Niemal każda osoba korzystała ze środków transportu publicznego. Szczególnym zainteresowaniem oraz zapotrzebowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju przewozy miejskie, głównie autobusy i tramwaje. Wobec łatwości w dostępnie oraz powszechności usług zdarzają się liczne przypadki przejazdów bez ważnego biletu. Wynikają one z różnych przyczyn. Zazwyczaj są to działania celowe, ale niekiedy wynikają z roztargnienia.

Przykład? Przejazd na bilecie okresowym, którego data ważności została przekroczona. Co musisz wiedzieć kiedy staniesz twarzą w twarz z osobą sprawdzająca bilety w środkach komunikacji, np. MPK czy ZTM? O tym poniżej. Wskażemy również ile wynosi przedawnienie mandatu za jazdę bez biletu, a także co zrobić kiedy masz sprawę sądową i komornika o przejazd bez biletu.

Czym jest mandat za brak biletu i czy można odmówić jego przyjęcia?

Mandat za brak biletu nie jest w sensie prawnym uznawane jako opłata mandatowa. Nie jest to bowiem ani kara w zakresie karnym (wykroczenia) ani też nie ma to żądnego związku z karami administracyjnymi. Mandat za brak biletu jest wyłącznie opłatą o charakterze cywilnym. Oznacza to, że nie ma ona żadnego związku z władzą państwową. Opłaty karne za przejazd bez biletu nakładane są przez podmioty wykonujące przewozy. Jest im bliżej to biletów wstępu do ZOO i kina niż mandatom za przekroczenie prędkości.

Czy możesz odmówić przyjęcia mandatu za przejazd bez ważnego biletu? Oczywiście możesz to zrobić. Jednak zgodnie z przepisami masz obowiązek udzielić osobie sprawdzającej wszelkich danych i informacji umożliwiających ustalenie Twojej tożsamości. Jeśli tego nie zrobisz podmiot zajmujący się kontrolą może chwilowo zatrzymać Cię, zadzwonić na policję, która może Cię wylegitymować.

Jak wspomnieliśmy wyżej, mandat za brak biletu jest opłatą cywilną. Jeśli jej nie zapłacisz sprawa może trafić do sądu cywilnego. Sprawami takimi nie zajmując się państwowe czy samorządowe służby porządkowe jak np. policja czy straż miejska.

Przedawnienie mandatu za brak biletu. Ile wynosi?

Przedawnienie opłat za przejazd bez ważnego biletu wynosi dokładnie 1 rok. Jest to bardzo krótki okres przedawnienia. Niemniej z naszego doświadczenia wynika, że obecnie większość zarządców transportu publicznego dba o to, aby roszczenia się nie przedawniały. Stąd też kierowane są sprawy do sądów w całej Polsce o zapłatę za przejazd bez biletu.

Czy, jak i gdzie składać odwołanie od mandatu za brak biletu?

Kiedy dostaniesz wezwanie do zapłaty opłaty za przejazd bez biletu nie panikuj. Przede wszystkim sprawdź czy od momentu przejazdu nie upłynął co najmniej rok. Jeśli tak to sprawa jest przedawniona i zgodnie z przepisami nie musisz nic płacić.

Jednak, jeśli nie upłynął wskazany wyżej 1 rok to i tak nie jesteś na straconej pozycji. Sprawdź dokładnie czy osoba wystawiająca Ci wezwanie do zapłaty posiada faktycznie uprawnienia do dokonywania tych czynności. Ponadto skontroluj skąd żądana kwota. Może się okazać, że ustalane przez przewoźnika cenniki albo regulaminy zawierają błędy albo uchwalone zostały w sposób niezgodny z przepisami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Płać tylko wtedy, jeśli nie masz wątpliwości nie tylko co do samego przejazdu bez biletu, ale i co do tego czy wszystko jest w porządku ze strony przewoźnika. Chociażby to, czy w pojeździe, którym się poruszałeś był dostępny w miejscu widocznym regulamin przejazdu oraz cennik, w tym wysokość opłat karnych za przejazd bez biletu.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Odwołanie od mandatu za brak biletu możesz złożyć pisemnie. Nie są wymagane żadne formularze. Wystarczy pismo z podpisem osoby wnoszącej, w którym opisane zostaną przyczyny odmowy zapłaty.

UWAGA! Teraz najważniejsze. Nie masz obowiązku odpisywania na żadne pisma ze strony zarządy transportu publicznego. Jeśli kwestionujesz cokolwiek albo masz wątpliwości to niekiedy lepiej jest rozstrzygać wszystko w sądzie czekając na złożenie przez potencjalnego wierzyciela pozwu sądowego. Każde pismo, a w szczególności zredagowane w sposób nieprofesjonalny, może być podstawą do zasądzenia roszczeń przeciwko Tobie. Chodzi w szczególności o coś takiego jak uznanie długu.

