Niesprawiedliwa licytacja działki zaskarżona przez Prokuratora Generalnego! - Antywindykacja EuroLege

Niesprawiedliwa licytacja działki zaskarżona przez Prokuratora Generalnego!

Niesprawiedliwa egzekucja komornicza i licytacja nieruchomości działki gruntu

Oceń artykuł: 

Sąd najpierw uznał zasiedzenie nieruchomości, a potem komornik pozwolił zlicytować działkę zajmowaną przez małżeństwo, chociaż to nie ono było dłużnikiem. Prokurator Generalny uznał orzeczenie za „niesprawiedliwe” i właśnie je zaskarżył.

Dwa lata temu małżeństwo Małgorzata i Aleksander S. zostali uznani przez sąd prawowitymi właścicielami działki. W jej posiadanie weszli poprzez zasiedzenie. Ich działka została wyłączona z większej nieruchomości. Kilka miesięcy później o nieruchomość upomniał się Błażej F. Wystąpił on do Sądu Rejonowego w Żywcu o wpisanie siebie do księgi wieczystej nieruchomości w miejsce dotychczasowych właścicieli – małżeństwa S.

– Żądanie uzasadnił nabyciem nieruchomości w wyniku jej przysądzenia w postępowaniu licytacyjnym. Decyzja sądu o przysądzeniu zapadła w kwietniu 2015 r. – podaje za Prokuratorem Generalnym Polska Agencja Prasowa. Według PG doszło do wydania „zupełnie niesprawiedliwego” wyroku.

Kto ma rację w sporze?

W marcu 2019 r. Sąd Rejonowy uznał, że spór sprowadzał się jedynie do ustalenia, które z wydanych postanowień jest decydującym o stanie prawnym nieruchomości.

Sąd stwierdził, że kiedy Błażej F. przystępował do licytacji był świadomy, że część działki objętej postępowaniem egzekucyjnym nie należy już do dłużnika a jej prawo do niej ma małżeństwo.

Od postanowienia sądu Błażej F. wniósł oczywiście apelację. Zarzucał w niej sądowi złamanie przepisów dotyczących przysądzenia własności, które zawiera Kodeks postępowania cywilnego. I wyższa instancja, Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej uznał, że pierwszeństwo do tytułu własności ma Błażej F., bo jego decyzja o przysądzeniu prawa do nieruchomości (w wyniku licytacja) jest wcześniejsza, bo pochodzi z 2015 roku. Natomiast tytuł małżeństwa do nieruchomości, chociaż stwierdzający zasiedzenie od 2009 roku, wydany był przez sąd dopiero dziesięć lat później.

Sąd Okręgowy stwierdził też, że bez znaczenia była wiedza powoda o zasiedzeniu nieruchomości, bo „nabycie licytacyjne oderwane jest od dobrej lub złej wiary”.

Prokurator zarzuca sądowi błędy…

„We wniesionej do SN skardze nadzwyczajnej Prokurator Generalny zarzucił wyrokowi Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, że błędnie dał pierwszeństwo postanowieniu sądu rejonowego z 13 kwietnia 2015 r., które zapadło wobec nieruchomości nie będącej własnością dłużniczki. Spowodowało to niesłuszne pozbawienie własności powodów, co jest niemożliwe do aprobaty w świetle wymagań praworządności i wskazanych w Konstytucji RP podstawowych praw ekonomicznych człowieka, czyli prawa do własności” – czytamy w komunikacie prokuratora generalnego, na który powołuje się PAP.

PG uznał, że od 2009 roku (od kiedy faktycznie biegnie data zasiedzenia) działka nie była już własnością dłużniczki Błażeja F. i tym samym nie mogła ulec przysądzeniu na własność wierzyciela.

– Doszło do wydania orzeczenia w odczuciu społecznym zupełnie niesprawiedliwego, które de facto sankcjonuje sprzedaż działki w drodze licytacji nienależącej do dłużnika i pozbawia własności prawowitych właścicieli za długi innej osoby, za które w żadnym stopniu nie odpowiadali i nie byli zobowiązani do ich spłaty” – wyjaśnia prokuratura.

W związku z tym Prokurator Generalny wniósł do SN o uchylenie zaskarżonego wyroku i domaga się oddalenia apelacji Błażeja F.

Masz kłopot z komornikiem? Sprawdź jak umorzyć egzekucję i odzyskać pieniądze!

Istnieją regulacje prawne, które dają możliwość umorzenia egzekucji komorniczej, a nawet odzyskania zabranych pieniędzy! To naprawdę możliwe. Ważne jest kiedy i od kogo dowiedziałeś się o sprawie. Czy od komornika, czy przed egzekucja otrzymywałeś jakieś pisma z sądu?

Jeżeli komornik pojawił bez żadnych wcześniejszych informacji z sądu (np. nakazu zapłaty albo pozwu) to jest realna szansa na umorzenie postępowania komorniczego i odzyskanie zabranych pieniędzy.

Każda sprawa jest inna i wymaga gruntownej analizy prawnej. W Kancelarii EUROLEGE od wielu lat pomagamy osobom pozwanym i tym wobec których prowadzone są egzekucje komornicze na wnioski firm pożyczkowych i windykacyjnych a także banków.

Chcę umorzenia egzekucji komorniczej. Jak mam się zgłosić?

Chcesz dowiedzieć się więcej? Współpracujący z nami prawnicy są do Twojej dyspozycji. Zgłoszenia swojej sprawy możesz dokonać na wiele wygodnych i bezpiecznych sposobów. W naszej kancelarii załatwisz wszystko bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy.

Pamiętaj, że czas działa na Twoją korzyść. Im szybciej zaczniesz działać tym szybciej uwolnisz się od komornika.

Oto kilka wygodnych i bezpiecznych form kontaktu z nami:

  1. zadzwoń pod numer: 530 333 130
  2. napisz maila na: kontakt@eurolege.pl
  3. napisz wiadomość na Facebooku: https://www.facebook.com/eurolege/
  4. wyślij zgłoszenie przez formularz: https://www.eurolege.pl/anuluj-dlug/

 

Opracowano na podst. PAP i serwisu stooq.pl
Zdjęcie: Tree photo created by wirestock – www.freepik.com

Jesteśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu dla kancelarii prawnych Orły Prawa.

Anuluj dług i sądowy nakaz zapłaty w całości! Doświadczeni prawnicy pomogą Ci wygrać sprawę w sądzie.

DARMOWA ANALIZA!

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ TERAZ

Skontaktujemy się z Tobą w 24 h!

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem świadczenia pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Zostałeś pozwany o zapłatę długu, albo nagle pojawił się komornik i nie wiesz dlaczego?

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ ANALIZY PRAWNEJ!​

Pamiętaj! Termin na złożenie odwołania do sądu jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki zmniejsza Twoje szanse na wygraną!
Niczym nie ryzykujesz, bo analiza prawna jest bezpłatna i nie ma żadnych ukrytych kosztów.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną analizę prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA