Pewna oferta inwestycyjna, która ma przynieść duże zyski w krótkim czasie bez praktycznie żadnego ryzyka, to częsty scenariusz działania oszustów. Najczęściej propozycje wiążą się z obecną sytuacją gospodarczą i stanowią do niej nawiązanie. W momencie, kiedy nieco głośniej zrobiło się o gazociągu Baltic Pipe, a temat był powielany przez praktycznie każdą stację telewizyjną i przewijał się w wielu artykułach, to właśnie inwestycja w Baltic Pipe stała się pomysłem scamerów na oszustwo. Sprawdź jak wyglądał ich schemat działania, dlaczego ludzie dali się na to nabrać i co zrobić w przypadku kiedy padłeś ofiarą takiego przestępstwa.

UWAGA! Padłeś ofiarą tzw. oszustwa na inwestycje? W tym oszustwa na Baltic Pipe, oszustwa na kryptowaluty, oszustwa na ORLEN albo innych podobnych? Nie poddawaj się i walcz o odzyskanie utraconych środków. W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach zawodowo. Napisz do nas lub zadzwoń. Wstępną analizę prawną swojej sprawy otrzymasz w całości BEZPŁATNIE!

Czym jest Baltic Pipe?

Gazociąg Baltic Pipe został otwarty oficjalnie 26 września i stanowi polsko-duńską inwestycję, która ma umożliwić transport gazu z Norwegii na rynki tych krajów, a także krajów sąsiadujących. Temat stał się priorytetowy ze względu na obecną sytuację i chęć uniezależnienia się od Rosji. Spółka GAZ-STEAM, która zajmuje się gazociągiem nigdy nie proponowała tego typu inwestycji i wydała na swojej stronie oficjalne ostrzeżenie przed oszustwem.

Oszuści nie odpuszczają żadnej okazji, zadziałali także i tym razem. W okresie intensywnego wzrostu zainteresowania tym tematem wykorzystali trend i skonstruowali sprytną ofertę, która zachęcała do inwestycji w akcje Baltic Pipe. Sugerowali, że po wpłacie nieco ponad 1000 złotych, akcjonariusz będzie mieć zapewniony dochód miesięczny w wysokości ponad 40 000 złotych. Fakt, bardzo atrakcyjna oferta, jednak nie ma nic wspólnego z prawdą. Dlaczego więc, spora część osób wpadła w pułapkę i dała się zmanipulować?

Wykorzystano fragmenty nagrań z prezydentem

Kiedy temat Baltic Pipe był na topie, wypowiadali się na temat tej inwestycji nie tylko dziennikarze, ale także znane i cenione osoby jak np. sam prezydent Andrzej Duda. Oczywiście z jego ust nigdy nie padły słowa, które zachęcałyby do inwestowania, jednak hakerzy sprytnie wykorzystali i skleili jego wypowiedzi. Następnie udostępnili je na platformie przeznaczonej do rejestracji w celu skorzystania z rzekomej oferty. Sam obraz z nagrania był prawdziwy, jednak dźwięk został podłożony, a treść wypowiedzi całkowicie zmieniona. W nagraniu, które zostało spreparowane reporter zachęcał do inwestowania w akcje Baltic Pipe.

Dla wielu osób wypowiedź prezydenta wydaje się wystarczającym dowodem na to, że jest to realna inwestycja, a nie kolejna próba wyłudzenia pieniędzy czy danych przez hakerów.

Wbrew pozorom nie jest to odosobniony przypadek. Oszuści nawiązują do aktualnych wydarzeń i kreują coraz to nowe pomysły. Kuszą pewnym, dużym zyskiem i stosunkowo niewielkim wkładem własnym. Najczęściej dotyczy to dużych firm, które są dla nas uosobieniem stabilności np. Orlen czy PGNiG.

Jak wygląda oszustwo na Baltic Pipe?

Link do platformy inwestycyjnej w Baltic Pipe znajduje się w wielu miejscach w mediach społecznościowych. Już samo kliknięcie może spowodować ściągnięcie niechcianego oprogramowania czy kradzież danych. Każdy oszust działa nieco inaczej. W niektórych przypadkach po wejściu na stronę dostaniemy informację o konieczności zalogowania się i podania swoich danych osobowych, w innych dostaniemy przekierowanie do wpisania swoich danych z karty w celu “doładowania” portfela inwestycyjnego.

Obie wyżej opisane sytuacje są potencjalnie niebezpieczne i mogą spowodować nie tylko utratę pieniędzy z konta, ale także kradzież danych osobowych, które z kolei mogą zostać wykorzystane do różnych celów

Padłeś ofiarą oszustwa i skradziono z twojego konta pieniądze?

Możesz odzyskać wszystkie środki!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

.

Jak rozpoznać oszustwo internetowe?

