Pewna oferta inwestycyjna, która ma przynieść duże zyski w krótkim czasie bez praktycznie żadnego ryzyka, to częsty scenariusz działania oszustów. Najczęściej propozycje wiążą się z obecną sytuacją gospodarczą i stanowią do niej nawiązanie. W momencie, kiedy nieco głośniej zrobiło się o gazociągu Baltic Pipe, a temat był powielany przez praktycznie każdą stację telewizyjną i przewijał się w wielu artykułach, to właśnie inwestycja w Baltic Pipe stała się pomysłem scamerów na oszustwo. Sprawdź jak wyglądał ich schemat działania, dlaczego ludzie dali się na to nabrać i co zrobić w przypadku kiedy padłeś ofiarą takiego przestępstwa.

UWAGA! Padłeś ofiarą tzw. oszustwa na inwestycje? W tym oszustwa na Baltic Pipe, oszustwa na kryptowaluty, oszustwa na ORLEN albo innych podobnych? Nie poddawaj się i walcz o odzyskanie utraconych środków. W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach zawodowo. Napisz do nas lub zadzwoń. Wstępną analizę prawną swojej sprawy otrzymasz w całości BEZPŁATNIE!

Czym jest Baltic Pipe?

Gazociąg Baltic Pipe został otwarty oficjalnie 26 września i stanowi polsko-duńską inwestycję, która ma umożliwić transport gazu z Norwegii na rynki tych krajów, a także krajów sąsiadujących. Temat stał się priorytetowy ze względu na obecną sytuację i chęć uniezależnienia się od Rosji. Spółka GAZ-STEAM, która zajmuje się gazociągiem nigdy nie proponowała tego typu inwestycji i wydała na swojej stronie oficjalne ostrzeżenie przed oszustwem.

Oszuści nie odpuszczają żadnej okazji, zadziałali także i tym razem. W okresie intensywnego wzrostu zainteresowania tym tematem wykorzystali trend i skonstruowali sprytną ofertę, która zachęcała do inwestycji w akcje Baltic Pipe. Sugerowali, że po wpłacie nieco ponad 1000 złotych, akcjonariusz będzie mieć zapewniony dochód miesięczny w wysokości ponad 40 000 złotych. Fakt, bardzo atrakcyjna oferta, jednak nie ma nic wspólnego z prawdą. Dlaczego więc, spora część osób wpadła w pułapkę i dała się zmanipulować?

Wykorzystano fragmenty nagrań z prezydentem

Kiedy temat Baltic Pipe był na topie, wypowiadali się na temat tej inwestycji nie tylko dziennikarze, ale także znane i cenione osoby jak np. sam prezydent Andrzej Duda. Oczywiście z jego ust nigdy nie padły słowa, które zachęcałyby do inwestowania, jednak hakerzy sprytnie wykorzystali i skleili jego wypowiedzi. Następnie udostępnili je na platformie przeznaczonej do rejestracji w celu skorzystania z rzekomej oferty. Sam obraz z nagrania był prawdziwy, jednak dźwięk został podłożony, a treść wypowiedzi całkowicie zmieniona. W nagraniu, które zostało spreparowane reporter zachęcał do inwestowania w akcje Baltic Pipe.

Dla wielu osób wypowiedź prezydenta wydaje się wystarczającym dowodem na to, że jest to realna inwestycja, a nie kolejna próba wyłudzenia pieniędzy czy danych przez hakerów.

Wbrew pozorom nie jest to odosobniony przypadek. Oszuści nawiązują do aktualnych wydarzeń i kreują coraz to nowe pomysły. Kuszą pewnym, dużym zyskiem i stosunkowo niewielkim wkładem własnym. Najczęściej dotyczy to dużych firm, które są dla nas uosobieniem stabilności np. Orlen czy PGNiG.

Jak wygląda oszustwo na Baltic Pipe?

Link do platformy inwestycyjnej w Baltic Pipe znajduje się w wielu miejscach w mediach społecznościowych. Już samo kliknięcie może spowodować ściągnięcie niechcianego oprogramowania czy kradzież danych. Każdy oszust działa nieco inaczej. W niektórych przypadkach po wejściu na stronę dostaniemy informację o konieczności zalogowania się i podania swoich danych osobowych, w innych dostaniemy przekierowanie do wpisania swoich danych z karty w celu “doładowania” portfela inwestycyjnego.

Obie wyżej opisane sytuacje są potencjalnie niebezpieczne i mogą spowodować nie tylko utratę pieniędzy z konta, ale także kradzież danych osobowych, które z kolei mogą zostać wykorzystane do różnych celów

Padłeś ofiarą oszustwa i skradziono z twojego konta pieniądze?

Możesz odzyskać wszystkie środki!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

.

Jak rozpoznać oszustwo internetowe?

