Problem dotyczący zaciągania kredytów na osoby trzecie to obecnie często występujące zjawisko. Właściwie każdego tygodnia otrzymujemy pytania od naszych czytelników w stylu: „ktoś wziął na mnie kredyty, co mam zrobić?” Odpowiedź na tak postawione pytanie nigdy nie jest oczywista, ale w niemal każdej sprawie można załatwić ją pozytywnie. Wszystko jednak zależy od determinacji osoby oszukanej oraz przebiegu zdarzeń, które doprowadziły do powstania zadłużenia bez woli tej osoby.

Jak może dojść do wzięcia kredytu przez oszusta na osobę trzecią? Co zrobić kiedy to się stanie oraz jak temu przeciwdziałać? O tym w poniższym materiale.

Jak może dojść do zaciągnięcia kredytu bez zgody kredytobiorcy?

Czy można zostać dłużnikiem nie biorąc kredytu? Oczywiście, że TAK! Najprostszym i najbardziej powszechnie występującym sposobem jest spadek. Bardzo wiele osób – często nieświadomie – zostaje dłużnikiem nie biorąc nawet złotówki kredytu. To jednak nie jest przedmiotem naszego dzisiejszego materiału. Skupmy się więc na istocie, a więc ktoś wziął na mnie kredyt i jak to możliwe?

Zaciągnięcie zobowiązań kredytowych przez oszustów na osoby trzecie może opierać się na kilku schematach. Jednak źródła zaciągania kredytów przez oszustów możemy zasadniczo podzielić na pewne kategorie:

Wskazane wyżej trzy (3) przypadki zwykle odpowiadają za niemal wszystkie kredyty zaciągane bez zgody i wiedzy samych zobowiązanych. Poniżej omówimy pokrótce każde z tych zjawisk.

Kredyt w związku z kradzieżą danych osobowych.

Z kradzieżą danych osobowych możemy mieć do czynienia zwykle w dwóch przypadkach:

  • kradzież albo zagubienie dowodu osobistego albo innego dokumentu tożsamości,
  • kradzież danych osobowych przez osoby upoważnione do ich posiadania.

W przypadku zagubionego albo skradzionego dowodu osobistego zjawiskiem, które występuje w praktyce to kredyt na skradziony dowód osobisty. Do kradzieży dowodu osobistego czy innego dokumentu tożsamości (np. paszportu), może dojść nie tylko wskutek wyciagnięcia dokumentu z kieszeni czy torebki. Znalezienie takiego dokumentu przez osobę trzecią i wejście przez nią w posiadanie takiego dokumentu bez zamiaru zwrotu poczytywane być może również jako kradzież.

Drugi ze wskazanych przypadków to kradzież danych osobowych przez osoby, które mają w nie wgląd. W szczególności należy uważać na okazywanie swoich dokumentów w takich miejscach jak np.: wypożyczalnie sprzętu, wypożyczalnie rowerów, hotele, pensjonaty itp. miejsca. Bardzo często meldując się w hotelach okazujemy swoje dowody osobiste, a wypożyczając sprzęt nawet zostawiamy swoje dokumenty tożsamości. Wówczas osoby trzecie spisują nasze wrażliwe dane osobowe. Może się zdarzyć, że zostaną one wykorzystane w sposób niezgodny z prawem.

Oszust wziął kredyt lub pożyczkę na Twoje dane osobowe?

Możesz anulować wszystkie nienależne długi!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc w całkowitym oddłużeniu.

Wyciek danych osobowych a wzięcie kredytu przez oszusta.

Kolejna sprawa to wycieki danych osobowych. W związku z powszechną informatyzacją budowane są w większości dużych firm bazy danych klientów. Największymi bazami danych z pewnością operują banki, firmy telekomunikacyjne czy ubezpieczeniowe. Jednak nie tylko one.

Zdarza się, że na skutek ataku hakerów albo zwykłej ludzkiej pomyłki dochodzi do wycieku danych osobowych klientów firmy. W takiej sytuacji dane wrażliwe jak np. imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL i adres zamieszkania mogą wpaść w niepowołane ręce. Wówczas złodzieje i oszuści internetowi potrafią takie informacje świetnie wykorzystać do swoich celów.

Włamanie do systemu bankowości online – jakie zagrożenia?

Każdy z nas wyczulony jest na punkcie bezpieczeństwa posiadanych pieniędzy. Wydawałoby się, że środki trzymane w bankach powinny być w pełni bezpieczne i ryzyko ich utraty właściwie nie istnieje. Problem polega jednak na tym, że wyobrażenie banków sprzed dziesiątek lat z obecnymi instytucjami nie jest zbieżne. Większość z nas wyobraża sobie bank jako miejsce z wielkim skarbcem i składowanymi tam stosami banknotów. Prawda jest jednak taka, że banki posiadają niewielkie ilości gotówki, a ogromna większość depozytów ich klientów trzymana jest jak cyfrowe zapisy w bazach danych. Dlatego dzisiaj ryzyko kradzieży pieniędzy trzymanych w banku trzeba wiązać nie z fizycznym ich zabraniem przez złodziei z placówki, ale raczej z kradzieżą zapisów cyfrowych.

