Jednym z problemów polskiego rynku nieruchomości jest to, że wielu młodych zmuszonych jest mimo uzyskania pełnoletności mieszkać w mieszkaniu rodziców. Nawet, gdy dochodzi do pewnego usamodzielnienia się, to nadal pozostaje zameldowanie u rodziców. Szczególnego znaczenia nabiera fakt meldunku w sytuacji długów dorosłych dzieci. Może się bowiem w pewnym momencie pojawić postępowanie egzekucyjne, a z nim komornik. Stąd też wielu naszych Klientów zadaje nam pytanie: co może zabrać komornik z mieszkania rodziców?
Pytanie to pada nie tylko z ust pełnoletnich dzieci zameldowanych u rodziców, ale także zadawane jest przez samych rodziców. Głównie tych, którzy mają świadomość problemów finansowych swoich dzieci. Na naszym blogu odpowiadaliśmy już na pytanie: czy komornik może zająć wynagrodzenie dziecka za długi rodziców? Teraz udzielimy odpowiedzi w kwestiach dotyczących komornika a zameldowania u rodziców.
Właściwie odpowiedź na postawione wyżej pytanie powinniśmy zacząć od tego jak komornik szuka osoby zadłużonej? Jak ją odnajduje? Tutaj kluczem do rozwiązania jest baza PESEL, do której mają dostęp komornicy sądowi w całym kraju. Ponadto zwykle wierzyciel już w samym wniosku o egzekucję wskazuje adres zamieszkania osoby zadłużonej. Warto jednak odnotować, że adres zamieszkania nie jest tym samym co adres zameldowania. Adres zamieszkania jest faktycznym miejscem przebywania osoby z zamiarem jej stałego pobytu. Jeśli więc dorosłe dziecko wyprowadziło się z mieszkania rodziców, ale nie zmieniło adresu meldunkowego, to ma inne miejsce zamieszkania niż adres zameldowania. Taki fakt zasadniczo nie powinien mieć miejsca, ale zdarza się bardzo często.
Zastanówmy się więc, na jaki adres komornik powinien wysyłać pisma do dłużnika. Oczywiście w kpc wskazuje się na adres zamieszkania. Dopiero wtedy możemy uznać, że doszło do skutecznego doręczenia przesyłki.
Mało tego, wizyta komornika u dłużnika powinna odbywać się w jego miejscu zamieszkania, a nie zameldowania. Problem jednak jest taki, że komornik sądowy ma obowiązek poszukiwania majątku dłużnika. Również samej osoby dłużnika. A więc komornik z pewnością odwiedzi miejsce zameldowania osoby zadłużonej. Z tego więc wynika wprost, że komornik będzie szukał dorosłego dziecka w domu rodzinnym, jeśli prowadzona jest przeciwko temu dziecku postępowanie egzekucyjne.
Odpowiadając więc krótko na zadane pytanie: TAK, komornik będzie szukał pełnoletniego dziecka – dłużnika w domu rodziców, jeśli jest ono tam zameldowane.
Czym innym jest wizyta komornika w domu rodziców, a czym innym przeprowadzenie czynności. W tym chociażby przeszukania. Jeżeli rodzice mieszkający w domu/mieszkaniu rodzinnym wyraźnie zaznaczą, że pełnoletnie dziecko nie mieszka w tym domu, to komornik powinien odstąpić od czynności i jej dalej nie kontynuować. Sam fakt zameldowania o niczym nie świadczy, co zaznaczyliśmy już wyżej.
Co jednak, gdy faktycznie zadłużone dziecko zamieszkuje u swoich rodziców? Wówczas komornik może swobodnie przystąpić do egzekucji. Uprawniony jest nawet przywołać policję w celu przeprowadzenia przeszukania mieszkania zajmowanego przez pełnoletnie dziecko.
Kiedy w mieszkaniu znajdują się wartościowe przedmioty to dobrze jest mieć imienne dowody zakupów. Chodzi np. o telewizor, komputer, inny sprzęt RTV. Zdecydowanie najlepiej wypadają tutaj takie dokumenty jak faktura albo paragon imienny. W przeciwnym wypadku komornik może dokonać zajęcia przedmiotów, a rodzic będzie musiał składać pozew o wyjęcie rzeczy spod egzekucji. Całkowicie niepotrzebne i często trudne postępowanie. Lepiej unikać takich sytuacji.
Kiedy toczy się już egzekucja komornicza to zakres skutecznej pomocy jest zwykle bardzo mocno ograniczony. Nie oznacza to jednak, że nie warto walczyć i szukać dostępnych prawnie rozwiązań.
