Niemal każda osoba korzystała ze środków transportu publicznego. Szczególnym zainteresowaniem oraz zapotrzebowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju przewozy miejskie, głównie autobusy i tramwaje. Wobec łatwości w dostępnie oraz powszechności usług zdarzają się liczne przypadki przejazdów bez ważnego biletu. Wynikają one z różnych przyczyn. Zazwyczaj są to działania celowe, ale niekiedy wynikają z roztargnienia.

Przykład? Przejazd na bilecie okresowym, którego data ważności została przekroczona. Co musisz wiedzieć kiedy staniesz twarzą w twarz z osobą sprawdzająca bilety w środkach komunikacji, np. MPK czy ZTM? O tym poniżej. Wskażemy również ile wynosi przedawnienie mandatu za jazdę bez biletu, a także co zrobić kiedy masz sprawę sądową i komornika o przejazd bez biletu.

Czym jest mandat za brak biletu i czy można odmówić jego przyjęcia?

Mandat za brak biletu nie jest w sensie prawnym uznawane jako opłata mandatowa. Nie jest to bowiem ani kara w zakresie karnym (wykroczenia) ani też nie ma to żądnego związku z karami administracyjnymi. Mandat za brak biletu jest wyłącznie opłatą o charakterze cywilnym. Oznacza to, że nie ma ona żadnego związku z władzą państwową. Opłaty karne za przejazd bez biletu nakładane są przez podmioty wykonujące przewozy. Jest im bliżej to biletów wstępu do ZOO i kina niż mandatom za przekroczenie prędkości.

Czy możesz odmówić przyjęcia mandatu za przejazd bez ważnego biletu? Oczywiście możesz to zrobić. Jednak zgodnie z przepisami masz obowiązek udzielić osobie sprawdzającej wszelkich danych i informacji umożliwiających ustalenie Twojej tożsamości. Jeśli tego nie zrobisz podmiot zajmujący się kontrolą może chwilowo zatrzymać Cię, zadzwonić na policję, która może Cię wylegitymować.

Jak wspomnieliśmy wyżej, mandat za brak biletu jest opłatą cywilną. Jeśli jej nie zapłacisz sprawa może trafić do sądu cywilnego. Sprawami takimi nie zajmując się państwowe czy samorządowe służby porządkowe jak np. policja czy straż miejska.

Przedawnienie mandatu za brak biletu. Ile wynosi?

Przedawnienie opłat za przejazd bez ważnego biletu wynosi dokładnie 1 rok. Jest to bardzo krótki okres przedawnienia. Niemniej z naszego doświadczenia wynika, że obecnie większość zarządców transportu publicznego dba o to, aby roszczenia się nie przedawniały. Stąd też kierowane są sprawy do sądów w całej Polsce o zapłatę za przejazd bez biletu.

Czy, jak i gdzie składać odwołanie od mandatu za brak biletu?

Kiedy dostaniesz wezwanie do zapłaty opłaty za przejazd bez biletu nie panikuj. Przede wszystkim sprawdź czy od momentu przejazdu nie upłynął co najmniej rok. Jeśli tak to sprawa jest przedawniona i zgodnie z przepisami nie musisz nic płacić.

Jednak, jeśli nie upłynął wskazany wyżej 1 rok to i tak nie jesteś na straconej pozycji. Sprawdź dokładnie czy osoba wystawiająca Ci wezwanie do zapłaty posiada faktycznie uprawnienia do dokonywania tych czynności. Ponadto skontroluj skąd żądana kwota. Może się okazać, że ustalane przez przewoźnika cenniki albo regulaminy zawierają błędy albo uchwalone zostały w sposób niezgodny z przepisami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Płać tylko wtedy, jeśli nie masz wątpliwości nie tylko co do samego przejazdu bez biletu, ale i co do tego czy wszystko jest w porządku ze strony przewoźnika. Chociażby to, czy w pojeździe, którym się poruszałeś był dostępny w miejscu widocznym regulamin przejazdu oraz cennik, w tym wysokość opłat karnych za przejazd bez biletu.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i anulować dług.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Odwołanie od mandatu za brak biletu możesz złożyć pisemnie. Nie są wymagane żadne formularze. Wystarczy pismo z podpisem osoby wnoszącej, w którym opisane zostaną przyczyny odmowy zapłaty.

UWAGA! Teraz najważniejsze. Nie masz obowiązku odpisywania na żadne pisma ze strony zarządy transportu publicznego. Jeśli kwestionujesz cokolwiek albo masz wątpliwości to niekiedy lepiej jest rozstrzygać wszystko w sądzie czekając na złożenie przez potencjalnego wierzyciela pozwu sądowego. Każde pismo, a w szczególności zredagowane w sposób nieprofesjonalny, może być podstawą do zasądzenia roszczeń przeciwko Tobie. Chodzi w szczególności o coś takiego jak uznanie długu.

Odwołanie od mandatu za brak biletu – czy istnieje WZÓR?