Odwołanie od mandatu za brak biletu – czy istnieje WZÓR?

Nie ma jednego, uniwersalnego wzoru odwołania od mandatu za brak biletu. Każda sprawa jest inna i powinien się jej przyjrzeć prawnik od długu. W Internecie znajduje się dużo pism, które mają stanowić wzór odwołania od mandatu za brak biletu. Przestrzegamy jako prawnicy przed korzystaniem z gotowych wzorów pism zamieszczonych na przypadkowych stronach internetowych. Z naszego doświadczenia można w ten sposób przysporzyć sobie więcej szkód niż korzyści. Wszystko wynika z tego, że większość konsumentów nie zdaje sobie sprawy ze sformułowań i twierdzeń prawnych zawartych we wzorach pism. Złożenie pisma, którego treści bądź celu się nie rozumie może w przyszłości przysporzyć wielu kłopotów. Przykład? Przedawnienie przejazdu komunikacją miejską bez biletu. Składając odwołanie w trakcie biegu terminu przedawnienia dokonujemy uznania długu i przerywamy przedawnienie. Dodajmy, że bardzo krótkie, bo mające zaledwie 1 rok. Potrzebujesz pomocy w napisaniu pisma? Możesz zgłosić się do każdej kancelarii prawnej. W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się sporządzaniem wielu rodzajów pism dla osób mających problemy związane z długami. Zajmujemy się tym codziennie.

MPK, ZTM, PKP i pozew w sądzie oraz sądowy nakaz zapłaty. Co zrobić?

Naturalną konsekwencją braku reakcji albo kwestionowania roszczeń przewoźnika jest złożenie przez niego pozwu do sądu. W takich warunkach najczęściej sądy wydają orzeczenie, które nazywa się nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Nie panikuj. Otrzymując takie pismo nie musisz nic płacić. Wystarczy, że w ciągu 2 tygodni złożysz w sądzie sprzeciw od nakazu zapłaty. Wówczas cały nakaz zapłaty zostanie uchylony, a sprawa trafi do rozpatrzenia przez sąd. Nie zalecamy jednak w sprawach takich działania na własną rękę. Po drugiej stronie masz doświadczonego i wymagającego przeciwnika. Lepiej, jeśli w walce na argumenty procesowe pomoże Ci ktoś mający za sobą wiedzę oraz doświadczenie w tego typu sprawach.

Dostałem mandat za jazdę bez biletu i teraz mam pismo z sądu. Co zrobić?

Jeśli masz problem sądowy z przewoźnikiem to tak jak napisaliśmy wyżej nie ryzykuj samodzielnego działania. Możesz w łatwy sposób doprowadzić do czegoś takiego jak odrzucenie sprzeciwu od nakazu zapłaty. A błędy można popełnić liczne. Część z nich uniemożliwia zajęcie się całą sprawą przez sąd. Możesz więc zapłacić nawet wtedy, kiedy istniały poważne argumenty do obrony Twojego stanowiska!

W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat zajmujemy się pomocą osobom pozwanym do sądów w całym kraju. Jeśli potrzebujesz pomocy możemy Ci ją zapewnić. Wstępna analiza sprawy jest u nas całkowicie bezpłatna.

PAMIĘTAJ! Na skuteczne działanie masz tylko 2 tygodnie od dnia odebrania przesyłki sądowej z nakazem zapłaty. Po upływie tego okresu pomoc nie będzie już możliwa z przyczyn formalnych.

Komornik za mandat – przejazd bez biletu. Czy to koniec?

Zdarza się, że sprawy zajdą już tak daleko i pojawi się w Twoim życiu komornik. Jest to możliwe, nawet przy niewielkich długach. Dotyczy to między innymi przejazdów bez ważnego biletu w komunikacji miejskiej czy kolejach między miastami. Pojawienie się komornika nie musi od razu oznaczać końca Twojej walki o oddłużenie. Musisz jednak spełnić pewne warunki.

Przede wszystkim przypomnij sobie czy przed pojawieniem się komornika otrzymywałeś jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie? Jeżeli nie, to znaczy, że istnieje realna szansa nie tylko na umorzenie egzekucji, ale także na odzyskanie wszystkich zabranych pieniędzy! Robiliśmy takie czynności setki razy i wiemy, że wszystko jest możliwe. Jednak zanim przystąpimy do działań musimy mieć pewność, że doszło do nieprawidłowego doręczenia pisma sądowego dającego podstawę do wszczęcia egzekucji komorniczej.

