Jednym z problemów polskiego rynku nieruchomości jest to, że wielu młodych zmuszonych jest mimo uzyskania pełnoletności mieszkać w mieszkaniu rodziców. Nawet, gdy dochodzi do pewnego usamodzielnienia się, to nadal pozostaje zameldowanie u rodziców. Szczególnego znaczenia nabiera fakt meldunku w sytuacji długów dorosłych dzieci. Może się bowiem w pewnym momencie pojawić postępowanie egzekucyjne, a z nim komornik. Stąd też wielu naszych Klientów zadaje nam pytanie: co może zabrać komornik z mieszkania rodziców?

Pytanie to pada nie tylko z ust pełnoletnich dzieci zameldowanych u rodziców, ale także zadawane jest przez samych rodziców. Głównie tych, którzy mają świadomość problemów finansowych swoich dzieci. Na naszym blogu odpowiadaliśmy już na pytanie: czy komornik może zająć wynagrodzenie dziecka za długi rodziców? Teraz udzielimy odpowiedzi w kwestiach dotyczących komornika a zameldowania u rodziców.

Zameldowanie u rodziców a komornik. Czy komornik będzie mnie szukał w rodzinnym domu?

Właściwie odpowiedź na postawione wyżej pytanie powinniśmy zacząć od tego jak komornik szuka osoby zadłużonej? Jak ją odnajduje? Tutaj kluczem do rozwiązania jest baza PESEL, do której mają dostęp komornicy sądowi w całym kraju. Ponadto zwykle wierzyciel już w samym wniosku o egzekucję wskazuje adres zamieszkania osoby zadłużonej. Warto jednak odnotować, że adres zamieszkania nie jest tym samym co adres zameldowania. Adres zamieszkania jest faktycznym miejscem przebywania osoby z zamiarem jej stałego pobytu. Jeśli więc dorosłe dziecko wyprowadziło się z mieszkania rodziców, ale nie zmieniło adresu meldunkowego, to ma inne miejsce zamieszkania niż adres zameldowania. Taki fakt zasadniczo nie powinien mieć miejsca, ale zdarza się bardzo często.

Zastanówmy się więc, na jaki adres komornik powinien wysyłać pisma do dłużnika. Oczywiście w kpc wskazuje się na adres zamieszkania. Dopiero wtedy możemy uznać, że doszło do skutecznego doręczenia przesyłki.

Mało tego, wizyta komornika u dłużnika powinna odbywać się w jego miejscu zamieszkania, a nie zameldowania. Problem jednak jest taki, że komornik sądowy ma obowiązek poszukiwania majątku dłużnika. Również samej osoby dłużnika. A więc komornik z pewnością odwiedzi miejsce zameldowania osoby zadłużonej. Z tego więc wynika wprost, że komornik będzie szukał dorosłego dziecka w domu rodzinnym, jeśli prowadzona jest przeciwko temu dziecku postępowanie egzekucyjne.

 Odpowiadając więc krótko na zadane pytanie: TAK, komornik będzie szukał pełnoletniego dziecka – dłużnika w domu rodziców, jeśli jest ono tam zameldowane.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Czy komornik może coś zabrać z domu rodziców?

Czym innym jest wizyta komornika w domu rodziców, a czym innym przeprowadzenie czynności. W tym chociażby przeszukania. Jeżeli rodzice mieszkający w domu/mieszkaniu rodzinnym wyraźnie zaznaczą, że pełnoletnie dziecko nie mieszka w tym domu, to komornik powinien odstąpić od czynności i jej dalej nie kontynuować. Sam fakt zameldowania o niczym nie świadczy, co zaznaczyliśmy już wyżej.

Co jednak, gdy faktycznie zadłużone dziecko zamieszkuje u swoich rodziców? Wówczas komornik może swobodnie przystąpić do egzekucji. Uprawniony jest nawet przywołać policję w celu przeprowadzenia przeszukania mieszkania zajmowanego przez pełnoletnie dziecko.

Kiedy w mieszkaniu znajdują się wartościowe przedmioty to dobrze jest mieć imienne dowody zakupów. Chodzi np. o telewizor, komputer, inny sprzęt RTV. Zdecydowanie najlepiej wypadają tutaj takie dokumenty jak faktura albo paragon imienny. W przeciwnym wypadku komornik może dokonać zajęcia przedmiotów, a rodzic będzie musiał składać pozew o wyjęcie rzeczy spod egzekucji. Całkowicie niepotrzebne i często trudne postępowanie. Lepiej unikać takich sytuacji.

Mam postępowanie komornicze. Jak je zatrzymać?

Kiedy toczy się już egzekucja komornicza to zakres skutecznej pomocy jest zwykle bardzo mocno ograniczony. Nie oznacza to jednak, że nie warto walczyć i szukać dostępnych prawnie rozwiązań.

W Kancelarii EUROLEGE otrzymujemy dziennie nawet kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących spraw komorniczych, w których możliwe jest umorzenie egzekucji i ODZYSKANIE PIENIĘDZY zabranych przez komornika! Jak to możliwe? Wszystkiemu winne są wadliwe tytuły wykonawcze, powstałe jeszcze na etapie postępowania sądowego.

Od czego więc zacząć, aby ustalić, czy masz szansę na zatrzymanie komornika? Pierwszy krok wykonasz samodzielnie. Zadaj sonie następujące pytanie: „czy zanim pojawił się komornik otrzymywałem/am jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?” Jeśli padnie odpowiedź „NIE” to znaczy, że wszczęcie procedury oddłużeniowej z komornikiem będzie zapewne możliwe! Jednak nie tak szybko. Konieczne jest jeszcze formalne sprawdzenie tej wiadomości.

