Duża grupa osób tracących grunt pod finansowymi nogami szuka różnych rozwiązań. Mają one docelowo zminimalizować negatywne skutki zadłużenia, a w konsekwencji umożliwić spokojne życie z długami. Jednym z takich pomysłów jest tytułowa konsolidacja długów. Zwykle pochodzących z kredytów albo pożyczek. Zdarzają się także pomysły na konsolidację długów komorniczych. A więc takich, których windykacja znajduje się już ostatnim etapie – egzekucji komorniczej.

Jednak czy konsolidacja długów to dobry pomysł? Nawet jeśli mamy problemy z płaceniem rat kredytów i pożyczek na czas? Czy nie jest to kolejny problem, z którym będziemy musieli się zmierzyć i go pokonać w dającej się przewidzieć przyszłości? Na te i inne pytania odpowiemy w poradniku. Na pewno nie warto zamykać się na wiedze i słuchać wyłącznie doradców kredytowych i pracowników banków oraz firm pożyczkowych.

UWAGA! Masz problem z długami? Nie wiesz jak sobie z nimi poradzić? Możesz liczyć na naszą pomoc. W Kancelarii EUROLEGE od wielu lat zajmujemy się w pomocy osobom zadłużonym w wychodzeniu na finansową prostą. Jak możesz się do nas zgłosić po bezpłatną, wstępną analizę sprawy napiszemy na końcu artykułu.

Na czym polega konsolidacja długów?

W dużym uproszczeniu konsolidacja długów polega na wrzuceniu wielu roszczeń kredytowych albo pożyczkowych w jedno zobowiązanie o charakterze jednego kredytu albo pożyczki. Najczęściej występującym produktem finansowym oferowanym na rynku jest zdecydowanie kredyt konsolidacyjny. Jest to nic innego jak kredyt bankowy, który polega na połączeniu wszystkich posiadanych kredytów/pożyczek w jedno zobowiązanie z jedną, zazwyczaj dużo niższą ratą niż suma wszystkich rat pozostałych zobowiązań finansowych. Oznacza to, że konsolidacja długów to w rzeczywistości spakowanie wszystkich długów w jedno opakowanie finansowe będące kolejnym długiem.

Czy konsolidacja długów się opłaca?

Niewiele osób zdaje sobie świadomość z tego, że konsolidacja długów jest w rzeczywistości zwiększaniem ogólnej wartości zadłużenia. Konsolidacja długów polega na uregulowaniu innych zobowiązań finansowych (wraz z ich kosztami) i wrzuceniu ich w całości w zobowiązanie konsolidujące doliczając do tego dodatkowe koszty, w tym odsetki. W ten sposób podmiot udzielający konsolidacji doliczy sobie do istniejącej wcześniej ogólnej sumy zadłużenia swoje koszty i odsetki. Jest to nic innego jak rolowanie długów, a ostatecznie wpadanie w pętlę zadłużenia.

Z ekonomicznego punktu widzenia konsolidacja długów jest czymś fundamentalnie nieopłacalnym. Oczywiście z punktu widzenia nieobeznanego z kredytami konsumenta może wyglądać na ciekawy produkt. Jedno zobowiązanie, niższa rata. Brzmi ciekawie i interesująco. Za tą marketingową fasadą kryją się jednak nieciekawe finansowo ruchy. W każdym razie warto sobie policzyć ile ogólnie oddasz pieniędzy kiedy zrobisz konsolidację względem tego co spłacisz – nawet nieterminowo – pierwotnie.

Pamiętaj, że pracownicy biur kredytowych, pośrednicy finansowi i osoby wykonujące pracę dla banków i firm pożyczkowych mają w interesie interes swoich pracodawców i zleceniodawców. Twój interes w tym wszystkim pozostawiony będzie na samym końcu, o ile w ogóle będzie uwzględniany. Jest to być może smutne, ale tak działa rynek finansowy. Banki czy firmy pożyczkowe oczekują zysków. Twoja osoba ma ten zysk zapewnić i najlepiej, aby był to zysk większy, a jednocześnie stanowił stały dopływ środków.