Chcesz dowiedzieć się czy i w Twojej sprawie możliwe jest działanie? Pamiętaj, że nawet jeśli komornik wyegzekwował środki to i tak możliwe jest wzruszenie nieprawidłowo wydanego tytułu egzekucyjnego i odzyskanie zabranych pieniędzy.

Działamy i pomagamy przed komornikami w całej Polsce. Udzielamy wsparcia także osobom przebywającym za granicą, a mającym problemy egzekucyjne w kraju. Chcesz dowiedzieć się więcej?

Napisz do nas lub zadzwoń:
Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl


4.6/5 - (53 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Incognito pisze:

Dzień dobry. Dziecko jechało rano do liceum. Trasa do pokonania zawsze nawet na jakdojade jest na 15 min. Wiec zawsze kupuje bilet na 20 min. Tym razem prawdopodobnie przez korek autobus się spóźnił, wiec trasa do liceum była 22 min. Wypisali mu mandat jak wysiadalo na swoim przystanku(bało sie cokolwiek powiedzieć czy odmówic). Nie wiedziało co zrobic, nie mówi jeszcze dobrze po polsku(jest z Ukrainy), było przestraszone. Uwazamy ze ten mandat nie musiał nastąpić w ogóle. Od czego zacząć?(minelo 1-2 dni tylko)

Bogumiła pisze:

Witam, otrzymałam niesłusznie wystawiony mandat (po moim odwołaniu MPK uznało stanowisko kontrolera twierdzącego ze kupiłam bilet przy nim i po rozpoczęciu kontroli w aplikacji banku, godzina i minuty rozpoczęcia kontroli i zakupu przez mnie biletu jest taka sama jak na bilecie kontrolera – może chodzić o sekundy jedynie, ale bilet z pewnością kupiłam przed rozpoczęciem kontroli, zachowanie kontrolera budzi moje wątpliwości ponieważ podszedł tylko do mnie i zachowywał się nieprzyjemnie, prawie agresywnie). Nie otrzymałam jeszcze wezwania sądowego, jedynie pismo MPK. Czy należałoby dociekać dalszych wyjaśnień, przedstawienia dowodów z przeprowadzonego postępowania o którym poinformowało MPK, czy zaczekać na pismo z sadu i dowodzić swojej słuszności tam?

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Tak naprawdę dopiero na etapie postępowania sądowego będzie mogła Pani wykazywać swoje racje. Najpewniej tłumaczenia kolejny raz nic nie dadzą, chociaż oczywiście może Pani próbować.

Nikola pisze:

Witam.
Dostałam mandat od ZTM za brak biletu( czy tam kupienie po kontroli, coś takiego) Kupowałam bilet za pomocą aplikacji, ale kompletnie mi się zacięła i zdążyłam przejechać zaledwie jeden przystanek w odległości około 2 minut, może mniej. Nagle do autobusu wbiegli kontrolerzy i poprosili mnie o bilet. Ja odpowiedziałam, że właśnie załadowała mi się aplikacja i miałam zamiar go zakupić. Pan za to stwierdził, że wystawia mi mandat albo czekamy na policję. Ciągle powtarzał, że mam nie kupować biletu, bo tylko stracę pieniądze. Ja jednak tak jak mówiłam końcowo kupiłam bilet na około 2/4 minut przed wystawieniem mandatu za który oczywiście nie zapłaciłam na miejscu, bo uznałam, że został wystawiony w mojej opinii bezpodstawnie. Do tego wszystkiego dodam również, że miałam zamiar zakupić bilet w chwili gdy tylko zobaczę nadjeżdzający autobus jednak ten spóznił się praktycznie 30 minut i po prostu ją wyłaczyłam oczekując na mój autobus… Co mogę zrobić w takiej sytuacji:(

Paulina pisze:

Nie, jeszcze nie zapłaciłam.

Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji brak zapłaty spowoduje, że zapewne zostanie Pani w przyszłości pozwana do sądu i dopiero w tym momencie umożliwi to Pani obronę przed roszczeniami.

Paulina pisze:

Dzień dobry, dostałam mandat od MPK za brak biletu… Kupowałam bilet przez aplikację w telefonie, ale długo się ładowała transakcja, zdążyły do mnie podjeść Panie kontrolerki. Nadal przy nich trwało ładowanie, po czym wystąpił błąd w aplikacji i było tylko do wciśnięcia „Ok”. Zdążyły mnie spisać i powiedziały, że mogę się odwołać, ale właśnie nie będę mogła się raczej odwołać bo nie mam żadnego dowodu tzn. nieudanej transakcji w aplikacji… Co mam robić, jest jakaś szansa dla mnie? :/

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy już Pani zapłaciła?

