Otrzymałeś zawiadomienie o cesji wierzytelności dotyczącej Twojego zadłużenia w banku? Dług kupiła firma windykacyjna, a Ty nadal masz egzekucję z wniosku banku? Nie możesz czekać, zacznij działać już dzisiaj i uwolnij się od komornika. Jak to zrobić? O tym dowiesz się w naszym poradniku.

Bank sprzedał dług, a egzekucja z BTE trwa w najlepsze

Niestety znaczna większość banków nie informuje komorników o tym, że sprzedała na rzecz firmy windykacyjnej zadłużenie, które ściągane jest w postępowaniu egzekucyjnym (komorniczym) od byłego dłużnika. Taki proceder trwa w najlepsze, a każda złotówka ściągnięta na rzecz banku po skutecznej cesji wierzytelności (zbyciu długu) jest bankowi nienależna! Każda taka złotówka powinna trafić z powrotem do Twojej kieszeni. Powinna, ale sama nie trafi.

O zamieszaniu jaki panuje w bankach odnośnie BTE dowiedziała się ostatnio Pani Izabela z okolic Szczecina, która napisała do nas takiego maila:

„Drodzy Państwo! Piszę do Was, bo wierzę, że będziecie w stanie mi pomóc. Od kilku lat regularnie spłacam komornika, który wszedł mi na pensję z wniosku banku. Bank wcześniej wystawił przeciwko mnie BTE. Wczoraj otrzymałam informację z firmy windykacyjnej, że ten dług już kilka miesięcy temu został sprzedany, W tym piśmie windykator żąda zapłaty jakiejś olbrzymiej kwoty. Czy ja muszę płacić ten dług dwa razy? Proszę o pomoc. Jestem załamana.”

Oczywiście natychmiast nasz zespół prawników przystąpił do działania. W pierwszej kolejności należało wstrzymać egzekucję komorniczą, która od kilku miesięcy była prowadzona całkowicie bezprawnie! Wystarczył jeden szybki wniosek, aby komornik odstąpił od wykonywanych czynności. W dalszym etapie należało jednak podjąć bardziej zdecydowane działania, aby bank nie wznowił zajęcia wynagrodzenia Pani Izabeli.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Co zrobić, kiedy bank nie cofa wniosku o egzekucję z BTE po sprzedaży długu?

Jeśli bank sprzedał Twoje zadłużenie na rzecz firmy windykacyjnej, a mimo to nadal prowadzi egzekucję komornicza, to Twoim jedynym środkiem obrony pozostaje złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego. Nie jest to jednak zadanie łatwe, a spór z bankiem niejednokrotnie wymaga żelaznej dyscypliny i pełnej konsekwencji działań. W pozwie o pozbawienie BTE klauzuli wykonalności musisz podnieść już na etapie pisania pozwu wszystkie zarzuty, pod rygorem ich pominięcia w dalszym etapie postępowania sądowego. Dlatego warto skorzystać w takiej sytuacji z pomocy fachowego pełnomocnika.

W naszej Kancelarii możesz liczyć na w pełni profesjonalną pomoc prawników, którzy pomogą Ci wyjść z kłopotów. Sami wystąpimy o wszystkie niezbędne nam dokumenty do właściwych instytucji, napiszemy za Ciebie pozew, złożymy go do sądu i przeprowadzimy całe postępowanie. Od początku do końca bezpłatnie!

BTE uchylone, ale nadal można prowadzić egzekucję

Problem z BTE jest taki, że w odbiorze społecznym problem z tym instrumentem bankowym przeszedł do historii. Dłużnicy nie rozumieją w większości, że problem i zagrożenie nadal istnieją. Rzeczywiście BTE został wyrzucony poza nawias przepisów prawnych, ale ostatecznie do momentu uchylenia przepisów banki mogły swobodnie wystawiać BTE i nadawać im klauzule wykonalności. Jeśli zmieściły się we właściwym czasie to nie musiały i nie muszą iść do sądu, aby ten stwierdzał istnienie długu po przeprowadzeniu procesu albo chociażby wydaniu nakazu zapłaty.

Musisz mieć świadomość drogi Czytelniku, że komornik widząc BTE zaopatrzony w klauzulę wykonalności przez bank nie może odmówić prowadzenia egzekucji. Musi ją wszcząć i prowadzić jak każdą inną, bez żadnych skrupułów. Jak to możliwe? Otóż komornik nie jest uprawniony do badania zasadności wydania tytułu wykonawczego. Otrzymuje BTE z klauzulą sądową i ma zająć się ściągnięciem pieniędzy.

Pamiętaj, że skarga na czynności komornika w takiej sytuacji nie będzie skutecznym rozwiązaniem. Narazisz się jedynie na koszty i stracisz cenny czas, a w konsekwencji również pieniądze.

Wygrana z windykatorem nie musi oznaczać końca problemów z bankiem. Uchyl BTE zanim pojawi się komornik

Musisz wiedzieć, że nawet jeśli masz wyrok oddalający powództwo przeciwko firmie windykacyjnej, to bank, jeśli dysponuje BTE zaopatrzonym w klauzulę wykonalności może oddać sprawę do komornika. A jeśli odda, będziesz musiał płacić, chociaż w świetle prawa nie powinieneś. Dlatego warto korzystać z możliwości uchylania BTE klauzuli wykonalności jeszcze zanim sprawa trafi do komornika. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, czyż nie?

Jakie dokumenty i informacje potrzebne są do analizy sprawy?

Wystarczy, że będziesz posiadał pismo od firmy windykacyjnej o sprzedaży Twojego zadłużenia oraz jakiekolwiek pismo od Komornika, bądź nawet samą informację jaki komornik prowadzi egzekucję i pod jaką sygnaturą. Wszystkie niezbędne dokumenty oraz informacje uzyskamy samodzielnie.

Pamiętaj, że uchylenie BTE w całości albo w części może skutkować tym, że bank będzie zobowiązany do zwrotu części albo całości środków pobranych od Ciebie w toku postępowania egzekucyjnego.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Joanna pisze:

Witam
W sierpniu dostałam informacje od komornika ze zajmuje mi wynagrodzenie .
Sprawa mbank
Dzisiaj dostałam informacje ze bank sprzedał dług do firmy ultimo
Czy mogą mi państwo pomoc

Dzień dobry, aby ustalić czy możemy pomóc potrzebna jest dokładniejsza analiza sprawy. Nasz konsultant napisze do Pani na adres email podany w komentarzu. Bezpłatnie ustalimy, czy możemy coś w tej sprawie zrobić. :)