichś kosztów, które musiał ponieść z tytułu mojej sprawy. Czy takimi kosztami nie powinien zostać w pełni obciążony dłużnik?

Będę wdzięczna o wszelkie informacje oraz poradę co mogę zrobić by sprawa przyśpieszyła

SŁAWEK@ pisze:

Mam 3500 brutto złotych emerytury dodatkowo wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę 3800 brutto pytanie ile może zabrać komornik?

Kancelaria EuroLege pisze:

Zarówno wynagrodzenie za pracę jak i emerytura to dwa, różne i niezależne źródła egzekucji. Więcej na temat limitów zajęć komorniczych pisaliśmy na naszym blogu w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/ile-moze-zajac-komornik/
W tym miejscu należałoby jeszcze sprawdzić, czy komornik w ogóle może działać w Pana sprawie. W sensie, czy tytuł wykonawczy stanowiący egzekucję nie jest wadliwy. To spotykane w naszej pracy zjawisko, które daje możliwość umorzenia egzekucji i odzyskania wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Możemy wykonać na Pana rzecz darmową analizę sprawy i ustalić czy istnieje szansa na dalsze działania. Jeśli okazałoby się, że tak, to wówczas ustalimy zasady współpracy i pomocy. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Tomasz pisze:

Dzień dobry
.W dniu 19.03.2019 zaciągnąłem pożyczkę w kwocie 10.000pln za pośrednictwem internetu od firmy Takto.Umowe pożyczki przesłano na mój adres e mail dopiero po wpływie środków na moje konto. Nie zostałem poinformowany przez pracowników w/w firmy o ukrytych bardzo wysokich kosztach pozyczki i prowizji !W dniu 23.05.2022. Otrzymałem pismo z Sadu Rejonowego wydz.Cywilny Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym pismo z dnia 20.07.2021r. Na kwotę 19.863,45pln plus koszta sądowe 3.167.00pln oraz 2.400,00pln kosztów zastępstwa procesowego.W pozwie powód firma „Ultimo Takto” nie podała wszystkich szczegolowych informacji o moich wpłatach rat oraz o pismach oraz próśbach o zawieszenie na okres 3 miesięcy spłat w ratach ze względu na panujaca w tym okresie pandemie ponieważ. Powadziłem dzialalnosc I w czasie Pandemii nie zarobkowalem. Pożyczkodawca ani razu nie odniósł się do moich próśb.pragne dodać iz od 18.07.2020 mieszkam u rodziny za granicą.Mam pytanie co w tej sytuacji mogę zrobić i czy Panstwo jesteście w stanie mi pomóc w sporzadzeniu sprzeciwu od nakazu zaplaty.
Pozdrawiam Tomasz Grzelak

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Tomaszu. Wskazany przez Pana opis sprawy wskazuje, że być może mamy do czynienia z pożyczką o zawyżonych kosztach. Ponadto nasi prawnicy już wielokrotnie wygrywali z firmą TAKTO przed sądami w całej Polsce. Mówimy tutaj o całkowitych wygranych, tj. oddaleniu powództwa w całości. Taki wyrok daje podstawę do odmowy zapłaty. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje i ewentualnie również dokumenty. Postaramy się Panu pomóc. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Justyna pisze:

Witam.
Moja sprawa wygląda tak, od 02/2013 r. nie mieszkam w Polsce. Przed wyjazdem odebrałam jeden nakaz zapłaty. Nie odebrałam osobiście żadnego tytułu wykonawczego a cała korespondencja która była do mnie kierowana na adres zameldowania (dom rodzinny) była nie odbierana przez rodziców z dopiskiem, że się wyprowadziłam. Od rodziców wiem, że co jakiś czas przychodzi do mnie korespondencja od Komornika lub z Sądu, moje pytanie brzmi : czy moje długi nie uległy już przedawnieniu , jak to sprawdzić i jak to polubownie zakończyć w przypadku braku przedawnienia?