Karina pisze:

Dzień dobry, co zrobić w sytuacji kiedy się skasowała bilet ale niestety kasownik nie odbił tego na nim i dostało się mandat za brak skasowanego biletu ?

Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli nie przyjęła Pani mandatu to może Pani odmówić zapłaty i ewentualnie bronić się. W tym również w sądzie, jeśli zajedzie taka konieczność, a zarządca transportu skieruje sprawę do sądu.

Agata pisze:

Witam.miesiac temu jechałam autobusem,kupiłam bilet w biletomacie przez aplikacje blik to trwa chwile,spojrzalam w prawo bo auto bus jechal inna trasa niz zwykle i w tym momencie podszedl kontroler ktory zaslon il mi kasownik i nie pozwolil skasowac biletu.wspolpasazerowie byli oburzeni ,zachowaniem kontrolera ktory bylb.nieprzyjemny,szarpal mnie naruszal moja nietykalnosc .jeden z pasażerów chetnie podał aby mi swoje dane aby potwierdzic moja wersje.Zadzwonilam na policje,gdzie poradzono mi abym zlozyla skarge i reklamacje do mpk z prosba o zabezpieczenie monitoringu z autobusu co uczynilam tego samego dnia.Dzis otrzymalam przesylke polecona w ktorej nie uznano mojej reklamacji motywujac to inna wersja zdarzeń podana przez kontrolera. Prosilam o przegląd monitoringu to odpisano mi ze rejestrator uległ awarii w co nie wierze bo to dowod mojej niewinnosci.Zaznaczam ze mandatu nie przyjęłam i nic nie podpisałam.Co mam robic dalej?czekac na pismo z sadu zeby sie odwolac czy podjąć inne kroki.Z gory dziekuje za odpowiedz

Aleksandra pisze:

Dzień dobry,
Dostałam Zawiadomienie o zajeciu wierzytelnosci z rachunku bankowo i wkladu oszczednosciowego. za brak opłaty za bliet parkingowy. Jako opłata zstała mi naliczona wysokość dwóch mandatów, o których nie miałam pojęcia plus odsetki (kwota kosztów egzekucyjnych) NIe otrzymałam zadnego mandatu w posaci fizycznej ani powiadomienia, że mam coś zapłacić.

Kancelaria EuroLege pisze:

Jaka jest kwota zadłużenia w Pani sprawie?

Anna pisze:

Dziś jechalam autobusem, jako że jestem w ciąży i mialam ze sobą zakupy pierwsze vo zajęłam swoje miejsce, po chwili podeszła do mnie Pani prosząc o bilet. Bilet kupilam przy niej, bo wcześniej nie zdarzyłam z racji że musiqlqm najpierw zadbać o swoje bezpieczeństwo później musialam zalogować się do aplikacji przez którą zakupuje bilety mpk. Pani zreszta okropnie niemiła powiedziała że sprytnie przy niej kupilam bilet a to już za późno, tłumaczyłam Pani że musialam zalogować do aplikacji kupić i owszem zrobilam to przy niej bo wcześniej nie zdarzyłam, niestety nie dala sobie nic wytłumaczyć ona ma swoje racje koniec kropka i mandat. Czy mogę w takiej sytuacji się odwołać?

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy dokonała już Pani opłacenia mandatu?

Ewelina pisze:

Witam,
dwa miesiace temu z mojego konta bankowego zostalo pobrane zadluzenie przez komornika sadowego za przejazd bez waznego biletu w komunikacji miejskkej w dniu 22.11.2012r.
Mam jeszcze zalegly mandat z tego samego powodu z roku 2010. Czy mandat z 2010 ulegl przedawnieniu? Czy musze spodziewac sie nastepnego przyjecia zadluzenia z mojego konta?

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Ewelino, nie znamy szczegółów Pani sprawy. Musielibyśmy ją poznać znacznie bliżej, aby udzielić Pani informacji. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Kinga pisze:

Dzień Dobry.
Dostałam kolejne przedsądowe wezwanie do zapłaty (pismo sygnowane i wysłane z ztm), poprzednio zapłaciłam ok400pln w kasie biura. Dowiedziałam się tam że kwota wszystkich zobowiązań wobec nich wynosi ok6-7tys. Są to w większości stare mandaty, niektóre nawet z przez 10lat. Składałam już raz podanie o przedawnienie i ztm anulował cześć zadłużenia, ale nie wszystko mimo dawnej daty. Co może jeszcze w tej sprawie zrobić? Czy są Państwo w stanie mi pomóc

Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji nie robi się nic pani Kingo. Ewentualnie czeka na sprawę sądową, której raczej nie będzie ze względu na to, że roszczenia są zapewne przedawnione. Chyba, że w międzyczasie prowadzone były postępowania sądowego albo egzekucyjne (komornicze).

