Jak wygląda nakaz zapłaty wydany przez e-sąd w elektronicznym postępowaniu upominawczym EPU? Przede wszystkim zwracamy uwagę na sam nakaz zapłaty w EPU. Nie posiada on żadnej pieczątki ani podpisu. Jest to wygenerowany elektronicznie wydruk z systemu sądu elektronicznego, tj. Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie. Jednak zgodnie z istniejącymi przepisami taki nakaz zapłaty spełnia wszystkie kryteria uznania go za dokument urzędowy.

Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Gdzie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu zwykłym i elektronicznym – EPU?

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty. Jeśli nakaz zapłaty wydał referendarz sądowy, taki sprzeciw wnosi się do sądu, przed którym wytoczono powództwo.

Wszystkim zainteresowanym tematyką sprzeciwu od nakazu zapłaty zwracamy szczególną uwagę! Wnikliwie analizujcie i sprawdzajcie dokładny adres sądu, do którego sprzeciw od nakazu zapłaty powinien być skierowany. Nie jest odosobnionym przypadkiem, że windykatorzy podają błędne adresy sądów w pozwach.

Z treści przepisów KPC wynika, że sprzeciw od nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty. Jeśli nakaz zapłaty wydał referendarz sądowy, taki sprzeciw wnosi się do sądu, przed którym wytoczono powództwo. Na dzień dzisiejszy w Polsce funkcjonuje tylko jeden elektroniczny, czyli e-sąd. Tym sądem jest: Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie, VI Wydział Cywilny (adres: ul. Boczna Lubomelskiej 13, 20-070 Lublin). Na ten też adres należy wysłać każdy sprzeciw od nakazu zapłaty wydany przez e-sąd.

Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.

Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną

Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

Sprzeciw od nakazu zapłaty – uzasadnienie. Co napisać?

Przede wszystkim należy ustalić jakie zarzuty ma wnoszący sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym (sprzeciw do sądu). W dużym skrócie, z czym się nie zgadza i jak według niego wygląda wersja wydarzeń. W przypadku nakazu zapłaty wydanego w EPU uzasadnienie ma inne znaczenie niż to w tradycyjnym postępowaniu. Niemniej pozwany (dłużnik), tak ja powód (wierzyciel) powinien swoje twierdzenia odpowiednio umotywować.

Jakie to mogą być zarzuty? Przede wszystkim pozwany może zakwestionować, że zawierał z powodem umowę. Jeśli umowa była zawierana to wówczas, możliwe jest kwestionowanie podstawy wystawienia różnego rodzaju dokumentów, np. faktur, rachunków, zleceń.

Ma to o tyle kluczowe znaczenie, że jeśli do pozwu nie zostały przedłożone odpowiednie dokumenty źródłowe, to można zanegować ich istnieniu właśnie w uzasadnieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty. Wówczas obowiązkiem powoda, np. firmy windykacyjnej, będzie przedstawienie dowodów, na które się powołuje w pozwie.

Pamiętaj, że nie masz obowiązku przyznawać się długu! Nawet jeśli sprawa toczy się przed sądem, to rolą powoda jest przedstawienie dowodów na istnienie długu. Ty, jako pozwany nie masz obowiązku udowadniać co do zasady, że dług nie istnieje.

Na koniec powinien pozwany dokładnie zbadać czy w sprawie nie mamy do czynienia z przedawnieniem roszczenia. Jeśli pozwany nie zgadza się z czymkolwiek napisanym w pozwie, to powinien bezwzględnie napisać o tym w sprzeciwie od nakazu zapłaty.

Doświadczony w procesie sądowym prawnik od spraw długów może podnosić jeszcze wiele zarzutów procesowych, które uderzają w roszczenie banku, chwilówki czy firmy windykacyjnej. Ze względu na wysokospecjalistyczną wiedzę i objętość artykułu wskazaliśmy kilka podstawowych zarzutów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak prawidłowo skonstruować sprzeciw od nakazu zapłaty to skontaktuj się z nami i zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.

WAŻNE! Sprzeciw od nakazu zapłaty w EPU – w przeciwieństwie do tego wydanego przez sąd stacjonarny – nie wymaga żadnego uzasadnienia. Wystarczą same wnioski oraz ewentualnie zarzuty.

Ile wynosi opłata od sprzeciwu wydanego przez e-sąd i sąd tradycyjny?