Nie ma jednego, uniwersalnego wzoru odwołania od mandatu za brak biletu. Każda sprawa jest inna i powinien się jej przyjrzeć prawnik od długu. W Internecie znajduje się dużo pism, które mają stanowić wzór odwołania od mandatu za brak biletu. Przestrzegamy jako prawnicy przed korzystaniem z gotowych wzorów pism zamieszczonych na przypadkowych stronach internetowych. Z naszego doświadczenia można w ten sposób przysporzyć sobie więcej szkód niż korzyści. Wszystko wynika z tego, że większość konsumentów nie zdaje sobie sprawy ze sformułowań i twierdzeń prawnych zawartych we wzorach pism. Złożenie pisma, którego treści bądź celu się nie rozumie może w przyszłości przysporzyć wielu kłopotów. Przykład? Przedawnienie przejazdu komunikacją miejską bez biletu. Składając odwołanie w trakcie biegu terminu przedawnienia dokonujemy uznania długu i przerywamy przedawnienie. Dodajmy, że bardzo krótkie, bo mające zaledwie 1 rok. Potrzebujesz pomocy w napisaniu pisma? Możesz zgłosić się do każdej kancelarii prawnej. W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się sporządzaniem wielu rodzajów pism dla osób mających problemy związane z długami. Zajmujemy się tym codziennie.

MPK, ZTM, PKP i pozew w sądzie oraz sądowy nakaz zapłaty. Co zrobić?

Naturalną konsekwencją braku reakcji albo kwestionowania roszczeń przewoźnika jest złożenie przez niego pozwu do sądu. W takich warunkach najczęściej sądy wydają orzeczenie, które nazywa się nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Nie panikuj. Otrzymując takie pismo nie musisz nic płacić. Wystarczy, że w ciągu 2 tygodni złożysz w sądzie sprzeciw od nakazu zapłaty. Wówczas cały nakaz zapłaty zostanie uchylony, a sprawa trafi do rozpatrzenia przez sąd. Nie zalecamy jednak w sprawach takich działania na własną rękę. Po drugiej stronie masz doświadczonego i wymagającego przeciwnika. Lepiej, jeśli w walce na argumenty procesowe pomoże Ci ktoś mający za sobą wiedzę oraz doświadczenie w tego typu sprawach.

Dostałem mandat za jazdę bez biletu i teraz mam pismo z sądu. Co zrobić?

Jeśli masz problem sądowy z przewoźnikiem to tak jak napisaliśmy wyżej nie ryzykuj samodzielnego działania. Możesz w łatwy sposób doprowadzić do czegoś takiego jak odrzucenie sprzeciwu od nakazu zapłaty. A błędy można popełnić liczne. Część z nich uniemożliwia zajęcie się całą sprawą przez sąd. Możesz więc zapłacić nawet wtedy, kiedy istniały poważne argumenty do obrony Twojego stanowiska!

W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat zajmujemy się pomocą osobom pozwanym do sądów w całym kraju. Jeśli potrzebujesz pomocy możemy Ci ją zapewnić. Wstępna analiza sprawy jest u nas całkowicie bezpłatna.

PAMIĘTAJ! Na skuteczne działanie masz tylko 2 tygodnie od dnia odebrania przesyłki sądowej z nakazem zapłaty. Po upływie tego okresu pomoc nie będzie już możliwa z przyczyn formalnych.

Komornik za mandat – przejazd bez biletu. Czy to koniec?

Zdarza się, że sprawy zajdą już tak daleko i pojawi się w Twoim życiu komornik. Jest to możliwe, nawet przy niewielkich długach. Dotyczy to między innymi przejazdów bez ważnego biletu w komunikacji miejskiej czy kolejach między miastami. Pojawienie się komornika nie musi od razu oznaczać końca Twojej walki o oddłużenie. Musisz jednak spełnić pewne warunki.

Przede wszystkim przypomnij sobie czy przed pojawieniem się komornika otrzymywałeś jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie? Jeżeli nie, to znaczy, że istnieje realna szansa nie tylko na umorzenie egzekucji, ale także na odzyskanie wszystkich zabranych pieniędzy! Robiliśmy takie czynności setki razy i wiemy, że wszystko jest możliwe. Jednak zanim przystąpimy do działań musimy mieć pewność, że doszło do nieprawidłowego doręczenia pisma sądowego dającego podstawę do wszczęcia egzekucji komorniczej.

Chcesz dowiedzieć się czy i w Twojej sprawie możliwe jest działanie? Pamiętaj, że nawet jeśli komornik wyegzekwował środki to i tak możliwe jest wzruszenie nieprawidłowo wydanego tytułu egzekucyjnego i odzyskanie zabranych pieniędzy.

Działamy i pomagamy przed komornikami w całej Polsce. Udzielamy wsparcia także osobom przebywającym za granicą, a mającym problemy egzekucyjne w kraju. Chcesz dowiedzieć się więcej?

Napisz do nas lub zadzwoń:
Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl


4.7/5 - (50 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.