Niemal każda osoba korzystała ze środków transportu publicznego. Szczególnym zainteresowaniem oraz zapotrzebowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju przewozy miejskie, głównie autobusy i tramwaje. Wobec łatwości w dostępnie oraz powszechności usług zdarzają się liczne przypadki przejazdów bez ważnego biletu. Wynikają one z różnych przyczyn. Zazwyczaj są to działania celowe, ale niekiedy wynikają z roztargnienia.

Przykład? Przejazd na bilecie okresowym, którego data ważności została przekroczona. Co musisz wiedzieć kiedy staniesz twarzą w twarz z osobą sprawdzająca bilety w środkach komunikacji, np. MPK czy ZTM? O tym poniżej. Wskażemy również ile wynosi przedawnienie mandatu za jazdę bez biletu, a także co zrobić kiedy masz sprawę sądową i komornika o przejazd bez biletu.

Czym jest mandat za brak biletu i czy można odmówić jego przyjęcia?

Mandat za brak biletu nie jest w sensie prawnym uznawane jako opłata mandatowa. Nie jest to bowiem ani kara w zakresie karnym (wykroczenia) ani też nie ma to żądnego związku z karami administracyjnymi. Mandat za brak biletu jest wyłącznie opłatą o charakterze cywilnym. Oznacza to, że nie ma ona żadnego związku z władzą państwową. Opłaty karne za przejazd bez biletu nakładane są przez podmioty wykonujące przewozy. Jest im bliżej to biletów wstępu do ZOO i kina niż mandatom za przekroczenie prędkości.

Czy możesz odmówić przyjęcia mandatu za przejazd bez ważnego biletu? Oczywiście możesz to zrobić. Jednak zgodnie z przepisami masz obowiązek udzielić osobie sprawdzającej wszelkich danych i informacji umożliwiających ustalenie Twojej tożsamości. Jeśli tego nie zrobisz podmiot zajmujący się kontrolą może chwilowo zatrzymać Cię, zadzwonić na policję, która może Cię wylegitymować.

Jak wspomnieliśmy wyżej, mandat za brak biletu jest opłatą cywilną. Jeśli jej nie zapłacisz sprawa może trafić do sądu cywilnego. Sprawami takimi nie zajmując się państwowe czy samorządowe służby porządkowe jak np. policja czy straż miejska.

Przedawnienie mandatu za brak biletu. Ile wynosi?

Przedawnienie opłat za przejazd bez ważnego biletu wynosi dokładnie 1 rok. Jest to bardzo krótki okres przedawnienia. Niemniej z naszego doświadczenia wynika, że obecnie większość zarządców transportu publicznego dba o to, aby roszczenia się nie przedawniały. Stąd też kierowane są sprawy do sądów w całej Polsce o zapłatę za przejazd bez biletu.

Czy, jak i gdzie składać odwołanie od mandatu za brak biletu?

Kiedy dostaniesz wezwanie do zapłaty opłaty za przejazd bez biletu nie panikuj. Przede wszystkim sprawdź czy od momentu przejazdu nie upłynął co najmniej rok. Jeśli tak to sprawa jest przedawniona i zgodnie z przepisami nie musisz nic płacić.

Jednak, jeśli nie upłynął wskazany wyżej 1 rok to i tak nie jesteś na straconej pozycji. Sprawdź dokładnie czy osoba wystawiająca Ci wezwanie do zapłaty posiada faktycznie uprawnienia do dokonywania tych czynności. Ponadto skontroluj skąd żądana kwota. Może się okazać, że ustalane przez przewoźnika cenniki albo regulaminy zawierają błędy albo uchwalone zostały w sposób niezgodny z przepisami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Płać tylko wtedy, jeśli nie masz wątpliwości nie tylko co do samego przejazdu bez biletu, ale i co do tego czy wszystko jest w porządku ze strony przewoźnika. Chociażby to, czy w pojeździe, którym się poruszałeś był dostępny w miejscu widocznym regulamin przejazdu oraz cennik, w tym wysokość opłat karnych za przejazd bez biletu.

Odwołanie od mandatu za brak biletu możesz złożyć pisemnie. Nie są wymagane żadne formularze. Wystarczy pismo z podpisem osoby wnoszącej, w którym opisane zostaną przyczyny odmowy zapłaty.

UWAGA! Teraz najważniejsze. Nie masz obowiązku odpisywania na żadne pisma ze strony zarządy transportu publicznego. Jeśli kwestionujesz cokolwiek albo masz wątpliwości to niekiedy lepiej jest rozstrzygać wszystko w sądzie czekając na złożenie przez potencjalnego wierzyciela pozwu sądowego. Każde pismo, a w szczególności zredagowane w sposób nieprofesjonalny, może być podstawą do zasądzenia roszczeń przeciwko Tobie. Chodzi w szczególności o coś takiego jak uznanie długu.

Odwołanie od mandatu za brak biletu – czy istnieje WZÓR?

Nie ma jednego, uniwersalnego wzoru odwołania od mandatu za brak biletu. Każda sprawa jest inna i powinien się jej przyjrzeć prawnik od długu. W Internecie znajduje się dużo pism, które mają stanowić wzór odwołania od mandatu za brak biletu. Przestrzegamy jako prawnicy przed korzystaniem z gotowych wzorów pism zamieszczonych na przypadkowych stronach internetowych. Z naszego doświadczenia można w ten sposób przysporzyć sobie więcej szkód niż korzyści.

Wszystko wynika z tego, że większość konsumentów nie zdaje sobie sprawy ze sformułowań i twierdzeń prawnych zawartych we wzorach pism. Złożenie pisma, którego treści bądź celu się nie rozumie może w przyszłości przysporzyć wielu kłopotów. Przykład? Przedawnienie przejazdu komunikacją miejską bez biletu.

Składając odwołanie w trakcie biegu terminu przedawnienia dokonujemy uznania długu i przerywamy przedawnienie. Dodajmy, że bardzo krótkie, bo mające zaledwie 1 rok. Potrzebujesz pomocy w napisaniu pisma? Możesz zgłosić się do każdej kancelarii prawnej.

MPK, ZTM, PKP i pozew w sądzie oraz sądowy nakaz zapłaty. Co zrobić?

Naturalną konsekwencją braku reakcji albo kwestionowania roszczeń przewoźnika jest złożenie przez niego pozwu do sądu. W takich warunkach najczęściej sądy wydają orzeczenie, które nazywa się nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Nie panikuj. Otrzymując takie pismo nie musisz nic płacić. Wystarczy, że w ciągu 2 tygodni złożysz w sądzie sprzeciw od nakazu zapłaty. Wówczas cały nakaz zapłaty zostanie uchylony, a sprawa trafi do rozpatrzenia przez sąd. Nie zalecamy jednak w sprawach takich działania na własną rękę. Po drugiej stronie masz doświadczonego i wymagającego przeciwnika. Lepiej, jeśli w walce na argumenty procesowe pomoże Ci ktoś mający za sobą wiedzę oraz doświadczenie w tego typu sprawach.

Uwaga! Od dnia 1.02.2023 r. nie prowadzimy spraw, a także nie udzielamy bezpłatnych konsultacji (w tym analizy dokumentów) w sprawach dotyczący opłat karnych (administracyjnych, tzw. mandatów) za przejazd komunikacją publiczną (w tym miejską) bez ważnego biletu. Dotyczy to wszystkich etapów sprawy, tj. postępowania przedsądowego, sądowego oraz egzekucyjnego (komorniczego).


4.6/5 - (57 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Stanisłav pisze:

Dzień dobry .Przepraszam mam taką sytuację bo dostałem mandat za brak biletu ponad rok temu Ale nie udało mi się to spłacić bo miałem ciężko sytuację z kosztami . Co będzie w takim wypadku ?

Piotr pisze:

Wczoraj dostałem mandat za brak biletu mam 24 lata i legitymację szkolną dostałem wezwanie do zapłaty 260 zł wczoraj.

