Egzekucje komornicze potrafią mocno skomplikować codzienne życie osoby zadłużonej. Zajęte konta bankowe czy wynagrodzenie za pracę stanowią codzienność dłużników, wobec których prowadzona jest egzekucja. Czy jest jednak czas, w którym komornik musi zakończyć egzekucję? Jak długo może trwać egzekucja komornicza? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym materiale.
Wskażemy również sposoby na zablokowanie komornika. Nawet tego, który prowadzi już egzekucję latami. Nie w każdym przypadku procedura zadziała, ale na pewno warto poznać jej podstawy i wiedzieć więcej.
Prowadząc egzekucję komornik może stosować różne metody i formy. Podstawowymi formami prowadzenia egzekucji są:
Bez względu na to w jaki sposób komornik działa, to życie dłużnika nie należy do najłatwiejszych. Stały lęk przed zajęciami majątku towarzyszyć może dłuższy czas. Czy jednak może trwać w nieskończoność?
Kiedy komornik rozpoczyna egzekucję nie wie, czy będzie ona skuteczna czy też nie. Bezskuteczność egzekucji potrafi ja bardzo szybko zakończyć. Inaczej przedstawia się sytuacja kiedy komornik dokonuje zajęcia świadczenia powtarzającego się. Najlepszym przykładem niech będzie wynagrodzenie za pracę czy emerytura. W przypadku niskich kwot należności egzekucja może skończyć się szybko. Jeżeli natomiast kwota podlegająca egzekucji jest wysoka, to cały proces odzyskiwania długu może trwać nawet latami. Oznacza to, że egzekucja komornicza trwa tyle czasu, ile potrzeba do całkowitego zaspokojenia sumy egzekucji, a więc:
Oznacza to, że egzekucja może trwać latami – nawet kilkadziesiąt lat. Dopóki żyje osoba zadłużona i ma majątek, a suma egzekucji nie została zaspokojona, to komornik może nadal swobodnie działać. Mało tego, spadkobiercy osoby zadłużonej mogą w przyszłości wstąpić w jej miejsce. Nie stanie się tak jeśli zrobią jedną z dwóch rzeczy, a są nimi:
Wierzyciel dysponujący tytułem wykonawczym pochodzącym od sądu ma od 6 do 10 lat (w zależności od sytuacji) na to, aby złożyć do komornika wniosek o egzekucję. Jeżeli od momentu uprawomocnienia się tytułu egzekucyjnego minęło 6 albo 10 lat to wówczas komornik odmawia wszczęcia egzekucji. W każdym razie według nowych przepisów powinien to zrobić. Jeżeli tego nie zrobi, to wówczas dłużnik ma prawo złożyć powództwo przeciwegzekucyjne. Jest to reguła, która jednak doznaje istotnego ograniczenia.
Pamiętać trzeba, że każdy wniosek o wszczęcie egzekucji przerywa bieg terminu przedawnienia. A więc teoretycznie wierzyciel, który pilnuje terminów przedawnienia, może do końca życia ścigać dłużnika za istniejącą należność. Jest to sytuacja niekomfortowa dla osoby zadłużonej. Nie ma ona właściwie żadnych możliwości, aby istniejący tytuł wykonawczy obalić. Od tej reguły są jednak wyjątki i nie jest to w przeważającej większości powództwo przeciwegzekucyjne. Chodzi o inny proces, który jest szybszy, tańszy i bardziej skuteczny. O co chodzi? Przeczytaj dokładnie kolejny tytuł i dowiedz się czy też możesz zablokować komornika!
Osoby mające egzekucję komorniczą mogą zatrzymać komornika. Żeby się jednak tak stało koniecznym jest pewien schemat działania. Po pierwsze trzeba wykonać pewien bardzo prosty proces myślowy. Bardzo odtwórczy. Musisz skupić się i odpowiedzieć sobie na pytanie: „czy zanim pojawił się komornik otrzymywałem/am jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?”. Jeżeli padnie odpowiedź „NIE”, to oznacza, że możesz liczyć na umorzenie egzekucji komorniczej i… ODZYSKANIE WSZYSTKICH ZABRANYCH PIENIĘDZY!