Kancelaria EuroLege pisze:

W przypadku tego jednego nakazu zapłaty to w naszej ocenie nie będzie możliwości podjęcia skutecznego działania. Natomiast co do innych spraw do trzeba byłoby poszukiwać zobowiązań. Jak to zrobić znajdzie Pan w artykule dostępnym na naszym blogu w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/jak-sprawdzic-gdzie-mam-dlugi-wyjazd-z-polski-i-stare-zobowiazania/

Bartłomiej pisze:

Witam.
Mam zajęcie na koncie osobistym, znam kancelarię komorniczą, kontaktowałem się z nimi, wysyłają pisma od lat na nieprawidłowy adres, pomijam, że nie było mnie w kraju ponad pięć lat, przechodząc do meritum. Chciałbym skorzystać z Państwa porady i usług nie mniej nie chcą podać informacji o które ma tej stronie piszecie:
nazwa tytułu wykonawczego, np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym,
data wydania tytułu wykonawczego,
sąd, który wydał tytuł wykonawczy,
sygnatura akt tytułu wykonawczego.
Na jakie przepisy mogę się powołać żeby takie informacje uzyskać przez telefon? Chcą żebym przyszedł co pomogłoby im „skutecznie” dostarczyć pozew, a chcę na razie tego uniknąć… Dziękuję.

Kancelaria EuroLege pisze:

Obowiązkiem komornika jest podanie wszystkich żądanych przez Pana informacji. Jeśli komornik ich nie udzieli po uwiarygodnieniu, że Pan to osoba dłużnika (np. PESEL) to można skierować do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik skargę. Zalecamy jednak przed złożeniem skargi wysłanie do komornika pisma z prośbą o podanie w/w danych np. w terminie 7 dni. W braku odpowiedzi skieruje Pan skargę na komornika.
Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila kontaktowego. Prosimy o monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Halina pisze:

Dzien dobry, Po 5 latch pobytu za granica zobaczylam ze mam zajecie komornicze na koncie w Polsce.Po kontakcie z Bankiem okazalo sie,ze mam 3 sprawy,oraz zajecie w ZUS poniewaz otrzymuje rente.Czy to jest zgodne z przepisami by Bez powiadomienia mnie zajmoeac konto?

Kancelaria EuroLege pisze:

Zapewne z powodu wyjazdu za granicę i pobytu tam nie otrzymywała Pani przesyłek sądowych adresowanych i wysyłanych na Pani adres zameldowania w Polsce. Nie był to jednak Pani adres zamieszkania. W związku z tym istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że tytuły wykonawcze wydane w Pani sprawach przez sąd/sądy są wadliwe. W takiej sytuacji możliwe jest umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych dotychczas środków. Zajmujemy się takimi sprawami. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie większej ilości informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Iwona pisze:

Dzien dobry
Właśnie przed chwilą dostalam sms-a z banku o zajęciu konta prze komornika, kwota 894,01 dokladnie, jestem bardzo zaskoczona nie wiem o co chodzi nie wiem skąd i za co, jutro tam dzwonię by się dowiedzieć, nie przypominam sobie żadnego zadłużenia nie dostałam zadnej korespondencji nic. I co robić

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Iwono, zapewne doszło do nieprawidłowości formalnych ze strony sądu. Jeśli tak, to można wszystko odwrócić, umorzyć egzekucję i odzyskać zabrane środki. Zajmujemy się tym codziennie. Jeszcze dzisiaj wyślemy do Pani maila z prośbą o podanie szczegółów sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki mailowej.

Agnieszka pisze:

Dzień dobry,mam takie pytanie dostałam od komornika postanowienie sądowe z dnia 2012.01.03 o nadaniu klauzuli wykonalności list dostałam w dniu 28.01.2022 Czy nie jest to przedawnienie ,uprzedze że wcześniej nic nie dostawałam a wyrok sądu jest z dnia 25.10.2011 z poważaniem Bagnowska Agnieszka

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Agnieszko. Kluczowy do liczenia terminu przedawnienia będzie tutaj nie dzień wydania przez sąd postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności, ale dzień złożenia wniosku przez wierzyciela o nadanie klauzuli wykonalności. Prosimy o sprawdzenie tego w sądzie.

Anna pisze:

Jestem po rozwodzie, zmieniłam nazwisko i nie mieszkam juz bardzo dawno u byłych tesciów. Niedawno do byłych tesciow przyszedł list od komornika o jakimś długu jeszcze z małżenstwa i byli tesciowie to odebrali. Na koncie juz mi zajął komornik środki co teraz zrobić?

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Anno, kluczowe jest, czy zanim pojawił się list od komornika pojawiały się też listy z sądu? A jeśli tak co się z nimi działo? Trzeba to wyjaśnić i ewentualnie zatrzymać komornika zanim będzie za późno. Jeszcze w dniu dzisiejszym napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie dodatkowych informacji. Postaramy się Pani pomóc. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki mailowej.