Jak podaje gazeta Rzeczpospolita w grupie osób zatrzymanych w grudniu pod zarzutem udostępnienia danych osobowych z bazy PESEL firmie windykacyjnej jest osoba pracująca w ABW! Jak ustaliła gazeta Agnieszka B. od dziesięciu lat jest zatrudniona na etacie w dziale kadr w centrali ABW.

Niedawne zatrzymania dotoczyły udostępnienia chronionych danych osobowych z państwowej bazy PESEL pracownikom firmy windykacyjnej. W gronie zatrzymanych był komornik sądowy z Warszawy Rafał W., były asesor komorniczy i zarazem pracownik firmy windykacyjnej GetBack, pracownik administracyjny kancelarii oraz wspomniana Agnieszka B.

Zaskakujące jest to, że kobieta od dziesięciu lat jest funkcjonariuszka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z centrali w Warszawie, zatrudniona na etacie w kadrach. Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że agentka dorabiała w kancelarii komornika i miała na to zgodę przełożonego, szefa ABW Dariusza Łuczaka (kierował Agencją w latach 2013–2015).

Wyciek danych na ogromną skalę

Śledztwo nadal trwa i prokuratura nie ujawnia wielu informacji dotyczących sprawy. Pewne jest to, że skala wycieku była ogromna. Firma windykacyjna GetBack broni się, że nie wiedziała o bezprawnych działaniach swojego pracownika i jest w tej sprawie pokrzywdzona. Nie zmienia to jednak faktu, że pracownik tej firmy uzyskał dostęp do całej bazy danych kancelarii komorniczej, (Komornik SQL) obejmującej informacje o blisko milionie Polaków, a także do danych 350.000 osób z rejestru PESEL.

Więcej o sprawie przeczytacie Państwo w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

Na podstawie: Rzeczpospolita


4.6/5 - (22 votes)

Kategorie: Wiadomości

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.