Urszula pisze:

Witam otrzymałem mandat dokładnie 2.02.2023 czyli dziś jest 8 dzień roboczy .Normalnie ma się siedem dni na zapłate niższej kary.Czy jak dziś zrobiłem przelew nie będzie z tego dalszych konsekwencji w celu opłacenia dodatkowej kwoty przewożnika ( powyżej 7 dni) ????

jagoda pisze:

Właśnie ja ostatnio widziałam, że można teraz o wiele sprawniej kupić bilet przez mPay. Dodatkowo aplikacja też działa bardzo sprawnie co jest dużym ułatwieniem

Mariusz pisze:

Dzięń dobry dostałem dziś mandat z mzk ale pani kontroler źle wpisla na wniosku mój numer dowodu, ulicy też nie dopisała numeru mieszkania też nie wpisała,i co w takiej kwesti można postopic??

Wiktoria pisze:

Dzień dobry, dostałam dzis mandat za nie odbicie biletu miejskiego (skarbonki) słyszałam ze mam możliwość odbicia biletu do jednego przystanku a dostałam mandat odrazu gdy wsiadłam zastanwialam się czy moge się wiec odwołać do informacji ze moge odbic bilet do 1 zrobionego przystanku?

Jessica pisze:

Dzień dobry dzisiaj dostałam mandat za przejazd bez biletu mimo że powiedziałam konduktorowi ze zamawiałam bilet ale coś w aplikacji w telefonie nie zadziałało nie pierwszy raz tak jest oczywiście nie dał mi dojść do słowa byle mandat dać mówię że to kupie teraz u kierowcy nie zgodził się mówię że jade do lekarza nawet nie zdążyłam powiedzieć że w ciazy jestem pewnie i tak by to go nie obchodziło czy mogę jakos się odwołac ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Jeśli nie zapłaciła Pani opłaty karnej za przejazd bez biletu to może Pani napisać do zarządcy. Jeśli to nie poskutkuje to w przyszłości zostanie zapewne Pani pozwana do sądu, gdzie będzie mogła się Pani bronić wszystkimi dostępnymi dowodami oraz argumentami.

Iwona pisze:

Witam nie zapłaciłam za mandat za przejazd bez ważnego biletu .
Jestem osobą ubogą i nie mam żadnych dochodów , utrzymuje się tylko z zasiłku mops i dodatku mieszkaniowego ,mam na to stosowne dokumenty. Czy jest możliwe że w takiej sytuacji zostanie mi ten dług umorzony? Nadmiernie że do zapłaty mam 304zl a po upływie 14 dni 504 zł nie posiadam takich pieniędzy ,tyle to dostaje z mopsu na utrzymanie.
Dziękuję

Justyna pisze:

Szanowni Państwo,
jestem osobą niepełnosprawną z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności. W 1. tyg. stycznia br. wsiadłam do autobusu, skasowałam bilet, za chwilę podszedł kontroler i okazało się, że mój bilet jest „nieważny”, zakupiłam i skasowałam za 1,80 a aktualny 2,10. Dostałam mandat na kwotę 147 zł. Rozumiem, gdybym dostała upomnienie, czy mniejszą kwotę, ale potraktowanie tego jakbym nie skasowała to skandal w biały dzień. Co mogę zrobić? Odwołałam się, ale nie uznano. Mogę złożyć kolejne odwołanie pytanie czy to coś da.. Czuję się poszkodowana, oszukana. Proszę o pomocą wskazówkę.

Patrycja pisze:

Dzień dobry. 16.01.2023 roku dostałam mandat w wysokości 250 zł za przejazd na złym bilecie, jechałam na bilecie ze swojego miasta do innego, jednak wcześniej taki Bilet nakazał mi kupić kontroler którego zapytam gdyż nie do końca umiałam zrobić to w aplikacji. Następnie jego koleżanka mnie skasowała i nie przyjęła tłumaczeń ze taki ma kazał. Czy mogę się do tego odwołać jako oszukanie? Faktycznie ewidentnie widać ze bilet był na moje miasto a nie na to do którego należał tramwaj. Będą sprawdzać kamery czy robić coś z tym dalej? Bo mam napisane ze jechałam na bilecie za 2 zł a powinnam za 2.80 i w sumie czy mogę się do czegoś przyczepić?

Kristo pisze:

moja żona właśnie (4.01.2023) otrzymała pismo ze ma zapłacic prawie 500pln za jazde bez dokumentu upoważniającego ją do jazdy z biletem ulgowym w roku 2003 !!!!
TAK !!!! po 19 latach przysłali pismo !!!
TO JEST JAKAŚ KPINA !!!

Stanisław pisze:

Witam,
W dniu 02.01.2023 otrzymałem mandat podczas przejazdu autobusem za brak biletu. Bilety były sprawdzane na 4 przystanku licząc od tego, na którym wsiadłem do pojazdu. Bilet kupiłem niestety dopiero na 3 przystanku, gdyż wcześniej kompletnie zapomniałem o tej potrzebie, przypomniałem sobie w momencie kiedy autobus zatrzymał się na przystanku. W trakcie kontroli mój bilet był ważny i okazałem go kontrolerowi. Jako sposób naruszenia przepisów na mandacie kontroler wpisał „Brak biletu”, a jako uwagę „już jechał dopiero poproszony o bilet kupił go w aplikacji” co nie jest prawdą, ponieważ jeszcze przed rozpoczęciem kontroli miałem aktywny bilet zakupiony w aplikacji mobilnej, za pomocą blika (co chwilę trwało, więc bilet miałem aktywowany krótko przed rozpoczęciem kontroli). Czy mandat został wystawiony słusznie?

Damian pisze:

Witam, równo 2 tygodnie temu dostałem mandat za brak biletu w ZTM, niestety nie miałem jak go zapłacić, jeśli uiszcze opłatę dzień po terminie czekają mnie spore dodatkowe wydatki? Jestem w ciężkiej sytuacji finansowej

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli nie było postępowania sądowego w tej sprawie to być może zapłaci Pan odsetki za 1 dzień. Kwota będzie marginalna.

Natalia pisze:

Witam ,
W dniu 02.01.2023 otrzymałam mandat podczas przejazdu autobusem za brak biletu. Zaraz po tym kupiłam bilet miesięczny z tą samą datą. Czy mogę się odwołać od zapłaty bądź zmniejszyć kwotę mandatu . Występującego w kwocie 363,30 .

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Natalio. Jeśli na bilecie miesięcznym wskazana jest godzina zakupu to wydaje się, że nie będzie miało to wpływu na fakt powstania opłaty karnej za przejazd bez ważnego biletu przed datą i godziną wystawienia biletu miesięcznego.

Zuzanna pisze:

Dzień dobry,

Otrzymałam dziś wezwanie (do skrzynki) przed egzekucyjne od ZTM z działu windykacji z nakazem o uregulowanie mandatu za brak biletu z 2013r. na kwotę 466zł. Dodam, że nie było wobec toczone żadne postępowanie do tego momentu, nie dostałam żadnych listów, dodatkowo przyznano mi nawet rok temu bez problemu kredyt gotówkowy i nie dostałam informacji że mam jakiekolwiek zadłużenia/zobowiązania. Czy mam w tej sytuacji wnosić o uchylenie mandatu ze względu na przedawnienie? Co mogę zrobić? Bardzo dziękuje.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Zuzanno. W zakresie przedawnienia nic nie musi Pani robić. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule: https://www.eurolege.pl/wniosek-o-przedawnienie-dlugu-wzor/

Daria pisze:

Wezwanie przedegzekucyjne z ztm.

W 2011r jako 16 latka dostałam trzy mandaty (2 tego samego dnia.)
Moi opiekunowie zapłacili, przynajmniej tak powiedzieli. Teraz dostałam wezwanie przedegzekucyjne do zapłaty 51.25 oraz informacje widniejącego długu razem prawie 800zł za te dwa pozostałe. Nie wiedziałam o niczym, nie dostałam przez tyle lat żadnych informacji ma temat jakiegokolwiek długu. Co mogę zrobić?

