W Internecie można znaleźć wiele poradników. Dla przykładu osoby zadłużone nie ustają w poszukiwaniu rozwiązań, które docelowo miałyby doprowadzić do zmniejszenia ich zadłużenia albo jego eliminacji. Nie inaczej jest wśród osób, które mają aktywnie prowadzone postępowanie egzekucyjne ze swojego majątku. W tym momencie zaczyna się poszukiwanie rozwiązań. Czy istnieje jakiś sprawdzony sposób na komornika? Okazuje się, że tak i to z powodzeniem stosowany w procesie antywindykacji. Oddłużanie z komornikiem to zadanie niełatwe, ale możliwe do przeprowadzenia. Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł do samego końca i poznaj swoje prawa.

UWAGA! Mas egzekucję komorniczą? Organ egzekucyjny można zatrzymać i zablokować egzekucję. Nie jest to jednak możliwe w każdym przypadku. W Kancelarii EUROLEGE pomagamy od wielu lat w załatwianiu tego rodzaju spraw. Na końcu opiszemy w jaki sposób możesz się do nas zgłosić oraz jakie warunki trzeba spełniać, aby proces oddłużania się powiódł.

Dlaczego mam komornika? Na jakiej podstawie?

Na początku ustalmy jak to się dzieje, że w Twoim życiu może pojawić się komornik sądowy? Pamiętaj, że organ egzekucyjny działa zawsze na podstawie jakiegoś dokumentu. Zwykle jest to orzeczenie sądowe zaopatrzone w klauzulę wykonalności. Takim orzeczeniem sądowym może być:

Jak więc widać paleta możliwości jest szeroka.

Czy można uniknąć egzekucji komorniczej?

TAK, można uniknąć egzekucji komorniczej, ale wyłącznie w sprawie, w której przed pojawieniem się komornika otrzymywałeś pisma z sądu w danej sprawie. Jeśli nie otrzymywałeś pism również możliwe są skuteczne działania, ale ich skuteczność jest co do zasady mniejsza. Jednak istnieje sposób na komornika nawet w trakcie aktywnie prowadzonego postępowania egzekucyjnego. O tym jednak napiszemy szerzej trochę dalej.

Wracając jednak do tematu unikania egzekucji komorniczej. Jest to możliwe – jak napisaliśmy wyżej – zanim pojawił się komornik. A więc na etapie postępowania sądowego. Jako świadomy swoich praw dłużnik musisz wiedzieć, że postępowanie egzekucyjne (komornicze) niemal zawsze poprzedza etap sądowy. Straszenie windykacji, że za chwilę może pojawić się komornik, w warunkach, gdzie nie było jeszcze postępowania sądowego jest zwykłą bzdurą. Nie możesz nabierać się na takie tanie kłamstwa ze strony windykatora.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Podstawową sprawą, aby uniknąć egzekucji komorniczej jest składanie odwołań od orzeczeń sądowych. Dostajesz pismo z sądu? Natychmiast ustal czym jest ta przesyłka i staraj się jak najszybciej reagować w zależności od sytuacji. Bardzo często osoby zadłużone otrzymując pismo z sądu (nawet e-sądu) nie wykonują żadnych istotnych czynności. Zwykle ograniczają się wyłącznie do wykonania połączenia z sądu albo co gorsze z powodem, np. bankiem, chwilówką czy firmą windykacyjną. To wielki błąd, który skutkować może szybkim pojawieniem się komornika. Wystarczy jedynie zadbać o swoje sprawy w sposób całkowicie podstawowy. Skorzystać z powszechnie dostępnej na rynku pomocy prawnej i złożyć środek zaskarżenia od otrzymanego dokumentu sądowego albo odpowiedzieć do sądu w innej, wymaganej formie. Składając np. odpowiedź na pozew.

Musisz wiedzieć, że od otrzymania pisma sądowego do podjęcia działań masz zwykle nie więcej niż 2 tygodnie. Te zaledwie 14 dni zazwyczaj dzieli Cię od oczywistej przegranej i szybkiego pojawienia się komornika do toczenia procesu, którego finalnym skutkiem może być anulowanie całego zadłużenia w orzeczeniu wydanym przez sąd! W terminie 2 tygodni musisz złożyć takie pisma do sądu jak np.:

Jeśli nic nie zrobisz to możesz liczyć na to, że komornik pojawi się szybciej.

