Każdy pozew frankowy trafiający do sądu rozpoczyna proces, którego nieodłączonym elementem jest rozprawa sądowa. Nic dziwnego, że klienci chcą wiedzieć jakie pytania i odpowiedzi na rozprawie frankowej mogą się pojawić. Wszystko zależy od ilości i obszerności dowodów jakie trzeba przeprowadzić. Czyli przesłuchania stron, zeznań świadków, ewentualnie słuchania biegłych sądowych itd.

Odbierz bezpłatną analizę umowy kredytu frankowego. Sprawdź ile możesz zyskać.

Czego zatem może spodziewać się kredytobiorca frankowy, który dostaje wezwanie na rozprawę? Jakie pytania i odpowiedzi padną na rozprawie frankowej? Czy na rozprawę frankową trzeba być jakoś nadzwyczajnie przygotowanym i znać wszystkie szczegóły sprawy? O tym w poniższym materiale.

Rozprawa w sprawie kredytu frankowego. Jak odpowiadać na rozprawie frankowej?

Zanim omówimy pytania i odpowiedzi na rozprawie frankowej, to najpierw wyjaśnijmy jak taka rozprawa wygląda. Pierwsza rozprawa w sprawie frankowej co do zasady nie różni się w przebiegu od innych spraw. Rozpoczyna ją wywołanie, czyli zaproszenie stron (powoda i pozwanego) na salę sądową. Po chwili sędzia rozpatrujący sprawę wskazuje jaką sprawę wywołał oraz sprawdza obecność stron i ich pełnomocników procesowych. Następnie pełnomocnicy stron pytani są o zajęcie stanowiska. Jest ono co do zasady zbieżne z tym, co pisali oni w swoich pismach procesowych, a więc np. w pozwie oraz odpowiedzi na pozew.

Początki w sprawie sądowej są bardzo formalne i ograniczają się do wygłoszenia prostych, acz znaczących procesowo „formułek”. Bez wiedzy co kiedy oraz w jakiej formie przekazać sądowi można popaść w spore kłopoty. Brak rozumienia istoty procesu, jego przebiegu i wypowiadanych oświadczeń może skończyć się przegraną w nawet z pozoru prostej sprawie. Warto o tym pamiętać i zadbać, aby naszym pełnomocnikiem był ktoś z dużym doświadczeniem procesowym. Szczególnie, gdy sprawa dotyczy naszych życiowych spraw, a więc np. o unieważnienie umowy kredytu czy odfrankowienie kredytu.

Spłacasz/spłaciłeś kredyt frankowy?

Sprawdź ile możesz zyskać pozywając bank do sądu o unieważnienie

Przeanalizujemy Twoją umowę bez żadnych początkowych kosztów i powiemy Ci ile możesz zyskać.

Po wstępnej fazie procesu przechodzimy do tego, co w istocie jest najważniejszy. Czyli przesłuchania strony powodowej, a więc kredytobiorcy frankowego. O co może pytać sąd na rozprawie frankowej? O tym przeczytasz już za chwilę.

Pytania i odpowiedzi na rozprawie frankowej. Przesłuchanie stron w sprawie frankowej.

Opisując zagadnienie pytań i odpowiedzi na rozprawie frankowej zacznijmy od tego jak w ogóle wygląda przesłuchanie kredytobiorcy frankowego. Wszystko zaczyna się od pytań zadawanych przez sąd. Ten etap pytań trwa co do zasady najdłużej. Wynika to ze szczególnej funkcji jaką pełni sędzia w procesie, tzn. prowadzącego postępowanie sądowe. W zależności od postawy sędziego, jego doświadczenia oraz zaangażowania zadawanie pytań przez przewodniczącego składu trwać może dosyć długo. Pierwsze przesłuchanie na rozprawie frankowej nie trwa jednak co do zasady więcej niż 1-2 godziny.

Po wyczerpaniu pytań ze strony sądu przychodzi moment na zadawanie pytań przez pełnomocników. Rozpoczyna ten etap pełnomocnik „Frankowicza”. Kiedy jego pytania zostaną wyczerpane do głosu dochodzi pełnomocnik banku. Może on zadawać wiele pytań. Musą mieć one jednak związek ze sprawą i dotyczyć jej istoty. Każde pytanie, które wybiega poza ramy procesu frankowego i nie jest z nim związane sąd powinien uchylać.