Nikol pisze:

Dzień dobry mam 15 lat i dostałam mandat za jazdę bez biletu jak zapłacić za niego? Czytałam że osoby dostające mandat muszą za niego same zapłacić i nikt inny nie może tego zrobić ale jak jest w przypadku osoby nie pelnoletniej? Czy mogę iść sama na pocztę i zapłacić czy muszę prosić o to rodziców? Proszę o jak najszybszą odpowiedź

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Mandat karny może opłacić osoba, która go dostała. To co dostała Pani to nie jest mandat, ale cywilna opłata karna za jazdę bez biletu. Może to opłacić Pani albo inna osoba, w tym rodzice.

Alina pisze:

Dzień dobry
dzisiaj dostałam mandat, wsiadłam dopiero do autobusu i zaczęłam uruchamiać aplikację w której oczywiście musiały pojawić się komplikacje. Natomiast w momencie gdy Pani od kontroli biletów do mnie podeszła,miałam już skasowany bilet ale uznała że to się nie liczy i że niby jadę już 3 przystanki… Na mandacie jest godzina 18:05 mimo że zaczęła go wypisywać po 18:10 a bilet miałam skasowany o 18:06. Czy odwołanie w tej sytuacji będzie skuteczne?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Alino, oczywiście warto składać odwołanie. Dodatkowo wspomnimy, że jeśli nie czuje się Pani winna i miała Pani opłacony przejazd to może się Pani również bronić w sądzie. Firma transportowa zapewne pozwie Panią kiedyś do sądu. Trzeba zbierać dowody potwierdzające Pani racje i nie wyrzucać (nie usuwać) żadnych dowodów.

Leszek pisze:

Dzien dobry , córka wracała ze szkoły i nie miała przy sobie biletu miesięcznego ( miała kartę do odbijania i zdjęcie biletu w telefonie ale niestety tel. Się rozładował i nie mogła go pokazać) dostala 244 zl mandat . Wysłałem odwołanie tego samego dnia wraz z dowodem zakupu biletu. Niestety nie doczytałem, że trzeba zapłacić 10 % kwoty manipulacyjnej w ciągu 7 dni . Firma o tym fakcie poinformowała mnie oczywiście po tym terminie , że nie ma tej opłaty i reklamacja nie jest uznana . Zapłaciłem więc ta kwotę 10 % to forma poinformowała mnie ,że jest już po 7 dniach i muszę teraz zapłacić cala kwotę. Jest jakaś szansa aby się jeszcze od tego odwołać?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Leszku. Jeśli faktycznie córka miała wykupione przejazdy do nie musicie Państwo niczego płacić. Trzeba tylko czekać na pozew z sądu i tam przedstawić wszystkie dowody. Firma transportowa bez sprawy sądowej nic nie może Państwu zrobić, tj. wyegzekwować żądanych środków.

Maciej pisze:

Dzień dobry
Podróżowałem pociągiem PKP Intercity z Ostrowa Wielkopolskiego do Wrocławia.
W kasie biletowej w Ostrowie Wlkp prosząc panią o bilet zostałem poinformowany że nie ma w sprzedaży biletów do Wrocławia, spytałem więc czy to znaczy że nie mogę wsiąść do pociągu na co pani odpowiedziała że nie wie. Do pociągu w którym było mnóstwo wolnych oczywiście wsiadłem, od razu zgłosiłem osobie kontrolującej bilety że takiego nie posiadam i poprosiłem o sprzedaż biletu na co pan konduktor odpowiedział „poproszę 194zł” (normalna cena za przejazd to około 30zł)
Spytałem więc pana czy sobie robi ze mnie żarty i czy dobrze zrozumiałem że bilet którego normalna cena to nieco ponad 30zł i którego przed chwilą nie mogłem kupić w kasie pan chce sprzedać mi w cenie 194zł. Dodałem że mogę zapłacić normalną cenę biletu plus ewentualną opłatę manipulacyjną.
pan spytał „czyli nie kupuje pan biletu tak?” powtórzyłem że mogę zapłacić normalną cenę na co pan zaczął straszyć mnie policją. Dodam że był bardzo niemiły i chamski.
Żeby uniknąć ewentualnych problemów z policją czy służbami ochrony kolei wysiadłem na następnej stacji gdzie ów konduktor biegał już z policjantami i opowiadał im że jestem agresywny, pijany i nie mam biletu. Nie będę komentował przebiegu czynności ale gdy funkcjonariusze zobaczyli że nie jestem pijany i agresywny zaczęli w końcu normalnie ze mną rozmawiać ,wylegitymowali mnie i puścili. Po około miesiącu od zaistniałej sytuacji dostałem listem poleconym wezwanie do zapłaty na kwotę 206,50zł wciągu 14 dniu lub 769zł w ciągu 21 dni. Pytanie co mam dalej z tym wezwaniem zrobić i czy policja może udostępniać moje dane „pracownikowi” PKP. Według mnie to jakiś absurd że bilet którego kilkanaście minut wcześniej pani nie mogła mi sprzedać w kasie konduktor zaoferował mi za kwotę wymienioną wyżej.
Pozdrawiam
Maciek

Sandra pisze:

Dzień dobry dziś dostałam mandat na przystanku na którym wsiadłam nie zdążyłam zeskanować po wejściu jeszcze w aplikacji żeby kupić bilet a Pan uznał że mam mandat co z tym zrobić?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Może Pani odwołać się do zarządcy transportu miejskiego. Jeśli to nie pomoże najpewniej sprawa trafi do sądu i tam będzie mogła Pani wykazywać swoje racje.

Magdalena pisze:

Witam dziś miałam kontrolę,bilet kupiony w aplikacji jednak w momencie kontroli aplikacji nie dało się uruchomić,gdzie udać się odwołać od mandatu

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Magdaleno. Należy o tym poinformować zarząd przedsiębiorstwa transportowego. Jeśli faktycznie opłaciła Pani przejazd to nie ma podstaw do naliczania żadnych kar. Gdyby Pani zgłoszenie okazało się negatywnie rozpatrzone to należy czekać na pozew z sądu i wówczas podejmować skuteczną obronę.

Krzysztof pisze:

Witam
Dostałem dziś mandat za brak biletu mpk. Nie zakupiłem go, podróżowałem autobusem mpk, który dojeżdża na obrzeża Łodzi, wszelkie informacje w środku są po Francusku, brak w nim regulaminu czy rozkładu jazdy. Kontroler założył swój identyfikator podczas kontroli, był opryskliwy, byłem świadkiem jak do dziewczynki po korekci płci (10 lat) był szowinistyczny. Wezwanie do zapłaty dostałem, nie zapłaciłem go, biletu nie posiadałem zakupionego mimo przysługującej ulgi studenckiej. Czy warto spróbować się odwołać?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Krzysztofie. Odwołanie zwykle nie ma większego sensu, ale można je wykonać. Należy w takiej sytuacji się przygotować na pozew z sądu, który złoży firma transportowa. Można wówczas bronić się wszystkimi dostępnymi zarzutami.

Monika pisze:

Córka dzisiaj wsiadła do tramwaju T14 u motorniczego nie mogła zakupić biletu więc weszła na aplikację by zakupić bilet w momencie płatności blik kontroler podszedł i stwierdził że jedzie bez biletu córka tłumacząc sytuację że nie miała jak zakupić biletu u motorniczego odrazy weszła na aplikację i właśnie go zakupuje pokazała że w trakcie jest odbierana płatność i tak wstawił jej mandat pytam się czy takich naciągaczy jest więcej bo jeżdżąc komunikacja miejska a także PKP czwary rok pierwszy raz coś takiego mnie spotkało trafił na młodą dziewczynę i myśli że kozaczyć może zapłaciła odrazu gdyż przelałam pieniadze ludzie kochani czy można się odwołać od takiego mandatu przecież to wyłudzenie córka wcześniej dojeżdżała pociągiem lub autobusem dzisiaj nie zdążyła na autobus i musiała jechać tramwajem .

