Postępowanie egzekucyjne z wynagrodzenia za pracę należy do jednych z najczęściej spotykanych form działań komornika. Nie ma się z resztą czemu dziwić. Zajęcie wynagrodzenia za pracę jest dla komornika dosyć łatwym zadaniem. Wystarczy kilka szybkich ruchów i zajęcie wynagrodzenia za pracę staje się faktem.

W artykule wskażemy jak komornik dokonuje zajęcia pensji, jakie są ograniczenia w egzekucji z wynagrodzenia za pracę oraz jak doprowadzić do umorzenia egzekucji z pensji pracowniczej. Zapraszamy do przeczytania całego materiału. Na pewno warto wiedzieć więcej!

W jaki sposób komornik zajmuje pensję (wynagrodzenie za pracę)?

Otrzymując wniosek o egzekucję komornik dostaje bardzo dokładne dane osoby zadłużonej. Zna jej imię, nazwisko, potencjalny adres zamieszkania i numer PESEL. Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest sekwencją prostych czynności organu egzekucyjnego. Komornik kieruje zapytanie do ZUS, czy dana osoba jest ubezpieczona jako pracownik, a jeśli tak to gdzie. W ten sposób ustalony zostaje pracodawca. Następnie mamy pismo od komornika do pracodawcy. W takim dokumencie pracodawca zostaje zobowiązany do zajęcia wynagrodzenia za pracę pracownika – dłużnika zgodnie z obowiązującymi przepisami. Za brak współpracy grozi pracodawcy kara grzywny.

Pracownik jako ostatni dowiaduje się, że jego pensja została zajęta przez komornika. Zazwyczaj o tym, że wynagrodzenie za pracę zostało zajęte pracownik dowiaduje się z działu księgowego albo wprost od pracodawcy. Niekiedy wiedze taką posiądzie dopiero w momencie wypłaty pensji. Takie sytuacje zdarzają się głównie u dużych pracodawców.

Czy komornik może zająć całą pensję pracownika?

Na szczęście przepisy prawa w sposób dostateczny i silny chronią prawo pracownika do godziwej pensji. Zgodnie z ich brzmieniem pracownikowi nie wolno zajmować kwoty poniżej minimalnej pensji krajowej. Aktualnie – w 2021 roku – będzie to kwota 2.800 zł brutto.

Ograniczenia w zajmowaniu nie dotyczą jednak należności alimentacyjnych. W takich przypadkach zajęciu ulec może nawet 60% pensji minimalnej! Pracownikowi zatem pozostanie w takim przypadku zaledwie 40% minimalnego wynagrodzenia. To bardzo niewiele.

A co, jeśli pracujesz na część etatu? Spokojnie, tym ustawodawca także się zajął. W takim przypadku kwota minimalnego wynagrodzenia dzielona jest proporcjonalnie do wielkości Twojego etatu. A więc jeśli pracujesz na 1/2 etatu to limit zajęcia komorniczego wyniesienie dokładnie połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

UWAGA! Jeśli wykonujesz pracę na podstawie umowy zlecenia i wynagrodzenie z tej pracy stanowi Twój wyłączny dochód i służy zaspokajaniu potrzeb życiowych to będziesz traktowany jak pracownik na etacie. W takiej sytuacji Twoje wynagrodzenie z umowy zlecenia będzie podlegać takiej samej ochronie jak wynagrodzenie pracownika – etatowca.

Co zrobić, aby komornik zszedł z pensji? Czy da się umorzyć egzekucję komorniczą z wynagrodzenia za pracę?

Kiedy już na Twojej pensji pojawia się komornik to znaczy, że:

  1. dostałeś pismo z sądu, np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym i nic nie zrobiłeś,
  2. nie wiedziałeś nic o żadnej sprawie sądowej i nagle pojawił się komornik.

Pierwszy przypadek niemal całkowicie dyskwalifikuje Twoją sprawę do uzyskania realnej pomocy w oddłużeniu. Możliwe będą jedynie działania doraźne. Ich zadaniem będzie doprowadzenie do zmniejszenia długu np. poprzez negocjacje z wierzycielem. Brak jest jednak podstaw o charakterze procesowym, które dawałyby szansę na prawidłowe oddłużanie.

