Dzisiaj mamy dla Państwa zaskakujące doniesienia! Okazuje się, że komornicy sądowi wstrzymują albo znacznie ograniczają niektóre z czynności egzekucyjnych. O jakich czynnościach mowa i czego konkretnie boją się komornicy w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy.

Epidemia koronawirusa zatacza szerokie kręgi. Komornicy boją się wychodzić z kancelarii.

Jeszcze kilka tygodni temu wielu z nas pukałoby się w czoło na słowa, których dzisiaj jesteśmy świadkami. W Polsce mamy od niedawna stan zagrożenia epidemiologicznego. Mamy zamknięte granice, a cicho zaczyna się mówić i o tym, że grozi nam wprowadzenie stanu epidemii. Sądy już ograniczyły do minimum swoją działalność. Przyszłą więc teraz pora na komorników. Jak przekazał mediom rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej Pan Krzysztof Pietrzyk, komornicy wstrzymują całkowicie niektóre czynności egzekucyjne, a jeszcze inne znacznie ograniczają. Jakie więc czynności będą podlegać wstrzymaniu i ograniczeniu? Z racji tego, że komornicy zaszyli się zasadniczo w swoich kancelariach, praktycznemu wstrzymaniu podlegać będą wszystkie czynności, jakie związane są z czynnościami terenowymi. Co to takiego? Przede wszystkim wstrzymaniu będą podlegały:
  1. egzekucja z nieruchomości;
  2. egzekucja z ruchomości (np. samochód, sprzęt RTV, AGD);
  3. eksmisje z nieruchomości;
  4. doręczanie pozwów i sądowych nakazów zapłaty.

Co z innymi egzekucjami? Czy też będą wstrzymane?

Niestety, ale wstrzymaniu ani ograniczeniu nie będą podlegały tzw. „egzekucje fotelowe”, a więc takie, które komornik może zrobić zza biurka. Chodzi przede wszystkim zatem o:
  1. egzekucje z kont bankowych;
  2. egzekucje z wynagrodzenia za pracę;
  3. egzekucje z rent/emerytur.
Wskazane wyżej formy egzekucji będą nadal stosowane w całym swoim spektrum działania. Nie będzie również żadnej taryfy ulgowej w związku z sytuacją w kraju dla osób objętych postępowaniem komorniczym w wyżej wymienionym zakresie.

Czy będą wszczyna egzekucje komornicze w trakcie epidemii?

Jak najbardziej TAK, ale tylko niektóre z form prowadzonych działań komorniczych nie będą wykonywane. Jak wskazaliśmy wyżej, chodzi o takie formy, z którymi łączy się konieczność wyjścia przez komornika w teren.

Co zrobić kiedy mam komornika, a nie dostałem/am nigdy żadnego pisma z sądu?

Jeśli egzekucja komornicza prowadzona jest przeciwko Tobie, a Ty nie otrzymałeś/aś nigdy z sądu żadnego pisma, w tym nakazu zapłaty, pozwu czy wyroku zaocznego, to możesz jeszcze podjąć skuteczną obronę! Być może w okresie od zawarcia umowy pożyczki/kredytu do wszczęcia egzekucji komorniczej:
  1. zmieniłeś/aś adres zamieszkania;
  2. zmieniłaś nazwisko?
W takich sytuacjach istnieje realna szansa na uchylenie egzekucji komorniczej i odzyskanie zabranych pieniędzy! W naszej Kancelarii EUROLEGE pomogliśmy już tysiącom osób w sprawach sądowych o zapłatę długów. Uchyliliśmy już setki zajęć komorniczych i odzyskaliśmy dla naszych klientów wiarę w sprawiedliwości oraz spokój Macie Państwo jakieś pytania do prawników? Chcielibyście podzielić się swoimi spostrzeżeniami? Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką długów, kredyt, pożyczek, spraw sądowych i komorniczych na nasze forum dla zadłużonych. Chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i doradzimy jak nie dać się instytucjom finansowym.

Darmowa konsultacja oddłużeniowa

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Jacek Andrzejewski

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *