Aż 2,5 mln zł kary otrzymała spółka Polmass, która uczestniczyła w zmowie cenowej. Przez nią rolnicy i sprzedawcy mieli ograniczony wybór produktów i preparatów mlekozastępczych.
Porozumienia ograniczające konkurencję mogą mieć różną formę. Jedną z nich jest podział rynku. Przedsiębiorcy zamiast prowadzić uczciwą rywalizację ustalają, że na danym obszarze nie będą konkurowali i dzielą między siebie terytorium, towary lub grupy klientów. W efekcie potencjalni kontrahenci tracą możliwość kupna produktów od wybranych sprzedawców. Brak konkurencji powoduje również utrzymywanie wyższych cen produktów lub usług – wyjaśnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał właśnie decyzję, w której stwierdził podział rynku przez spółki Polmass i Agro-Netzwerk Polska. Zmowa dotyczyła sprzedaży preparatów mlekozastępczych dla bydła, czyli mieszanek używanych do karmienia młodych zwierząt.

Cena wyższa dzięki zmowie.

– Postępowanie antymonopolowe wykazało, że przedsiębiorcy podzielili pomiędzy sobą rynek. Ustalili, że nie będą sprzedawać swoich produktów do odbiorców drugiego uczestnika zmowy, nawet jeśli potencjalny kontrahent sam się do nich zgłosi. Zmowa trwała 7 lat i przez ten okres hodowcy bydła czy sprzedawcy pasz nie mieli możliwości swobodnego wyboru preparatów. Jeżeli byli wcześniej klientami jednej firmy, nie mogli kupić wyrobów od drugiej. Brak rywalizacji o klienta sprzyjał utrzymaniu wyższych cen sprzedaży produktów – wyjaśnia Prezes UOKiK.

Porozumienie trwało od lipca 2010 r. do kwietnia 2017 r. W tym czasie przedsiębiorcy monitorowali, czy druga strona dotrzymuje ustalonych warunków i reagowali w sytuacji, gdy zmawiający się łamał warunki niedozwolonego porozumienia. Jednym z dowodów w postępowaniu był jednoznaczny w swojej wymowie e-mail wysłany przez pracownika jednej firmy do drugiej.
UOKiK zdobył e-maile i informacje o szczegółach porozumienia po przeszukaniu siedzib obu firm oraz od jednego z uczestników zmowy.

Ogromne kary za nadużycia.

Za udział w podziale rynku UOKiK ukarał spółkę Polmass karą 2,5 mln zł. Drugi z uczestników porozumienia – Agro-Netzwerk – skorzystał z programu łagodzenia kar leniency. A to dlatego, że spółka dostarczyła istotne dla postępowania dowody i współpracowała z Urzędem.

– Warto przyznać się do winy zanim samodzielnie zidentyfikujemy nieprawidłowości i rozpoczniemy nasze działania. Jednocześnie, kto poniósł szkodę w wyniku niedozwolonego porozumienia może w postępowaniu cywilnym żądać zadośćuczynienia od każdego z jej uczestników, także podmiotu zwolnionego z kary finansowej w ramach programu leniency  – mówi Prezes UOKiK.

To nie jest pierwsza decyzja UOKiK dotycząca spółki Polmass. Rok temu Urząd ukarał firmę za niedozwolone porozumienie z firma Ekoplon. Wtedy nałożył karę aż 12,4 mln zł dla Ekoplonu i 4,7 mln zł dla Polmass. (

Masz dług? Szukasz pomocy?

Kancelaria EUROLEGE od lat pomaga osobom zadłużonym. Nie ma znaczenia, czy sprawa jest na etapie przedsądowym i dłużnik jest nękany przez firmy windykacyjne, albo trafiła już do sądu, lub do komornika. W każdej sytuacji staramy się znaleźć takie rozwiązanie, aby dług znacząco zmniejszyć, a nawet anulować w całości. Dowiedz się więcej? Współpracujący z nami prawnicy są do Twojej dyspozycji.
Zgłoszenia swojej sprawy możesz dokonać na wiele wygodnych i bezpiecznych sposobów. Wszystko załatwisz w naszej Kancelarii bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Uwaga! Czas działa na Twoją niekorzyść. Im szybciej zaczniesz działać tym szybciej uwolnisz się od długu!
Oto kilka wygodnych i bezpiecznych form kontaktu z nami:

  1. Zadzwoń: 530 333 130
  2. Napisz: kontakt@eurolege.pl
  3. Wyślij zgłoszenie: https://www.eurolege.pl/zgloszenie/

Źródło: uokik.gov.pl


Podobał Ci się artykuł? Oceń go.

Kategorie: Wiadomości

O Autorze

Bogumił Fura