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Moniko. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl

Robert pisze:

Witam , dziś w drodze do pracy (6 przystanków ) 12 minut drogi kupiłem i skasowałem bilet ulgowy nie posiadając prawa do ulgi . W naszym mieście jedyne bilety jakie są w sprzedaży to 40 minutowe . Na nieszczęście po 10 minutach mojej podróży tramwajem miałem kontrole i kontroler wypisał mandat . Czy jest możliwość dopłacenia kwoty biletu do normalnego a nie ulgowego i unieważnienia mandatu ? Ewentualnie próby ugody aby mandat nie był w pełnej kwocie ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Robercie. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pan tutaj: https://klient.eurolege.pl

Damian pisze:

Witam,

Dzisiaj miałem trywialną sytuację wszedłem do autobusu i świeżo co usiadłem kupiłem bilet w aplikacji i podszedł do mnie kontroler po sprawdzeniu paru osób. Zobaczył że mam bilet i poprosił o dokument potwierdzający ulgę i mu ją podałem po czym powiedział że będzie opłata dodatkowa za brak biletu mimo że miałem – przyjąłem go ale nie zapłaciłem co mogę zrobić?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli twierdzi Pan, że wszystko było w porządku to brak zapłaty spowoduje, iż sprawa trafi do sądu. Tam dopiero będzie Pan w stanie przedstawić wszystkie racje, a niezależny sędzia będzie rozstrzygał na podstawie przedstawionych dowodów.

Marcin pisze:

Witam,

Mja corka z kolezanka dostala wezwanie do zaplaty przez kontrolera kupujac przez aplikacje bilet. Mialy mala czasu i transalacja konczyla sie ladowac w wagonie. Zaraz po ruszeniu ze stacji. 1-3min. Pierwszy bilet sie zaladowal, drugi byl w trakcie ladowania, pieniadze zasksiegoane BLIK, KOntroler skasowal bilet i wezwan do zaplat za pozne zakupienie biletu.\

opis” Kontroler o numerze B39 po skasowaniu biletu oraz po zobaczeniu legitymacji wziął ją do ręki bez zgody właściciela pod pretekstem zweryfikowania zniżki z biletu, jednak zaczął wypisywanie wezwania o zapłatę bez wcześniejszego poinformowania o swoich zamiarach pasażera. Pomimo skasowania biletu stwierdził, że jest on nieważny ze względu na za późny zakup. Bilet został zakupiony na aplikacji Jakdojade przez telefon przed wejściem do pociągu. Ze względu na słaby internet transakcja była w trakcie ładowania, lecz pieniądze zostały już ściągnięte z konta. Kontroler dokonał kontroli zanim pociąg SKM dojechał na kolejną staję i nie musiał czekać na załadowanie biletu, ponieważ podczas kontroli bilet był już aktywny. Pociąg SKM jadący w kierunku Gdańsk Śródmieście był opóźniony, dlatego godzina zakupu biletu była późniejsza niż godzina planowanego odjazdu. Po nieudolnym wypisaniu pierwszego mandatu kontroler przy ponownej próbie postanowił wpisać dłuższą trasę, aby narazić pasażera na większe opłaty. Przy całej sytuacji byli obecni świadkowie, w tym jadące z moją córką jej dwie towarzyszki. Jedna z nich zakupiła bilet za pomocą innej aplikacji przez co jej bilet załadował się szybciej.”

Czy jest sens reklamowania? czy pisac reklamacje?
Z powazaniem
Marcin

Dawid pisze:

Witam otrzymałem mandat dzisiaj za brak biletu,który posiadałem.Zakupiłem bilet o godzinie 06:27,a sporządzono protokół za brak biletu o godzinie 06:30,bilet miałem zakupiony w aplikacji „Jakdojade” przez telefon.Czy muszę zapłacić ten mandat chociaz mam zakupiony bilet.Osoba kontrolująca twierdzi że zakupiłem bilet w trakcie kontroli,a w autobusie się znajdowałem przystanek wcześniej,a kasowniki w ogóle nie zostały zablokowane w autobusie.Proszę o radę.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Dawidzie. Oczywiście może Pan kwestionować zasadność nałożenia kary za przejazd bez biletu. W takiej sytuacji zapewne trafi do sądu, co umożliwi ochronę swoich praw.

Maciej pisze:

Witam, dostałem mandat za brak biletu ale nie ma na nim mojego peselu mimo że jest na niego rubryka, czy może to zadziałać na moją korzyść?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Macieju. Może to działać w ten sposób, że zarządca transportu może mieć problem z namierzeniem Pana i skierowaniem sprawy do sądu. Poza tym nie wydaje się, żeby były inne przesłanki mogące świadczyć na Pana korzyść.

Hubert pisze:

Dobry wieczór mam problem otóż w autobusie nocnym nie było biletomatu a kierowca nie posiadał biletu na sprzedaż i dostałem mandat, kioski/sklepy były pozamykane bo była to godzina 00:00. Czy złożenie odwołania jest uzasadnione i czy w ogóle jest sens aby się odwoływać w tej kwestii?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Hubercie, z opisu Pana sprawy wynika, że jechał Pan komunikacją zbiorową bez ważnego biletu ponieważ go Pan nie zakupił mimo oczywistego obowiązku zakupu. W naszej wstępnej ocenie nałożona kara jest uzasadniona. Nie znamy jednak szczegółów sprawy.

Natalia pisze:

Dzień dobry,
spotkała mnie absurdalna sytuacja. Od 1.10.2022 jestem studentem i do dnia 11.11.2022 nie otrzymałam legitymacji studenckiej z powodu inwentaryzacji na Uczelni, dali mi jedynie zaświadczenie informujące o statusie studenta i ważnej legitymacji oraz braku jej fizycznej formy nie z mojej winy. Niestety dostałam mandat w komunikacji miejskiej za jazdę na bilecie ulgowym bez legitymacji. Minęło już 7 dni od wystawienia mandatu, a ja nadal czekam na fizyczna formę legitymacji. Na odwołanie od mandatu mailowo odpowiedzieli mi przecząco.
Co mogę zrobić, by anulować mandat?
To skandal, że jeżdżąc na studia nie mogę jeździć na bilecie studenckim mimo dokumentu informującego o tym, że jestem studentem.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Może Pani napisać do zarządcy transportu, że jest Pani na liście studentów i jedynie nie posiadała Pani dokumentu. Natomiast posiadała Pani uprawneinia. To powinno wystarczyć. Jeśli nie wystarczy to sprawa trafi do sądu i tam dopiero możliwe stanie się wykazywanie swoich racji.

Laura pisze:

Dzień dobry . Otrzymałam mandat za skasowanie biletu po ogłoszeniu kontroli ,kontroler się wypierał ze skasowałam bilet na jego oczach co się nie wydarzyło bo miałam słuchawki I nawet nie patrzyłam w jego stronę nic nie słyszałam. Korzystałam z aplikacji moBilet. Wysłałam odwołanie tego samego dnia co otrzymany mandat, czyli wczoraj . I teraz nie wiem czy mam czekać, aż mi odpowiedzą albo skierują sprawę do sądu ,czy lepiej zapłacić.? Mam 7 dni na to, bo mandat podpisałam już w autobusie.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Jeśli Pani zapłaci to będzie oczywiste przyznanie racji kontrolerom. Po zapłaceniu sprawa na pewno nie trafi do sądu i zostanie definitywnie zamknięta.

Klaudia pisze:

Czy można odwołać sie od mandatu na przejazd autobusem z kartą rencisty?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy opłata karna za przejazd została już dokonana?

Kamila pisze:

Dzień dobry. Otrzymałam „mandat” za jazdę bez biletu. Sprawa wyglądała tak, że biegłam do autobusu, który już miał odjeżdżać, na (nie)szczęście zaczekał. Jak tylko złapałam oddech i ułożyłam bagaże, chciałam jak zazwyczaj zakupić bilet przez aplikację, ale pojawił się komunikat, że będzie przeprowadzona kontrola biletów. Autobus dopiero ruszył, nawet nie było czasu, by ten bilet zakupić, a oni już przeszli do kontroli. Tłumaczyłam całą sprawę kontrolerce, która, jeśli się nie mylę, przyglądała mi się od momentu jak wbiegłam do autobusu, więc widziała moją sytuację, jednak mandat i tak dostałam. Wydaje mi się też, że widziała, że jestem w trakcie kupowania biletu, o czym ją poinformowałam, ale stwierdziła, że „mogłam się po prostu ociągać na telefonie”. Obecnie biegnie termin 7 dni na niższą zapłatę, jednak nie chcę tego płacić, bo uważam, że kontrolerzy niepoprawnie wykonywali swoją pracę nie dając wystarczająco czasu na zakup biletów. Czy odwołanie w tej sprawie coś pomoże, czy ignorować sytuację i czekać na wezwanie sądowe? A może sytuacja jest w moim przypadku beznadziejna i powinnam zapłacić, póki kwota jest mniejsza? Z góry dziękuję za odpowiedź

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Kamilo. Nie musi nawet Pani składać żadnego odwołania na ten moment. Być może w przyszłości sprawa trafi do sądu i tam dopiero może się Pani skutecznie bronić przed roszczeniami.

