Dzwoni windykator? Nie wiesz jak masz się zachować, co powiedzieć? Musisz wiedzieć, że osoby dzwoniące z firm windykacyjnych są zazwyczaj przeszkolone do rozmów z osobami, do których wykonują połączenia telefoniczne. Sztukę manipulacji mają opanowaną do perfekcji. Wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z rzekomym dłużnikiem, aby ten przyznał się do każdego długu, uznał jego wysokość i na koniec zobowiązał się do jego spłaty.

Zapewne zauważyłeś, że kiedy dzwoni windykator, to prowadzi rozmowę nie w celu ustalenia, czy jesteś dłużnikiem, ale dlaczego nie zapłaciłeś oraz, że powinieneś to jak najszybciej zrobić. Taka właśnie jest szkoła windykacji, wzbudzić w Tobie poczucie winy i wstydu, a jednocześnie udawanego zrozumienia z jego strony Twojej sytuacji. Problem w tym, że to tylko. gra i iluzja. W rzeczywistości jesteś tylko numerem, do którego dzwonią i są każdego dnia rozliczani z wyniku!

Poradnik: Jak rozmawiać, gdy dzwoni windykator?

Poniżej przedstawiamy 10 rad, których powinieneś się trzymać w rozmowie telefonicznej z windykatorem. Przede wszystkim poinformuj dzwoniącego, że będziesz nagrywał całą rozmowę i poproś go jego imię i nazwisko oraz stanowisko w firmie. Uzyskane informacje zanotuj. Jeśli rozmówca będzie niemiły, możesz użyć nagranej rozmowy jako dowodu w sprawie o uporczywe nękanie albo naruszenie dóbr osobistych!

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Następnie zadawaj pytania według podanego schematu, zachowując ich kolejność. Jeśli dzwoniący przebrnie Twoje wszystkie pytania i udzieli na nie konkretnych odpowiedzi, to oznacza, że można mówić, iż jest coś na rzeczy. Jakie to pytania? Lista poniżej:

  1. Skąd macie mój numer telefonu?
  2. Czy rozmowa jest nagrywana z waszej strony? – jeśli TAK, należy się rozłączyć.
  3. Kiedy rzekomo miałem zawierać umowę, na podstawie której żądacie zapłaty? Proszę o podanie konkretnej daty!
  4. Z kim miałem zawrzeć umowę, na podstawie której żądacie zapłaty? Proszę o podanie pełnej nazwy podmiotu, ze wskazaniem formy organizacyjno – prawnej oraz siedziby!
  5. Jaką kwotę miałem rzekomo pożyczyć?
  6. Dlaczego taka kwota jest do zapłaty? Proszę o szczegółowe wyliczenie z czego ona wynika i w jaki sposób została obliczona!
  7. Kto, kiedy i za jaką cenę miał sprzedać mój rzekomy dług?
  8. Kiedy miałem otrzymać pieniądze, o które się teraz upominacie? Proszę podać konkretną datę!
  9. Kiedy miałem oddać pieniądze, o które się teraz upominacie? Proszę podać konkretną datę!
  10. Czy ten rzekomy dług jest przedawniony?

O czym pamiętać rozmawiając z windykatorem przez telefon?

Musisz pamiętać, aby nie przechodzić do kolejnego pytania, zanim nie otrzymasz odpowiedzi na aktualnie zadane pytanie. W rozmowie nie musisz być miły, w końcu to nie Ty dzwonisz, ale dzwonią do Ciebie. Powinieneś również mieć świadomość, że zgoda na jakiekolwiek ugody czy uznanie długu może stanowić podstawę dla windykatora, aby pozwać Cię do sądu.

Jeśli nie wiesz na czym polega uznanie długu i czego nie robić, to zapoznaj się z naszym poradnikiem o tym, jak nie uznać długu.

Nie ulegaj chwili oraz presji ze strony windykatora. Powinieneś wiedzieć, że pośpiech nie jest dobrym doradcą. Zawsze, jeśli czujesz się zmęczony rozmową z windykatorem możesz powiedzieć, że „muszę to przemyśleć”, „proszę o telefon w późniejszym czasie” i rozłączyć się. Nie masz żadnego obowiązku prowadzenia rozmowy, nie musisz wysłuchiwać krzyków windykatora.

Jeśli jesteś twardym i zdyscyplinowanym przeciwnikiem to możesz liczyć na to, że windykator odpuści telefonowanie albo zostaniesz pozwany do sądu co da Ci szansę na pokazanie swoich racji w miejscu do tego przeznaczonym. Wówczas zgłoś się do nas po bezpłatną pomoc prawną.

Jeśli nie jesteś dłużnikiem albo Twój dług jest przedawniony, to możesz liczyć na pozytywne rozstrzygnięcie sądu w Twojej sprawie.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:


4.6/5 - (68 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wzory i przydatne pisma

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.