Gode pisze:

Jak mogę zapłacić, gdy grzywna jest napisana z błędnymi danymi? Nie pasuje do moich danych. Czy kara pieniężna jest błędnie naliczona i czy nadal powinienem ją zapłacić?

Antoni pisze:

Dzień Dobry, dostalem dzis mandat mimo, ze odbilem karte peke podczas odjazdu tramwaju. Pobrało mi 0,00 zl dwukrotnie a trawmaj odjezdzal. Nie czuje mojej winy do nie odbicia biletu. Jak mozna mi pomóc?

Kancelaria EuroLege pisze:

Na tym etapie (przedsądowy) nie będziemy w stanie Panu pomóc. Jeśli nie zapłaci Pan nałożonej kary to zapewne sprawa trafi do sądu. Dopiero w tym momencie pomoc z naszej strony będzie możliwa.

Gode pisze:

Mam na myśli mandat napisany przez kontrolera magistrali

Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli nie został on opłacony to brak zapłaty zapewne spowoduje, że sprawa zostanie skierowana do sądu. Wówczas, na tym etapie, możliwe będzie kwestionowanie wszystkich zaniedbań ze strony kontrolera.

gide pisze:

Napisali mi grzywnę za brak mandatu, ale naruszenia są odnotowywane na karcie grzywny. W szczególności moje imię i data urodzenia są nieprawidłowe. Nie minęły jeszcze dwa tygodnie. Czy w takim przypadku, jeśli nie zapłacę tej kary, będzie jakiś problem?

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy mandat pochodzi od organów ścigania, np. Policji czy też mówi Pan o nałożeniu opłaty karnej przez kontrolera?

Katarzyna pisze:

Kilka dni temu wracając z synem od lekarza zakupiłam bilet w biletomacie, jak się okazało, zakupiłam nie w tej strefie. Prośby o możliwość dokupienia kolejnego biletu nic nie dały, kontroler tłumaczył się tym, że zeskanował bilet i nic nie mozna zrobić. Jedynie ugoda jaka dał to wypisał mandat tylko mi, mojemu partnerowi darował. Czy jest możliwość odwołania się od takiego mandatu, nie jeżdżę w ogole warszawska komunikacją, to był pierwszy raz, jestem z innego miasta.

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy przyjęła Pani „mandat” albo już go opłaciła?

Zuzanna pisze:

Dzień dobry,
W gdyńskim MPK bilet należy kupić przez aplikacje „jak dojadę”. Jestem z Opola gdzie w autobusach są biletomaty na (niektórych) przystankach i (we wszystkich) autobusach. Będąc tam po raz pierwszy musiałam się zorientować jak korzystać z tej aplikacji. Trzeba zainstalować aplikacje, doładować srodki na konto w aplikacji z konta bankowego, potem wybrać bilet, wpisać linie i dopiero się go kupuje. Zanim udało mi się to zrobić wsiadł kontroler, i kliknęłam zakup o dokładnie tej samej godzinie jaką on miał zapisana jako rozpoczęcie kontroli. Kazał zapłacić 120 zł od razu na miejscu, albo 240 później. Z paniki zapłaciłam. Kontroler powiedział, ze w regulaminie aplikacji jest napisane, ze bilet należy kupić przed wejściem do przewoźnika, ale gdy poprosiłam by mi wskazał, odmówił i kazał samej poszukać. Zachowałam dokument mandatu. Mogę coś z tym zrobić? Odwołać się aby odzyskać pieniądze?

Norbert pisze:

Dzień Dobry.
Dziś otrzymałem mandat za brak biletu. Sam bilet skasowałem tylko zapodział mi się w kieszeni, jednak nie mogłem go znaleźć podczas kontroli i Pani sprawdzająca bilety nalegała na jak najszybsze okazanie dowodu tożsamości co też uczyniłem. Czy jest możliwość odwołania się od tego mamdatu (dalej posiadam skasowany bilet)

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy zapłacił Pan opłatę u osoby kontrolującej? Czy przyjął Pan obowiązek zapłaty?

