Według danych Narodowego Banku Polskiego w połowie 2019 roku banki w Polsce prowadziły ponad 42 mln kont. Korzystanie z takiego rachunku jest wygodnym sposobem na płacenie rachunków, rat kredytów czy przelewanie środków za produkty i usługi kupione w sieci. Może Ci się jednak przydarzyć, że wykonasz przelew na zły numer konta. Co się wówczas stanie? Czy masz szansę na zwrot przelewu?

Błędny przelew. Na czym polega?

Korzystanie z bankowości elektronicznej jest teoretycznie proste, ale każdemu może przydarzyć się popełnienie błędu. Od tego, na czym polega pomyłka, zależy również to, jakie będą jej konsekwencje. Jeśli:

  • Zrobisz błąd w imieniu, nazwisku czy w adresie – nie masz powodu do obaw, gdyż w praktyce nie jest to błędny przelew. Banki nie sprawdzają, czy rzeczywiście dane odbiorcy płatności są takie, jakie podajesz. Zatem w takim przypadku, o ile numer konta jest prawidłowy, środki trafią do adresata.
  • Wykonasz przelew na zły numer konta, który ponadto nie istnieje – w takim przypadku również nie poniesiesz większych konsekwencji poza tym, że przez pewien czas nie będziesz mieć dostępu do tych środków. Jeśli przelejesz pieniądze na nieistniejące konto, to bank zwróci te środki na Twój rachunek.
  • Zrobisz przelew na złe konto, które istnieje – w takim przypadku płatność zostanie zrealizowana i pieniądze trafią do tego odbiorcy. Czy skończy się to dla Ciebie utratą pieniędzy? Najczęściej można będzie stosunkowo łatwo rozwiązać ten problem.
DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Jak odzyskać błędny przelew?

Płatność na zły numer konta nie oznacza jeszcze, że odbiorca tych środków może je po prostu zatrzymać. Przede wszystkim w takim przypadku zareaguj jak najszybciej, gdyż tak może być Ci łatwiej odzyskać pieniądze. Być może udać Ci się uniknąć sytuacji, w której środki te w ogóle trafią na rachunek danego odbiorcy.

Jak odzyskać pieniądze z błędnego przelewu? Zadzwoń do banku i powiadom doradcę o zaistniałej sytuacji. Powiedz, że omyłkowo wykonałeś przelew na złe konto. Oczywiście Twoja tożsamość zostanie zweryfikowana. Czy uda się anulować operację? Wszystko zależy od godzin sesji wychodzących ELIXIR, o ile był to zwykły przelew tego typu. Jeśli tak, to być może szybka reakcja umożliwi anulowanie przekazania środków.

Jakie kroki podejmie bank, jeśli przelew na złe konto został już zrealizowany? W ciągu 3 dni odbiorca zostanie poinformowany o tym, że środki te trafiły na jego rachunek przez pomyłkę i muszą zostać zwrócone na specjalny rachunek techniczny – odbiorca ma na to 30 dni. Instytucja bankowa nie poda Ci danych osobowych właściciela tego konta, tylko sama zajmie się wszystkimi formalnościami – Twoim zadaniem będzie jedynie oczekiwanie na zwrot przelewu. Za udzieloną pomoc może zostać naliczona opłata. Co się jednak stanie, jeśli odbiorca, pomimo wezwań, nie zwróci pieniędzy?

Zły numer konta – co jeśli odbiorca nie chce oddać pieniędzy?

W przypadku gdy odbiorca nie przeleje środków na rachunek techniczny, to pozostaje Ci droga sądowa. Możesz powołać się na art. 405 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 Nr 16 poz. 93). Błędny przelew oznacza bezpodstawne wzbogacenie – odbiorca środków powinien Ci je zwrócić.

Po przekroczeniu 30 dni na zwrot środków rozpocznie się naliczanie odsetek za zwłokę. Raczej rzadko w takich przypadkach trzeba dochodzić swoich praw przed sądem – najczęściej odbiorcy omyłkowego przelewu zwracają środki.


5/5 - (1 vote)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Agnieszka pisze:

Zrobiłam przelew na konto bankowe ale źle wpisałam nazwisko przelew nie trafił do odbiorcy wiec go anulowalam. Niestety przelew do mnie trafił spowrotem. Proszę o pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Agnieszko. Z komentarza niewiele jeszcze wynika. Potrzebujemy więcej informacji, aby ustalić czy, a jeśli tak to w jaki sposób będziemy mogli Pani pomóc. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o więcej szczegółów. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Radoslaw pisze:

Omyłkowo dokonałem przelewu na inne konto co zrobić.Prosze o pomoc.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Radosławie. Jeśli powiadomił już Pan swój bank o tym fakcie i Pana reklamacja nie została rozpatrzona pozytywnie to oczywiście możliwe jest podejmowanie działań. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Ewelina pisze:

Omyłkowo przesłałam pieniądze na inne konto