Słysząc o podobnych ofertach na niesamowity zysk i inwestycjach, które przyniosą nam duży dochód, powinna zapalić nam się lampka ostrzegawcza. Jednak nie zawsze tak jest. Pomimo tego, że hakerzy tworzą świetne oprogramowania, a ich działania są coraz bardziej przemyślane, to zawsze znajdzie się niedopracowany element, który może ich zdradzić. Warto więc, zawsze zwracać uwagę na szczegóły i dokładnie analizować każdą “super ofertę”.

Naszą uwagę powinien w pierwszej kolejności zwrócić dziwnie wyglądający adres URL. To często słaby punkt, którego oszuści nie są w stanie przeskoczyć. Co prawda czasami starają się zamaskować link i wkleić go pod słowo-odnośnik, jednak można to sprawdzić.

Kolejnym sygnałem, który powinien wzbudzić naszą czujność są błędy językowe i pomyłki lub nieprawdziwe fakty. Wynika to z tego, że często oszustwa te nie są przeprowadzane z Polski, a treści tworzone są w innym języku i tłumaczone. Oszuści często używają także podobnych pod kątem brzmienia lub wyglądu nazw, czego możemy nie wyłapać na pierwszy rzut oka. W przypadku Baltic Pipe w niektórych przypadkach platforma była nazywana Baltic Trade.

Najczęściej podejrzanie wygląda również samo konto w mediach społecznościowych, z których wysyłana jest wiadomość lub potwierdzenie zadowolenia z wysokich zarobków. Oszuści zakładają nowe profile osób, jednak często są to strony bez dużej liczby polubień, z dziwnie wyglądającym zdjęciem profilowym lub podejrzaną nazwą. Alarmujący powinien być dla nas także brak danych do kontaktu spółki, czyli numeru telefonu lub adresu.

Padłem ofiarą oszustwa na Baltic Pipe – co zrobić?

Kiedy zorientujesz się, że szansa na duży zysk to ściema, na którą niestety dałeś się nabrać, nie marnuj czasu i działaj. Czas reakcji jest bardzo ważny, im szybciej tym lepiej. W niektórych przypadkach natychmiastowe zgłoszenie oszustwa do banku, może wstrzymać przelew wychodzący z naszego konta i ochronić oszczędności.

Niezależnie od tego kiedy zorientujesz się, że padłeś ofiarą oszustwa, działaj. W pierwszej kolejności zadzwoń do swojego banku. Najszybciej zrobisz to za pośrednictwem infolinii. W rozmowie z konsultantem podaj możliwie jak najwięcej szczegółów i zablokuj swoje konto, zmień dane do logowania.

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie sprawy na policję. To bardzo ważne i potrzebne działanie. Przede wszystkim na podstawie zgłoszenia o możliwości popełnienia przestępstwa, możesz zgłosić reklamację do banku. Poza tym, zgłoszenie na policję to zabezpieczenie, w przypadku jeśli ktokolwiek w przyszłości, będzie sugerował, że posiadasz niespłacone zobowiązanie.

Jeśli Twoje oszczędności z konta zniknęły, złóż reklamację w banku. Niestety, banki najczęściej starają się nagiąć przepisy prawne na swoją korzyść i oskarżają klientów, o brak odpowiedniej ostrożności i sugerują, że podanie danych do logowania na obcej stronie, to wina klienta. To jest ich metoda na odsuwanie swojej odpowiedzialności. Jednak prawda jest nieco inna, a prawo bankowe jasno mówi o tym, że pieniądze na koncie powinny być w odpowiedni sposób chronione. Dlatego jeśli padłeś ofiarą przestępców internetowych, walcz o odzyskanie swoich pieniędzy.

Gdzie mogę uzyskać pomoc?

Nasza Kancelaria Eurolege specjalizuje się w sprawach przeciwko bankom i pomogła już tysiącom osób. Wiemy, że walka z instytucją finansową nie jest łatwa, a dla wielu także bardzo stresująca. Dlatego oferujemy swoją pomoc i doświadczenie.

Pierwsza, wstępna analiza Twojej sprawy zawsze jest darmowa. Podczas niej nasz prawnik zapozna się z dostarczonymi przez Ciebie dokumentami i zaproponuje możliwe rozwiązania.

To, czy zdecydujesz się na dalszą współpracę, zależy od Ciebie. Jest to całkowicie niezobowiązujące. Zapraszamy do kontaktu.