Sposób na komornika? Jest jeden, bardzo skuteczny!

Okazuje się, że istnieje skuteczny sposób na komornika. Nie jest on jednak dostępny w każdej sprawie. Ze sposobu na komornika mogą skorzystać osoby, które nie wiedziały nic o sprawie sądowej, a nagle pojawił się w ich życiu komornik. W takiej sytuacji mamy do czynienia z ewidentnie wadliwym tytułem wykonawczym. Trzeba jednak zawsze potwierdzić ten fakt. W tym celu wykonaj telefon do komornika i ustal podstawowe informacje, tj.:

  • nazwa sądu, który wydał tytuł wykonawczy,
  • nazwa tytułu wykonawczego, np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym,
  • data wydania tytułu wykonawczego,
  • nazwa wierzyciela,
  • sygnatura akt sądowych, np. VI Nc-e 7383029/20.

Mając już wskazane wyżej dane zadzwoń do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i ustal na jaki adres wysyłano do Ciebie przesyłki sądowe. Może się okazać, że potwierdzą się Twoje wstępne przypuszczenia, a sąd wysyłał do Ciebie listy na stary i dawno nieaktualny adres. Co zrobić dalej? O tym już za chwilę.

Zablokuj egzekucję. Zacznij działać najszybciej jak to możliwe.

Kiedy już wiesz, że w Twojej sprawie masz do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym to szybkość działania ma kluczowe znaczenie. W tym sensie, że im dłużej trwa egzekucja tym bardziej cierpisz. Im szybciej zaczniesz działać tym sprawniej uda się zablokować działania organu egzekucyjnego.

Na tym etapie niestety działanie samodzielne nie jest wskazane. Warto skorzystać z pomocy prawnika od spraw komorniczych. Wynika to z faktu, że na tym etapie konieczne staje się złożenie do sądu formalnego wniosku o prawidłowe doręczenie tytułu egzekucyjnego. Problem zwykle pojawia się w zakresie wykazywania i przedstawiania dokumentów, które mają za zadanie obalić skuteczność doręczenia Ci pisma przez awizo. Nawet jeśli przebrniesz przez ten etap to w następnym czeka Cię w sumie jeszcze trudniejsze zadanie, a więc odwołanie od orzeczenia sądu albo złożenie innego pisma. Wszystko w zależności od tego, jak rozstrzygnięto pierwotnie w postępowaniu sądowym. Dodatkowo koniecznym stanie się korespondowanie z komornikiem sądowym i wierzycielem. Ten drugi nie będzie zainteresowany w upadku egzekucji. Pamiętać trzeba, że wierzyciele tacy jak banki, firmy windykacyjne i pożyczkowe zwykle korzystają z pomocy wyspecjalizowanych kancelarii prawnych od spraw windykacji. Dlatego dla przeciwwagi w procesie warto mieć u swojego boku doświadczonego prawnika od spraw antywindykacji.

Skorzystaj z pomocy prawnika z Kancelarii EUROLEGE.

W Kancelarii EUROLEGE pomagamy osobom zadłużonym w wychodzeniu z kłopotów finansowych. Nasza pomoc skierowana jest również do osób, które mają prowadzone postępowania egzekucyjne. Z racji tego, że działamy zdalnie to jesteśmy w stanie zapewnić pomoc prawną potrzebującym przed każdym sądem i komornikiem w Polsce.