O co chodzi? Jeśli komornik bez powiadomienia pojawił się w Twoim życiu to musisz szybko się z nim skontaktować. Zapytaj się na podstawie jakiego dokumentu prowadzi wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne. Zapewne będzie to jakiś sądowy nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Dowiedz się o sąd, który wydał orzeczenie, datę wydania oraz sygnaturę akt sądowych. Następnie zadzwoń do sądu i ustal na jaki adres wysyłane były do Ciebie przesyłki sądowe? Zapewne był to jakiś stary i dawno nieaktualny adres.

Co dalej? Tutaj już zaczyna się formalne i rzeczywiste działanie. Konieczne jest złożenie do sądu wniosku o prawidłowe doręczenie przesyłki oraz złożenie odwołania. Trzeba także o całej sprawie powiadomić komornika, a także niekiedy wierzyciela. Wstrzymanie egzekucji komorniczej jest w tym momencie priorytet. Wiemy, że wykonanie całego zadania – od początku do końca – dla osoby nie będącej prawnikiem jest dosyć trudne. Stąd też najlepiej korzystać z pomocy kogoś takiego jak prawnik od długów. Gdzie go znaleźć? O tym poniżej.

Szukam prawnika od zadłużeń. Jak i gdzie go znaleźć?

Z poszukiwaniem dobrego prawnika jest jak ze znalezieniem lekarza. Nie każdy prawnik, tak jak lekarz zna się na wszystkim. Kluczem jest tutaj specjalizacja. Dlatego najlepiej wybierać prawnika, który zna się na antywindykacji i zajmuje się takimi sprawami codziennie.

W naszej Kancelarii EUROLGE od wielu lat zajmujemy się pomocą osobom zadłużonym w całej Polsce. Przeprowadziliśmy już ponad 7500 spraw sadowych zakończonych pozytywnymi orzeczeniami dla naszych Klientów. Wiemy na co zwracać uwagę w sprawach o zapłatę długów.

Potrzebujesz pomocy prawnika od długów? Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie pomożemy! Wstępna analiza sprawy jest u nas całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje.

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: www.eurolege.pl/zgloszenie/


4.9/5 - (27 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Radek pisze:

Właśnie opisałem problem przez maila.

Pozdrawiam :)

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Radku. Jeszcze dzisiaj odpiszemy na Pana wiadomość :) Pozdrawiamy!

Jola pisze:

W drzwiach zastalam kartkę wezwanie od komornika sądowego dla mojej córki do stawienia się w ciągu 3 dni.Moja córka nie mieszka ze mną od kilkunastu lat.Nie znam adresu.Co zrobić?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. W takiej sytuacji powinna się Pani udać na pocztę z informacją, że Pani córka nie zamieszkuje pod wskazanym adresem. Przesyłka powinna zostać zwrócona nadawcy z taką właśnie adnotacją.

Klaudia pisze:

Jeżeli ja już nie mieszkam w mieszkaniu zameldowanym a mam komornika to komornik moze zabrac z tamtąd rzeczy?
Chcę aby umorzyć dlugi

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Klaudio. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Piotr pisze:

Dzień dobry, dziś dostałem – a raczej na adres zameldowania – przyszło pismo od komornika. Jestem zameldowany u rodziców, mieszkam na stałe w Niemczech, tutaj też jestem zameldowany i ten adres podalem przy kontroli biletu, który miałem, ale nie był skasowany, bo o tym po prostu nie wiedziałem. Żadne pismo nie przyszło na mój niemiecki adres, wszystko było wysyłane na polski adres i niestety odbierane przez moich rodziców. Wysokość długu to ok 360zl plus koszty egzekucji. Czy jest jakaś szansa, żeby to odwrócić i moi rodzice z tym nic wspólnego nie mieli? Dziękuję i pozdrawiam
Piotr

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Piotrze. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Wiele wskazuje na to, że w Pana sprawie komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Adrian pisze:

Proszę o kontakt email

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Adrianie. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Ewa pisze:

Witam.
Proszę o wiadomość od państwa ,mam naprawdę poważny problem a nie wiem jak sobie z nim poradzić.
Pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Ewo. Oczywiście jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Krzysztof pisze:

Dostałem pismo od komornika o przeszukaniu mieszkania na stary adres zameldowania a od 2 miesięcy mieszkam i jestem zameldowany pod innym adresem co prawda Dom dalej ale numer domu jest inny moje pytanie brzmi czy to pismo jest ważne? Czy może mi wejść do mieszkaniu?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Krzysztofie. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Katarzyna pisze:

Czy mogłabym prosić o kontakt na e-mail.mam zapytanie .Dziękuję

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Katarzyno. Oczywiście. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Marcin pisze:

dzień dobry mam pytanie , wynajmuje mieszkanie i pytanie czy komornik może zabrać sprzęt agd jaj to jest nie moje tylko osoby co mi mieszkanie wynajmuje ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Marcinie. Jeśli sprzęt jest własnością wynajmującego to wówczas komornik nie może dokonać zajęcia takiego sprzętu.
W pierwszej kolejności jednak trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Wioletta pisze:

Proszę o wiadomość email. Mam sprawę do Państwa

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Wioletto. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o szerszy opis Pani sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Amanda pisze:

Dzień dobry. Chcialabym pomocy w sprawie długu.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Amando. Zajmujemy się pomocą w wychodzeniu z długów. Robimy to zawodowo. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

JANINA pisze:

mam komornik na nieruchomosci co mozna zrobic

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Postaramy się Pani pomóc. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.