Egzekucja komornicza potrafi mocno skomplikować życie osoby zadłużonej. Szczególnie, gdy pojawia się komornik bez powiadomienia. Dlatego dłużnicy potrafią wpadać na przeróżne pomysły, które w ich rozumieniu mają załagodzić istniejący stan rzeczy. Jednym z takich pomysłów jest ugoda z komornikiem. Czym w ogóle jest ugoda z komornikiem oraz kiedy i na jakich warunkach możną ją zawrzeć? Czy istnieje jakiś wzór ugody z komornikiem? O tym w poniższym artykule.
UWAGA! Masz postępowanie komornicze? Organ egzekucyjny zajął nagle Twoje konto w banku, wynagrodzenie za pracę, rentę i emeryturę? Być może nie wszystko stracone. W Kancelarii EUROLEGE od lat zajmujemy się blokowaniem działań komorniczych i odzyskiwaniem zabranych środków. Jak to robimy i na czym polega nasza pomoc? O tym na końcu materiału.
W sensie czysto prawnym komornik sądowy jest organem egzekucyjnym, który działa zawsze na zlecenie wierzyciela. Jednak nie każdego, a tylko takiego, który posiada tytuł wykonawczy. Czyli zwykle orzeczenie sądowe – np. nakaz zapłaty – zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Brak takiego dokumentu uniemożliwia wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Dlatego kiedy windykator straszy komornikiem to zawsze zapytaj się czy posiada tytuł wykonawczy. Jeśli takowego nie ma, to o żadnym przymusowym ściąganiu długów nie ma mowy. W każdym razie organy państwowe mu w tym nie pomogą.
Co bardzo ważne, postępowanie egzekucyjne nie jest realizowane z urzędu. Wierzyciel musi złożyć wniosek o przeprowadzenie egzekucji. Oczywiście załączając stosowne dokumenty, w tym w szczególności wskazywany wyżej tytuł wykonawczy.
Kontynuując wątek poruszony wcześniej dodajmy, że komornik sądowy nie jest gospodarzem postępowania egzekucyjnego. Jest wyłącznie egzekutorem (wykonawcą) tytułu wykonawczego z wniosku wierzyciela. Komornik sądowy stosuje przymus państwowy z mocy nadanych mu uprawnień ustawowych. W ślad za tymi uprawnieniami idą również obowiązki i ograniczenia. Jest ich bardzo wiele. Ze względu na obszerność zagadnienia nie będziemy tego tematu rozwijać i szczegółowo omawiać w tym artykule.
Zgodnie ze wskazaną zasadą to wierzyciel jest dysponentem postępowania egzekucyjnego. Oznacza to, że ugoda z komornikiem to „de facto” ugoda z wierzycielem. Komornik nie może zawrzeć żadnej ugody z osobą dłużnika. W rzeczywistości ugodę w toku egzekucji zawrzeć może wyłącznie wierzyciel. Dlatego, że tylko on jest dysponentem przysługującego mu roszczenia.
Zdarza się w praktyce, że ugoda z komornikiem jest zawierana. Jednak w rzeczywistości nie jest to typowa „ugoda”, ale raczej porozumienie z komornikiem. Polega ono na ustaleniu warunków spłaty zobowiązania w egzekucji na określonych warunkach. W szczególności poprzez oficjalne zadeklarowanie przez dłużnika kwoty i terminów wpłat. Jest to zjawisko występujące w praktyce. Nie umniejsza to jednak faktowi, że odstąpienie od zajęć komorniczych w takich sytuacji możliwe jest wyłącznie za wyraźną zgodą wierzyciela. Brak zgody wierzyciela uniemożliwia jakąkolwiek ingerencję organu egzekucyjnego w kwestię przymusowej egzekucji i zwalniania poszczególnych składników majątku dłużnika spod egzekucji.
Niekiedy ugoda z komornikiem nie jest potrzebna. Bywają bowiem sytuacje, w których możliwe jest zablokowanie komornika. W konsekwencji umorzenie egzekucji oraz odzyskanie wszystkich zabranych przez niego pieniędzy. Jak to możliwe? Wszystko zależy od tego, czy sąd w trakcie postępowania rozpoznawczego nie popełnił istotnych błędów proceduralnych. A jeśli takie są, to czy tytuł wykonawczy wobec tego nie jest obarczony wadliwością.
Wstępnie każdy, w domowym zaciszu może sprawdzić czy egzekucja prowadzona wobec jego osoby nadaje się do umorzenia. Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy zanim pojawił się komornik otrzymywałem/am jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?” Jeśli „NIE”, to najpewniej masz otwartą drogę do oddłużenia z komornikiem i odzyskania zabranych przez niego pieniędzy. Droga jednak nie jest prosta, a w większości spraw musisz skorzystać z pomocy prawnika od spraw antywindykacji.
Procedura związana z umarzaniem egzekucji wobec wadliwości tytułów wykonawczych związana jest ze składaniem licznych pism do sądu, komornika i wierzyciela. Przede wszystkim musisz uzyskać stwierdzenie uchylenia tytułu wykonawczego i otrzymać pismo z sądu wysłane na Twój prawidłowy adres. Zapewne wcześniejszy list z sądu wysyłany był na Twój stary i nieaktualny adres. Ponadto musisz złożyć odwołanie od orzeczenia sądu stanowiącego podstawę egzekucji. O wszystkim trzeba powiadomić oczywiście komornika i zwykle również wierzyciela. Osoby bez przygotowania praktycznego zazwyczaj mają duże problemy z poradzeniem sobie z prawidłowym załatwieniem sprawy. Łatwo tutaj o błędy i niezachowanie kolejności składania pism.
W sprawach zablokowania działań komornika najlepiej korzystać z pomocy prawnika od długów. W Kancelarii EUROLEGE od wielu lat zajmujemy się pomocą osobom mającym postępowanie egzekucyjne (komornicze). Potrafimy dokładnie przeanalizować sprawę i ustalić czy nadaje się ona do pozytywnego załatwienia i umorzenia egzekucji.
Potrzebujesz bezpłatnej analizy swojej sprawy? Nasi prawnicy chętnie ją dla Ciebie wykonają i poinformują Cię o jej wyniku. Jeśli okaże się, że istnieją szanse na powodzenie to naturalnie pomożemy Ci w załatwieniu wszystkich formalności i będziemy reprezentowali Cię na każdym etapie sprawy.
Działamy zdalnie, na terenie całego kraju. Pomagamy przed każdym sądem i komornikiem w Polsce. Potrzebujesz pomocy i fachowej analizy swojej sytuacji? Napisz do nas lub napisz. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Oddzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego.
Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/
Witam komornik zabrał wszystkie pieniądze z konta dni 14.04. bez jakiego kolejek powiadomienia . Płacę alimenty na zaspokojenie potrzeb rodziny w wysokości 1100 zł miesięcznie bo na więcej mnie nie stać , sąd zasądził 1900 . I z tad ta różnica. Czy komornik miał prawo zabrać wszystko nie informując mnie otym fakcie
Zostaw komentarz