Zasadniczo wszystkie roszczenia majątkowe mają ustalony termin przedawnienia, który przeważnie wynosi nie więcej niż 10 lat. Bum kredytów frankowych to okres około roku 2010 – nic więc dziwnego, że kredytobiorcy obawiają się, że ich umowy mogą być już przedawnione lub wkrótce ulegną przedawnieniu. Czy jednak na pewno? Sprawdź, ile czasu frankowicze mają na złożenie pozwu.

Masz tzw. „kredyt frankowy”? Chciałbyś go unieważnić w sądzie, ale dotychczas nie miałeś lub albo odwagi tego zrobić? Umów się na darmową analizę umowy kredytu frankowego, która do niczego nie zobowiązuje. Nasz prawnik dokładnie wyjaśni Ci jakie masz możliwości działania oraz ile możesz zyskać pozywając bank do sądu.

👉 Wyświetl dane kontaktowe

Ogólne zasady dotyczące przedawnienia

Jeszcze do niedawna osoby, które posiadały kredyt frankowy nie widziały innego wyjścia, niż regularne płacenie wysokich rat i życie w zadłużeniu. Jednak sytuacja zmieniła się wraz z korzystnymi wyrokami sądów w sprawach frankowych i kolejnymi propozycjami ugód frankowych wysuwanymi przez banki. Obecnie to frankowicze są na wygranej pozycji i coraz śmielej wysuwają swoje żądania dotyczące odfrankowienia kredytu lub unieważnienia umowy.

Jednak na drodze do odzyskania należności mogą stanąć przepisy prawa mówiące o przedawnieniu roszczenia w kontekście kredytu frankowego, którego okres wynosi 3 lata w odniesieniu do banków, a 10 lat (lub 6 lat) w stosunku do frankowiczów.


W 2018 roku nastąpiła nowelizacja art.118 KC, a termin przedawnienia długu został skrócony do 6 lat, jednak dotyczy to opłat naliczanych po tej dacie, co oznacza że nie zmienia nic w sytuacji większości osób posiadających kredyty frankowe, które przeważnie były zawierane przed tym terminem.

Termin rozpoczęcia biegu przedawnienia robi różnicę

To, po jakim czasie kredyt ulega przedawnieniu jest jasne. Jednak istotnym aspektem, który w tym przypadku robi różnicę, jest moment, od którego ten termin jest ustalany. Jeszcze do niedawna przedawnienie liczone było od dnia następnego po dniu dokonania płatności na rzecz banku, jednak dla każdej z rat osobno. Oznaczało to, że większość kredytobiorców nie miała szans na odzyskanie przynajmniej części należności, bo dawno już minęło 10 lat od zapłaty części rat kredytu.

Jednak wszystko zmienił wyrok wydany przez TSUE w 2021 roku, w którym jednoznacznie zostało stwierdzone, że termin przedawnienia nie może zacząć biec dopóki kredytobiorca nie dowie się o wadliwości umowy kredytu frankowego. To istotne orzeczenie otworzyło na nowo możliwości frankowiczom.

Oczywiście, jeśli kredytobiorca wcześniej wykonał jakiekolwiek działania, które opierały się na wiedzy o tym, że umowa jest nieważna, to sąd może uznać, że termin przedawnienia już biegnie. Do takich czynności można zaliczyć np. wezwanie banku do zapłaty lub prowadzenie z bankiem mediacji.

Czy warto zatem czekać?

W kontekście powyższych ustaleń, wydawać by się mogło, że teoretycznie zawsze będzie dobry czas na podjęcie działań sądowych w stosunku do banku. W końcu kredytobiorca może uznać, że moment w którym dowiedział się o wadliwości swojej umowy to moment, w którym udał się do prawnika po raz pierwszy i zlecił mu analizę swojej umowy kredytowej. Chcielibyśmy jednak przestrzec przed takim podejściem.