Przesłuchiwany kredytobiorca frankowy (powód) powinien udzielać odpowiedzi na pytania sądu oraz pełnomocników rzeczowo, zrozumiale, bez zbędnych naleciałości emocjonalnych. Nie musisz wszystkiego pamiętać. Nie na każde pytanie musisz znać odpowiedź. Możesz zawsze odpowiedzieć „nie pamiętam”, „nie przypominam sobie takiego faktu/zdarzenia”. Twoje odpowiedzi powinny dotyczyć konkretnie zadanego pytania.

Zadanie, aby zwracać uwagę sądu na niestosowność pytań zostaw swojemu pełnomocnikowi. Jego obowiązkiem jest reagować jeśli dzieje się cokolwiek dla Ciebie niekorzystnego, stresującego lub odbiegającego od sedna sprawy.

O co pyta sąd na rozprawie frankowej? Lista możliwych pytań.

Poniżej przedstawimy pytania na rozprawie frankowej, które pojawiają się najczęściej. Mogą one pochodzić zarówno od sądu, jak też od pełnomocników. W tym pełnomocnika banku, w którego interesie jest obrona swojego mocodawcy.

Pytania na rozprawie frankowej – najczęściej spotykane:

  1. Dlaczego wnieśliście Państwo pozew o unieważnienie kredytu frankowego? Czy przed wzrostem kursu franka szwajcarskiego (CHF) mieliście państwo podejrzenie, że z umową kredytu jest coś nie tak?
  2. Czy umowa kredytu frankowego zaciągana była w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą?
  3. Jak wyglądał proces zawierania umowy frankowej? Czy był poprzedzony negocjacjami z bankiem? Czy bank oferował inne oferty kredytów czy tylko kredyty walutowe?
  4. Czy pracownik banku zapewniał, że kredyt walutowy jest bezpieczny i nie wiąże się ze znacznym ryzykiem kursowym?
  5. Co wpłynęło na podjęcie przez Państwa decyzji o wzięciu kredytu walutowego?
  6. Czy przed zawarciem umowy kredytu otrzymaliście Państwo do wglądu wzór umowy, regulaminy i załączniki, które później stanowiły integralną część umowy kredytu frankowego?
  7. Czy bank przed zawarciem umowy poinformował Państwa jak będzie wyglądało przeliczanie kursu franka szwajcarskiego, kto będzie to robił oraz według jakich konkretnie zasad będzie się to odbywało?
  8. Czy przelicznik kursu CHF/PLN był z Państwem uzgadniany i mieliścice realny wpływ na zasady jego działania? Czy został on Państwu odgórnie narzucony?
  9. W jaki sposób została Państwu zaprezentowana oferta kredytu walutowego? Czy był on porównywany i przedstawiany w bardziej korzystnym świetle niż kredyt w polskim złotym (PLN)?
  10. Czy mieliście Państwo propozycję wypłaty kredytu w walucie obcej czy tylko w polskim złotym?
  11. Czy przed zawarciem umowy albo w trakcie jej zawierania byliście Państwo pouczeni o ryzyku kursowym i możliwych wartościach do jakich wzrośnie kurs franka szwajcarskiego w dającej się przewidzieć przyszłości? Czy były przeprowadzane analizy obejmujące znaczny oraz szybki wzrost kursu waluty obcej?
  12. Od jakiego momentu zaczęliście Państwo podejrzewać, że Państwa umowa kredytu we franku szwajcarskim jest obarczona istotną wadą i jest nieważna?
  13. Czy znając ryzyko kursowe CHF/PLN podjęlibyście Państwo ponownie decyzję o zawarciu umowy kredytu walutowego?
  14. Czy czujecie się Państwo pokrzywdzeni przez bank w związku z zawartą umową kredytu. Jeśli tak, dlaczego?
  15. Czy chcielibyście Państwo unieważnienia całej umowy? Czy tylko usunięcia klauzul niedozwolonych, a kredyt chcielibyście Państwo nadal spłacać zostawiając pozostałe postanowienia w mocy?