Jakie formy konsolidacji długów spotkać można na rynku finansowym?

Ogólnie konsolidacja długów to właściwie dwie formy finansowania. W praktyce rynkowej występują one jako:

W przestrzeni reklamowej spotkać można różne nazwy produktów finansowych przeznaczonych do konsolidacji długów. Najczęściej będą to takie chwytne i przyciągające frazy jak:

Bez względu na formę finansowania zawsze uważaj na oferty dotyczące łatwego dostępu do finansowania swoich zadłużeń. Za prostą ofertą mogą kryć się postanowienia, które ostatecznie będą znacząco zwiększały stan Twojego zadłużenia. Chociaż powierzchownie mogą wydawać się atrakcyjną formą pomocy.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Czy konsolidacja długów komorniczych wchodzi w rachubę?

Jak wskazaliśmy wyżej pożyczki dla zadłużonych z komornikiem istnieją. Zazwyczaj są to bardzo agresywne formy finansowania. Skoro ubiegający się o pożyczkę ma już komornika to oczywiście dla pożyczkodawcy ryzyko braku spłaty rośnie. Taki konsument nie jest postrzegany przez instytucje finansowe jako wiarygodny partner. W związku z tym koszt udzielanego finansowania też nie może być niski.

Oznacza to, że konsolidacja długów komorniczych jest możliwa, ale zwykle obarczona wysokim kosztem pozyskania finansowania. Na pewno trzeba zastanowić się kilkadziesiąt razy zanim zdecydujemy się na tego rodzaju ryzykowne rozwiązanie finansowe.

Jeśli nie konsolidacja długów, to co?

Skoro konsolidacja długów nie jest najlepszą formą wychodzenia z problemów finansowych to co nią może być? Okazuje się, że najlepsze efekty daje przeprowadzane profesjonalnie oddłużanie. Może ono dotyczyć długów w takich podmiotach jak:

  • banki,
  • firmy windykacyjne,
  • firmy pożyczkowe, tzw. „chwilówki”,
  • firmy telekomunikacyjne,
  • spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe.

Proces oddłużania polega na podejmowaniu działań prawnych i faktycznych przez wyspecjalizowaną kancelarię prawną. Celem oddłużania jest całkowite zdjęcie zobowiązań finansowych z dłużnika, ale znacząca reedukacja długów. Oddłużanie możliwe jest na każdym etapie windykacji, a więc kiedy toczy się:

  • windykacja przedsądowa (polubowna),
  • windykacja sądowa,
  • windykacja komornicza (postępowanie egzekucyjne).

Im szybciej dłużnik zaczyna działać tym lepiej. Zdecydowanie najniższy wskaźnik pozytywnych oddłużeń zaobserwować można na etapie przymusowej windykacji komorniczej.

Gdzie mogę szukać pomocy w wyjściu z długów?

Jeśli poszukujesz pomocy w wyjściu z długów to zdecydowanie potrzebujesz pomocy profesjonalistów. W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się pomocą w szeroko pojętej antywindykacji już od wielu lat. Z naszych usług skorzystały już tysiące osób w całej Polsce. Mamy za sobą tysiące wygranych procesów sądowych, a łączna suma wygranych sięga już ponad 80 milionów złotych (!).

Kontakt z nami jest bardzo prosty. Od samego początku naszego istnienia postawiliśmy na zdalną obsługę naszych Klientów. Dzięki temu bez względu na to gdzie przebywasz i gdzie mieszkasz masz świetny dostęp do najlepszych prawników od spraw długów. Nie musisz umawiać się i czekać na rozmowę z prawnikiem. U nas wszystko załatwisz przez Internet oraz telefon. Bez koniczności wychodzenia z domu czy pracy.

Co bardzo istotne, wstępna analiza sprawy jest u nas całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje.

Chcesz skorzystać z naszej oferty pomocy? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Najpóźniej kolejnego dnia roboczego do Ciebie oddzwonimy i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (42 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.