Coraz więcej przesłanek świadczy o tym, że ceny będą rosły! Coraz więcej firm myśli o podnoszeniu cen na produkty, a z nadchodzących podwyżek zdają sobie sprawie także konsumenci . Jesteśmy gotowi na wzrost cen?
Cytowani przez portal finansowy money.pl eksperci Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wyliczają, że drożeją głównie surowce energetyczne i metale a także surowce żywnościowe, w tym najsilniej poszybowały ceny cukru, zbóż i olejów roślinnych. Można się spodziewać, że wraz z tymi produktami wzrosną ceny innych produktów a także usług.

Dlaczego ceny rosną?

Tylko w lutym o jeden procent wzrósł Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) – prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych. Zdaniem ekspertów Biura przybywa składowych, które przyczynić się mogą w perspektywie najbliższych miesięcy do dalszego wzrostu cen.

– To już siódmy miesiąc systematycznego wzrostu wskaźnika. W ostatnich miesiącach nasilają się obawy o wzrost cen zarówno po stronie wytwórców, jak i konsumentów, a ceny surowców na światowych rynkach zaczynają znacząco drożeć – przytacza raport Biura portal money.pl.

Osłabianie złotego wpływa na podwyżki cen?

Z przygotowanego przez ekspertów dokumentu wynika, że polityka osłabiania złotego przez NBP podnosi koszty importu nie tylko surowców sprowadzanych do dalszej przeróbki, ale i gotowych produktów trafiających bezpośrednio do konsumenta.
M.in. z tego powodu od dłuższego już czasu przedstawiciele przedsiębiorstw sygnalizują coraz mocniej plany podnoszenia cen na swoje wyroby. Aż dwadzieścia spośród 22 branż zamierza podnieść ceny w ciągu najbliższych miesięcy.
– Warto również zwrócić uwagę na strukturę branż, w których planowane są podwyżki. Są to głównie te branże, które oferują przetworzone surowce konieczne do dalszej produkcji, takie jak: przetwórstwo ropy naftowej, produkcja metali czy produkcja sprzętu transportowego. Wzrost tych cen oznacza wyższe koszty produkcji w branżach wytwarzających towary konsumpcyjne, co bezpośrednio przełoży się na wzrost wskaźnika CPI, potocznie zwanego inflacją – tłumaczą eksperci BIEC cytowani przez money.pl.

Drożej przez pandemię?

Eksperci uważają, że ceny będą rosły bez względu na stan zamrożenia gospodarki spowodowany pandemią koronawirusa.
– Drożeją surowce energetyczne i metale, drożeją również surowce żywnościowe, w tym najsilniej wzrosły ceny cukru, zbóż i olejów roślinnych. Polscy producenci dotknięci skutkami pandemii nie będą w stanie zamortyzować drożejącego importu i rosnących cen surowców, tym bardziej, że pozostałe koszty ich działalności, takie jak podatki i parapodatki, ceny ustalane urzędowo jak np. płaca minimalna  – również rosną – wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów Biura.
Do podwyżek przygotowują się gospodarstwa domowe. Co ciekawe aż 91 proc. badanych gospodarstw jest ich świadoma.

Gdzie szukać pomocy będąc zadłużonym?

W Kancelarii EUROLEGE od lat pomagamy osobom zadłużonym. Nie ma znaczenia, czy sprawa jest na etapie przedsądowym i dłużnik jest nękany przez firmy windykacyjne, albo trafiła już do sądu, lub do komornika. W każdej sytuacji staramy się znaleźć takie rozwiązanie, aby dług znacząco zmniejszyć, a nawet anulować w całości. Chcesz dowiedzieć się więcej? Współpracujący z nami prawnicy są do Twojej dyspozycji.
Zgłoszenia swojej sprawy możesz dokonać na wiele wygodnych i bezpiecznych sposobów. Wszystko załatwisz w naszej Kancelarii bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Pamiętaj, że czas działa na Twoją niekorzyść. Im szybciej zaczniesz działać tym szybciej uwolnisz się od długu!
Oto kilka wygodnych i bezpiecznych form kontaktu z nami:

Źródło: money.pl


Podobał Ci się artykuł? Oceń go.

Kategorie: Wiadomości

O Autorze

Bogumił Fura

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.