Olaf pisze:

Witam dzisiaj jadąc do pracy otrzymałem mandat za brak biletu. Wchodząc do tramwaju kupiłem bilet przez aplikację ale niestety telefon się zaciął podszedł do mnie kontroler zresetowalem aplikację i bilet się zakupił ale kontroler uznał że bilet został zakupiony dopiero jak podszedł do mnie więc nie jest ważny i wystawił mandat który zapłaciłem odrazu. Czy jest możliwość i szansa na powodzenie pisania odwołania w tej sprawie ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Gdyby Pan nie zapłacił opłaty karnej to oczywiście można byłoby podejmować obronę. Również w sądzie. Zapłata to oczywiste uznanie roszczenia.

Darek pisze:

Mam parę mandatów z przed 15 ,10 lat do tej pory nie otrzymałem żadnego przypomnienia aż do dzisiaj czy muszę to opłacić? Czy uległo to przedawnieniu

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy w międzyczasie były prowadzone jakiekolwiek postępowania sądowe albo egzekucyjne (komornicze)?

Alicja pisze:

Witam przekroczyłam czas jazdy na bilecie czaowym tzn w zasadzie nie jechałam tylko zagadałam się ze znajoma na stacji metra. Czy mandat wystawiony w tym przypadku za brak biletu jest zgodny z przepisami czy można się do tego odwoływać? Bilet posiadałam a w momencie kontroli stałam na stacji nie przemieszczałam się metrem pozdrawiam Alicja

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Alicjo. Fakt zagadania się z osobą znajomą nie ma wpływu na powstanie obowiązku zapłaty i powstałą z tego tytułu karę.

Elżbieta pisze:

Syn lat 18 otrzymał pismo od komornika w sprawie zadłużenia w ZTM. W momencie otrzymania mandatu miał 13 lat. Do tej pory nie otrzymałam jako matka żadnego pisma dot. sprawy. Mandat został zapłacony. Niestety okazało się, że powstała jakaś niedopłata w niewielkiej kwocie, o której do dziś urosły odsetki oraz koszty postępowania. Czy jest jakieś prawo, które mówi, że jako opiekun prawny powinnam zostać poinformowana o zadłużeniu dziecka, czy jakoś można odwołać się od decyzji sądu i wierzyciela w sprawie długu?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Odwołanie w takiej sytuacji (przedawnienie długu) co do zasady nie ma większego sensu i może spowodować ewentualne uznanie długu. Więcej na temat przedawnienia opłat karnych za przejazd bez ważnego biletu opisywaliśmy już na naszym blogu w tym artykule: https://www.eurolege.pl/przedawnienie-mandatu-za-jazde-komunikacja-miejska-bez-biletu-czy-placic-mandat/

Alicja pisze:

Korzystając z transportu L34 zakupiłam bilet czasowy 20 min normalny poprzez aplikacje Jakdojade. Kontroler wystawił mi mandat za posiadanie „nieodpowiedniego” biletu, gdyż właściwy trzeba kupić u kierowcy. Czy jest sens odwoływać się w tej sprawie? Dodam iż obecnie jestem osobą ze statusem bezrobotnego, a dodatkowe opłaty obciążą mój domowy budżet.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Alicjo. Może Pani złożyć skargę do zarządcy transportu. Jeśli to nie pomożemy to jedynym wyjściem jest oczekiwanie na pozew z sądu i próba wykazania swoich racji na tym etapie.

Maks pisze:

Dziś w metrze, miałem kontrolę. Miałem przy sobie kartę miejską i legitymację tylko, że nie była ona podbita i kontroler wystawił mi mandat. Czy mogę się do tego jakoś odwołać? Jeżeli tak to w jaki sposób?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Oczywiście może Pan złożyć u przewoźnika oficjalną skargę i wniosek o anulowanie nałożonej kary. Jeśli to nie pomoże to pozostaje jedynie sąd. W tym sensie, że trzeba będzie czekać na pozew z firmy przewozowej i wówczas podejmować obronę przed sądem.

Wiktoria pisze:

Witam. Wsiadając do autobusu kupiłam bilet przez aplikację godzina 13:08 na następnym przystanku wsiadł kanar i aplikacja nie chciała mi się załadować. Kanar wystawił mi mandat za brak biletu godzina 13:10 . Czy mogę odwołać się od mandatu?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Oczywiście może Pani złożyć odwołanie nie przyjmując opłaty karnej (mandatu).

Ewelina pisze:

Witam. Jadąc komunikacja miejska w sąsiednim mieście dostałam mandat do zapłaty od kanara ,który na podstawie mojej naładowanej kart śkup wystawił Mi mandat. Wcześniej wspomniany z tego powodu ,że karta skup która miała środki na jazdę komunikacja autobusowa była przez roztargnienie nieprzebyta w czasie jazdy wraz z dzieckiem 7l,które pozostawało pod Moją opieką. Czy mogę prosić o pomoc w sprawie napisania pisma prawidłowo sformułowanego w tej sprawie mandat został wystawiony dnia 30.09.22 więc nie wiem ile jeszcze zostało mi dni na odwołanie i kiedy oni właściwie mija?

Marta pisze:

Ja dostałam mandat za BRAK BILETU KTORY POSIADAŁAM !! Bo bilet był zakupiony !
To jest chore ! Jak tak można ! Mało tego jak byłam płacić kare w punkcie ( musiałam, ponieważ pisząc odwołanie zostało ono odrzucone, gdyż Pani stwierdziła, że biletu nie było mimo to, iż wysłałam zdjęcie mandatu z godz 20:13 i zakupionego biletu z godz 20:08 ale twierdzą zaciekle że biletu nie było ! Debile ! ) ale wracając opłacałam tą kare i Pan w punkcie powiedział że to jest nagminne i chore ! Wiec czy ktoś do cholery jasnej zrobi z tym porządek ! Bo to jest zwykle naciąganie na pieniądze ! !

Incognito pisze:

Dzień dobry. Dziecko jechało rano do liceum. Trasa do pokonania zawsze nawet na jakdojade jest na 15 min. Wiec zawsze kupuje bilet na 20 min. Tym razem prawdopodobnie przez korek autobus się spóźnił, wiec trasa do liceum była 22 min. Wypisali mu mandat jak wysiadalo na swoim przystanku(bało sie cokolwiek powiedzieć czy odmówic). Nie wiedziało co zrobic, nie mówi jeszcze dobrze po polsku(jest z Ukrainy), było przestraszone. Uwazamy ze ten mandat nie musiał nastąpić w ogóle. Od czego zacząć?(minelo 1-2 dni tylko)

Bogumiła pisze:

Witam, otrzymałam niesłusznie wystawiony mandat (po moim odwołaniu MPK uznało stanowisko kontrolera twierdzącego ze kupiłam bilet przy nim i po rozpoczęciu kontroli w aplikacji banku, godzina i minuty rozpoczęcia kontroli i zakupu przez mnie biletu jest taka sama jak na bilecie kontrolera – może chodzić o sekundy jedynie, ale bilet z pewnością kupiłam przed rozpoczęciem kontroli, zachowanie kontrolera budzi moje wątpliwości ponieważ podszedł tylko do mnie i zachowywał się nieprzyjemnie, prawie agresywnie). Nie otrzymałam jeszcze wezwania sądowego, jedynie pismo MPK. Czy należałoby dociekać dalszych wyjaśnień, przedstawienia dowodów z przeprowadzonego postępowania o którym poinformowało MPK, czy zaczekać na pismo z sadu i dowodzić swojej słuszności tam?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Tak naprawdę dopiero na etapie postępowania sądowego będzie mogła Pani wykazywać swoje racje. Najpewniej tłumaczenia kolejny raz nic nie dadzą, chociaż oczywiście może Pani próbować.