Temat ugód wysuwanych przez banki i procesów frankowych w sądzie jest ostatnio mocno nagłośniony. W związku z tym kredytobiorca może mieć problem z udowodnieniem, że wcześniej nie miał pojęcia, że jego umowa najprawdopodobniej jest wadliwa. To daje pole do obrony bankom. Dlatego jeśli wiesz, że chcesz rozpocząć działania w sprawie swojego kredytu, to najlepiej zrób to jak najszybciej. Dużo zależy tak naprawdę od podejścia sędziego prowadzącego sprawę i od tego jakie będzie miał on podejście do terminu rozpoczęcia biegu przedawnienia, ale po co ryzykować?

Pamiętaj o możliwości przerwaniu biegu przedawnienia

Jeżeli z jakiś powodów nie chcesz na razie kierować swojej sprawy na drogę sądową, jednak chcesz zostawić sobie taką ewentualność na przyszłość, to najbezpieczniej jest wykonać czynności, które spowodują przerwanie biegu przedawnienia. Pamiętaj jednak, że muszą być to działania podjęte przed odpowiednim organem powołanym do rozpoznawania takich spraw lub przed sądem. Nie wystarczy więc złożenie reklamacji do banku czy próba podjęcia negocjacji bezpośrednio z bankiem. Konieczny jest udział odpowiednich osób trzecich.

Najprostszym sposobem na przerwanie biegu terminu przedawnienia jest złożenie wniosku o zawezwanie banku do podjęcia próby ugodowej. W skutek tego wniosku odbywa się posiedzenie przed sądem, którego celem jest doprowadzenie do polubownego zakończenia sporu. Minusem jest to, że wniosek ten jest odpłatny. Jeśli zdecydujesz się na tę ewentualność, to musisz pamiętać o tym, aby precyzyjnie sformułować wniosek. W przeciwnym wypadku możesz narazić się na koszty, które nie przyniosą żadnego rezultatu.

Nie masz co liczyć także na ustępstwa ze strony banku i prawdziwe negocjacje. Przede wszystkim pełnomocnicy banku rzadko stawiają się na tego typu rozprawy, a kiedy już się pojawią to wcale nie są skłonni do ustępstw. Przy dobrych wiatrach możesz więc zyskać jedynie przerwanie biegu terminu przedawnienia.

Zdecydowanie skuteczniejszą metodą jest wytoczenie powództwa przeciwko bankowi. Ta metoda także przerwie bieg terminu przedawnienia, a dodatkowo możesz ugrać także coś więcej – wykazać zasadność dochodzonych roszczeń czy unieważnienie umowy kredytowej. Jeśli chodzi o Kancelarię EUROLEGE to zdecydowanie zalecamy składanie pozwu przeciwko bankowi w sprawie frankowej. Wynika to z faktu, że w trakcie procesu frankowego możliwe jest zawarcie ugody z bankiem na każdym jej etapie.

Zważając jednak na to jak banki ostatnimi czasu masowo przegrywają procesy frankowe, to kredytobiorca frankowy ma większą siłę nacisku na bank w ramach ugody w toku procesu niż poza nim.

Chcesz zacząć działać? Pomożemy!

Jako kancelaria udzieliliśmy już wiele darmowych konsultacji. Mamy na swoim koncie wiele wygranych spraw sądowych. Do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie i analizujemy najlepsze możliwe dla niego rozwiązanie. Jeśli chcesz zacząć działać w sprawie swojego kredytu frankowego, ale nie do końca wiesz jak to zrobić – zapraszamy Cię na pierwszą darmową poradę. Nasi prawnicy przeanalizują Twoją umowę i podpowiedzą co warto zrobić. Decyzja należy do Ciebie!

Chcesz zobaczyć nasze wyroki frankowe? Kliknij w ten link: Najnowsze wyroki frankowe

Jeśli chcesz zacząć działać w sprawie swojego kredytu frankowego, ale nie do końca wiesz jak to zrobić – zapraszamy Cię na pierwszą darmową poradę. Nasi prawnicy przeanalizują Twoją umowę, ustalą jak możemy Tobie pomóc i wskażą co dalej możesz zrobić.

Uwolnij się z pułapki kredytu frankowego!

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacja do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.


4.7/5 - (66 votes)

Kategorie: Kredyty frankowe Kredyty hipoteczne

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.