Choć była do tej pory skrzętnie ukrywana przez rządzących to jednak inflacja jest faktem i zaczyna galopować! Żywność drożeje najszybciej od 10 lat a czeka nas jeszcze wzrost cen paliw, chleba i nabiału.
Bieżący rok rozpoczął się od wprowadzenia podatku handlowego i cukrowego. Ale bynajmniej nie oznacza to, że czas podwyżek już się skończył – zauważa businessinsider.com.pl. Wręcz przeciwnie. Eksperci są zgodni, że ten rok upłynie pod znakiem wzrostu cen żywności.

Żywność najdroższa od 10 lat!

Styczniowe dane GUS dotyczące inflacji pokazały, że ceny rosną szybciej, niż zakładano. Inflacja przyspieszyła z 2,4 proc. do 2,7 proc. Ale w 2021 roku możemy spodziewać się dalszego wzrostu cen pieczywa i nabiału. Zdaniem ekonomistów tempo wzrostu cen w całym roku przekroczy 3,1 proc. podczas, gdy jeszcze pod koniec minionego roku spodziewano się wzrostu na poziomie 2,6 proc. Niestety rok 2022 ma być również trudny.
– Mroźna zima w Polsce i Europie zrobiły swoje. Dodatkowo w Polsce zobaczyliśmy skutki nowych podatków, w tym cukrowego i od handlu. Jak pokazał GUS, żywność w styczniu zdrożała o 1,6 proc. mdm, najsilniej w początku roku od 10 lat. To podbiło roczną dynamikę cen żywności z 0,8 proc. rdr w grudniu do 1,3 proc. rdr w styczniu. NBP w najnowszej projekcji zakładał, że żywność w pierwszym kwartale 2021 zdrożenie o 0,9 proc. rdr. Jak widać droższa żywność to kolejny element, który obok inflacji bazowej powinien działać w kierunku podniesienia przez NBP prognozy inflacji – wskazuje Rafał Benecki, główny ekonomista ING

Co podrożeje w 2021 roku?

Portal zapytał ekonomistów o to, co w tym roku podrożeje najbardziej. Mimo tego, że wiele produktów już ma wyższe ceny to wcale nie oznacza końca podwyżek.
Ich zdaniem największych wzrostów należy spodziewać się w przypadku pieczywa i produktów zbożowych. A wpływ na to będą miały zarówno wyższe ceny surowców do produkcji mąki, które są konsekwencją wyższych cen zbóż oraz zwyżek pozasurowcowych kosztów produkcji. Wyższe niż przed rokiem, szczególnie w I połowie 2021 r., będą też ceny produktów mleczarskich.
Wzrost cen energii elektrycznej i wynagrodzeń, po wzroście płacy minimalnej, będzie miał wpływ na obciążenia przedsiębiorstw a co z a tym idzie na ceny dla klienta końcowego. A jej wysokość musi uwzględniać także wprowadzony od tego roku podatek cukrowy, handlowy od sprzedaży detalicznej oraz od wywozu śmieci. Zdrożeją także paliwa. Ropa jest już najdroższa od roku. Eksperci spodziewają się też, że firmy będą chciały rekompensować koszty dostosowania działalności do zaostrzonych wymogów sanitarnych. I to także odbije się na cenach za produkty i usługi.
Są też i optymistyczne wiadomości. Tańsze w tym roku może być mięso ze względu m.in. na ograniczenia popytu z Chin i występujący w Niemczech ASF. Prawdopodobnie mniej zapłacimy też za jabłka, cebulę i ziemniaki, których ceny przez większość 2020 r. były wyjątkowo wysokie.

Gdzie szukać pomocy będąc zadłużonym?

W Kancelarii EUROLEGE od lat pomagamy osobom zadłużonym w bankach, firmach pożyczkowych i windykacyjnych. Nie ma znaczenia, czy sprawa jest na etapie przedsądowym i dłużnik jest nękany przez firmy windykacyjne, albo trafiła już do sądu, lub do komornika. W każdej sytuacji staramy się znaleźć takie rozwiązanie, aby dług znacząco zmniejszyć, a nawet anulować w całości. Chcesz dowiedzieć się więcej? Współpracujący z nami prawnicy są do Twojej dyspozycji.
Zgłoszenia swojej sprawy możesz dokonać na wiele wygodnych i bezpiecznych sposobów. Wszystko załatwisz w naszej Kancelarii bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Pamiętaj, że czas działa na Twoją niekorzyść. Im szybciej zaczniesz działać tym szybciej uwolnisz się od długu!
Oto kilka wygodnych i bezpiecznych form kontaktu z nami:

Źródło: biznessinsider.com.pl


5/5 - (1 vote)

Kategorie: Wiadomości

O Autorze

Bogumił Fura

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.