Nikola pisze:

Witam.
Dostałam mandat od ZTM za brak biletu( czy tam kupienie po kontroli, coś takiego) Kupowałam bilet za pomocą aplikacji, ale kompletnie mi się zacięła i zdążyłam przejechać zaledwie jeden przystanek w odległości około 2 minut, może mniej. Nagle do autobusu wbiegli kontrolerzy i poprosili mnie o bilet. Ja odpowiedziałam, że właśnie załadowała mi się aplikacja i miałam zamiar go zakupić. Pan za to stwierdził, że wystawia mi mandat albo czekamy na policję. Ciągle powtarzał, że mam nie kupować biletu, bo tylko stracę pieniądze. Ja jednak tak jak mówiłam końcowo kupiłam bilet na około 2/4 minut przed wystawieniem mandatu za który oczywiście nie zapłaciłam na miejscu, bo uznałam, że został wystawiony w mojej opinii bezpodstawnie. Do tego wszystkiego dodam również, że miałam zamiar zakupić bilet w chwili gdy tylko zobaczę nadjeżdzający autobus jednak ten spóznił się praktycznie 30 minut i po prostu ją wyłaczyłam oczekując na mój autobus… Co mogę zrobić w takiej sytuacji:(

Paulina pisze:

Nie, jeszcze nie zapłaciłam.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji brak zapłaty spowoduje, że zapewne zostanie Pani w przyszłości pozwana do sądu i dopiero w tym momencie umożliwi to Pani obronę przed roszczeniami.

Paulina pisze:

Dzień dobry, dostałam mandat od MPK za brak biletu… Kupowałam bilet przez aplikację w telefonie, ale długo się ładowała transakcja, zdążyły do mnie podjeść Panie kontrolerki. Nadal przy nich trwało ładowanie, po czym wystąpił błąd w aplikacji i było tylko do wciśnięcia „Ok”. Zdążyły mnie spisać i powiedziały, że mogę się odwołać, ale właśnie nie będę mogła się raczej odwołać bo nie mam żadnego dowodu tzn. nieudanej transakcji w aplikacji… Co mam robić, jest jakaś szansa dla mnie? :/

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy już Pani zapłaciła?

Karina pisze:

Dzień dobry, co zrobić w sytuacji kiedy się skasowała bilet ale niestety kasownik nie odbił tego na nim i dostało się mandat za brak skasowanego biletu ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli nie przyjęła Pani mandatu to może Pani odmówić zapłaty i ewentualnie bronić się. W tym również w sądzie, jeśli zajedzie taka konieczność, a zarządca transportu skieruje sprawę do sądu.

Agata pisze:

Witam.miesiac temu jechałam autobusem,kupiłam bilet w biletomacie przez aplikacje blik to trwa chwile,spojrzalam w prawo bo auto bus jechal inna trasa niz zwykle i w tym momencie podszedl kontroler ktory zaslon il mi kasownik i nie pozwolil skasowac biletu.wspolpasazerowie byli oburzeni ,zachowaniem kontrolera ktory bylb.nieprzyjemny,szarpal mnie naruszal moja nietykalnosc .jeden z pasażerów chetnie podał aby mi swoje dane aby potwierdzic moja wersje.Zadzwonilam na policje,gdzie poradzono mi abym zlozyla skarge i reklamacje do mpk z prosba o zabezpieczenie monitoringu z autobusu co uczynilam tego samego dnia.Dzis otrzymalam przesylke polecona w ktorej nie uznano mojej reklamacji motywujac to inna wersja zdarzeń podana przez kontrolera. Prosilam o przegląd monitoringu to odpisano mi ze rejestrator uległ awarii w co nie wierze bo to dowod mojej niewinnosci.Zaznaczam ze mandatu nie przyjęłam i nic nie podpisałam.Co mam robic dalej?czekac na pismo z sadu zeby sie odwolac czy podjąć inne kroki.Z gory dziekuje za odpowiedz

Aleksandra pisze:

Dzień dobry,
Dostałam Zawiadomienie o zajeciu wierzytelnosci z rachunku bankowo i wkladu oszczednosciowego. za brak opłaty za bliet parkingowy. Jako opłata zstała mi naliczona wysokość dwóch mandatów, o których nie miałam pojęcia plus odsetki (kwota kosztów egzekucyjnych) NIe otrzymałam zadnego mandatu w posaci fizycznej ani powiadomienia, że mam coś zapłacić.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Jaka jest kwota zadłużenia w Pani sprawie?

Anna pisze:

Dziś jechalam autobusem, jako że jestem w ciąży i mialam ze sobą zakupy pierwsze vo zajęłam swoje miejsce, po chwili podeszła do mnie Pani prosząc o bilet. Bilet kupilam przy niej, bo wcześniej nie zdarzyłam z racji że musiqlqm najpierw zadbać o swoje bezpieczeństwo później musialam zalogować się do aplikacji przez którą zakupuje bilety mpk. Pani zreszta okropnie niemiła powiedziała że sprytnie przy niej kupilam bilet a to już za późno, tłumaczyłam Pani że musialam zalogować do aplikacji kupić i owszem zrobilam to przy niej bo wcześniej nie zdarzyłam, niestety nie dala sobie nic wytłumaczyć ona ma swoje racje koniec kropka i mandat. Czy mogę w takiej sytuacji się odwołać?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy dokonała już Pani opłacenia mandatu?

Ewelina pisze:

Witam,
dwa miesiace temu z mojego konta bankowego zostalo pobrane zadluzenie przez komornika sadowego za przejazd bez waznego biletu w komunikacji miejskkej w dniu 22.11.2012r.
Mam jeszcze zalegly mandat z tego samego powodu z roku 2010. Czy mandat z 2010 ulegl przedawnieniu? Czy musze spodziewac sie nastepnego przyjecia zadluzenia z mojego konta?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Ewelino, nie znamy szczegółów Pani sprawy. Musielibyśmy ją poznać znacznie bliżej, aby udzielić Pani informacji. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Kinga pisze:

Dzień Dobry.
Dostałam kolejne przedsądowe wezwanie do zapłaty (pismo sygnowane i wysłane z ztm), poprzednio zapłaciłam ok400pln w kasie biura. Dowiedziałam się tam że kwota wszystkich zobowiązań wobec nich wynosi ok6-7tys. Są to w większości stare mandaty, niektóre nawet z przez 10lat. Składałam już raz podanie o przedawnienie i ztm anulował cześć zadłużenia, ale nie wszystko mimo dawnej daty. Co może jeszcze w tej sprawie zrobić? Czy są Państwo w stanie mi pomóc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji nie robi się nic pani Kingo. Ewentualnie czeka na sprawę sądową, której raczej nie będzie ze względu na to, że roszczenia są zapewne przedawnione. Chyba, że w międzyczasie prowadzone były postępowania sądowego albo egzekucyjne (komornicze).

Gode pisze:

Jak mogę zapłacić, gdy grzywna jest napisana z błędnymi danymi? Nie pasuje do moich danych. Czy kara pieniężna jest błędnie naliczona i czy nadal powinienem ją zapłacić?

Antoni pisze:

Dzień Dobry, dostalem dzis mandat mimo, ze odbilem karte peke podczas odjazdu tramwaju. Pobrało mi 0,00 zl dwukrotnie a trawmaj odjezdzal. Nie czuje mojej winy do nie odbicia biletu. Jak mozna mi pomóc?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Na tym etapie (przedsądowy) nie będziemy w stanie Panu pomóc. Jeśli nie zapłaci Pan nałożonej kary to zapewne sprawa trafi do sądu. Dopiero w tym momencie pomoc z naszej strony będzie możliwa.

