Ludzie popadają w zadłużenie z różnych powodów. Czasami przyczyną nieterminowej spłaty zobowiązań jest zwykłe zapominalstwo, jednak często problem jest dużo głębszy. Finał zawsze jest ten sam – komornik, który egzekwuje w imieniu wierzyciela spłatę zadłużenia. Długi same nie znikną, a chowanie wezwań do zapłaty do szuflady wcale nie pomoże. Może jedynie pogorszyć sytuację finansową. Zatem czy dobrowolna spłata zadłużenia u komornika ma sens? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Sprawdź, czy możesz wstrzymać komornika i anulować dług.

Egzekucja komornicza – dodatkowy koszt do Twojego długu

Pobierane przez komornika koszty egzekucyjne to forma jego wynagrodzenia, dlatego każde wszczęcie egzekucji komorniczej wiąże się z rozpoczęciem naliczania dodatkowych opłat. Oznacza to, że Twój dług rośnie. Wysokość maksymalnych kosztów komorniczych została uregulowana w dokumentach:

  • Ustawa z dnia 28 lutego 2018 roku o kosztach komorniczych
  • Ustawa z dnia 22 marca 2018 roku o komornikach sądowych

Wskazują one, że komornik może pobrać maksymalnie 10% opłaty od wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie mniej niż 200 złotych w przypadku kiedy egzekucja odbyła się z rachunku bankowego, pensji lub innego świadczenia. W przypadku, kiedy należność została wyegzekwowana w inny sposób opłata wynosi nie mniej niż 300 złotych.

Jeżeli jednak dłużnik postanowi spłacić dług w ciągu miesiąca od otrzymania zawiadomienia o wszczęciu egzekucji opłaty komornicze będą wynosiły 3%, nie mniej jednak niż 150 złotych. 

Komornik zajął twoje konto, pensję lub emeryturę?

Wiele egzekucji można wstrzymać, zmniejszyć dług i odzyskać zabrane pieniądze

Przeanalizujemy Twoją sprawę bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.

W przypadku, kiedy wierzyciel złoży wniosek o umorzenie postępowania, opłaty będą wynosiły 5%.

W toku postępowania komorniczego dłużnikowi mogą zostać doliczone także dodatkowe opłaty związane z przygotowaniem dokumentów, ich dostarczeniem, ale także takie, które są spowodowane utrudnianiem czynności komorniczych. 

W przypadku niewielkiego zadłużenia, koszty te nie będą szczególnie wysokie. Jednak sytuacja zaczyna się komplikować w momencie, kiedy kwota zadłużenia jest duża, a sytuacja materialna dłużnika nie pozwala na szybką spłatę zobowiązania. 

Czy można negocjować z komornikiem?

Komornik ma prawo do zajęcia zarówno nieruchomości jak i ruchomości, które wchodzą w skład majątku dłużnika. Ma prawo także do zajęcia części wynagrodzenia oraz innych świadczeń jak np. emerytura czy renta.

Rozmowa z komornikiem i próba rozwiązania sytuacji, to zawsze dobre wyjście. Należy jednak pamiętać o tym, że wykonuje on postanowienie sądu i nie ma możliwości zmniejszenia wysokości długu. Komornik jest jedynie pracownikiem państwowym, którego zadanie polega na egzekwowaniu należności według otrzymanego wyroku z sądu. Nie oznacza to jednak, że polubowne rozwiązanie sytuacji nie jest możliwe. Wystarczy wykazać się dobrą wolą i gotowością do spłaty. Komornik może wysłuchać propozycji dłużnika, jednak zawsze ostateczna decyzja należy do wierzyciela. To on zdecyduje, czy umożliwi spłatę zadłużenia w ratach. 

Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika – czym jest?

Z dobrowolną spłatą zadłużenia mamy do czynienia wtedy, kiedy dłużnik stara się polubownie rozwiązać sprawę. W momencie, kiedy nie posiada odpowiedniej ilości gotówki do jednorazowej spłaty zadłużenia, najlepszym rozwiązaniem jest rozłożenie zaległości na dogodne raty. Dobrowolna spłata zadłużenia to sposób na uniknięcie zablokowania środków na koncie czy wynagrodzenia za pracę, co wiąże się nie tylko z okrojonym dochodem, ale przede wszystkim ze wstydem.

Wysokość dobrowolnej spłaty zadłużenia w ratach musi zostać zaakceptowana przez wierzyciela. Pod uwagę brane są możliwości finansowe danej osoby czyli jej sytuacja materialna. Jeżeli warunki spłaty zostaną zaakceptowane przez obie strony dłużnik ma obowiązek dotrzymywać terminów oraz wysokości spłaty ustalonych rat. Kiedy dłużnik nie będzie wywiązywał się ze swoich zobowiązań komornik z pewnością podejmie bardziej restrykcyjne kroki. 

Oczywiście możliwa jest także dobrowolna spłata zadłużenia w całości. Następuje najczęściej wtedy, kiedy dłużnik posiada odpowiednie środki finansowe, które są wystarczające na spłatę zaległego zobowiązania lub jest zdeterminowany, aby te środki zdobyć. Niektórzy dłużnicy wolą zaciągnąć dodatkowy kredyt czy skorzystać z pomocy rodziny aby uwolnić się od długu. 