Oczywiście, poza wyżej wskazanymi pytaniami może pojawić się wiele innych. Zazwyczaj w trakcie przesłuchania kredytobiorców frankowych sądy oraz pełnomocnicy na bieżąco znajdują dodatkowe pytania. Może ich być znacząca ilość. Jednak dobrze orientujący się w swoich sprawach „Frankowicz” bez trudu odpowie na wszystkie, nawet najbardziej wyszukane pytania.

Mam problem z kredytem frankowym. Gdzie szukać pomocy?

W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się pomocą osobom zadłużonym już od wielu lat. Mamy za sobą tysiące procesów sądowych, w których pomogliśmy wyjść z długów dla ok. 8000 osób. Suma oddłużeń wyniosła ok. 80.000.000 zł (osiemdziesiąt milionów złotych) i stale rośnie. Udzieliliśmy kilkadziesiąt tysięcy porad prawnych. Na polu dotyczącym kredytów frankowych mamy również liczne sukcesy. Klikając w ten LINK zobaczysz jak wygrywaliśmy w procesach frankowych z takimi bankami jak np.:

  • PKO BP S.A.
  • Bank BPH S.A.
  • Getin Noble Bank S.A.
  • mBank S.A.
  • ING Bank Śląski S.A.
  • Santander Bank Polska S.A. i wiele innych

W Kancelarii EUROLEGE stawiamy przede wszystkim na przejrzystość i transparentność. Nie ustalamy żadnych prowizji, ani innych dodatkowych opłat z tytułu pomocy. Aktualnie koszt sprawy frankowej wynosi 4.500,00 zł + koszty dojazdu na sprawę. Nie ma żadnych innych, ukrytych opłat dla Klienta.

Nie widzimy potrzeby ustalania wynagrodzenia prowizyjnego. Dlaczego? Otóż działanie takie mogłoby nasuwać podejrzenia o to, że Kancelaria mogłaby działać na szkodę Klienta. Jak to możliwe? Cały proces jest bardzo prosty. Jeśli kancelaria frankowa ustala prowizję, to wówczas będzie jej zależało na tym, aby unieważnić umowę kredytu, a następnie szybko odzyskać pieniądze od banku i zainkasować sowitą prowizję, która sięga nawet kilkunastu procent!

Niestety, ale Klient często nie jest świadomy tego, że równowartość środków otrzymanych od banku będzie musiał zwrócić. I zamiast dokonać potrącenia doradcy proponują pobranie pieniędzy od banku, aby następnie pobrać swoją prowizję. Wówczas Klient musząc oddać pieniądze do banku będzie stratny niemal dokładnie o prowizję, jaką zapłacił kancelarii frankowej. W naszym przekonaniu nie jest to działanie zgodne z duchem pomocy osobom zadłużonym. Skoro zobowiązujemy się do pomocy to nie możemy jednocześnie działać w warunkach, w jakich wiemy, że Klient wyjdzie „in minus” w stosunku do banku. Takie praktyki są u nas nieakceptowalne i ich nie stosujemy. Takie mamy zasady.

Darmowa konsultacja w sprawie frankowej

Mamy na swoim koncie wygrane sprawy (przeczytaj: najnowsze wyroki frankowe). Do każdej nowej sprawy podchodzimy indywidualnie. Wiemy, że w zakresie kredytów frankowych wymagane jest spojrzenie pod kątem nie tylko prawniczym, ale także ludzkim. Zawsze ustalamy z Klientem jak przebiegał proces negocjacji z bankiem, a także finalizacji samej umowy kredytu frankowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznać naszą opinie na temat Twojego kredytu frankowego? Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz również wysłać zgłoszenie na pośrednictwem naszego formularza kontaktowego. Najpóźniej następnego dnia roboczego jeden z naszych konsultantów do Ciebie zadzwoni i ustali w jaki sposób możemy Ci pomóc. Wszystkie formalności załatwisz u nas zdalnie. Bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Możliwe jest oczywiście umówienie rozmowy na miejscu.

Uwolnij się z pułapki kredytu frankowego!

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Kancelaria Eurolege

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

4.7/5 - (49 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *