Osoba mające postępowanie egzekucyjne bardzo często boi się nie tylko o los własny, ale też o najbliższych. Stąd też pojawiające się pytanie: czy komornik może zając konto członka rodziny? W szczególności te należące do dziecka, rodziców albo rodzeństwa? Na to pytanie odpowiemy w materiale poniżej.

UWAGA! Komornik prowadzi przeciwko Tobie postępowanie egzekucyjne? Musisz sprawdzić, czy nie robi tego na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego. W Kancelarii EUROLEGE prowadziliśmy już setki spraw, w których z tego powodu dochodziło do umorzenia egzekucji i zwolnienia zajętego majątku spod egzekucji. Mało tego, odzyskiwaliśmy również kwoty zabrane przez komornika! Jak możesz uzyskać darmową analizę swojej sprawy wyjaśniamy na końcu artykułu.

Jak komornik ustala konto bankowe osoby zadłużonej?

Komornik sądowy przystępując do egzekucji posiada istotne dane osoby zadłużonej. W szczególności jej imię i nazwisko oraz numer PESEL. W szczególności numer PESEL jest bardzo istotny, ponieważ umożliwia w szybki sposób dotarcie do majątku konkretnego dłużnika. Organy egzekucyjne w zakresie swoich ustawowych uprawnień korzystają z elektronicznego Systemu OGNIVO. Jest to system, w którym komornicy z całej Polski mogą wysyłać zapytania do wszystkich banków (również tych małych, spółdzielczych) z zapytaniem o to, czy dana osoba nie posiada w tym banku swojego konta. W ten sposób zajęcie dokonywane jest z zaskoczenia dla osoby zadłużonej.

Od momentu złożenia zapytania komornik sądowy w krótkim czasie otrzymuje informacje o tym, że dłużnik posiada konto w banku X. Wówczas dokonywane jest zdalne zajęcie środków znajdujących się na rachunku. Oczywiście kwota odpowiadająca 3/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę wolna jest od zajęcia na rachunku bankowym.

Co z kontem w SKOK?

W przypadku SKOK-ów system OGNIVO nie zawsze działa poprawnie i bardzo często komornicy muszą na tzw. „piechotę” poszukiwać kont osób zadłużonych. Oczywiście dokonują tego, ale potrzebują na to więcej czasu.

Czy komornik może zająć konto należące do członka rodziny?

Na naszym bogu poruszaliśmy odpowiadaliśmy już na pytanie: czy komornik może zająć konto bankowe nienależące do dłużnika? Wówczas jednoznacznie odpowiedzieliśmy, że NIE. To samo dotyczy również kont członków rodziny. Odpowiadając zatem na pytanie postawione w tytule naszego artykułu możemy śmiało powiedzieć, że komornik nie może zająć konta należącego do członka rodziny. Nawet jeśli będzie to niepełnoletnie dziecko, które posiada konto bankowe założone na swoje dane.

Wszystko jest wynikiem tego, że komornik sądowy zajmuje konto bankowe konkretnej osoby, wskazanej z imienia i nazwiska oraz posiadającej zindywidualizowany numer PESEL. Komornik działa na podstawie tytułu wykonawczego, który uprawnia do prowadzenia egzekucji wyłącznie wobec oznaczonej w tym tytule z imienia i nazwiska oraz numeru PESEL osoby. Dlatego mając problemy z długami nie musisz się obawiać, że komornik zajmie konto członka Twojej rodziny.

Czym innym jest konto wspólne, tzw. konto małżeńskie. W takiej sytuacji komornik może dokonać zajęcia środków znajdujących się na takim rachunku. Jest to jednak sytuacja diametralnie inna od wskazanej wyżej. Mówimy wówczas o współposiadaczu konta, a nie o osobie zupełnie trzeciej.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Czy mogę zdjąć komornika z konta bankowego? Jak to zrobić?

Kiedy komornik sądowy zajmuje konto bankowe to możliwość zablokowania tej czynności wymaga już spełnienia pewnych warunków. Chodzi o to, że komornik pojawia się całkowicie niespodziewanie dla osoby, której konto zostało zajęte. Czyli, że nie otrzymywała ona żadnych pism z sądu w danej sprawie i nic nie wiedziała o sprawie sądowej w tym zakresie. I nie chodzi tutaj o pisma od wierzyciela, np. przedsądowe wezwanie do zapłaty. Wyłącznie pisma z sądu.

Jeśli nie jesteś pewny, czy dostawałeś coś z sądu zanim pojawił się komornik to możesz do sprawdzić. Ustal u komornika następujące informacje:

Po ustaleniu powyższych informacji zadzwoń do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i ustal na jaki adres wysyłane były do Ciebie przesyłki sądowe. Bardzo możliwe, że był to stary i dawno nieaktualny adres. Zwykle do takich sytuacji dochodzi, gdy osoba zadłużona przeprowadza się w inne miejsce zamieszkania po zwarciu umowy kredytu/pożyczki.

Na etapie ustalania możesz działać spokojnie samodzielnie. Natomiast w zakresie czynności faktycznych i procesowych zalecamy korzystanie z pomocy profesjonalisty. Najlepiej jeśli będzie to prawnik od spraw komorniczych. W Kancelarii EUROLEGE posiadamy wielu specjalistów z tego zakresu.

W procedurze oddłużania z komornikiem koniecznym stanie się korespondowanie z sądem, który wydał nakaz. Trzeba będzie przejść procedurę ponownego doręczania oraz odwołania do sądu. Łatwo tutaj o błąd formalny, który może uniemożliwić skuteczne działania. Poza tym trzeba również wymieniać pisma z komornikiem i zwykle też z wierzycielem. Działanie na własną rękę od momentu, w którym kończy się ustalanie informacji jest ryzykowne. Tym bardziej, że z drugiej strony masz profesjonalne podmioty, które z łatwością wykorzystają każdy Twój błąd.

Jak mogę zgłosić swoją sprawę do Kancelarii EUROLEGE?

Chcesz uzyskać pomoc prawną w swojej sprawie komorniczej? Nie mogłeś lepiej trafić! W Kancelarii EUROLEGE od lat zajmujemy się pomocą w umarzaniu postepowań komorniczych i odzyskiwaniu pieniędzy zabranych przez komorników. Mamy za sobą tysiące udanych procesów z łączną sumą wygranych spraw na kilkadziesiąt milionów złotych! Co bardzo ważne, u nas wstępną analizę sprawy dostaniesz całkowicie za darmo. Niczym nie ryzykujesz, a zyskać możesz naprawdę bardzo dużo. W szczególności spokój i panowanie nad swoim życiem majątkowym.

Niemal wszystkich naszych Klientów obsługujemy zdalnie. W ten sposób szybko docieramy do osób potrzebujących, a jednocześnie jesteśmy w stanie świadczyć realną pomoc na bardzo dogodnych finansowo warunkach dla osób zadłużonych. W celu skorzystania z pomocy prawnika z Kancelarii EUROLEGE nie musisz umawiać się na żadne spotkania. Wystarczy, że do nas zadzwonisz albo napiszesz.

Pomagamy w całej Polsce, przed każdym sądem i komornikiem w kraju. Wszystko załatwisz u nas bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Poza wykonaniem do nas telefonu albo napisania maila możesz również napisać do nas w mediach społecznościowych albo wysłać zgłoszenie z prośbą o kontakt przez formularz zgłoszeniowy na naszej stronie internetowej. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (36 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.