Justyna pisze:

Witam. Wczoraj dowiedziałam się że mam zajęcie egzekucyjne na moim polskim koncie ING, mieszkam na stałe w UK i faktycznie przyszedł na moje nazwisko list polecony prawdopodobnie jest to mandat bo z Zarządu komunikacji miejskiej ale z 2013 roku. To jest śmieszne. Ja nawet już dawno zapomnialam. Faktycznie przypominam sobie ze moglam jechać na gape w czasach szkolnych ale czy po tyłu latach nie jest to już przedawnienie ?

Kancelaria EuroLege pisze:

Na jaką kwotę ma Pani zajęcie komornicze?

Mariusz pisze:

Dzień dobry ,dostałem z działu windykacji ZTM pismo o zapłacie kary za brak biletu z roku 2004. wówczas w trybie nakazu sądowego.
Teraz czytam o że w ciągu 7 dni mam zapłacić. Bo inaczej trafię do bazy danych dłużników itd. a kolejnym krokiem będzie egzekucja komornicza. Co mam zrobić,proszę o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam.

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy od 2004 roku było prowadzone przeciwko Panu jakiekolwiek postępowanie egzekucyjne (komornicze) w przedmiotowej sprawie? A jeśli tak to od kiedy i do kiedy?

Kuba pisze:

Czy kartka na biletomacie o treści „proszę nie kupować biletów papierowych uszk. Drukuje puste bilety” jest podstawą do odwołania do brakua mandatu?
Pozdrawiam

Kancelaria EuroLege pisze:

Nie znamy dokładnie Pana sprawy. Ciężko nam wypowiedzieć się nie znając szczegółów.

Oliwia pisze:

Dzień dobry, wczoraj dostałam mandat za nie skasowanie biletu. Wczoraj wsiadłam do tramwaju usiadłam aby wyjąć bilet z portfela po czy poszłam go skasować. Jak już miałam go skasować pani kontrolerka biletów podbiegła do mnie i zasłoniła mi to do skasowania biletów ręką . Wyjaśniała to tak, że nie wsiadłam teraz tylko wcześniej, bo ona widziała kto wsiadał. Próbowałam jej to wyjaśnić , ale ona powiedziała, że wszystko jest nagrane na kamerach. Gdy zapytałam się czy mogłaby je sprawdzić nie odpowiedziała. Czy jest szansa na uniknięcie zapłaty?

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy przyjęła Pani mandat i opłaciła go?

Barbara pisze:

Dzień dobry, syn 15 lat dostał z sądu nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym za przejazd bez ważnego biletu. Jeżeli dziecko nie osiąga żadnych dochodów czy może się do tego odwołać? Czy jest wogóle szansa żeby uniknąć zapłaty?

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Barbaro. Oczywiście można się od tego odwołać. Na złożenie skutecznego sprzeciwu od nakazu zapłaty mają Państwo 2 tygodnie, które liczone są od dnia odebrania przesyłki sądowej. Czy jest szansa na wygraną? Tego nie wiem, ponieważ nie znamy dokładnych okoliczności sprawy. Jeśli jest Pani zainteresowaną pomocą to prosimy o zgłoszeni nam swojej sprawy w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/

Leon pisze:

Dzień dobry, jechałem dzisiaj autobusem i miałem skasowany właściwy bilet, zostałem skontrolowany kiedy miałem jeszcze 2 przystanki i bilet stracił ważność 4 minuty wcześniej. Czy opłaca się odwoływać od mandatu. Pozdrawiam

Kancelaria EuroLege pisze:

W naszej ocenie warto się odwoływać, ponieważ nic Pan nie traci. Możesz Pan jedynie zyskać. Czy szanse rozpatrzenia takiego odwołania są wysokie? Raczej nie, ale warto zaryzykować, skoro stawką jest ewentualna zmiana na korzyść bez ryzyka.

Paulina pisze:

Dzien dobry,

Jadąc dziś mpk skasowalam dziś przez pomyłkę bilet, który został juz skasowany innego dnia. Dostalam mandat mimo ze pokazalam kontrolerowi inny – pusty bilet, tłumacząc, ze to przez roztargnienie. Czy jest sens odwoływać się od takiego mandatu?

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Paulino, oczywiście warto złożyć odwołanie. Przy czym roztargnienie w tego rodzaju sprawach nie jest okolicznością ściągającą z Pani winę.

Anna pisze:

Ale oni mi powiedzieli ze rozgląd skargi do 30 dni,a po14 dni będzie naliczane po 5 zł za każdy dzień, to ja nie stałam czekać i zapłaciłem, wiem że jeżeli dostanę pozytywne decyzję, to oni wracają pieniądze na konto,czy to nie jest tak?(

Kancelaria EuroLege pisze:

W takim razie musi Pani oczekiwać na odpowiedź z ich strony. Po jej otrzymaniu zapraszamy do kontaktu.

