Właściwie nie ma obecnie użytkownika Internetu, który nie słyszałby o kryptowalutach. Najbardziej popularny bezwzględnie jest Bitcoin, który potrafi kosztować momentami tyle, co małe mieszkanie w dużym polskim mieście. Okazuje się, że internetowi przestępcy i w tym przypadku zwietrzyli szansę na dobry interes. Oszustwo na Bitcoina stało się już zjawiskiem powszechnie występującym.

Co zrobić kiedy padłeś ofiara oszustwa na Bitcoina? Jak odzyskać pieniądze zrabowane przez cyberprzestępców? Na co uważać? O tym w poniższym artykule.

UWAGA! W większości przypadków istnieje szansa na odzyskanie skradzionych pieniędzy z konta bankowego. Obowiązek zwrotu środków w takiej sytuacji przez bank wynika wprost z przepisów prawa. Dlatego nie należy się poddawać, ale zawsze walczyć do końca o zapłatę. O tym jak to zrobić napiszemy na końcu materiału.

Dlaczego oszustwo na Bitcoina stało się popularne?

Większość inwestorów lokujących swoje pieniądze na rynkach finansowych wie, że do osiągnięcia sukcesów zwykle potrzebny jest czas. Wyjątkiem tutaj zdecydowanie stały się ostatnimi czasy kryptowaluty z Bitcoinem na czele. Wzrosty (i spadki) rzędu kilkudziesięciu procent w ciągu jednego dnia sesji na rynku walut cyfrowych nie jest jakimś odosobnienie. Szczególnie, gdy zwrócimy uwagę na kryptowaluty niszowe, które mają niską kapitalizację. Mówiąc krótko, którymi niewiele osób się interesuje i w nie inwestuje.

Kto z nam nie chciałby być bogaty i w szybki oraz pozbawiony ryzyka dorobić się łatwego życia. Na bazie takich marzeń działają oszuści na Bitcoina. Dobrze wiedzą czego oczekują ludzie i jedynie dobierają metody oszustwa w taki sposób, aby sprostać ludzkim oczekiwaniom. Najlepiej, gdy wmówi się potencjalnemu „inwestorowi”, że z jego kilku tysięcy złotych powstanie majątek warty kilka milionów. Takie są podstawy psychologiczne oszustwa na Bitcoina.

Jak wygląda oszustwo na Bitcoina?

Zwykle oszustwo na Bitcoina wygląda tak samo w każdym przypadku. Potencjalnej ofierze oszustów internetowych wyświetla się reklama obiecująca szybki i duży zysk na inwestycjach w kryptowaluty. Klikając w reklamę jesteśmy przenoszeni na stronę, na której zostawiamy swoje dane do kontaktu. W niedługim czasie dzwoni do nas „doradca” czy też „analityk” i proponuje, że umożliwi nam szybkie wzbogacenie się na „inwestycji w Bitcoina”. Bardzo podobne w założeniu jak oszustwo na Global Maxis.

Kiedy rzekomy doradca wzbudził w potencjalnej ofierze odpowiednim poziom zaufania to przechodził do dalszych czynności. Koniecznym stawało się założenie konta inwestycyjnego na giełdzie kryptowalut. Do tego oczywiście potrzebne były między innymi zdjęcie dokumentu tożsamości. Na podstawie tych danych cyberoszuści zakładali konto na giełdzie kryptowalut, np. Binance, a także na wirtualnych portfelach.

Koniecznym wymogiem było również ściągnięcie aplikacji AnyDesk na urządzenie, z którego inwestor miał obserwować wyniki inwestowania przez brokera. Problem polegał jednak na tym, że aplikacja AnyDesk służy do zdalnego przejmowania pulpitu, a przejmujący oszust ma możliwość podglądania tego co robi użytkownik (np. logowanie do konta bankowego) oraz używania kursora przejmowanego komputera. Ofiary oszustw oczywiście nie miały nigdy wiedzy technicznej jak działa taki program i jakie mogą powstać z tego tytułu problemy.

Oczywiście żadnych inwestycji nie było, a założone konto na giełdzie kryptowalut służyło tylko po to, aby zostały one anonimowo wypłacone przez cyberoszustów na ich prywatne portfele.

Padłeś ofiarą oszustwa? Skradziono z Twojego konta pieniądze?

Możesz odzyskać wszystkie środki!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

Oszustwo na kryptowaluty. Stracone pieniądze. Czy coś jeszcze może się stać?

W przypadku oszustwa na kryptowaluty możemy mówić o dwóch rodzajach szkód, które ponosi ofiara takiego procederu.

Pierwsza kwestia to kradzież pieniędzy z konta bankowego. Co prawda użytkownik co do zasady wie, że środki zostają przelewane, ale nie godzi się na to co dalej się z nimi dzieje. Może nawet dochodzić do autoryzacji przelewów.

Druga rzecz to zawieranie przez cyberoszustów pożyczek i kredytów na dane osobowe swojej ofiary. Okazuje się, że cyberprzestępcy potrafią zawierać na dane osobowe swoich ofiar zobowiązania kredytowe w systemie bankowości internetowej. Kwoty zaciąganych kredytów i pożyczek sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zwykle bywa tak, że zaciąganych zobowiązań jest kilka, a ich sumaryczna kwota jest wysoka.

