Setki tysięcy postępowań egzekucyjnych, które toczą się wobec osób zadłużonych to często dramat dla wielu rodzin. Pozbawieni środków do życia rodzice przenoszą swoje problemy na dzieci, którym zaczyna brakować. Również na podstawowe potrzeby. W ten sposób dzieci odpowiadają za długi rodziców. Do czasu, aż nie staną się samodzielne albo rodzice nie wykonają swoich obowiązków.

Jednak czy dzieci odpowiadają za długi rodziców w swoim dorosłym życiu? A w szczególności, czy komornik może zająć wynagrodzenie dziecka za długi rodziców? Z tymi pytaniami zmierzymy się w artykule. Zapraszamy.

Czy dzieci odpowiadają za długi rodziców? Zasady odpowiedzialności za własne długi.

Zasadą prawa cywilnego jest odpowiedzialność osoby zaciągającej zobowiązania za powstały z tego tytułu dług. Jak to bywa w życiu, tak też w prawie, od zasady tej występują pewne wyjątki. Jako przykłady możemy podać:

Odpowiadając jednak na podstawowe pytanie: NIE, dzieci nie odpowiadają za długi rodziców. Oczywiście, jeśli nie są poręczycielami czy nie nabywają długów w spadku. Jednak to już są odrębne kwestie, którym można zapobiegać. A zatem nie poręczać za długi rodziców, odrzucać spadek, a nawet dokonać takiej czynności jak zrzeczenie się spadku. Ta ostatnia możliwa jest do zrobienia jeszcze za życia przyszłego spadkodawcy.

Długi rodziców a wynagrodzenie dziecka.

Kontynuując myśl zapoczątkowaną wyżej odpowiadamy: NIE, komornik nie może zająć wynagrodzenia dziecka za długi rodziców. Byłoby to sprzeczne z podstawowymi zasadami prawa cywilnego. Nie wspominając już o konsekwencjach i odpowiedzialności komornika, który by takiej czynności dokonał.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Jak komornik ustala dane dłużnika?

Podstawowym zmartwieniem rodzica mającego egzekucję jest to, czy komornik może nieopatrznie zabrać coś dziecku? Uspokajamy, NIE, zgodnie z przepisami prawa komornik nie może zabierać nic dziecku, którego rodzic ma postępowanie egzekucyjne.Wiedzieć należy, że komornik ustala dłużnika po numerze PESEL. Wskazany numer uniemożliwia np. zajęcie konta dziecka, jego wynagrodzenia za pracę czy innych należności. Dziecko o długach rodzica nie ma prawa dowiedzieć się od komornika!

Oczywiście zdarzyć się może sytuacja, w której wspólnie zamieszkują rodzice i dzieci, a w mieszkaniu znajdują się przedmioty stanowiące własność jednych i drugich. Komornik ma uprawnienie do zajęcia rzeczy znajdujących się w tym samym miejscu. Jednak osoba będąca właścicielem danej rzeczy, a która nie jest dłużnikiem może w łatwy sposób sprzeciwić się takiej czynności. Ona wówczas upadnie i dalszych działań komornik nie będzie już prowadził.

Czy można uchylić egzekucję komorniczą?

Zapewne niektórym wydać się to może dziwne, ale TAK, istnieją procedury umarzania egzekucji i odzyskiwania pieniędzy zabranych przez komornika. Zadanie jednak nie jest łatwe. Wymaga dobrego przygotowania merytorycznego i silnych nerwów. Oczywiście również cierpliwość się przyda. Jednak do rzeczy.

Osoba, która ma postępowanie egzekucyjne (komornicze), a o całej sprawie sądowej dowiedziała się dopiero od komornika ma szanse na pozytywne załatwienie sprawy. Co ważne, nie chodzi o wezwania do zapłaty z firm windykacyjnych. Wyłącznie o informacje z sądu, takie jak np.:

Jeśli w Twojej sprawie tak się stało, to musisz zacząć działać. Najlepiej szybko, aby komornik nie drenował Twojego majątku. Komornik bez powiadomienia to kiepska sprawa, ale wszystko można odwrócić. Dalej napiszemy jak to zrobić.

Kiedy sąd mógł Cię pominąć i nagle pojawił się komornik? Z naszego doświadczenia wynika, że w 99% przypadków powody są dwa (2):

  1. zmiana miejsca zamieszkania, np. wyjazd za granicę,
  2. zmiana nazwiska – najczęściej po wstąpieniu w związek małżeński.

Warto wiedzieć, że większość spraw, gdzie dochodzi do nieprawidłowych doręczeń przesyłek sądowych dotyczą głównie spraw prowadzonych przez e-sąd w Lublinie. Nie jest to jednak regułą. Nasi prawnicy zrzeszeni w Kancelarii EUROLEGE widują także nieprawidłowe doręczenia z sądów tradycyjnych. Chociaż jest ich na pewno mniej.

Mam komornika. Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli masz postępowanie komornicze, a do tego jest to dla Ciebie zaskoczenie, to możesz zgłosić się do nas (Kancelaria EUROLEGE) o pomoc. Na wstępie zapewnimy Ci w pełni bezpłatną analizę sprawy. Prawnik dokona wszechstronnego rozeznania w sprawie i powie Ci, czy jesteśmy w stanie pomóc. Jeśli tak, to zrobimy to!

U nas kontakt odbywa się niemal zawsze w sposób zdalny. Dzięki czemu załatwisz wszystko bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Cenimy sobie czas naszych Klientów i wiemy, że w obecnych czasach lepiej unikać zbędnych form kontaktu. Jesteśmy dostępni pod telefonem, mailem i na naszym profilu na FB. Ponadto można do nas wysłać zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Nasz konsultant najpóźniej kolejnego dnia roboczego oddzwoni i ustali wszystkie istotne kwestie oraz poprosi o ewentualne przesłanie dokumentacji.

Potrzebujesz pomocy w umorzeniu egzekucji komorniczej? Napisz do nas lub zadzwoń.

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Umów rozmowę: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/


4.9/5 - (24 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Joanna pisze:

Mam problem komornik chce wejść mi na pensje za długi spółdzielcze moich rodziców z czego ja jestem wymeldowana z tego mieszkania i zapłaciłam już prawie 8000 długu podobno . Nie wiem co robić bo mam problemy w pracy z tego powodu. Potrzebuje pomocy badz porady

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Joanno. Wiele wskazuje na to, że w sprawie trzeba podjąć szybkie działania. Nie znamy szczegółów, ale być może udałoby się uchylić tytuł wykonawczy przeciwko Pani osobie. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Barbara pisze:

Proszę o kontakt, zajecie komornicze za zaległy czynsz, którego nie płacił były mąż. Tel 505100XXX

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Barbaro, jeszcze dzisiaj skontaktujemy się z Panią i ustalimy jak możemy Pani pomóc.

ewa pisze:

czy komornik moze zajac corki konto za brak platnosci za mieszkanie

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy w okresie powstania zadłużenia córka z Panią mieszkała i była w tym okresie pełnoletnia? Nie chodzi tutaj o zameldowanie, ale faktyczne zamieszkiwanie. W zakresie czynszów polecamy inny artykuł na blogu. Znajdzie go Pani pod tym linkiem: https://www.eurolege.pl/wygrac-sprawe-sadowa-o-zaplate-czynszu-ze-wspolnota-mieszkaniowa-spoldzielnia/