Postępowanie egzekucyjne jest zwykle ciężkim przeżyciem dla osoby zadłużonej. Szczególnie, gdy jest długotrwałe. Potrafi dewastować życie finansowe, a w ślad za tym również życie prywatne. Czy jednak możliwe jest dogadanie się z komornikiem, który aktywnie egzekwuje dłużnika? Czy wniosek o rozłożenie długu na raty do komornika to dobry pomysł? A może istnieje jakiś dobry wzór wniosku o rozłożenie długu na raty do komornika? Na te i inne powiązane pytania odpowiemy poniżej.

UWAGA! Jesteś dłużnikiem i komornik prowadzi wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne? Musisz wiedzieć, że w pewnych sytuacjach możliwe jest umorzenie egzekucji i odzyskanie pieniędzy zabranych przez komornika. Zajmujemy się tego rodzaju sprawami w Kancelarii EUROLEGE. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Koniecznie przeczytaj artykuł do samego końca.

Wpływ komornika na egzekucję a rola wierzyciela.

Zacznijmy od pewnego usystematyzowania. Komornik sądowy mylnie kojarzony jest z podmiotem, któremu przypisuje się całą winę za zabrane pieniądze czy zajęty majątek. Pomija się jednak fakt, że to wierzyciel, który posiada tytuł wykonawczy jest dysponentem postępowania egzekucyjnego. Cała egzekucja wszczynana jest na podstawie pisma wierzyciela jakim jest wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Dopiero na skutek tego pisma komornik wszczyna egzekucję i wysyła pismo do dłużnika jakim jest zawiadomienie o wszczęciu egzekucji.

Konkluzja powyższego jest taka, że komornik sądowy jest jedynie pewnego rodzaju narzędziem w rękach wierzyciela. Za pośrednictwem komornika sądowego wierzyciel egzekwuje roszczenie jakie stwierdził sąd albo inny organ. Wszystko odbywa się na podstawie przepisów prawa i w jego granicach, tj. na podstawie kodeksu postępowania cywilnego (kpc) i innych ustaw. Nie oznacza to oczywiście, że komornik w toku egzekucji nie popełnia błędów. Oczywiście może tak się zdarzyć, a dłużnik może się bronić składając odpowiednie pismo jakim jest np. skarga na czynności komornika.

Wniosek o rozłożenie długu na raty u komornika. Czy to ma sens?

Nie bez przyczyny rozwinęliśmy wyżej wątek wpływu wierzyciela i komornika na postępowanie egzekucyjne. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że przewodnią rolę w postępowaniu egzekucyjnym pełni nie komornik, ale wierzyciel. Może on nie tylko zainicjować postępowanie egzekucyjne w każdym momencie, ale też dysponować roszczeniem stwierdzonym tytułem wykonawczym w toku sprawy jak i w każdym momencie egzekucję zakończyć. W tym kontekście wniosek o rozłożenie długu na raty u komornika to pewne, daleko idące uproszczenie. Zgodnie z przepisami prawa komornik nie powinien bez konsultacji z wierzycielem podejmować żadnych działań, które miałyby wpływ na tok egzekucji i samo roszczenie. Oczywiście wniosek o rozłożenie długu na raty u komornika można kierować do organu egzekucyjnego. Jednak komornik o tym fakcie powinien powiadomić wierzyciela. To raz. A dwa, że ewentualna zgoda komornika na rozłożenie długu na raty może zostać przez wierzyciela cofnięta. Mało tego, rozłożenie długu na raty przez komornika nie ma charakteru materialnoprawnego. Oznacza to, że tylko na potrzeby egzekucji dług jest dzielony na raty. Jeśli dłużnik nie realizuje spłat to możliwe jest jednostronne i natychmiastowe przywrócenie wszystkich obciążeń dłużnika jakie miały miejsce przed dokonaniem uzgodnień co do płatności w uzgodnionych ratach.

Zatem czy wniosek o rozłożenie długu na raty u komornika ma w ogóle sens? Czy warto go składać? Oczywiście wiele zależy od sytuacji osoby zadłużonej, ale zwykle jest to nienajgorszy pomysł. Szczególnie, gdy w sprawie nie można już zastosować żadnych działań o charakterze umarzającym postępowanie egzekucyjne i uchylających tytuł wykonawczy. Rozłożenie długu na raty u komornika to w pewnym sensie dobrowolna spłata zadłużenia u komornika.

Jednak zanim podejmiesz decyzję o złożeniu wniosku o rozłożenie długu na raty u komornika to skonsultuj to z prawnikiem od spraw antywindykacji. W przeciwnym razie możesz popełnić błąd, który może Cię wiele kosztować.

Wzór wniosku o rozłożenie długu na raty u komornika. Czy taki istnieje?