Skontaktuj się z nami:


4.5/5 - (42 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Irena pisze:

Dzień dobry. Niestety zarejestrowałam się na Baltik- pipe na jakies stronie. Nic nie wpłaciłam. Teraz jestem nękana telefonami które blokuje. Dzisiaj powiedzieli zeby wplacic blikiem 850 zł. Ja odmówiłam to powiedzieli ze będą mi naliczać za prowadzenie konta 200 zł co miesiąc. Co mam zrobić. Jestem osoba starsza (71 lat). Bardzo się denerwuje. Proszę o poradę Pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Ireno. Najlepiej nie robić nic i nic nie wpłacać mimo namawiania, a nawet gróźb ze strony oszusta. Dodatkowo należy sprawę zgłosić organom ścigania.

Danuta pisze:

jestem nekana telefonami na temat baltic-pipe,kiedys chcialam w to wejsc ,ale po przeczytaniu o oszustach nie weszlam w uklad .Teraz mam ciagle telofony nekania dlaczego ,dlaczego ?blokujac ich mam inne numery i prawie co dzien w kolko ,czy mam czekac az im sie to znudzi ,dadza mi kiedys spokoj pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Danuto. Pomysł z blokowaniem numerów oszustów to dobra koncepcja. Może się jednak okazać niewystarczająca. Może Pani również zgłosić organom ścigania przestępstwo uporczywego nękania, a nawet (dodatkowo) usiłowania wyłudzenia.

Jarosław pisze:

Proszę o pomoc wpłaciłem za namową na Brytannic Finance

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Jarosławie. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Andrzej pisze:

Oszukali mnie na 30000

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Andrzeju. Niestety, obecnie cyberoszustwa to niezwykle często spotykane zjawisko. Zajmujemy się pomocą osobom poszkodowanym. Musimy jednak poznać Pana sprawę bliżej, aby ocenić możliwości działania i szanse powodzenia. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Tadeusz pisze:

Podejrzewam oszustwo Baltic pip. Podam tel. do niby biura którego nie ma w internecie +48732861450; 691870823; 732861450. Jak ktoś ma życzenie i uwierzy to powodzenia. Oszuści mają większą wiarę w siebie i naiwność ludzi.

Stanisława Kruczkowska pisze:

Padłam ofiar oszustwa 09,13,2021 wpłaciłam 900 zł drugie dnia sprawdzam a tu zabrano mi 900 zł obecnie mam 74 lata , proszę sobie wyobrazić zabrano mi ostatnie pieniądze, co dalej ie miała ani nawet na chleb, a tu idą ś, Państwo nie znają zapewne takiego nieszczęścia / Boże jak można tak oszukać człowieka jak można tak kraść, życzyłam temu debilowi najgorszego, i co z tego miał piękne święta a ja jestem po zawale i kto się nademną ulituję św żyjam jak dziadówa, a nieszczęśliwa ropa,

Marek pisze:

Chętnie bym chciał zarobić ale nie mam wkladu własnego

Magdalena pisze:

Witam serdecznie. Teść dal sie oszukać na baltic pipe na 12 tys. zł. Sprawa zgłoszona na policję. Czy te pieniądze jesteście państwo w stanie odzyskać czy tylko ewentualnie nabrane kredyty (tego jeszcze nie wiemy, bedziemy pobierac raport z biku) jesteście w stanie unieważnić? Przyznał się dopiero teraz, stało się to 3 tyg temu. Miał aplikację anydesc i przez 3 dni była uruchomiona więc mają wszelkie dane. Wysłałam go żeby jak najszybciej zastrzegł dowód osobisty ale już mogli czegoś nabrać. Jaka byłaby cena ewentualnego państwa zaangażowania? Pozdrawiam.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Magdaleno. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Obowiązek zwrotu ciąży zazwyczaj na banku, który prowadzi rachunek osoby pokrzywdzonej. Zajmujemy się także ustalaniem nieistnienia zawieranych przez oszustów umów kredytów lub pożyczek zaciąganych w imieniu osób pokrzywdzonych. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Anna pisze:

Straciłam 850zł
Działają przez you tube.
Wysłałam 850 zł na adres:
Przedstawiciel Adam Winkiel
02-337 Warszawa, Mszczonowska 4
34 1600 1462 1891 2670 5013 7603
Tytułem: przelew środków z nr
20522492
Nr telefonu już nie odpowiada- „nie ma takiego numeru”
Chyba nie ma sensu sobie zawracać tym głowy.
Na moje pytanie skąd dzwoni, pani z rosyjską wymową powiedziała że z Krakowa i jest pracownikiem tej firmy, a jej kierownikiem jest Adam Winkiel, który też miał wschodni akcent.
Mam wrażenie, że świetnie się bawili. Ja nawet zapytałam czy to nie jest jakiś przekręt, czy może piramida finansowa. Oburzona pani zaprzeczyła; mamy konto w banku (chyba) Agricol. Przypuszczam, że bazują na naciąganiu ludzi na małe kwoty właśnie .
Piszę, bo dziś dopiero zaczęłam to sprawdzać ,a wpłatę zrobiłam
11.09.2023.