Anna pisze:

Dzień dobry, przyjechałam do Wrocławia z Legnicy,weszła na dworcu do autobusu, zaczęłam płacić za przejazd, odrazę mi odrzuciło, próbuje znowu pisze że zablokowane przez kontrolera,znalazłam ją i mówię, że dopiero weszła I chce zapłacić, ona nie stała mi słuchaj, zaczęła grozić strazem granicznym,bo jestem Ukrainkę, wypisała mandat,ją złożyłam przez internet na stronie MPK skargę i odwołanie wyzwania do zapłaty, pojechałam jeszcze papierowe złożyłam u nich na ofice ,a po 2 dniach zapłaciłam w domu tę karę,czy mogę ją liczyć na odwołanie mandatu?dziękuję

Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli zapłaciła Pani opłatę karną za przejazd bez biletu to w naszej ocenie nie ma możliwości dalszego procedowania sprawy.

Urszula pisze:

Dostałam pismo po 15 latach z jakieś firmy windykacyjnej, że mam nie zapłacony mandat z 2007. Do tego czasu nigdy nic nie otrzymywałam, cały czas jestem zatrudniona na etacie, moi znajomi jak zapomnieli o mandacie po roku od razu mieli komornika na wypłacie, dziwi mnie że po 15 latach nagle ktoś mnie wzywa do zapłaty w ciągu 7 dni.Czy reagować na to? Jak skontaktowałam się z tą firmą , nie mogli mnie znaleźć w systemie, ani PESEL ani nr pisma, firma ultimo.Dostałam już dwa pisma od nich.

Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli faktycznie nic nie działo się w sprawie przez 15 lat to z pewnością jest to zobowiązanie przedawnione – o ile w ogóle istniejące i firma Ultimo ma jakiekolwiek dowody na jego istnienie. Może Pani zadzwonić do firmu Ultimo (niczego nie deklarując) i zapytać się o rzekomy dług. Jak rozmawiać z windykatorem pzrez telefon znajdzie Pani tutaj: https://www.eurolege.pl/rozmawiac-windykatorem-telefon/

Katarzyna pisze:

Dostałam pismo od komornika o zajęciu wypłaty za bilet sprzed 8lat. Wcześniej otrzymałam rowniez za bilety sprzed 10lat. Za wszystko pobrali pieniądze z wypłaty wcześniej zero pism odzewu i kontaktu. Czy jest to zgodne z prawem?

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy zanim pojawił sie komornik otrzymywała Pani jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?

Jacek pisze:

Dokumenty z sądu otrzymałem 8 czerwca 2022 roku.

Mój nr telefonu 505 620 XXX.

Mój e-mail: XXX@poczta.onet.eu

W jaki sposób przesłać dokumenty z sądu? Zrobiłem zdjęcia.

Kancelaria EuroLege pisze:

Prosimy o przesłanie zdjęć dokumentów oraz wszystkich informacji na naszego maila kontakt@eurolege.pl

Jacek pisze:

Miałem bilet skasowany w SKM w Warszawie. Godzina skasowania biletu: 16.23, a dostałem od kontrolera mandat za jazdę bez ważnego dokumentu przejazdu. Godzina wystawienia mandatu: 16.25.
Ja wsiadłem do pociągu SKM zmęczony, byłem po zajęciach. Na chwilę usiadłem, położyłem plecak na siedzeniu i wyciągnąłem bilet. Skasowałem bilet, trwało to kilkanaście sekund. A kontroler mi zarzuca , że nie skasowałem biletu po wejściu do pociągu. Nawet miałem świadków, którzy potwierdzili moje wyjaśnienia, ale kontroler był nieugięty. Nie opłaciłem mandatu, a mam ten bilet i mandat. Dostałem z sądu wezwanie z nakazem zapłaty.
Czy mogę się odwołać?

Kancelaria EuroLege pisze:

Tak, odwołanie w tej sprawie jest możliwe. Prosimy o pilne przesłanie nam otrzymanych dokumentów z sądu oraz wskazanie w treści maila swojego numeru telefonu do kontaktu oraz daty odbioru przesyłki sądowej. Postaramy się Panu pomóc.

Sara pisze:

Rozumiem, lecz czy rozpoczęcie kontroli bez identyfikatora okazanego w widocznym miejscu, czyli niezgodnie z procedurą ma wpływ na np. nieważność kontroli?