Na wielu stronach internetowych można znaleźć wzór wniosku o rozłożenie długu na raty u komornika. Pismo jest raczej proste w swojej konstrukcji, ale odradzamy z korzystania z niesprawdzonych stron internetowych i posługiwania się wzorami pism, które być może nie były redagowane przez osobę mającą wiedzę prawniczą. Wiedzieliśmy już wiele wzorów pism sądowych, które były zbyt ogólne i nie odpowiadały oczekiwaniom procesowym. Warto uważać zatem co znajdujemy w Internecie. Posługiwanie się takimi niesprawdzonymi wzorcami może być bardzo ryzykowne.

Co do zasady nie istnieje jeden wzór wniosku o rozłożenie długu na raty u komornika. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest, gdy pismo do komornika zredaguje doświadczony prawnik od długów. Mamy wówczas gwarancję, że w składanym wniosku nie będzie błędów, a jednocześnie będzie on odpowiadał naszym oczekiwaniom.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Mam egzekucję komorniczą. Czy mogę jakoś pozbyć się komornika?

Duża część osób mających egzekucję pyta: czy jest jakiś sposób na komornika? Możemy odpowiedzieć, że tak i nie. Możliwe jest zatrzymanie komornika wówczas, gdy pojawienie się organu egzekucyjnego było dla Ciebie wielkim zaskoczeniem. W tym sensie, że komornik pojawił się w Twoim życiu bez żadnych pism sądowych, które zawsze muszą być przysyłane do osoby zadłużonej. Nie dostałeś żadnego pisma z sądu, a mimo to pojawił się komornik? Wstępnie. Masz sporą szansę na oddłużenie i zatrzymanie działań organu egzekucyjnego.

Jeśli chcesz kontynuować sprawę oddłużania w toku egzekucji zadzwoń do komornika i ustal kilka istotnych informacji, a dokładnie:

  • jaka jest nazwa sądu, który wydał tytuł wykonawczy,
  • jaka jest nazwa tytułu wykonawczego (np. nakaz zapłaty w postepowaniu upominawczym),
  • jaka jest nazwa wierzyciela,
  • jaka jest sygnatura akt sądowych,
  • jaka jest data wydania tytułu wykonawczego.

Kiedy już zdobędziesz te dane zadzwoń do sądu, który wydał tytuł wykonawczy. Dowiedz się na jaki adres wysyłano do Ciebie pisma w toku sprawy sądowej. Jeśli potwierdzą się Twoje wcześniejsze przypuszczenia to może okazać się, że był to stary i dawno nieaktualny adres zamieszkania. Pamiętaj, że adres zameldowania nie ma tutaj żadnego znaczenia. Liczy się wyłącznie adres faktycznego zamieszkania, a więc przebywania w określonym miejscu z zamiarem pobytu. Zameldowanie u rodziców a komornik? To często spotykana historia, w której potrafimy pomóc.

Już wiem, że sąd wysyłał mi pisma na stary adres. Co dalej?

Pismo wysłane z sądu na zły adres to spotykane zjawisko. Co jednak dalej zrobić z posiadaną wiedzą? Jak to wykorzystać w praktyce? Tutaj możliwości i umiejętności większości konsumentów się kończą. Trzeba bowiem zacząć działać praktycznie i wdrażać procedurę oddłużania z komornikiem. Wiąże się to przede wszystkim z takimi działaniami jak:

  • wniosek do sądu o prawidłowe doręczenie tytułu egzekucyjnego (należy to odpowiednio uzasadnić i udowodnić),
  • złożenie odwołania od wydanego tytułu egzekucyjnego (np. sprzeciw od nakazu zapłaty).

Następnie koniecznym jest kontaktowanie się z komornikiem prowadzącym egzekucję oraz z wierzycielem. Ten drugi zazwyczaj reprezentowany jest przez fachowego pełnomocnika i nie zależy mu na tym, aby egzekucja dobiegła końca bez zaspokojenia jego żądań. Trzeba umieć się odpowiednio zachować i umiejętnie dokonać procesowej riposty. Zdecydowanie w sprawach dotyczących blokowania egzekucji komorniczej zalecane jest korzystanie z profesjonalnego wsparcia prawnego jakie daje prawnik od spraw komorniczych. W przeciwnym razie łatwo popełnić błędy, a których można byłoby z łatwością uniknąć korzystając z fachowej pomocy prawnej. Tym bardziej, ze ta jest już powszechnie dostępna i to za nieduże pieniądze.

Kto mi pomoże w zablokowaniu komornika?