Jeśli natomiast o całej sprawie sądowej wiedzę powziąłeś dopiero po pojawieniu się komornika to sprawa wygląda zupełnie inaczej. Zablokowanie komornika jest wówczas jak najbardziej możliwe. Samo jednak nic się nie zrobi. Trzeba działać szybko i wiedzieć gdzie i co napisać. W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat pomagamy osobom z egzekucjami komorniczymi. Doprowadziliśmy do setek umorzeń egzekucji komorniczych i… odzyskaliśmy dla naszych klientów pieniądze zabrane przez komorników w całej Polsce! Zaskoczył Cię komornik? Zobacz jak się zachować!

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i anulować dług.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Teraz do rzeczy: co zrobić aby komornik zszedł z pensji? Od czego zacząć?

Kiedy otrzymujesz informację o tym, że na Twojej pensji pojawił się komornik natychmiast skontaktuj się z działem księgowym lub pracodawcą. Ustal, jaki komornik prowadzi Twoją egzekucję komorniczą. Następnie musisz wykonać telefon do komornika prowadzącego egzekucję i poprosić o podanie podstawy prowadzenia egzekucji, a więc:

  • jaki tytuł wykonawczy został wydany, np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym,
  • jaki sąd wydał tytuł wykonawczy,
  • z jakiego dnia pochodzi tytuł wykonawczy,
  • jaką sygnaturę ma tytuł wykonawczy.

Po ustaleniu informacji od komornika wykonaj telefon do sądu, który wydał tytuł wykonawczy. Podając sygnaturę akt sprawy poproś o wskazanie adresu, na który wysyłana była do Ciebie przesyłka z tytułem wykonawczym.

Kiedy otrzymasz już komplet informacji i ustalisz, że tytuł wykonawczy wysyłany był na Twój niewłaściwy adres to zacznij działać! Szybkość jest ważna, ponieważ im później zaczniesz tym dłużej komornik będzie siedział na Twojej pensji.

Chcę, aby komornik zszedł z pensji. Gdzie szukać pomocy?

Niestety, działania zmierzające do uchylenia tytułu wykonawczego, umorzenia egzekucji i odzyskania pieniędzy nie są łatwe. Poza tym wymagają dużej cierpliwości oraz wiedzy praktycznej. Z naszego doświadczenia wynika, że wiele osób nie jest w stanie samodzielnie sobie z tym poradzić. Należy bowiem wiedzieć co, gdzie i kiedy napisać oraz złożyć. A korespondencję należy składać do sądu, komornika i wierzyciela. Każde z tych działań musi mieć swój czas, a wszystkie powinny być zsynchronizowane. Bardzo łatwo tutaj o błąd, którego popełnienie może wiele kosztować.

Stąd też w naszej Kancelarii EUROLEGE stworzyliśmy specjalny zespół prawników – ekspertów od spraw dotyczących egzekucji. Dzięki wysokiemu stopniowi specjalizacji jesteśmy w stanie działać szybko i sprawie. Całym procesem zajmujemy się od początku do końca. Nasz Klient właściwie tylko czeka na efekty naszej pracy. Kiedy podejmujemy się sprawy na etapie egzekucji komorniczej to z największym przeświadczeniem, że podjęte działania będą skuteczne. Potrafimy oszacować szanse oraz ryzyka. Oczywiście informujemy o wszystkim naszych Klientów.

Masz egzekucję z pensji (wynagrodzenia za pracę)? Potrzebujesz pomocy w tym, aby zatrzymać komornik i odzyskać pieniądze? Napisz do nas lub zadzwoń. Może również wysłać do nas zgłoszenie za pośrednictwem formularza kontaktowego zamieszczonego na naszej stronie internetowej. Wszystko załatwisz u nas zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy.

Skontaktuj się z nami jeszcze dziś:
Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Formularz zgłoszeniowy: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/

4.9/5 - (52 votes)
Kategorie: Porady dla dłużników Tagi: Brak tagów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.