Gode pisze:

Mam na myśli mandat napisany przez kontrolera magistrali

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli nie został on opłacony to brak zapłaty zapewne spowoduje, że sprawa zostanie skierowana do sądu. Wówczas, na tym etapie, możliwe będzie kwestionowanie wszystkich zaniedbań ze strony kontrolera.

gide pisze:

Napisali mi grzywnę za brak mandatu, ale naruszenia są odnotowywane na karcie grzywny. W szczególności moje imię i data urodzenia są nieprawidłowe. Nie minęły jeszcze dwa tygodnie. Czy w takim przypadku, jeśli nie zapłacę tej kary, będzie jakiś problem?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy mandat pochodzi od organów ścigania, np. Policji czy też mówi Pan o nałożeniu opłaty karnej przez kontrolera?

Katarzyna pisze:

Kilka dni temu wracając z synem od lekarza zakupiłam bilet w biletomacie, jak się okazało, zakupiłam nie w tej strefie. Prośby o możliwość dokupienia kolejnego biletu nic nie dały, kontroler tłumaczył się tym, że zeskanował bilet i nic nie mozna zrobić. Jedynie ugoda jaka dał to wypisał mandat tylko mi, mojemu partnerowi darował. Czy jest możliwość odwołania się od takiego mandatu, nie jeżdżę w ogole warszawska komunikacją, to był pierwszy raz, jestem z innego miasta.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy przyjęła Pani „mandat” albo już go opłaciła?

Zuzanna pisze:

Dzień dobry,
W gdyńskim MPK bilet należy kupić przez aplikacje „jak dojadę”. Jestem z Opola gdzie w autobusach są biletomaty na (niektórych) przystankach i (we wszystkich) autobusach. Będąc tam po raz pierwszy musiałam się zorientować jak korzystać z tej aplikacji. Trzeba zainstalować aplikacje, doładować srodki na konto w aplikacji z konta bankowego, potem wybrać bilet, wpisać linie i dopiero się go kupuje. Zanim udało mi się to zrobić wsiadł kontroler, i kliknęłam zakup o dokładnie tej samej godzinie jaką on miał zapisana jako rozpoczęcie kontroli. Kazał zapłacić 120 zł od razu na miejscu, albo 240 później. Z paniki zapłaciłam. Kontroler powiedział, ze w regulaminie aplikacji jest napisane, ze bilet należy kupić przed wejściem do przewoźnika, ale gdy poprosiłam by mi wskazał, odmówił i kazał samej poszukać. Zachowałam dokument mandatu. Mogę coś z tym zrobić? Odwołać się aby odzyskać pieniądze?

Norbert pisze:

Dzień Dobry.
Dziś otrzymałem mandat za brak biletu. Sam bilet skasowałem tylko zapodział mi się w kieszeni, jednak nie mogłem go znaleźć podczas kontroli i Pani sprawdzająca bilety nalegała na jak najszybsze okazanie dowodu tożsamości co też uczyniłem. Czy jest możliwość odwołania się od tego mamdatu (dalej posiadam skasowany bilet)

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy zapłacił Pan opłatę u osoby kontrolującej? Czy przyjął Pan obowiązek zapłaty?

Justyna pisze:

Witam. Wczoraj dowiedziałam się że mam zajęcie egzekucyjne na moim polskim koncie ING, mieszkam na stałe w UK i faktycznie przyszedł na moje nazwisko list polecony prawdopodobnie jest to mandat bo z Zarządu komunikacji miejskiej ale z 2013 roku. To jest śmieszne. Ja nawet już dawno zapomnialam. Faktycznie przypominam sobie ze moglam jechać na gape w czasach szkolnych ale czy po tyłu latach nie jest to już przedawnienie ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Na jaką kwotę ma Pani zajęcie komornicze?

Mariusz pisze:

Dzień dobry ,dostałem z działu windykacji ZTM pismo o zapłacie kary za brak biletu z roku 2004. wówczas w trybie nakazu sądowego.
Teraz czytam o że w ciągu 7 dni mam zapłacić. Bo inaczej trafię do bazy danych dłużników itd. a kolejnym krokiem będzie egzekucja komornicza. Co mam zrobić,proszę o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy od 2004 roku było prowadzone przeciwko Panu jakiekolwiek postępowanie egzekucyjne (komornicze) w przedmiotowej sprawie? A jeśli tak to od kiedy i do kiedy?

Kuba pisze:

Czy kartka na biletomacie o treści „proszę nie kupować biletów papierowych uszk. Drukuje puste bilety” jest podstawą do odwołania do brakua mandatu?
Pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Nie znamy dokładnie Pana sprawy. Ciężko nam wypowiedzieć się nie znając szczegółów.

Oliwia pisze:

Dzień dobry, wczoraj dostałam mandat za nie skasowanie biletu. Wczoraj wsiadłam do tramwaju usiadłam aby wyjąć bilet z portfela po czy poszłam go skasować. Jak już miałam go skasować pani kontrolerka biletów podbiegła do mnie i zasłoniła mi to do skasowania biletów ręką . Wyjaśniała to tak, że nie wsiadłam teraz tylko wcześniej, bo ona widziała kto wsiadał. Próbowałam jej to wyjaśnić , ale ona powiedziała, że wszystko jest nagrane na kamerach. Gdy zapytałam się czy mogłaby je sprawdzić nie odpowiedziała. Czy jest szansa na uniknięcie zapłaty?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy przyjęła Pani mandat i opłaciła go?

Barbara pisze:

Dzień dobry, syn 15 lat dostał z sądu nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym za przejazd bez ważnego biletu. Jeżeli dziecko nie osiąga żadnych dochodów czy może się do tego odwołać? Czy jest wogóle szansa żeby uniknąć zapłaty?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Barbaro. Oczywiście można się od tego odwołać. Na złożenie skutecznego sprzeciwu od nakazu zapłaty mają Państwo 2 tygodnie, które liczone są od dnia odebrania przesyłki sądowej. Czy jest szansa na wygraną? Tego nie wiem, ponieważ nie znamy dokładnych okoliczności sprawy. Jeśli jest Pani zainteresowaną pomocą to prosimy o zgłoszeni nam swojej sprawy w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/

Leon pisze:

Dzień dobry, jechałem dzisiaj autobusem i miałem skasowany właściwy bilet, zostałem skontrolowany kiedy miałem jeszcze 2 przystanki i bilet stracił ważność 4 minuty wcześniej. Czy opłaca się odwoływać od mandatu. Pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

W naszej ocenie warto się odwoływać, ponieważ nic Pan nie traci. Możesz Pan jedynie zyskać. Czy szanse rozpatrzenia takiego odwołania są wysokie? Raczej nie, ale warto zaryzykować, skoro stawką jest ewentualna zmiana na korzyść bez ryzyka.

Paulina pisze:

Dzien dobry,

Jadąc dziś mpk skasowalam dziś przez pomyłkę bilet, który został juz skasowany innego dnia. Dostalam mandat mimo ze pokazalam kontrolerowi inny – pusty bilet, tłumacząc, ze to przez roztargnienie. Czy jest sens odwoływać się od takiego mandatu?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Paulino, oczywiście warto złożyć odwołanie. Przy czym roztargnienie w tego rodzaju sprawach nie jest okolicznością ściągającą z Pani winę.

Anna pisze:

Ale oni mi powiedzieli ze rozgląd skargi do 30 dni,a po14 dni będzie naliczane po 5 zł za każdy dzień, to ja nie stałam czekać i zapłaciłem, wiem że jeżeli dostanę pozytywne decyzję, to oni wracają pieniądze na konto,czy to nie jest tak?(

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

W takim razie musi Pani oczekiwać na odpowiedź z ich strony. Po jej otrzymaniu zapraszamy do kontaktu.

Anna pisze:

Dzień dobry, przyjechałam do Wrocławia z Legnicy,weszła na dworcu do autobusu, zaczęłam płacić za przejazd, odrazę mi odrzuciło, próbuje znowu pisze że zablokowane przez kontrolera,znalazłam ją i mówię, że dopiero weszła I chce zapłacić, ona nie stała mi słuchaj, zaczęła grozić strazem granicznym,bo jestem Ukrainkę, wypisała mandat,ją złożyłam przez internet na stronie MPK skargę i odwołanie wyzwania do zapłaty, pojechałam jeszcze papierowe złożyłam u nich na ofice ,a po 2 dniach zapłaciłam w domu tę karę,czy mogę ją liczyć na odwołanie mandatu?dziękuję

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli zapłaciła Pani opłatę karną za przejazd bez biletu to w naszej ocenie nie ma możliwości dalszego procedowania sprawy.

