Otrzymałeś zawiadomienie o cesji wierzytelności dotyczącej Twojego zadłużenia w banku? Dług kupiła firma windykacyjna, a Ty nadal masz egzekucję z wniosku banku? Nie możesz czekać, zacznij działać już dzisiaj i uwolnij się od komornika. Jak to zrobić? O tym dowiesz się w naszym poradniku.

Bank sprzedał dług, a egzekucja z BTE trwa w najlepsze

Niestety znaczna większość banków nie informuje komorników o tym, że sprzedała na rzecz firmy windykacyjnej zadłużenie, które ściągane jest w postępowaniu egzekucyjnym (komorniczym) od byłego dłużnika. Taki proceder trwa w najlepsze, a każda złotówka ściągnięta na rzecz banku po skutecznej cesji wierzytelności (zbyciu długu) jest bankowi nienależna! Każda taka złotówka powinna trafić z powrotem do Twojej kieszeni. Powinna, ale sama nie trafi.

O zamieszaniu jaki panuje w bankach odnośnie BTE dowiedziała się ostatnio Pani Izabela z okolic Szczecina, która napisała do nas takiego maila:

„Drodzy Państwo! Piszę do Was, bo wierzę, że będziecie w stanie mi pomóc. Od kilku lat regularnie spłacam komornika, który wszedł mi na pensję z wniosku banku. Bank wcześniej wystawił przeciwko mnie BTE. Wczoraj otrzymałam informację z firmy windykacyjnej, że ten dług już kilka miesięcy temu został sprzedany, W tym piśmie windykator żąda zapłaty jakiejś olbrzymiej kwoty. Czy ja muszę płacić ten dług dwa razy? Proszę o pomoc. Jestem załamana.”

Oczywiście natychmiast nasz zespół prawników przystąpił do działania. W pierwszej kolejności należało wstrzymać egzekucję komorniczą, która od kilku miesięcy była prowadzona całkowicie bezprawnie! Wystarczył jeden szybki wniosek, aby komornik odstąpił od wykonywanych czynności. W dalszym etapie należało jednak podjąć bardziej zdecydowane działania, aby bank nie wznowił zajęcia wynagrodzenia Pani Izabeli.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Co zrobić, kiedy bank nie cofa wniosku o egzekucję z BTE po sprzedaży długu?

Jeśli bank sprzedał Twoje zadłużenie na rzecz firmy windykacyjnej, a mimo to nadal prowadzi egzekucję komornicza, to Twoim jedynym środkiem obrony pozostaje złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego. Nie jest to jednak zadanie łatwe, a spór z bankiem niejednokrotnie wymaga żelaznej dyscypliny i pełnej konsekwencji działań. W pozwie o pozbawienie BTE klauzuli wykonalności musisz podnieść już na etapie pisania pozwu wszystkie zarzuty, pod rygorem ich pominięcia w dalszym etapie postępowania sądowego. Dlatego warto skorzystać w takiej sytuacji z pomocy fachowego pełnomocnika.

W naszej Kancelarii możesz liczyć na w pełni profesjonalną pomoc prawników, którzy pomogą Ci wyjść z kłopotów. Sami wystąpimy o wszystkie niezbędne nam dokumenty do właściwych instytucji, napiszemy za Ciebie pozew, złożymy go do sądu i przeprowadzimy całe postępowanie. Od początku do końca bezpłatnie!

BTE uchylone, ale nadal można prowadzić egzekucję

Problem z BTE jest taki, że w odbiorze społecznym problem z tym instrumentem bankowym przeszedł do historii. Dłużnicy nie rozumieją w większości, że problem i zagrożenie nadal istnieją. Rzeczywiście BTE został wyrzucony poza nawias przepisów prawnych, ale ostatecznie do momentu uchylenia przepisów banki mogły swobodnie wystawiać BTE i nadawać im klauzule wykonalności. Jeśli zmieściły się we właściwym czasie to nie musiały i nie muszą iść do sądu, aby ten stwierdzał istnienie długu po przeprowadzeniu procesu albo chociażby wydaniu nakazu zapłaty.

Musisz mieć świadomość drogi Czytelniku, że komornik widząc BTE zaopatrzony w klauzulę wykonalności przez bank nie może odmówić prowadzenia egzekucji. Musi ją wszcząć i prowadzić jak każdą inną, bez żadnych skrupułów. Jak to możliwe? Otóż komornik nie jest uprawniony do badania zasadności wydania tytułu wykonawczego. Otrzymuje BTE z klauzulą sądową i ma zająć się ściągnięciem pieniędzy.

Pamiętaj, że skarga na czynności komornika w takiej sytuacji nie będzie skutecznym rozwiązaniem. Narazisz się jedynie na koszty i stracisz cenny czas, a w konsekwencji również pieniądze.

Wygrana z windykatorem nie musi oznaczać końca problemów z bankiem. Uchyl BTE zanim pojawi się komornik

Musisz wiedzieć, że nawet jeśli masz wyrok oddalający powództwo przeciwko firmie windykacyjnej, to bank, jeśli dysponuje BTE zaopatrzonym w klauzulę wykonalności może oddać sprawę do komornika. A jeśli odda, będziesz musiał płacić, chociaż w świetle prawa nie powinieneś. Dlatego warto korzystać z możliwości uchylania BTE klauzuli wykonalności jeszcze zanim sprawa trafi do komornika. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, czyż nie?

Jakie dokumenty i informacje potrzebne są do analizy sprawy?

Wystarczy, że będziesz posiadał pismo od firmy windykacyjnej o sprzedaży Twojego zadłużenia oraz jakiekolwiek pismo od Komornika, bądź nawet samą informację jaki komornik prowadzi egzekucję i pod jaką sygnaturą. Wszystkie niezbędne dokumenty oraz informacje uzyskamy samodzielnie.

Pamiętaj, że uchylenie BTE w całości albo w części może skutkować tym, że bank będzie zobowiązany do zwrotu części albo całości środków pobranych od Ciebie w toku postępowania egzekucyjnego.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.