Słysząc o podobnych ofertach na niesamowity zysk i inwestycjach, które przyniosą nam duży dochód, powinna zapalić nam się lampka ostrzegawcza. Jednak nie zawsze tak jest. Pomimo tego, że hakerzy tworzą świetne oprogramowania, a ich działania są coraz bardziej przemyślane, to zawsze znajdzie się niedopracowany element, który może ich zdradzić. Warto więc, zawsze zwracać uwagę na szczegóły i dokładnie analizować każdą “super ofertę”.

Naszą uwagę powinien w pierwszej kolejności zwrócić dziwnie wyglądający adres URL. To często słaby punkt, którego oszuści nie są w stanie przeskoczyć. Co prawda czasami starają się zamaskować link i wkleić go pod słowo-odnośnik, jednak można to sprawdzić.

Kolejnym sygnałem, który powinien wzbudzić naszą czujność są błędy językowe i pomyłki lub nieprawdziwe fakty. Wynika to z tego, że często oszustwa te nie są przeprowadzane z Polski, a treści tworzone są w innym języku i tłumaczone. Oszuści często używają także podobnych pod kątem brzmienia lub wyglądu nazw, czego możemy nie wyłapać na pierwszy rzut oka. W przypadku Baltic Pipe w niektórych przypadkach platforma była nazywana Baltic Trade.

Najczęściej podejrzanie wygląda również samo konto w mediach społecznościowych, z których wysyłana jest wiadomość lub potwierdzenie zadowolenia z wysokich zarobków. Oszuści zakładają nowe profile osób, jednak często są to strony bez dużej liczby polubień, z dziwnie wyglądającym zdjęciem profilowym lub podejrzaną nazwą. Alarmujący powinien być dla nas także brak danych do kontaktu spółki, czyli numeru telefonu lub adresu.

Padłem ofiarą oszustwa na Baltic Pipe – co zrobić?

Kiedy zorientujesz się, że szansa na duży zysk to ściema, na którą niestety dałeś się nabrać, nie marnuj czasu i działaj. Czas reakcji jest bardzo ważny, im szybciej tym lepiej. W niektórych przypadkach natychmiastowe zgłoszenie oszustwa do banku, może wstrzymać przelew wychodzący z naszego konta i ochronić oszczędności.

Niezależnie od tego kiedy zorientujesz się, że padłeś ofiarą oszustwa, działaj. W pierwszej kolejności zadzwoń do swojego banku. Najszybciej zrobisz to za pośrednictwem infolinii. W rozmowie z konsultantem podaj możliwie jak najwięcej szczegółów i zablokuj swoje konto, zmień dane do logowania.

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie sprawy na policję. To bardzo ważne i potrzebne działanie. Przede wszystkim na podstawie zgłoszenia o możliwości popełnienia przestępstwa, możesz zgłosić reklamację do banku. Poza tym, zgłoszenie na policję to zabezpieczenie, w przypadku jeśli ktokolwiek w przyszłości, będzie sugerował, że posiadasz niespłacone zobowiązanie.

Jeśli Twoje oszczędności z konta zniknęły, złóż reklamację w banku. Niestety, banki najczęściej starają się nagiąć przepisy prawne na swoją korzyść i oskarżają klientów, o brak odpowiedniej ostrożności i sugerują, że podanie danych do logowania na obcej stronie, to wina klienta. To jest ich metoda na odsuwanie swojej odpowiedzialności. Jednak prawda jest nieco inna, a prawo bankowe jasno mówi o tym, że pieniądze na koncie powinny być w odpowiedni sposób chronione. Dlatego jeśli padłeś ofiarą przestępców internetowych, walcz o odzyskanie swoich pieniędzy.

Gdzie mogę uzyskać pomoc?

Nasza Kancelaria Eurolege specjalizuje się w sprawach przeciwko bankom i pomogła już tysiącom osób. Wiemy, że walka z instytucją finansową nie jest łatwa, a dla wielu także bardzo stresująca. Dlatego oferujemy swoją pomoc i doświadczenie.

Pierwsza, wstępna analiza Twojej sprawy zawsze jest darmowa. Podczas niej nasz prawnik zapozna się z dostarczonymi przez Ciebie dokumentami i zaproponuje możliwe rozwiązania.

To, czy zdecydujesz się na dalszą współpracę, zależy od Ciebie. Jest to całkowicie niezobowiązujące. Zapraszamy do kontaktu.

Skontaktuj się z nami:


4.6/5 - (39 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Andrzej pisze:

PEUSO INWESTYCJA W BALIC PIPE: Oszuści!!!!! UWAGA!!! chcą wyłudzić kasę i wysyłają podejrzane linki aby logować się do banku!! nie wierzcie tej reklamie oszustów! nie dałem się im oszukać to mnie nękają już 4 miesiące, wydzwaniają codziennie z różnych numerów, grożą, krzyczą. banda oszustów zza wschodniej granicy!!!