Niestety nie mamy dobrych wieści. Z ostatnich badań ankietowych przeprowadzonych w listopadzie 2017 roku wynika, że Polacy bardzo chętnie zadłużają się w celach konsumpcyjnych. Co najbardziej martwi, to fakt, że zazwyczaj wydatki nie są związane z rzeczywistymi potrzebami pożyczkobiorcy. Większość zakupów kredytowanych przeznaczana jest na podniesienie komfortu życia i posiadania przedmiotów podnoszących prestiż w społeczeństwie.

Jeden dzień, wiele kredytów.

Z najnowszych badań wynika, że tylko 24 listopada 2017 roku, czyli tzw. Black Friday, udzielono 20,5 tysiąca (20.500) kredytów konsumpcyjnych na kwotę łączną 71,8 mln złotych (71.800.000,00 zł)! Gdyby wyliczyć zadłużenie przeciętne na każdego Polaka, włączając w to małoletnie dzieci, to wartość zadłużenia każdego obywatela Polski wzrosłaby o mniej więcej 2 zł tylko w ciągu tego jednego dnia. To niepokojące zjawisko.

Na co Polacy wydają pożyczone pieniądze?

Pieniądze pochodzące z kredytów gotówkowych najchętniej wydajemy na zakup samochodu (21%), mebli i wyposażenia domu (18%) oraz na spłatę innych kredytów i pożyczek (17%).
Inaczej przedstawiają się kredyty ratalne. W tym segmencie największy udział mają kredyty na zakup sprzętu RTV i AGD (34%), komputera i laptopa (24%) oraz telefonu komórkowego (13%).

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Kiedy zadłużamy się najczęściej i dlaczego?

Najczęściej Polacy zadłużają się w weekendy. Z badań przeprowadzonych w listopadzie bieżącego roku wynika, że w soboty i niedziele udzielanych jest aż 23% wszystkich kredytów ratalnych w tygodniu. Co ciekawe, w niedzielę wydawanych jest najwięcej kart kredytowych.

Ogólnie można przyjąć, że w Polsce mamy do czynienia ze stałym trendem zwyżkowym jeśli chodzi o wydatkowanie pieniędzy na rzeczy nie stanowiące pierwszej potrzeby. Z jednej strony zarabiamy więcej, wzrasta systematycznie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę i wielu Polaków korzysta z programów społecznych, jak np. 500+, ale jednocześnie martwi fakt, że w dużej mierze finansujemy zakupy z kredytów, a nie z poczynionych oszczędności.

Niewątpliwie w naszym kraju potrzebne jest wprowadzanie do szkół edukacji finansowej dla dzieci, aby zmniejszać ryzyko utraty płynności finansowej, która bardzo często powstaje w związku z zaciąganiem nieprzemyślanych kredytów i pożyczek pod presją chwili. Zazwyczaj lepiej jest poczekać z zakupem interesujących nas przedmiotów, niż spłacać zobowiązania, które wykraczają poza nasze możliwości finansowe i rujnują nasze domowe budżety.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:

Źródło: Strefa Biznesu | Foto: Designed by Freepik


4.5/5 - (26 votes)

Kategorie: Wiadomości

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.