Sąd najpierw uznał zasiedzenie nieruchomości, a potem komornik pozwolił zlicytować działkę zajmowaną przez małżeństwo, chociaż to nie ono było dłużnikiem. Prokurator Generalny uznał orzeczenie za „niesprawiedliwe” i właśnie je zaskarżył.
Dwa lata temu małżeństwo Małgorzata i Aleksander S. zostali uznani przez sąd prawowitymi właścicielami działki. W jej posiadanie weszli poprzez zasiedzenie. Ich działka została wyłączona z większej nieruchomości. Kilka miesięcy później o nieruchomość upomniał się Błażej F. Wystąpił on do Sądu Rejonowego w Żywcu o wpisanie siebie do księgi wieczystej nieruchomości w miejsce dotychczasowych właścicieli – małżeństwa S.

Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.

– Żądanie uzasadnił nabyciem nieruchomości w wyniku jej przysądzenia w postępowaniu licytacyjnym. Decyzja sądu o przysądzeniu zapadła w kwietniu 2015 r. – podaje za Prokuratorem Generalnym Polska Agencja Prasowa. Według PG doszło do wydania „zupełnie niesprawiedliwego” wyroku.

Kto ma rację w sporze?

W marcu 2019 r. Sąd Rejonowy uznał, że spór sprowadzał się jedynie do ustalenia, które z wydanych postanowień jest decydującym o stanie prawnym nieruchomości.
Sąd stwierdził, że kiedy Błażej F. przystępował do licytacji był świadomy, że część działki objętej postępowaniem egzekucyjnym nie należy już do dłużnika a jej prawo do niej ma małżeństwo.
Od postanowienia sądu Błażej F. wniósł oczywiście apelację. Zarzucał w niej sądowi złamanie przepisów dotyczących przysądzenia własności, które zawiera Kodeks postępowania cywilnego. I wyższa instancja, Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej uznał, że pierwszeństwo do tytułu własności ma Błażej F., bo jego decyzja o przysądzeniu prawa do nieruchomości (w wyniku licytacja) jest wcześniejsza, bo pochodzi z 2015 roku. Natomiast tytuł małżeństwa do nieruchomości, chociaż stwierdzający zasiedzenie od 2009 roku, wydany był przez sąd dopiero dziesięć lat później.
Sąd Okręgowy stwierdził też, że bez znaczenia była wiedza powoda o zasiedzeniu nieruchomości, bo „nabycie licytacyjne oderwane jest od dobrej lub złej wiary”.
[wbcr_php_snippet id=”19096″]

Prokurator zarzuca sądowi błędy…

„We wniesionej do SN skardze nadzwyczajnej Prokurator Generalny zarzucił wyrokowi Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, że błędnie dał pierwszeństwo postanowieniu sądu rejonowego z 13 kwietnia 2015 r., które zapadło wobec nieruchomości nie będącej własnością dłużniczki. Spowodowało to niesłuszne pozbawienie własności powodów, co jest niemożliwe do aprobaty w świetle wymagań praworządności i wskazanych w Konstytucji RP podstawowych praw ekonomicznych człowieka, czyli prawa do własności” – czytamy w komunikacie prokuratora generalnego, na który powołuje się PAP.

PG uznał, że od 2009 roku (od kiedy faktycznie biegnie data zasiedzenia) działka nie była już własnością dłużniczki Błażeja F. i tym samym nie mogła ulec przysądzeniu na własność wierzyciela.

– Doszło do wydania orzeczenia w odczuciu społecznym zupełnie niesprawiedliwego, które de facto sankcjonuje sprzedaż działki w drodze licytacji nienależącej do dłużnika i pozbawia własności prawowitych właścicieli za długi innej osoby, za które w żadnym stopniu nie odpowiadali i nie byli zobowiązani do ich spłaty” – wyjaśnia prokuratura.

W związku z tym Prokurator Generalny wniósł do SN o uchylenie zaskarżonego wyroku i domaga się oddalenia apelacji Błażeja F.

Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.

Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną

Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

Masz kłopot z komornikiem? Sprawdź jak umorzyć egzekucję i odzyskać pieniądze!

Istnieją regulacje prawne, które dają możliwość umorzenia egzekucji komorniczej, a nawet odzyskania zabranych pieniędzy! To naprawdę możliwe. Ważne jest kiedy i od kogo dowiedziałeś się o sprawie. Czy od komornika, czy przed egzekucja otrzymywałeś jakieś pisma z sądu?
Jeżeli komornik pojawił bez żadnych wcześniejszych informacji z sądu (np. nakazu zapłaty albo pozwu) to jest realna szansa na umorzenie postępowania komorniczego i odzyskanie zabranych pieniędzy.
Każda sprawa jest inna i wymaga gruntownej analizy prawnej. W Kancelarii EUROLEGE od wielu lat pomagamy osobom pozwanym i tym wobec których prowadzone są egzekucje komornicze na wnioski firm pożyczkowych i windykacyjnych a także banków.

Chcę umorzenia egzekucji komorniczej. Jak mam się zgłosić?

Chcesz dowiedzieć się więcej? Współpracujący z nami prawnicy są do Twojej dyspozycji. Zgłoszenia swojej sprawy możesz dokonać na wiele wygodnych i bezpiecznych sposobów. W naszej kancelarii załatwisz wszystko bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy.
Pamiętaj, że czas działa na Twoją korzyść. Im szybciej zaczniesz działać tym szybciej uwolnisz się od komornika.
Oto kilka wygodnych i bezpiecznych form kontaktu z nami:

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:

Opracowano na podst. PAP i serwisu stooq.pl
Zdjęcie: Tree photo created by wirestock – www.freepik.com

Darmowa konsultacja oddłużeniowa

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Bogumił Fura

Bogumił Fura

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *