Wobec wzrastających stale kosztów życia wiele osób pyta nas czy dodatek osłonowy może zabrać komornik? W artykule skupimy się zasadniczo na wskazanym wyżej pytaniu. Nie pominiemy jednak w szerszej perspektywie wskazania czym jest dodatek osłonowy, komu przysługuje oraz w jakiej kwocie można go otrzymać.

UWAGA! Masz komornika i obawiasz się o utratę majątku? W niektórych sprawach możliwe jest zablokowanie działań organu egzekucyjnego, umorzenie egzekucji i nawet odzyskanie wszystkich pieniędzy! Kiedy jest to możliwe oraz na jakich warunkach można ubiegać się o pomoc? O tym na końcu materiału.

Co to jest dodatek osłonowy? Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy jest świadczeniem pieniężnym, które ma na celu zapewnić wsparcie finansowe osobom o niskich dochodach, a także uchronić ich przed ubóstwem energetycznym.

Dodatek osłonowy przysługuje zgodnie z ustawą o dodatku osłonowym:

 • osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie  przekracza kwoty 2100 zł,
 • osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę;

Dodatek osłonowy przysługuje wyłącznie osobom, które mają miejsce zamieszkania i przebywają na terytorium Polski.

Ile wynosi dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy wynosi rocznie:

 • 400/500 zł * dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
 • 600/750 zł* dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
 • 850 zł/1062,50 zł* dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób
 • 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

* Kwota dofinansowania jest uzależniona od źródła ogrzewania. Wyższe świadczenie mogą otrzymać osoby, które używają do ogrzewania węgla lub paliwa węglopochodnego. Warunkiem jest jednak zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dodatek osłonowy możemy przyznać również, gdy wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu przekracza 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1500 zł w gospodarstwie wieloosobowym. Wypłacimy wtedy różnicę między kwotą dodatku osłonowego, a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód.

Świadczenie nie przysługuje, gdy jego wysokość jest niższa niż 20 zł.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Dodatek osłonowy a komornik. Czy dodatek osłonowy podlega egzekucji?

Teraz coś, co jest sednem naszego artykułu. Odpowiemy na pytanie czy komornik może zabrać dodatek osłonowy? O tym, czy podlega on egzekucji czy nie wskazują wprost przepisy ustawy „o dodatku osłonowym”. Ustawa o dodatku osłonowym w art. 6 i 7 wskazuje, że dodatek osłonowy nie podlega egzekucji sądowej ani administracyjnej. Oznacza to wprost, że komornik nie może zabrać dodatku osłonowego osobie, wobec której prowadzone jest postepowanie egzekucyjne.

Organy administracji publicznej wyczulone są na tym punkcie i jak wskazują wykonują przelewy na konta bankowe wskazując, że przelew dotyczy dodatku osłonowego. Oczywiście może pojawić się problem, gdy jest to konto zajęte przez komornika. W takiej sytuacji zwykle winą banku prowadzącego konto osoby zadłużonej jest przekazywanie środków pozyskanych z tego tytułu przez dłużnika. Należy wówczas jak najszybciej o błędzie powiadomić komornika oraz bank prowadzący rachunek. Jest to jednak dosyć kłopotliwe. Dlatego warto w tym zakresie założyć sobie konto socjalne, które wolne jest od zajęć komorniczych.

Mam komornika. Jak mogę zablokować jego działania?

Postępowanie egzekucyjne można umorzyć, a tym samym zablokować działania komornika. Jednak, aby doszło do takiego zdarzenia konieczne jest spełnienie pewnych warunków. Przede wszystkim dla osoby zadłużonej pojawienie się komornika ma być całkowitym zaskoczeniem. W tym sensie, że nie wiedziała nic o sprawie sądowej przed pojawieniem się w jej życiu komornika sądowego.

Od czego powinna zacząć osoba podejrzewająca, że sąd pominął ją w doręczaniu pism? Przede wszystkim trzeba wszystko bardzo dokładnie ustalić przed przystąpieniem do faktycznego działania procesowego. Początkowe czynności każda osoba mająca komornika zrobi bez problemu samodzielnie. Po pierwsze zadzwoń do komornika prowadzącego Twoją egzekucję i ustal następujące informacje:

 • jaki sądy wydał wobec Ciebie tytuł wykonawczy,
 • jaka jest nazwa tytułu wykonawczego,
 • jaka jest data tytułu wykonawczego,
 • jaki jest wierzyciel,
 • jaka jest sygnatura akt sądowych tytułu wykonawczego.

Dysponując taką wiedzą zadzwoń do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i ustal na jaki adres wysyłane były do Ciebie pisma w danej sprawie sądowej. Bardzo możliwe, że przesyłki sądowe były wysłane do Ciebie na stary i dawno nieaktualny adres. W takiej sytuacji umorzenie egzekucji i odzyskanie pieniędzy zabranych przez komornika jest bardzo prawdopodobne! Trzeba jednak od tego momentu zacząć działania procesowe. Przede wszystkim rozpocząć od napisania do sądu wniosku o prawidłowe doręczenie tytułu egzekucyjnego oraz złożenie odwołania (zwykle będzie to sprzeciw od nakazu zapłaty). W tym samym czasie trzeba również korespondować z komornikiem i zwykle też z wierzycielem. W związku z tym oceniamy – na podstawie naszych wieloletnich doświadczeń – , że pomoc prawnika od spraw komorniczych będzie tutaj bardzo ważna. Nie wolno bowiem przeoczyć żadnych terminów ani też odejść z kwitkiem w razie początkowych trudności. Mogą się one pojawić chociażby ze strony sądu czy komornika.

Gdzie znaleźć dobrego prawnika od spraw komorniczych? Jak mogę się zgłosić o pomoc?

W Kancelarii EUROLEGE od wielu lat pomagamy osobom, które mają prowadzone aktywne postepowania egzekucyjne. Okazuje się, że setkom ludzi byliśmy w stanie pomóc skutecznie doprowadzając do umorzenia postepowań egzekucyjnych. A zatem jeśli masz problem związany z egzekucją komorniczą to możesz do nas zadzwonić albo napisać. Co bardzo ważne w Kancelarii EUROLEGE wstępna analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. W jej ramach otrzymasz poradę prawnika – specjalisty wykonana na podstawie Twoich relacji oraz przesłanych dokumentów.

Od dawna stawiamy na łatwość w komunikacji. Z tego powodu ponad 99% naszych Klientów obsługujemy zdalnie. Dzięki temu nie musisz wychodzić z pracy czy z domu, aby uzyskać pomoc prawnika od spraw długów. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu.

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (45 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Janina pisze:

Konkretny i rzeczowy artykuł

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dziękujemy Pani Janino. Zawsze staramy się, aby artykuły pisane były w sposób jak najbardziej zrozumiały dla każdego czytelnika. Mamy świadomość, że większość z czytelników naszego bloga to nie są prawnicy :)