Jak widać konsekwencje oszustwo na kryptowaluty niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Włącznie z możliwością stania się dłużnikiem bez swojej woli i wiedzy. Czy z takiej sytuacji można w ogóle wyjść obronną ręką? Okazuje się, że TAK i niewiele osób wie, że może skutecznie walczyć o swoje prawa! Trzeba tylko wiedzieć jak się do tego zabrać i w jaki sposób postępować.

Jak odzyskać pieniądze stracone na kryptowaluty? Czy można anulować zaciągnięty kredyt?

W przypadku oszustwa na kryptowaluty (w tym Bitcoina) można co do zasady odzyskać stracone pieniądze. I nie jest tutaj potrzebne złapanie internetowego przestępcy. Pieniądze użytkownikowi rachunku powinien oddać bank prowadzący konto. Natomiast unieważnienie kredytu to w takim przypadku rzecz niemal pewna. Jednak nic samo się nie zrobi i uzyskanie sprawiedliwości wymaga trochę pracy. Co takiego powinien zrobić oszukany na Bitcoina?

Krok numer 1

Sprawę oszustwa na kryptowaluty zgłoś w najbliższej jednostce Policji albo Prokuratury. Najpewniej postepowanie karne zostanie umorzone ze względu na niewykrycie sprawcy przestępstwa. To jednak nie szkodzi procedurze odzyskiwania pieniędzy, a stanowi obligatoryjny element całego postępowania.

Krok numer 2

Kolejna rzeczą jako musi zrobić osoba oszukana na kryptowaluty to złożenie reklamacji w banku prowadzącym rachunek. Nasze doświadczenie wskazuje, że na 99,99% przypadków osoby oszukane na Bitcoina otrzymują odpowiedź negatywną. Jednocześnie uświadamiane są w błędnym przekonaniu, że ponoszą wyłączną winę za to co się stało. Co oczywiście nie jest prawdą, a zadaniem prawnika jest to wykazać.

Krok numer 3

Ostatnią rzeczą jaką trzeba zrobić to złożenie pozwu do sądu przeciwko bankowi. W przypadku kradzieży pieniędzy z konta będzie to pozew o zapłatę. A jeśli chodzi o sprawy zaciągania kredytów i pożyczek na dane osobowe ofiary przestępstwa to wówczas składa się pozew o unieważnienie zaciągniętych zobowiązań.

Oszustwo na Bitcoina. Kto mi pomoże odzyskać pieniądze i załatwić wszystkie formalności?

Ogólna świadomość prawna osób pokrzywdzonych przestępstwami internetowymi dotycząca możliwości skutecznego działania nie jest wysoka. Wynika to głównie z tego, że osoby będące ofiarą cyberoszustów czują się winne zaistniałej sytuacji. Informacje otrzymywane z banków w wyniku reklamacji niejako utwierdzają ofiary przestępstw w błędnym przekonaniu o własnej winie.

Z powyższego powodu ważne jest, aby w sprawach dotyczących oszustw internetowych korzystać z pomocy prawnika. W przeciwnym wypadku szanse na uzyskanie pozytywnego załatwienia sprawy mogą być relatywnie niskie. Przypomnijmy, że sa to sprawy wymagające często bardzo specjalistycznej wiedzy prawniczej i odpowiedniego argumentowania.

W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się od dłuższego czasu pomocą ofiarom przestępstw internetowych. Nie są nam obce takie sprawy jak:

Ze względu na przyjęty przez nas model obsługi zdalnej Klientów jesteśmy w stanie zapewnić pomoc prawną potrzebującym bez względu na to w jakim miejscu w Polsce mieszkają. Skorzystanie z pomocy naszych prawników jest bardzo proste i do uzyskania wsparcia prawnego wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu.

Co bardzo ważne, wstępna analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Nasz prawnik w ramach wskazanej wyżej analizy prawnej przeprowadza rozmowę z ofiara przestępstwa internetowego, a następnie wskazuje dostępne w świetle prawa sposoby rozwiązania.

Chcesz skorzystać z pomocy prawnika z Kancelarii EUROLEGE? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy zamieszczony na naszej stronie internetowej. Oddzwonimy najpóźniej kolejnego dnia roboczego.

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: www.eurolege.pl/zgloszenie/


4.9/5 - (34 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Piotr pisze:

Witam zstalem oszukany prosze o kontakt

Dzień dobry, nasz konsultant odezwie się do Pana na adres email podany w komentarzu. :) Jednocześnie zachęcamy do kontaktu telefonicznego – 530 333 130.

Mateusz pisze:

Witam. Zostałem ofiarą nieuczciwego brokera. Zainwestowałem prawię 30 tyś zł. Zanim zainwestowałem sprawdzałem czy platforma to nie scam. Niestety dopiero po kilku dniach w internecie pojawiły się informacje że jest to scam. Moje pieniądze są teraz na platformie XPDD . Z tego co tam widać dobrze procentują ale są zamrożone do 20 maja i nie mogę ich wycofać. Co robić?

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Zajmujemy się takimi sprawami. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o podanie dodatkowych informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.