Wstępna analiza sprawy jest u nas bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Najpóźniej kolejnego dnia roboczego zadzwonimy do Ciebie i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.7/5 - (35 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Daniell pisze:

Straszy mnie firma windykacyjna, od 3 lat dają sprawy do zaocznych sądów i komorników, dług z 500 urósł do niemalże 2 tysięcy złotych i dowiedziałem się i tym dopiero niedawno, nie otrzymywałem dotychczas żadnej korespondencji poza firmami windykacyjnymi które wykorzystywały sztuczki przeciwko mnie i wciągały w uznania długu, potrzebuje pilnej pomocy, czy upadłość konsumencka da coś w tej sprawie?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

eliza pisze:

Witam. Czy jest możliwe ogłoszenie upadłości konsumenta albo oddłużanie jeśli nie posiadam żadnych dokumentów?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Elizo. Dokumenty oczywiście trzeba mieć, a jeśli Pani ich nie posiada to w naszej kancelarii pomagamy je zgromadzić, aby spełnione zostały wszystkie wymogi wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Naturalnie przeanalizujemy również, czy w Pani sprawie zachodzą przesłanki i ogólna potrzeba ogłaszania upadłości konsumenckiej. To znaczy, czy nie ma możliwości przeprowadzenia innych, mniej dolegliwych form oddłużania. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Natalia pisze:

Proszę o pomoc i radę.
Dnia 15.10.2021 wzięłam przez aplikacje bankową kredyt który miał być przeznaczony aby pokryć koszty weselne . Partner roztrwonił pieniądze i uciekł..
Zostałam sama z długami i brakiem środków do życia..
W końcu się pozbierałam ,zmieniłam prace . Dnia 02.06.2023 odebrałam list w sprawie egzekucji komorniczej która ma nastąpić 19.06.2023 .. Wcześniejszych listów nie byłam wstanie odebrać.
Czy istnieje możliwość aby zapobiec egzekucji komorniczej?
I czy w jakiś sposób mogę dogadać się polubownie z wierzycielem ( bank Ing ) ?

Pani Natalio, aby stwierdzić, czy możemy jakoś pomóc potrzebna jest dokładna analiza dokumentów dotyczących zadłużenia. Nasz konsultant napisze na adres email podany w komentarzu. Nasz prawnik bezpłatnie przeanalizuje sprawę i ustali czy i jak możemy pomóc. :)

Katarzyna pisze:

Proszę o informację, czy prawdziwe jest twierdzenie że jeśli nie odbiorę przesyłki od komornika- tytułu egzekucyjnego, to egzekucja nie może się odbyć? Taką dostałam informację, ale nie chce mi się wierzyć. Podobno zmieniły się przepisy i nie odebrana w terminie poczta polecona od komornika uniemożliwia egzekucję, ponieważ dłużnik nie mógł skutecznie się z nią zapoznać.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Co do zasady dotyczy to postępowań sądowych. Zwykle egzekucja jest wdrażana zanim dłużnik otrzyma informację o wszczęciu postępowania. Wypadałoby jednak w danej sprawie sprawdzić czy egzekucja prowadzona jest na podstawie ważnego tytułu wykonawczego. Jeśli byłby nieważny (spotykane zjawisko) to wówczas istnieje możliwość nie tylko umorzenia egzekucji, ale też odzyskania wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w takich sprawach. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Dominik pisze:

monter zrobił nam instalację w domu wziął 40 tys a po dwóch latach przysłał fakturę na kolejne 40tys z dupy wzięte.instalacja i tak nie działa.ale sąd był w roli prokuratora jak by co najmmiej rodziną byli i mu to klepnęła .taką lipę.teraz dostaliśmy z żoną zajęcie wierzyyelności m kwotę sic 70tys

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Dominiku. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Stanisław pisze:

Podaję numer telefonu komórkowego do mnie 513 481 XXX

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Stanisławie, jeszcze dzisiaj będziemy do Pana dzwonili z numeru 530 333 130

Stanisław pisze:

Witam. Mam zajęcia komornicze z roku 2015 nie wiem czy to jest prawnie ponieważ kilka lat temu jeden komornik sądowy umorzył dług ( było bezprawnie pobierane z mojego konta i oddał mi pieniądze to było około 8tyś )a teraz inny zabiera i to jest z tego samego nr sprawy zaznaczam że nie miałem wezwania do zapłaty przes nakaz sądowy. Proszę o informację czy mogę ubiegać się o pomoc.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Stanisławie. Z opisu Pana sprawy wynika, że możemy mieć do czynienia w sprawie z ponowną egzekucją na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego. Trzeba to jednak dokładnie sprawdzić. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.