To jednak dopiero początek całej drogi. Druki krok, to wykonanie telefonu do komornika i ustalenie podstawowych informacji na temat tytułu wykonawczego. To właśnie na jego podstawie komornik prowadzi egzekucję. Musisz dowiedzieć się następujących danych:
Trzecie zadanie, to wykonanie telefonu do sądu, który wydał tytuł wykonawczy. Musisz dowiedzieć się na jaki adres był on wysyłany do pozwanego – czyli Twojej osoby. Niestety jest pewna liczba orzeczeń sądowych, które nigdy nie trafiły do osób pozwanych. Jak to możliwe? Wynikało to z błędu sądu, który nie zbadał Twojego miejsca zamieszkania – nie mylić z miejscem zameldowania. Z naszego wieloletniego doświadczenia jako Kancelarii EUROLEGE wynika, że za 99% nieprawidłowych doręczeń przesyłek sądowych odpowiadają:
Kiedy już wszystko okaże się jasne, to następuje ostatni etap, czyli faktyczne działanie. Nie zalecamy od tego momentu działania na własną rękę. Musisz wiedzieć, że w interesie wierzyciela (niemal zawsze reprezentowanego przez fachowego mecenasa) jest to, aby egzekucja nadal trwała. Musisz ponadto korespondować z sądem i komornikiem. Wszystko drogą oficjalną i w pełni formalną. Jeden błąd i cały proces może się nie udać. Musisz wiedzieć co, gdzie i kiedy złożyć. Jak pismo w danej sytuacji napisać zachowując przy tym kolejność w składaniu pism. Nie możesz również popełnić błędów formalnych. Każdy z nich może być bowiem podstawą do odrzucenia Twoich żądań. Nawet, jeśli generalnie masz rację.
Na rynku usług prawniczych najlepiej szukać pomocy w kancelarii antywindykacyjnej. W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat specjalizujemy się w sporach sądowych i komorniczych przeciwko bankom, firmom pożyczkowym i windykacyjnym. Pomogliśmy już dla ponad 8000 osób wyjść z długów na łączną kwotę kilkudziesięciu milionów złotych.
Potrzebujesz rady eksperta w swojej sprawie? Zgłoś się już dzisiaj i otrzymaj całkowicie bezpłatną analizę swojej sprawy. Wszystko załatwisz u nas zdalnie. Bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu.
Skontaktuj się z nami już dziś. Zadzwoń, napisz lub wyślij zgłoszenie. Nasz konsultant oddzwoni do ciebie:
Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: www.eurolege.pl/zgloszenie/
Witam.
Moja sprawa wygląda tak, od 02/2013 r. nie mieszkam w Polsce. Przed wyjazdem odebrałam jeden nakaz zapłaty. Nie odebrałam osobiście żadnego tytułu wykonawczego a cała korespondencja która była do mnie kierowana na adres zameldowania (dom rodzinny) była nie odbierana przez rodziców z dopiskiem, że się wyprowadziłam. Od rodziców wiem, że co jakiś czas przychodzi do mnie korespondencja od Komornika lub z Sądu, moje pytanie brzmi : czy moje długi nie uległy już przedawnieniu , jak to sprawdzić i jak to polubownie zakończyć w przypadku braku przedawnienia?
Witam.
Mam zajęcie na koncie osobistym, znam kancelarię komorniczą, kontaktowałem się z nimi, wysyłają pisma od lat na nieprawidłowy adres, pomijam, że nie było mnie w kraju ponad pięć lat, przechodząc do meritum. Chciałbym skorzystać z Państwa porady i usług nie mniej nie chcą podać informacji o które ma tej stronie piszecie:
nazwa tytułu wykonawczego, np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym,
data wydania tytułu wykonawczego,
sąd, który wydał tytuł wykonawczy,
sygnatura akt tytułu wykonawczego.
Na jakie przepisy mogę się powołać żeby takie informacje uzyskać przez telefon? Chcą żebym przyszedł co pomogłoby im „skutecznie” dostarczyć pozew, a chcę na razie tego uniknąć… Dziękuję.
Dzien dobry, Po 5 latch pobytu za granica zobaczylam ze mam zajecie komornicze na koncie w Polsce.Po kontakcie z Bankiem okazalo sie,ze mam 3 sprawy,oraz zajecie w ZUS poniewaz otrzymuje rente.Czy to jest zgodne z przepisami by Bez powiadomienia mnie zajmoeac konto?
Dzien dobry
Właśnie przed chwilą dostalam sms-a z banku o zajęciu konta prze komornika, kwota 894,01 dokladnie, jestem bardzo zaskoczona nie wiem o co chodzi nie wiem skąd i za co, jutro tam dzwonię by się dowiedzieć, nie przypominam sobie żadnego zadłużenia nie dostałam zadnej korespondencji nic. I co robić
Dzień dobry,mam takie pytanie dostałam od komornika postanowienie sądowe z dnia 2012.01.03 o nadaniu klauzuli wykonalności list dostałam w dniu 28.01.2022 Czy nie jest to przedawnienie ,uprzedze że wcześniej nic nie dostawałam a wyrok sądu jest z dnia 25.10.2011 z poważaniem Bagnowska Agnieszka
Jestem po rozwodzie, zmieniłam nazwisko i nie mieszkam juz bardzo dawno u byłych tesciów. Niedawno do byłych tesciow przyszedł list od komornika o jakimś długu jeszcze z małżenstwa i byli tesciowie to odebrali. Na koncie juz mi zajął komornik środki co teraz zrobić?
Zostaw komentarz