Wśród osób, które mają problemy ze spłatą zobowiązań bankowych nic nie wzbudza takiego zainteresowania jak przedawnienie kredytu. Nie ma się z resztą co dziwić, ponieważ przedawnienie kredytu bankowego jest jak najbardziej możliwe. W szczególności, jeśli kredyt zaciągany był wiele lat temu.

Jak liczyć przedawnienie kredytu bankowego oraz czy da się coś zrobić, aby kredyt bankowy się przedawnił? O tym w poniższym artykule. Podpowiemy również, że przedawnienie kredytu to nie jedyna szansa na uzyskanie całkowitego oddłużenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej musisz koniecznie przeczytać do końca.

Czy niespłacony kredyt (pożyczka bankowa) ulega przedawnieniu?

Przedawnienie długu, w tym roszczeń z tytułu kredytu bankowego jest instytucją prawa uregulowaną w kodeksie cywilnym. Zgodnie z istotą i brzemieniem przepisów roszczenia majątkowe przedawniają się po upływie określonego przepisami prawa czasu. Co ważne, terminy przedawnienia ustanowione w drodze ustawy nie mogą być skracane ani też przedłużane przez czynność prawną. Oznacza to, że jeśli np. termin ustawowy przedawnienia wynosi 1 rok, to strony nie mogą się umówić, że będzie on wynosił np. 3 lata.

Możemy więc powiedzieć wprost: niespłacony kredyt ulega przedawnieniu. Jest to związane z tym, że roszczenia o zapłatę kredytu są roszczeniami majątkowymi. A więc z natury swojej podlegającymi przedawnieniu. Jedynie wyjątkowo w KC (kodeks cywilny) ustawodawca wskazał na długi, które nie ulegają przedawnieniu.

Ile wynosi przedawnienie kredytu bankowego 2022/2023?

Aktualnie ogólny termin przedawnienia dla roszczeń majątkowych wynosi 6 lat. Przy czym ustawodawca zastosował wiele wyłączeń i tak np. dla roszczeń powstałych w wyniku działalności gospodarczej oraz roszczeń okresowych (np. odsetki) przedawnienie wynosi 3 lata.

W związku z tym, że roszczenia banków o zapłatę roszczeń z tytułu spłaty kredytu stanowią roszczenia związane z działalnością gospodarczą banku to przedawnienie kredytu wynosi 3 lata.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Przedawnienie kredytu w Alior Bank, Getin Noble Bank, Santander Consumer Bank i mBank. Czy jest możliwe przedawnienie kredytu bankowego?

Odpowiemy krótko, TAK, przedawnienie długu z kredytu zaciągniętego w Alior Banku, Santander Consumer Banku, Getin Noble Banku, mBanku i każdym innym banku jest możliwe i wnosi 3 lata. Wystarczy, że nastąpił upływ terminu przedawnienia.

Jak liczyć przedawnienie kredytu bankowego 2022/2023?

Sama wiedza o tym, że dane roszczenie przedawnia się z upływem okresu 3 lat nie wystarcza do tego, aby wiedzieć konkretnie kiedy to przedawnienie nastąpi. Dlatego tak ważne jest posiadanie wiedzy, która umożliwi prawidłowe i zgodne z prawem liczenie upływu terminu przedawnienia.

Jak wskazują przepisy kodeksu cywilnego przedawnienie rozpoczyna swój bieg w dniu, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jak to rozumieć w przypadku kredytu bankowego? Otóż roszczenie z kredytu staje się wymagalne na dwa sposoby.

Pierwszy to taki, że w przypadku zaprzestania spłaty kredytu bank dokonuje wypowiedzenia umowy kredytu. Z dniem, w którym kredytobiorca otrzymuje wypowiedzenie kredytu cała kwota niespłaconego zobowiązania podstawowego powiększonego o koszty, odsetki i odsetki karne stawiana jest w stan natychmiastowej wymagalności. Oznacza to, że z tym właśnie dniem dochodzi do ustalenia daty wymagalności roszczenia.

Drugi przypadek, występujący rzadziej, to sytuacja, w której pomimo obowiązku zapłaty bank nie dokonuje wypowiedzenia umowy kredytu. Wówczas za termin wymagalności uznaje się ostatni dzień, w którym kwota kredytu w całości miała zostać spłacona. Od tego dnia zaczyna liczyć się termin przedawnienia.

WAŻNE! Zgodnie z przepisami termin przedawnienia przypada zawsze na koniec roku, w którym mijają 3 lata od dnia wymagalności roszczenia.

Zatem jeśli np. wypowiedzenie umowy kredytu nastąpiło 02 stycznia 2020 roku, to termin przedawnienia upłynie dopiero 31 grudnia 2023 roku, a nie 02 stycznia 2023 roku.

Czy przedawnienie długu bankowego to jedyny sposób na oddłużenie?

Jak się okazuje, z naszej wieloletniej praktyki jako Kancelaria EUROLEGE wynika, że przedawnienie obecnie stanowi zaledwie ok 1% spraw, w których wygrane następują właśnie z tego powodu. Zaprzestanie składania pozwów o roszczenia przedawnione właściwe zablokowało w dużym stopniu działalność wielu firm windykacyjnych, które w przeszłości skupowały przedawnione roszczenia bankowe.