Andrzej pisze:

Tak zostałem oszukany na 1000euro

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Andrzeju. Zajmujemy się pomocą w sprawach cyberoszustw. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Krystyna pisze:

Oglądałam reklamę w internecie z naszym Prezydentem i premierem jak można zarabiać z firmą BALTIC PIPE . Podałam dane aby sprawdzić co to jest Za 1 godzinę zadzwoniła do mnie pani z akcentem ruskim , więc podziękowałam , bo już wiedziałam, że to oszustwo. Jak pani to powiedziałam , to pani mi powiedziała, że jest Bułgarką i dzwoni z Londyny. Pani dzwoniła z nr. 739 250 805. Za cwilę znowu pani nachalnie zadzwoniła. Podziękowałam z Nr 725 638 099. Za chwilę z Nr. 609 927 228, potem z nr. 793 078 666 i nr 603 679 204 a dzisiaj z nr. 537 288 597. Ja się pytam GDZIE SĄ SŁUŻBY W TYM KRAJU, ŻE ONI SOBIE TAK DZIAŁAJĄ Z WIZERUNKIEM PREZYDENTA I PREMIERA ??//

Tomasz pisze:

Mam problem z baltic paip dzwonią codziennie z innego nr nie mam info od nich gdzie mogę wycofać zgodę RODO na szczęście pieniędzy im nie wpłaciłem ale przez komunikator wysłali mi link do konta inwestycyjnego na które mam wpłacić pieniądze i nie pamiętam strony bo tam muszę usunąć swoje dane ale na szczęście to tylko nr telefonu imię Nazwisko i e-mail ale chciał bym wycofać zgodę może ktoś mi pomóc albo podpowiedzieć

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Tomaszu. Dobrze, że nie dał się Pan nabrać na to oszustwo. Może Pan zgłosić sprawę na Policję jako uporczywe nękanie.

Grzegorz pisze:

Witam, podobną sytuację, jak opisane wcześniej mi się przydarzyła
– rejestracja na akcje baltic paip
– kontakt jednego pana, po dwóch miesiącach
-przekonanie do inwestycji ,,bezpiecznej,, i gwarantującej zwrot wykładu w całości jeżeli nie będę podejmował samodzielnie decyzji
– niestety, wpłata 1100 złotych,
-kontakt drugiego pana , przekonanie do ściągnięcia darmowego programu AnyDesk(mogłem przekręcić nazwe) oraz potrzeby nr dowodu że zdjęciem
– rozpoczęcie ,,działalności na giełdzie kryptowalut , jak to zarabiam, oczywiście kontakt telefoniczny przez WhatsApp ,
Coś mnie i żonę tchnęło, po sprawdzeniu co to za program i do czego może śłużyć, kolejny krok to kontakt z bankiem blokada dowodu oraz dostępu do konta i usunięcie tego programu z telefonu komórkowego, WhatsApp, poczty. Ale został przez tego pana żałożone na Gmailu dla mnie konto czy też mogę to usunąć, czy te kroki są wystarczające,
– następnie później pan zadzwonił czy handlujemy dalej, powiedziałem że kończymy, zaczął mnie przekonywać o żłej decyzji po czym się rozłonczył.
Pozdrawiam.

Jarek pisze:

Wczoraj wysłałem 995 zł.,a dzisiaj mi je oddali, ale wysłali do mnie link, który pozwolił grzebać w moim komputerze. Kiedy miałem zalogować się do banku natychmiast przerwałem rozmowę i wyłączyłem komputer. Usnałem z kompa to grałem ale nie wiem czy wszystko,

Roman pisze:

Skoro wszyscy wiedzą, że oszustwo i wiadomo kto … to gdzie jest policja, prokuratura, ABW, CBŚ lub ktokolwiek inny ?

tomasz pisze:

kłaniam się „boty”myślałem że to roboty giełdowe które grają za nas.jak to wygląda naprawde ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Tomaszu. O co konkretnie chciał zapytać?

PAWEŁ pisze:

Fałszywa firma brokerska. Przedstawia się jako TAYLOR INWESTING HANDEL TIH-LMTD.COM. Wcześniej CAPITAL – TRUST.CO.UK. Mnie oszukali na 1 000 zł. Co jakiś czas zmieniają stronę, nazwę firmy w celu łapania nowych naiwnych klientów. Paweł

Andrzej pisze:

PEUSO INWESTYCJA W BALIC PIPE: Oszuści!!!!! UWAGA!!! chcą wyłudzić kasę i wysyłają podejrzane linki aby logować się do banku!! nie wierzcie tej reklamie oszustów! nie dałem się im oszukać to mnie nękają już 4 miesiące, wydzwaniają codziennie z różnych numerów, grożą, krzyczą. banda oszustów zza wschodniej granicy!!!