Urszula pisze:

Dostałam pismo po 15 latach z jakieś firmy windykacyjnej, że mam nie zapłacony mandat z 2007. Do tego czasu nigdy nic nie otrzymywałam, cały czas jestem zatrudniona na etacie, moi znajomi jak zapomnieli o mandacie po roku od razu mieli komornika na wypłacie, dziwi mnie że po 15 latach nagle ktoś mnie wzywa do zapłaty w ciągu 7 dni.Czy reagować na to? Jak skontaktowałam się z tą firmą , nie mogli mnie znaleźć w systemie, ani PESEL ani nr pisma, firma ultimo.Dostałam już dwa pisma od nich.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli faktycznie nic nie działo się w sprawie przez 15 lat to z pewnością jest to zobowiązanie przedawnione – o ile w ogóle istniejące i firma Ultimo ma jakiekolwiek dowody na jego istnienie. Może Pani zadzwonić do firmu Ultimo (niczego nie deklarując) i zapytać się o rzekomy dług. Jak rozmawiać z windykatorem pzrez telefon znajdzie Pani tutaj: https://www.eurolege.pl/rozmawiac-windykatorem-telefon/

Katarzyna pisze:

Dostałam pismo od komornika o zajęciu wypłaty za bilet sprzed 8lat. Wcześniej otrzymałam rowniez za bilety sprzed 10lat. Za wszystko pobrali pieniądze z wypłaty wcześniej zero pism odzewu i kontaktu. Czy jest to zgodne z prawem?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy zanim pojawił sie komornik otrzymywała Pani jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?

Jacek pisze:

Dokumenty z sądu otrzymałem 8 czerwca 2022 roku.

Mój nr telefonu 505 620 XXX.

Mój e-mail: XXX@poczta.onet.eu

W jaki sposób przesłać dokumenty z sądu? Zrobiłem zdjęcia.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Prosimy o przesłanie zdjęć dokumentów oraz wszystkich informacji na naszego maila kontakt@eurolege.pl

Jacek pisze:

Miałem bilet skasowany w SKM w Warszawie. Godzina skasowania biletu: 16.23, a dostałem od kontrolera mandat za jazdę bez ważnego dokumentu przejazdu. Godzina wystawienia mandatu: 16.25.
Ja wsiadłem do pociągu SKM zmęczony, byłem po zajęciach. Na chwilę usiadłem, położyłem plecak na siedzeniu i wyciągnąłem bilet. Skasowałem bilet, trwało to kilkanaście sekund. A kontroler mi zarzuca , że nie skasowałem biletu po wejściu do pociągu. Nawet miałem świadków, którzy potwierdzili moje wyjaśnienia, ale kontroler był nieugięty. Nie opłaciłem mandatu, a mam ten bilet i mandat. Dostałem z sądu wezwanie z nakazem zapłaty.
Czy mogę się odwołać?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Tak, odwołanie w tej sprawie jest możliwe. Prosimy o pilne przesłanie nam otrzymanych dokumentów z sądu oraz wskazanie w treści maila swojego numeru telefonu do kontaktu oraz daty odbioru przesyłki sądowej. Postaramy się Panu pomóc.

Sara pisze:

Rozumiem, lecz czy rozpoczęcie kontroli bez identyfikatora okazanego w widocznym miejscu, czyli niezgodnie z procedurą ma wpływ na np. nieważność kontroli?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

W naszej ocenie może mieć wpływ na kwestię związaną z odpowiedzialnością zawodową osoby kontrolującej, ale już nie sam fakt wykrycia czynu i kwestii związanych z nałożeniem opłaty karnej za przejazd bez ważnego biletu. Gdyby dana osoba w ogóle nie posiadała uprawnień, to oczywiście zmieniałoby postać rzeczy.

Sara pisze:

Czy sytuacja taka jak: rozpoczęcie kontroli bez widocznego identyfikatora i wzięcie gotowki przez tę osobę za brak biletu, następnie na żądanie okazanie legitymacji kontrolera i wydrukowanie pokwitowania wpłaty przez drugiego kontrolera który dosiadł się po chwili jest jakaś podstawą do złożenia odwołania za wystawienie opłaty za brak biletu i do jej zwrotu przez ZTM Warszawa.?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli faktycznie doszło do wykrycia przejazdu bez biletu, a osoba kontrolująca posiadała uprawnienie do kontroli i poboru opłaty karnej za przejazd bez ważnego biletu to wydaje się, że szanse na skuteczne odwołanie nie są wysokie. Oczywiście brak zapłaty wiązać się będzie z zainicjowaniem przez ZTM postępowania sądowego.

Anna pisze:

Dostałam mandat za brak biletu. Mandat opłaciłam na miejscu. Bilet został zakupiony przez aplikację bankową, ale zanim się załadowała (minęło może z 20 sekund) był już następny przystanek na którym wsiedli kontrolerzy. Dostałam mandat za brak okazania biletu, który jednak miałam. Pani kontroler powiedziała, że mamy tą samą godzinę na bilecie i powinnam kupić w momencie wejścia do autobusu. Przystanki są na tej samej ulicy i pokonanie zajęło nie więcej niż pół minuty. Czy da się coś z tym zrobić?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Powinna Pani odmówić zapłaty i wówczas sprawą zająłby się sąd i można byłoby okazać dowód zakupu. Przyjmując mandat i opłacając go uznała Pani roszczenie.

Janek pisze:

Przez ponad godzinę wymiotowałem w pociągowej toalecie i w końcu zapukał kanar i wystawił mandat, 240 złotych razem z biletem, to w ogóle legalne?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy miał Pan zakupiony bilet?

Olga pisze:

Wsiadłam do tramwaju razem z kanarami. Na przystanku kupiłam bilet w aplikacji. Nie zdążyłam zeskanować kodu qr z uwagi na ogrom ludzi w wagonie. Pan Kanar nie widział problemu w wystawianiu mandatu, pomimo mojego sprzeciwu i sprzeciwu współpasażerów, którzy potwierdzili że, przed chwilą wsiadłam. Czy jest sens się odwoływać? Mandat przyjęłam nie płacąc na miejscu.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Olgo, jeśli przyjęła Pani mandat to w zakresie sądowym można uznać to niejako jako uznanie długu. Gdyby Pani odmówiła, to byłaby zupełnie inna sytuacja.

Natalia pisze:

Jechałam metrem z biletem 20minutowym, kupionym w aplikacji. Bilet stracił ważność, ale w metrze nie ma możlwości skasowania nowo zakupionego biletu, ponieważ w wagonach i na peronach nie ma kodów qr (na niektórych peronach są przy windach, a na innych nie ma, nigdy nie wiadomo, na których). Złapał mnie kanar, zapłaciłam mandat. Czy jest sens się odwoływać, skoro w kazdym innym środku transportu można skasować bilet elektroniczny będąc w pojeździe, a w metrze nie? To wprowadza w błąd, szczególnie, jeśli wchodzimy do metra na bilecie skasowanym wcześniej np. w tramwaju.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Oczywiście może się Pan odwołać, ale przyjęcie mandatu i jego opłacenie raczej nie daje wysokiej gwarancji sukcesu.

Mateusz pisze:

Dostałem mandat za jazdę bez biletu, ale ani na przystanku ani w autobusie nie miałem możliwości jego kupna. Możliwość płacenia blikiem była niedostępna, a banknotów nie przyjował (miałem przy sobie tylko banknoty)
Czy mam po co się w ogóle odwoływać ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Byłoby to problematyczne w zakresie dowodowym panie Mateuszu. Może Pan próbować rozwiązać spór w drodze polubownej, ale zapewne skuteczność tego rodzaju działań nie będzie dobra.

klaudia pisze:

czy można odwołać sie od mandatu autobusowego z kartą rencisty

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Prosimy o szerszy opis sprawy.