Przestępcy internetowi używają różnych metod, aby dokonać włamania nasze konto bankowe. Używają do tego fałszywego SMS czy fałszywego maila z podstawionym linkiem. Zdarzają się też oszustwa, w których oszuści przejmują dane do logowania od samej ofiary przestępstwa, która nie jest niczego świadoma. Aż do momentu, w którym straci wszystkie pieniądze. Poniżej wskazujemy kilka najczęściej występujących oszustw, które stosują internetowi złodzieje:

Dodatkowo jednak, poza kradzieżą środków cyberoszuści potrafią też zaciągać na swoje ofiary liczne zobowiązania finansowe – kredyty i pożyczki. Ktoś zaciągnął na Ciebie kredyt? Za chwilę opiszemy co musisz zrobić, aby odzyskać pieniądze.

Ktoś wziął na mnie kredyt. Gdzie zgłosić?

Jeśli ktoś wziął na Ciebie kredyt w banku to musisz wykonać w pierwszej kolejności dwie czynności.

Po pierwsze, zgłoś zdarzenie w najbliższej jednostce Policji albo Prokuratury. Zrobisz to składając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa. W przypadku działania oszustów internetowych szansa na zalezienie sprawcy jest niska. To jednak nie stoi na przeszkodzie skutecznego działania.

W dalszej kolejności zgłoś sprawę bankowi, w którym ktoś zaciągnął na Twoje dane osobowe kredyt. Zrobisz to składając reklamację bankową. Z naszego doświadczenia wynika, że nie będzie ona raczej pozytywnie rozpatrzona. Niemniej jest to warunek konieczny do tego, aby działać w sprawie i doprowadzić ją do pozytywnego końca.

UWAGA! Jeśli osoba trzecia zaciągnęła na Ciebie kredyt to nie musisz, a nie powinieneś go spłacać. Czynność prawna w postaci umowy kredyty między Toba a bankiem nigdy nie istniała. Nawet fakt ewentualnej spłaty przez Ciebie jakichkolwiek rat nic tutaj nie zmienia. W takim przypadku masz roszczenie do banku o zwrot wpłaconych środków.

Czy ktoś wziął na mnie kredyt? Jak sprawdzić?

Myślisz sobie: czy ktoś wziął na mnie kredyt? Teraz trzeba sobie odpowiedzieć na to pytanie przez to co możesz zrobić w praktyce, aby to ustalić. Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem będzie raport BIK. Z tego dokumentu dowiesz się o swoich zobowiązaniach kredytowych i pożyczkowych. Jeśli w uzyskanym zestawieniu zauważysz, że zawiera ono pozycje, o których nie masz pojęcia to wówczas uzyskujesz wiedzę, że ktoś wziął na Ciebie kredyty.

Niestety większość osób poszkodowanych przestępstwami oszustwa dowiaduje się o powyższym fakcie dopiero otrzymując wezwanie do zapłaty z banku. Bywa, że ofiara przestępstwa o całej sprawie dowie się otrzymując pozew z sądu, a nawet w skrajnych przypadkach dopiero od komornika!

Dlatego warto – poza cyklicznym sprawdzaniem BIK – kupić sobie dostęp do usługi Alert BIK. Polega ona na bieżącym raportowaniu w czasie rzeczywistym o wszelkich zapytaniach w biurze BIK. W ten sposób z dużym wyprzedzeniem możemy zareagować na próbę wyłudzenia kredytu na nasze dane osobowe.

Co zrobić, gdy ktoś wziął na mnie kredyt?

Jeśli masz już świadomość, że ktoś wziął na Ciebie kredyt bankowy to musisz działać. Wskazane wyżej zawiadomienie złożone na Policji czy reklamacja bankowa nie wystarczą. Koniecznym jest sprawienie, aby ostatecznie umowa zawarta bez Twojej zgody i wiedzy przestała obowiązywać w obrocie prawnym. W celu wyrzucenia fałszywego zobowiązania poza obrót prawny konieczne jest złożenie pozwu w sądzie. Chodzi o to, aby całkowicie i w pełni ostatecznie niezależna instytucja państwowa uznała, że nie jesteś dłużnikiem banku.

Złożenie pozwu do sądu przeciwko bankowi jest bardzo ważne. Znosi bowiem niepewność jaka zrodziła się na skutek działania przestępców. Jeśli bank nie uzna Twoje reklamacji i nie napisze, że umowę uznaje za nieważną to stale możesz się obawiać, że w którymś momencie zacznie próbę windykacji potencjalnie istniejącego dla banku zadłużenia. Co ważne, w przypadku Twojej śmierci to nieistniejące w praktyce, ale istniejące dla banku zobowiązanie przejdzie na Twoje dziecko/wnuki. Dlatego tak ważne jest, aby działać szybko i usunąć z życia umowę kredytu, która została zawarta na twoje dane osobowe przez oszustów. W Kancelarii EUROLEGE sprawami sądowymi przeciwko bankom zajmujemy się od wielu lat!

Jak zgłosić się o pomoc w załatwieniu sprawy Kancelarii EUROLEGE?

Jeśli potrzebujesz naszej pomocy to powierzenie nam swojej sprawy zajmie Ci tylko chwilę. Działamy zdalnie na terenie całego kraju.  W związku z tym nie musisz umawiać się na specjalnie wyznaczane spotkania. Wystarczy, że do nas zadzwonisz albo wyślesz maila, bądź też wyślesz do nas zgłoszenie swojej sprawy przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie.

Nasi konsultanci przyjmą Twoje zgłoszenie, poproszą o potrzebne informacje oraz dokumenty, a następnie całość przekażą prawnikowi od spraw związanych z kradzieżą danych osobowych. Wszystko załatwisz szybko i wygodnie. Bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy!

Skontaktuj się z nami:


4.8/5 - (45 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.