Co zatem powoduje, że wygrywane rocznie setki spraw przez nasza Kancelarię EUROLEGE następują mimo tego, iż długi bankowe nie były przedawnione? Dzięki wieloletniej specjalizacji zauważyliśmy, że banki w samych umowach jak również w późniejszych procesach sądowych popełniają wiele błędów. Zadaniem prawnika natomiast jest takie błędy wyłapać i podnieść stosowne zarzuty procesowe podpierając je należytą argumentacją. Zapewnia to wysoki % skuteczności mimo tego, że o przedawnieniu długu bankowego w danej sprawie nie ma nawet najmniejszej mowy.

Odwołanie od nakazu zapłaty w sprawie bankowej. Czy warto jeśli nie ma przedawnienia?

Jak najbardziej warto. Wygrywaliśmy już setki procesów z bankami, w których przedawnienia dług z pewnością nie było. Były to kredyty zarówno dużych wartości, jak również te mniejsze. Nie jest istotne jaki to kredyt, ważne, aby sprawa była w terminach ustawowych do zaskarżenia orzeczenia sądowego.

Jaki to termin? Zazwyczaj 2 tygodnie od dnia, w którym jako pozwana odebrałeś nakaz zapłaty z sądu, w tym z e-sądu. W tym czasie należy złożyć obowiązkowo odwołanie, tj.

  1. sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym
  2. zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym
  3. sprzeciw od wyroku zaocznego

W niektórych sprawach istnieje konieczność złożenia odpowiedzi na pozew w sprawach, w których sąd wyda takie zarządzenie.

Jak zlecić sprawę bankową o zapłatę długu Kancelarii EUROLEGE?

W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat pomagamy osobom zadłużonym wychodzić z trudności finansowych. Mamy ponad 1000 udokumentowanych wygranych spraw sądowych przeciwko firmom windykacyjnym, pożyczkowym oraz bankom. Dzięki nam osoby, które myślały, że nakaz zapłaty z sądu to koniec odzyskały wiarę w ludzi i sprawiedliwość. Jeśli masz nakaz zapłaty, wyrok zaoczny albo wezwanie na rozprawę w sprawie przeciwko chwilówce, firmie windykacyjnej albo bankowi to nie ryzykuj działania na własną rękę.

U nas wszystko załatwisz zdalnie i bez konieczności wychodzenia z domu. Działamy zdalnie na terenie całego kraju i pomagamy przed każdym sądem w Polsce. Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się już dzisiaj!

Skontaktuj się z nami:


3.4/5 - (14 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wzory i przydatne pisma

O Autorze

Tomasz Gabrylewicz

Doświadczony prawnik, autor licznych publikacji prawniczych, w tym naukowych. Wieloletni działacz w sektorze NGO. Ekspert prawa bankowego, praktyk w sprawach cywilnych przeciwko instytucjom finansowym.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Agnieszka pisze:

Mam zadłużenie 31000 które przejął już komornik. Kredyt zaciągnięty w 2004 rok z bankiem Lukas. Komornik zablokował konto, czy w tej sytuacji też możecie pomóc. Agnieszka Radom

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Agnieszko. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

andrzej pisze:

Witam. Otrzymuję pisma z wezwaniem do zapłaty od Firmy Ultimo.
Chodzi o niespłacony kredyt z 2004 r.
zaciągnięty w PKO BP.
Od 2004 roku nie zamieszkiwałem pod adresem wskazanym w Banku, aż do 2022 r.
Chciałbym się poradzić, jakie mam szansę na przedawnienie długu.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Andrzeju. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pana tutaj: https://klient.eurolege.pl

Jolanta pisze:

Dotyczy przedawnienia roszczeń. Mama chora na demencje starczą zaciągała kredyty.Nie wiedziałam o tym.Mama zmarła w 2019r..Przyjęłam sadek.Dzisiaj dostałam wezwanie do sądu o splatę kredytu w wys.30000 plus odsetki karne za mamę.Jestem załamana. Bank wykorzystał jej stan psychiczny/pracownik/skonsolidowali jej kredyty i policzyli koszty jeszcze raz.Wyszła kwota 30000. Wiem ,że jest przedawnienie roszczeń bankowych 3 lata.Miałam 2 lata prawo cywilne na studiach,ale nie wiem co robić.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Jolanto. Zajmujemy się zawodowo pomocą osobom pozwanym w sprawach z powództwa instytucji finansowych, w tym banków. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Ewa pisze:

w sprawie umorzenia lub przedawnienia

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Ewo. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl

Piotr pisze:

Po spłaceniu kredytu w marcu 2017 roku przez niedopatrzenie nie zażądałem od bankuBPH potwierenia spłaty kredytu. Po dwóch latach dowiedziałem się od firmy skupującej długi ,że mam do zapłaty rzekome odsetki .Nie przyznałem się do tego zadłużenia, firma nie poszła z tym do sądu .W grudniu 2022 roku inna firma próbuje znów uzyskać spłatę tego zadłużenia. Czy dług ,jeśli takowy w ogóle istniał jest przedawniony i co mogę zrobić by w końcu mieć spokój.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Piotrze. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pan tutaj: https://klient.eurolege.pl