W Kancelarii EUROLEGE otrzymujemy dziennie nawet kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących spraw komorniczych, w których możliwe jest umorzenie egzekucji i ODZYSKANIE PIENIĘDZY zabranych przez komornika! Jak to możliwe? Wszystkiemu winne są wadliwe tytuły wykonawcze, powstałe jeszcze na etapie postępowania sądowego.
Od czego więc zacząć, aby ustalić, czy masz szansę na zatrzymanie komornika? Pierwszy krok wykonasz samodzielnie. Zadaj sonie następujące pytanie: „czy zanim pojawił się komornik otrzymywałem/am jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?” Jeśli padnie odpowiedź „NIE” to znaczy, że wszczęcie procedury oddłużeniowej z komornikiem będzie zapewne możliwe! Jednak nie tak szybko. Konieczne jest jeszcze formalne sprawdzenie tej wiadomości.
O co chodzi? Jeśli komornik bez powiadomienia pojawił się w Twoim życiu to musisz szybko się z nim skontaktować. Zapytaj się na podstawie jakiego dokumentu prowadzi wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne. Zapewne będzie to jakiś sądowy nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Dowiedz się o sąd, który wydał orzeczenie, datę wydania oraz sygnaturę akt sądowych. Następnie zadzwoń do sądu i ustal na jaki adres wysyłane były do Ciebie przesyłki sądowe? Zapewne był to jakiś stary i dawno nieaktualny adres.
Co dalej? Tutaj już zaczyna się formalne i rzeczywiste działanie. Konieczne jest złożenie do sądu wniosku o prawidłowe doręczenie przesyłki oraz złożenie odwołania. Trzeba także o całej sprawie powiadomić komornika, a także niekiedy wierzyciela. Wstrzymanie egzekucji komorniczej jest w tym momencie priorytet. Wiemy, że wykonanie całego zadania – od początku do końca – dla osoby nie będącej prawnikiem jest dosyć trudne. Stąd też najlepiej korzystać z pomocy kogoś takiego jak prawnik od długów. Gdzie go znaleźć? O tym poniżej.
Z poszukiwaniem dobrego prawnika jest jak ze znalezieniem lekarza. Nie każdy prawnik, tak jak lekarz zna się na wszystkim. Kluczem jest tutaj specjalizacja. Dlatego najlepiej wybierać prawnika, który zna się na antywindykacji i zajmuje się takimi sprawami codziennie.
W naszej Kancelarii EUROLGE od wielu lat zajmujemy się pomocą osobom zadłużonym w całej Polsce. Przeprowadziliśmy już ponad 7500 spraw sadowych zakończonych pozytywnymi orzeczeniami dla naszych Klientów. Wiemy na co zwracać uwagę w sprawach o zapłatę długów.
Potrzebujesz pomocy prawnika od długów? Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie pomożemy! Wstępna analiza sprawy jest u nas całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje.
Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: www.eurolege.pl/zgloszenie/
Jeżeli ja już nie mieszkam w mieszkaniu zameldowanym a mam komornika to komornik moze zabrac z tamtąd rzeczy?
Chcę aby umorzyć dlugi
Dzień dobry, dziś dostałem – a raczej na adres zameldowania – przyszło pismo od komornika. Jestem zameldowany u rodziców, mieszkam na stałe w Niemczech, tutaj też jestem zameldowany i ten adres podalem przy kontroli biletu, który miałem, ale nie był skasowany, bo o tym po prostu nie wiedziałem. Żadne pismo nie przyszło na mój niemiecki adres, wszystko było wysyłane na polski adres i niestety odbierane przez moich rodziców. Wysokość długu to ok 360zl plus koszty egzekucji. Czy jest jakaś szansa, żeby to odwrócić i moi rodzice z tym nic wspólnego nie mieli? Dziękuję i pozdrawiam
Piotr
Proszę o kontakt email
Witam.
Proszę o wiadomość od państwa ,mam naprawdę poważny problem a nie wiem jak sobie z nim poradzić.
Pozdrawiam
Dostałem pismo od komornika o przeszukaniu mieszkania na stary adres zameldowania a od 2 miesięcy mieszkam i jestem zameldowany pod innym adresem co prawda Dom dalej ale numer domu jest inny moje pytanie brzmi czy to pismo jest ważne? Czy może mi wejść do mieszkaniu?
Czy mogłabym prosić o kontakt na e-mail.mam zapytanie .Dziękuję
dzień dobry mam pytanie , wynajmuje mieszkanie i pytanie czy komornik może zabrać sprzęt agd jaj to jest nie moje tylko osoby co mi mieszkanie wynajmuje ?
Proszę o wiadomość email. Mam sprawę do Państwa
Dzień dobry. Chcialabym pomocy w sprawie długu.
mam komornik na nieruchomosci co mozna zrobic
Zostaw komentarz