W momencie, kiedy długiem zajął się komornik, całkowita spłata zaległości powinna zostać przekazana na wskazane przez niego konto. Całkowita spłata zadłużenia ma jeszcze jedną zaletę – dodatkowe opłaty będą wtedy zdecydowanie niższe

Spłata wierzyciela z pominięciem komornika

Możliwe jest także pominięcie komornika i spłacenie zadłużenia bezpośrednio do wierzyciela. Nawet w momencie, kiedy dłużnik dostał już pismo o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Dzięki temu opłata, jaką pobierze komornik będzie zdecydowanie niższa i wyniesie zaledwie 5% od kwoty, którą miał wyegzekwować. W przypadku, kiedy dłużnik zdecydował się na spłatę jeszcze przed odebraniem zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, to komornik może pobrać jedynie opłatę stosunkową, która wynosi 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego

Dobrowolna spłata zadłużenia – zawsze na piśmie

Każda próba podjęcia negocjacji dotyczących dobrowolnej spłaty zadłużenia powinna mieć formę pisemną. Warto pamiętać, że komornik jest jedynie instytucją wykonawczą, a stroną w sprawie jest wierzyciel. To do niego powinno być skierowane pismo z prośbą o rozłożenie zadłużenia na raty czy o możliwość dobrowolnej spłaty całości. 

Każdy moment jest dobry na znalezienie wspólnego rozwiązania. Jeżeli tylko wierzyciel zdecyduje się na przestawiony przez dłużnika plan powinien napisać do komornika pismo o wstrzymaniu egzekucji

Jak mogę sprawdzić swoje zadłużenie?

Pierwszym krokiem do wyjścia z długów jest zapoznanie się ze swoją sytuacją finansową. Dłużnicy często nie mają pojęcia o skali problemu, co uniemożliwia im opracowanie realnego planu spłaty zadłużenia. Jeżeli sprawa jest na etapie windykacji komorniczej to właśnie komornik powinien udzielić informacji o wysokości posiadanego zadłużenia. Najczęściej wysokość kwoty do spłaty podawana jest w liście, który informuje o wszczęciu postępowania egzekucyjnego.

W przypadku kiedy dłużnik nie posiada owego zawiadomienia może złożyć do komornika wniosek pisemny o udzielenie informacji dotyczącej wysokości zadłużenia. Komornik nie ma obowiązku i zazwyczaj nie informuje o wysokości zadłużenia telefonicznie lub osobiście. 

Informacje dotyczące zadłużenia można sprawdzić także w Biurze Informacji Kredytowej lub Biurze Informacji Gospodarczej

Skorzystaj z pomocy kancelarii EUROLEGE

Nasza kancelaria specjalizuje się w pomocy osobom, które posiadają kłopoty finansowe. Pomagamy na każdym etapie także w momencie, kiedy prowadzone jest już postępowanie egzekucyjne. Nasza kancelaria charakteryzuje się nowoczesnym podejściem – prowadzimy swoją działalność online, dzięki czemu możemy obsługiwać klientów z różnych części Polski.

Każda analiza wstępna jest darmowa i niezobowiązująca. Jeżeli potrzebujesz pomocy wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub poprzez formularz kontaktowy znajdujący się na naszej stronie internetowej. 

Zatrzymaj egzekucję i anuluj dług!

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Kancelaria Eurolege

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

4.7/5 - (44 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 komentarzy

  1. Witam. W zeszłym tygodniu komornik zablokował mi konta w banku i chce odemnie 17500 złotych, podobno na podstawie jakiegoś wyroku z 2013 roku. Ja nie mieszkam w Polsce, o żadnym wyroku nie wiedziałem aż do zeszłego tygodnia, Co mam zrobić?

    1. Dzień dobry Panie Grzegorzu. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby tak było to wówczas istnieje realna szansa na zatrzymanie działań komornika oraz odzyskanie zabranych przez niego środków. Mamy za mało informacji, aby to stwierdzić. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

  2. Mam komornika chciałabym mu wplacac dobrowolnie co zrobic zeby mi z pensji nie pobierał przebywam teraz na zasiłku rehabilitacyjnym

    1. Dzień dobry Pani Doroto. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

  3. Witam posiadam zajęcie komornicze w kwocie 7000zl chciałabym je spłacić ale nie posiadam takiej kwoty i zadzwoniłam do komornika by rozłożył mi je na raty po 1500 miesięcznie. W kwietniu skończyło mi się na syna świadczenie pielęgnacyjne a rod,ina nie jest mi w stanie pomoc i wpłaciłam tylko 700 zł a 800 zostało zaległej raty czy komornik da mi kilka dni na zdobycie tych pieniędzy i nie podejmie zajęcia egzekucyjnego?Drugie pytanie Jak liczy komornik 7 dni w celu spłaty wysokości raty? Czy to są dni tylko robocze od poniedziałku do soboty czy dni wolnego od pracy typu 1-3 maj też się w to wlicza?

    1. Dzień dobry Pani Marto. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

  4. A jak ominąć haracz w wysokości 15% przy wpłacie własnej, dokonanej w kancelarii komorniczej ? Zobowiązanie dotyczy sprawy rozpoczętej przed zmianą opłat, wynikających z ustawy z dnia 4 lipca 219

    1. Dzień dobry Pani Aldono. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o opis Pani sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

  5. Myślę, że warto zważają na to, że np Kaczmarski Inkasso mają możliwość windykacji na koszt dłużnika co jeszcze dodatkowo go obciąża, ale lepsze dla klienta.

    1. Dzień dobry Pani Anno. Jeszcze dzisiaj będziemy do Pani dzwonili z numeru 530 333 130. Prosimy o odbieranie połączeń.