Jeśli już wiesz, że komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego to warto, aby sprawą zajął się ktoś, kto się na tym zna. W Kancelarii EUROLEGE od wielu lat zajmujemy się pomocą osobom, które mają problemy z windykatorami, bankami oraz chwilówkami. Mamy za sobą tysiące wygranych procesów sądowych, gdzie łączna suma przedmiotu sporu sięga 80.000.000 zł (osiemdziesiąt milionów złotych)! Dzięki naszej pomocy Klienci uniknęli zapłaty roszczeń nieistniejących albo wystarczająco nieudowodnionych przed sądami w całej Polsce.

Dzięki temu, że działamy zdalnie, pomoc prawnika jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Nie musisz nawet wychodzić z domu czy pracy, aby uzyskać pomoc prawną na najwyższym poziomie.

Co ważne, wstępna analiza sprawy jest u nas całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Potrzebujesz pomocy naszego prawnika? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz także wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Najpóźniej kolejnego dnia roboczego zadzwonimy do Ciebie i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (31 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Angelika pisze:

Mam komornika na koncie chcem spłacać dłóg w ratach czy jest to mozliwe

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Angeliko. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Tamara pisze:

Dzień dobry, mam taką sprawę.Moj konkubent namieszał coś z przyłączem gazowym. Później moja matka zadzwoniła do gazowni żeby to naprawili. Ja nic o tym nie wiedziałam. Do puki nie dostałam pisma że mam zapłacić kilka tysięcy zł.Nastepnie sprawa trafiła na policję.Moj konkubent został podejrzany o ten incydent. Ale w trakcie tej sprawy umarł.Sprawa została umozona przez policję.A ja dzisiaj dostałam pismo z sądu że już mam komornika i sprawa się odbyła i mam zapłacić 5 tysięcy zł.Dlaczego mam płacić za coś czego nie zrobiłam…

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Tamaro. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Justyna pisze:

Dzień dobry. Mam dwa zadłużenia u komornika dotyczą one dwóch pożyczek z tej samej firmy
Obecnie mam blokadę na koncie bankowym, dług rośnie bo na ten moment jestem osobą bezrobotną czy jest szansa takie długi rozłożyć u komornika na raty ? moja siostra niesie chęć pomocy spłat rat u komornika jestem kłębkiem nerwów nie mogę się uspokoić przez to że mam ten dług u komornika. Wykańcza mnie to psychicznie ,
Moja kwota u komornika na dzień dzisiejszy to około 10 tyś zł

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Justyno. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Piotr pisze:

Dzień dobry. Komornik wszedł mi na konto. Nie dostał żadnych dokumentów. Prawdopodobnie wszelkie pisma zostały wysłane na adres firmy, której już od kilku lat nie prowadzę. Dodatkowo komornik zostawia na koncie mniej niż wynosi najniższą krajowa. Co w takiej sytuacji zrobić? Wysyłałem pisma do wierzyciela, lecz bez odzewu.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Piotrze. Przede wszystkim nie zalecamy działań samodzielnych. Każe pismo na takim etapie sprawy powinno być co najmniej sprawdzone przez prawnika. Samodzielne działania potrafią pogorszyć istniejący stan. Z Pana relacji wynika, że mamy do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym, który powinien zostać uchylony. W ślad za tym powinno iść umorzenie egzekucji, a także odzyskanie pieniędzy. Jest to jednak pewien proces. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach zawodowo i mamy za sobą setki udanych postępowań. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Patrycja pisze:

Dzień dobry
Mam komornika, nakaz został wysyłany na stary adres nie mogłam nawet się odwołać od tego. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Jak mogę zrobić aby komornik zszedł z wypłaty abym mogła wpłacać raty?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Patrycjo. Ze wstępnego opisu Pani sprawy wynika, że możemy mieć do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym. W konsekwencji takiego stanu rzeczy możliwe byłoby umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych dotychczas środków. Trzeba to jednak jeszcze zweryfikować. Zajmujemy się tym, a wstępna analiza sprawy jest u nas bezpłatna. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o informacje/dokumenty. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Magda pisze:

Mam problem z dogadaniem się z komornikiem. Pan komornik wgl nie chce rozmawiać tylko przez swojego asesora … Chciałam ustalić raty bo nie jestem w tej chwili w stanie spłacić całości ale asesor mówi mi, że mam wysłać pismo o rozłożenie na raty. I cały czas słyszę, że jak w ciągu tyg nie spłacę długu to komornik przyjdzie do mnie z policją.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Magdo. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Sebastian pisze:

Komornik zabierami moje wynagrodzenie i blokuje konta i nie wiem co robić

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Sebastianie. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Agata pisze:

Mam komornika przez 5 lat zabiera mi podatki zajecie za prace zostaje mi tylko 2000zk na zycie mam 2 dzieci w wieku szkolnym prosze o pomoc.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Agato. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pani sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w Pani sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.