Dostałeś wezwanie do sądu na rozprawę? Pracujesz i zastanawiasz się jak wpłynie to na Twoje obowiązki w pracy oraz wynagrodzenie? Czy pracodawca może odmówić Ci udziału w rozprawie, na której musisz się stawić osobiście i obowiązkowo? Na te i inne powiązane pytania odpowiemy w poniższym materiale.

UWAGA! Masz wezwanie do sądu jako pozwany w sprawie o zapłatę z powództwa banku, firmy windykacyjnej albo pożyczkowej? W Kancelarii EUROLEGE pomagamy osobom zadłużonym w procesach sądowych. Mamy za sobą tysiące wygranych spraw. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej działalności? Koniecznie przeczytaj materiał do samego końca.

Jakie mogą być wezwania do sądu?

W praktyce wyróżnia się dwa rodzaje wezwań do sądu w sprawie cywilnej. Pierwsze – obowiązkowe, drugie – nieobowiązkowe. Ponadto wezwanie na rozprawę możemy być w charakterze strony (powoda albo pozwanego) albo też świadka bądź biegłego. To ostatnie występuje zdecydowanie najrzadziej i tylko w sprawach, w których sąd zdecyduje się na powołanie biegłego sądowego. W artykule skupimy się na wezwaniach stron i świadków.

Wezwanie do sądu a praca. Jak to wygląda?

Jeśli pracownik zostaje wezwany do sądu i jego stawiennictwo jest obowiązkowe to pracodawca musi zwolnić go ze świadczenia pracy. Chodzi tutaj o czas samej rozprawy oraz czas dojazdu i przyjazdu pracownika. W przypadku spraw w sądach oddalonych setki kilometrów od miejsca pracy zwykle jest to co najmniej jeden dzień roboczy.

Pracownik jednak musi zadbać o to, aby pracodawca udzielił mu wolnego. Przede wszystkim pracodawca udziela wolnego pracownikowi, który musi stawić się w sądzie po okazaniu dokumentu stanowiącego wezwanie z obowiązkiem stawiennictwa. Zawsze obowiązek stawiennictwa dotyczy świadka. Natomiast co do stron procesu to stawiennictwo może być w sprawie cywilnej obowiązkowe albo nieobowiązkowe.

Czy w przypadku osób, które dostały wezwanie bez obowiązku stawiennictwa pracodawca musi udzielić wolnego? Można spotkać różne stanowiska, ale wydaje się, że w takiej sytuacji brak jest podstaw do tego, aby pracodawca miał obowiązek zwalniać pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Pracownik w takiej sytuacji może poprosić pracodawcę o urlop i stawić się na wezwanie sądu mimo tego, że jego stawiennictwo nie jest obowiązkowe.

Wezwanie do sądu a wynagrodzenie za pracę. Czy dostanę pensję za czas nieobecności w pracy z powodu sprawy sądowej?

W celu odpowiedzi na zadane wyżej pytanie należy wprost wskazać, że wszystko zależy od tego w jakim charakterze pracownik został wezwany do pracy. Niemniej zawsze pracodawca nie jest zobowiązany płacić pracownikowi, który stawił się na wezwanie sądu.

Czym innym jest natomiast złożenie w sądzie wniosku o pokrycie kosztów stawiennictwa. W tym przypadku będzie to dotyczyło świadka, który stawił się na wezwanie sądu. Wówczas świadek, który musiał zwolnić się z pracy może złożyć wniosek o pokrycie kosztów związanych z utratą zarobku, kosztów dojazdu i powrotu do miejsca zamieszkania. Dotyczy to jednak świadków. W przypadku stron sytuacja się mocno komplikuje, ponieważ są one bezpośrednio zainteresowane w sprawie. Mogą one żądać zapłaty dopiero we wniosku o zwrot kosztów procesu.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Mam sprawę sądową o zapłatę długu. Czy warto korzystać z pomocy prawnika – specjalisty?

Osoby mające postępowania sądowe o zapłatę długu zwykle trafiają na problem już na samym początku. Zazwyczaj wszystko rozbija się o to, aby złożyć skuteczne pismo do sądu. Naturalnie trzeba przede wszystkim wiedzieć jakie ma to być pismo, aby niczego nie pomylić i nie przegrać już starcie. Niemal zawsze odpowiedź pozwanego na pierwsze pismo z sądu to:

Łatwo w tego rodzaju pismach popełnić błędy. Zazwyczaj są to błędy formalne. Ich popełnienie natomiast skutkuje zawsze negatywnymi skutkami procesowymi. W tym np. odrzuceniem środka zaskarżenia.

Z tego też względu warto korzystać z pomocy prawnika w sprawach sądowych o zapłatę. Dzięki temu strona (głównie pozwany) uniknie przykrości związanych z błędami, które może łatwo popełnić.

Gdzie szukać pomocy w obronie procesowej? Kto mi pomoże za rozsądną cenę?

Na rynku usług prawniczych możemy znaleźć wiele ofert kancelarii prawnych proponujących pomoc. Rzecz jednak w tym, że nie każdy prawnik zna się dobrze na sprawach oddłużeniowych. W tym zakresie powstają specjalne kancelarie zwane antywindykacyjnymi (oddłużeniowymi), które zajmują się wyłącznie tym segmentem prawa. Dobry wybór kancelarii prawnej w sprawie o zapłatę długu to niezwykle istotne zadanie. Bardzo mocno determinujące przyszłe szanse na skuteczne oddłużanie.

W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat świadczymy pomoc prawną osobom zadłużonym. Mamy za sobą tysiące wygranych procesów, w których łączna suma wartości przedmiotu sporu wyniosła kilkadziesiąt milionów złotych. Dzięki wysokiej specjalizacji jesteśmy w stanie szybko reagować w procesie. Znamy bardzo dobrze metody działań procesowych naszych przeciwników ponieważ mierzymy się z nimi w sądach każdego dnia.

Dlaczego jeszcze Kancelaria EUROLEGE? Naszym dużym atutem jest łatwość w dostępie do pomocy prawnika – specjalisty w swoim fachu. Działamy zdalnie na terenie całego kraju. Nasi prawnicy pomagają w sprawach przed każdym sądem i komornikiem w Polsce. Nie musisz wychodzić z domu czy pracy, aby prawnik od długów był do Twojej dyspozycji. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu.

Co bardzo ważne, wstępna analiza sprawy w Kancelarii EUROLEGE jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje.

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie sądowej? Pozwał Cię bank, chwilówka albo firma windykacyjna i chcesz się bronić? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (48 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.