Kancelaria EuroLege pisze:

W naszej ocenie może mieć wpływ na kwestię związaną z odpowiedzialnością zawodową osoby kontrolującej, ale już nie sam fakt wykrycia czynu i kwestii związanych z nałożeniem opłaty karnej za przejazd bez ważnego biletu. Gdyby dana osoba w ogóle nie posiadała uprawnień, to oczywiście zmieniałoby postać rzeczy.

Sara pisze:

Czy sytuacja taka jak: rozpoczęcie kontroli bez widocznego identyfikatora i wzięcie gotowki przez tę osobę za brak biletu, następnie na żądanie okazanie legitymacji kontrolera i wydrukowanie pokwitowania wpłaty przez drugiego kontrolera który dosiadł się po chwili jest jakaś podstawą do złożenia odwołania za wystawienie opłaty za brak biletu i do jej zwrotu przez ZTM Warszawa.?

Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli faktycznie doszło do wykrycia przejazdu bez biletu, a osoba kontrolująca posiadała uprawnienie do kontroli i poboru opłaty karnej za przejazd bez ważnego biletu to wydaje się, że szanse na skuteczne odwołanie nie są wysokie. Oczywiście brak zapłaty wiązać się będzie z zainicjowaniem przez ZTM postępowania sądowego.

Anna pisze:

Dostałam mandat za brak biletu. Mandat opłaciłam na miejscu. Bilet został zakupiony przez aplikację bankową, ale zanim się załadowała (minęło może z 20 sekund) był już następny przystanek na którym wsiedli kontrolerzy. Dostałam mandat za brak okazania biletu, który jednak miałam. Pani kontroler powiedziała, że mamy tą samą godzinę na bilecie i powinnam kupić w momencie wejścia do autobusu. Przystanki są na tej samej ulicy i pokonanie zajęło nie więcej niż pół minuty. Czy da się coś z tym zrobić?

Kancelaria EuroLege pisze:

Powinna Pani odmówić zapłaty i wówczas sprawą zająłby się sąd i można byłoby okazać dowód zakupu. Przyjmując mandat i opłacając go uznała Pani roszczenie.

Janek pisze:

Przez ponad godzinę wymiotowałem w pociągowej toalecie i w końcu zapukał kanar i wystawił mandat, 240 złotych razem z biletem, to w ogóle legalne?

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy miał Pan zakupiony bilet?

Olga pisze:

Wsiadłam do tramwaju razem z kanarami. Na przystanku kupiłam bilet w aplikacji. Nie zdążyłam zeskanować kodu qr z uwagi na ogrom ludzi w wagonie. Pan Kanar nie widział problemu w wystawianiu mandatu, pomimo mojego sprzeciwu i sprzeciwu współpasażerów, którzy potwierdzili że, przed chwilą wsiadłam. Czy jest sens się odwoływać? Mandat przyjęłam nie płacąc na miejscu.

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Olgo, jeśli przyjęła Pani mandat to w zakresie sądowym można uznać to niejako jako uznanie długu. Gdyby Pani odmówiła, to byłaby zupełnie inna sytuacja.

Natalia pisze:

Jechałam metrem z biletem 20minutowym, kupionym w aplikacji. Bilet stracił ważność, ale w metrze nie ma możlwości skasowania nowo zakupionego biletu, ponieważ w wagonach i na peronach nie ma kodów qr (na niektórych peronach są przy windach, a na innych nie ma, nigdy nie wiadomo, na których). Złapał mnie kanar, zapłaciłam mandat. Czy jest sens się odwoływać, skoro w kazdym innym środku transportu można skasować bilet elektroniczny będąc w pojeździe, a w metrze nie? To wprowadza w błąd, szczególnie, jeśli wchodzimy do metra na bilecie skasowanym wcześniej np. w tramwaju.

Kancelaria EuroLege pisze:

Oczywiście może się Pan odwołać, ale przyjęcie mandatu i jego opłacenie raczej nie daje wysokiej gwarancji sukcesu.

Mateusz pisze:

Dostałem mandat za jazdę bez biletu, ale ani na przystanku ani w autobusie nie miałem możliwości jego kupna. Możliwość płacenia blikiem była niedostępna, a banknotów nie przyjował (miałem przy sobie tylko banknoty)
Czy mam po co się w ogóle odwoływać ?

Kancelaria EuroLege pisze:

Byłoby to problematyczne w zakresie dowodowym panie Mateuszu. Może Pan próbować rozwiązać spór w drodze polubownej, ale zapewne skuteczność tego rodzaju działań nie będzie dobra.

klaudia pisze:

czy można odwołać sie od mandatu autobusowego z kartą rencisty

Kancelaria EuroLege pisze:

Prosimy o szerszy opis sprawy.