Karolina pisze:

Prosze o kontakt

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Karolino. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Marcin pisze:

Witam serdecznie proszę o kontakt w sprawie przedawnienia

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Marcinie. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pan tutaj: https://klient.eurolege.pl

Kacper pisze:

Proszę o kontakt w sprawie przedawnienia

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Kacprze. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pan tutaj: https://klient.eurolege.pl

Sylwia pisze:

Posiadam zadłużenie w mBanku bodajże z 2014 roku.. Sprawa toczyła się w sądzie komornik zajął mi konto bankowe został nadany tytuł wykonawczy.. EOS KSI nęka mnie po kilka, kilkanaście razy dziennie telefonami czy mogę coś z tym zrobić ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Sylwio. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Zbyszek pisze:

Proszę o pomoc w umozeniu

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Zbyszku. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pan tutaj: https://klient.eurolege.pl

Karol pisze:

Zadłużenia hipoteczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Karolu. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach i robimy to zawodowo. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Krystyna pisze:

Witam, syn dostaje tel z firmy windykacyjnej która prawdopodobnie odkupiła jego dług Pekao Bank Polski wypowiedziany ponad 15 chyba lat temu .
Jeśli dostanie nakaz zapłaty to co musi zrobić aby odwołać się z Państwa pomocą ? Syn wrócił niedawno z zagranicy i nie posiada już żadnej dokumentacji .
Jaki jest koszt w waszej kancelarii

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Krystyno. Kiedy syn dostanie jakiekolwiek pismo z sądu to natychmiast niech do nas dzwoni albo pisze. Na pewno pomożemy w sprawie sądowej. natomiast obecnie mamy również specjalną usługę dedykowaną do spraw na tym etapie spraw. Dotyczy pomocy w oddłużaniu. Więcej na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl

Mirosława pisze:

W roku 2003 mój mąż wziął kredyt w kwocie 6000zł ja musiałam wyrazić zgodę na pożyczkę po 3 miesiącach mąż zginął w wypadku komunikacyjnym. Zadzwoniłam do banku i powiedziano mi abym przesłala akt zgonu i protokół z policji co też uczyniłam, kredyt był ubezpieczony wrazie śmierci kredytobiorcy. Nie otrzymywałam żadnego wezwania do spłaty. W 2010 roku otrzymałam wyrok sądu z zasądzona, że mam splacić dług. Dzwoniłam i tłumaczyłam ale bez skutku. Dziś otrzymałam zawiadomienie od komornika ze mam spłacić 42 tys, i że będę miała zajętą emeryture, Od roku pobieram emeryture w wysokości 830zł brutto. czy kredyt nie przedawnił się? proszę o informację,

Pani Mirosławo, dług mógł się przedawnić ale aby to stwierdzić należy ustalić kiedy zostało umorzone postępowanie egzekucyjne (o ile takie było).

Małgorzata pisze:

Witam posiadam niespłacony kredyt pożyczkę w banku z 2012r. Kwota główna wynosiła 4000 teraz doszły koszty i zrobiło się ponad 7000 komornik zajął mi konto czy ten dług się nie przedawnił. Nakaz zapłaty w 2015r

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Małgorzato. Zajmujemy się pomocą w tego typu sprawach. Musielibyśmy jednak sprawdzić czy w Pani sprawie da się przeprowadzić oddłużanie z komornikiem. Zobowiązanie nie jest przedawnione. Natomiast trzeba sprawdzić czy tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji nie jest wadliwy. Gdyby tak było to wówczas możliwe stanie się umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych dotychczas pieniędzy przez komornika. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Emilia Uszyńska pisze:

Witam. Dostałam list z firmy Kruk, wezwanie do zapłaty. Obsługa wierzytelności z dnia 04.11.2016r. pełnomocnictwo od bank Millennium. Nie wiem co to za dług, nigdy nie miałam pożyczki w tym banku, ale nieważne. Czy ten „dług” nie uległ już przedawnieniu? Pozdrawiam Emila

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Nie ma Pani obowiązku odpowiadania na pisma z windykacji. Tym bardziej, że nie zna Pani źródła pochodzenia tego rzekomego zadłużenia. Nie zalecamy również, aby odpowiadać samodzielnie. Nie mając doświadczenia może Pani przypadkiem uznać dług – również w sposób niewłaściwy. Jeśli windykacja będzie do Pani dzwoniła to zastosuje Pani schemat rozmowy z windykatorem dostępny na naszym blogu w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/rozmawiac-windykatorem-telefon/

Anita pisze:

Sprawy u komornika kredyt bankowy z 2008r przejęte też przez Beat nie wiem gdzie płacić a wszystkich dokumentów nie posiadam ciężko wytłumaczyć pisząc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Może Pani do nas zadzwonić w tej sprawie i wszystko przekazać. Nasz numer telefonu do kontaktu: 530 333 130