Pozwany składając sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym nie musi uiszczać żadnej opłaty sądowej. Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami pismo takie jak sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym nie podlega opłacie sądowej.

Taka sama zasada obowiązuje w przypadku wnoszenia sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Sąd stacjonarny (tradycyjny) nie pobiera opłaty od sprzeciwu wydanego w postępowaniu upominawczym.

Ostatecznie podsumujmy, że skuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty nie wymaga wnoszenia żadnych opłat do sądu.

Co zrobi sąd po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty?

Co stanie się, jeśli sprzeciw od nakazu zapłaty został wniesiony w terminie, do właściwego sądu? Wówczas nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym traci moc w części zaskarżonej. Taka sytuacja ma miejsce zarówno w przypadku postępowania zwykłego jaki tego przed e-sądem. Różnica jednak w obu przypadkach jest taka, że:

  • w postępowaniu EPU nakaz zapłaty po wniesienie sprzeciwu traci moc, postepowanie umarza się, a powód może ponownie złożyć pozew o to samo roszczenie to e-sądu albo do sądu tradycyjnego (stacjonarnego),
  • w postępowaniu zwykłym nakaz zapłaty po wniesieniu sprzeciwu traci moc, a sprawa kierowana jest do normalnego postepowania – może zostać wyznaczona rozprawa, wezwanie na rozprawę albo wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym.

Co bardzo istotne, po skutecznym wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty w normalnym postępowaniu upominawczym (nie EPU) powód będzie musiał odnieść się do zarzutów merytorycznych przeciwstawionych mu przez powoda w sprzeciwie. Dlatego tak ważne jest, aby w sprzeciwie od nakazu zapłaty zawrzeć wszystkie zarzuty procesowe i odpowiednio je uzasadnić. Powołując również ewentualnie dowody na ich poparcie. Dodajmy, że w przypadku EPU nakaz zapłaty utraci moc, a sprawa zostanie umorzona. Przynajmniej na chwilę, tj. do czasu ponownego pozwani dłużnika przed sąd właściwy dla jego miejsca zamieszkania.

Oczywiście jak ważne jest wsparcie profesjonalisty w sporządzeniu sprzeciwu od nakazu zapłaty przekonało się wiele osób próbujących na własną rękę wygrać z wielkimi firmami windykacyjnymi i ich wysoko wykwalifikowanymi pracownikami.

Czym skutkuje zaniechanie wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty?

Przypominamy, że niewniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty w EPU oraz w postępowaniu tradycyjnym w terminie 2 tygodni od dnia jego odbioru spowoduje odrzucenie sprzeciwu wydanego przez e-sąd albo sąd stacjonarny. Natomiast niepowołanie na odpowiednim etapie postępowania stosownych zarzutów, twierdzeń i dowodów nie będzie co prawda skutkowało odrzuceniem sprzeciwu.

W konsekwencji może jednak spowodować, że sąd uwzględni powództwo windykatora. Wynikiem takiej sytuacji będzie uprawomocnienie się nakazu zapłaty. Oznacza to, że w najbliższym czasie pozwany może spodziewać się wizyty komornika. A ten może dokonać egzekucji jego majątku. W tym zająć wynagrodzenie za pracę, rentę, emeryturę, a nawet pieniądze na koncie w banku.

Powyższe oznacza, że zawsze należy złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty. Chyba, że jako dłużnik nie widzimy problemu w tym, aby zapłacić każdy grosz z zasądzonej przez sąd kwoty. Zapewniamy jednak, że w niemal każdej sprawie da się dostrzec błędy banków, firm pożyczkowych oraz windykacyjnych.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Potrzebujesz pomocy prawnika? Masz dług i sprawę w sądzie? A może już w Twojej sprawie działa komornik? W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się takimi sprawami od lat i pomagamy wychodzić z długów.

Działamy zdalnie, przez co jesteśmy w stanie zapewnić pomoc dla każdego, bez względu na to, gdzie mieszka. Reprezentujemy naszych Klientów przed sądami i komornikami w całej Polsce.

Potrzebujesz darmowej analizy swojej sprawy? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz także wysłać do nas zgłoszenie swojej sprawy przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Oddzwonimy najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:

Darmowa konsultacja oddłużeniowa

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Kancelaria Eurolege

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *