Osoby prowadzące działalność gospodarczą na pewno słyszały już o pojęciu nota obciążeniowa czy nota księgowa. Jak się okazuje dokumenty te pełnią inną niż faktura dokumentację potwierdzającą wykonanie określonych czynności.
Zgodnie z przepisami nota obciążeniowa jest dowodem księgowym, dokumentującym niepodlegające podatkiem VAT (podatkiem od towarów i usług) koszty podatkowe. Nota obciążeniowa jest zatem dokumentem, którego rolą jest udokumentowanie kosztów, które nie podlegają opodatkowaniem podatkiem VAT. W nocie obciążeniowej nie uwzględnia się w pozycjach wartości podatku od towarów i usług (VAT). Oznacza to, że nota obciążeniowa – nota księgowa – dokumentuje operacje, które nie mogą zostać wykazane w oparciu o fakturę.
Nota obciążeniowa wystawiana jest w następujących celach:
Jak powinna wyglądać prawidłowo skonstruowana nota obciążeniowa stanowią przepisy. Zgodnie z przepisem art., 21 ustawy „o rachunkowości” nota księgowa musi zawierać:
PAMIĘTAJ! Opis operacji wskazany w nocie księgowej powinien wskazywać konkretny dokument źródłowy, który stanowią podstawę jej wystawienia. Brak takiego dokumentu może stwarzać ryzyko w przypadku kontroli.
Nota księgowa wystawiana jest przez przedsiębiorcę dla udokumentowania kosztu nie podlegającego VAT. W praktyce nota księgowa wystawiana jest przez upoważnionego do takich czynności pracownika danej firmy. Zazwyczaj, w przypadku większych firm, będą to osoby bezpośrednio odpowiedzialne za kwestie księgowe i rachunkowe. Jeśli w Twojej firmie nie ma osoby odpowiedzialnej za wystawianie not obciążeniowych, to Ty jako przedsiębiorca musisz samodzielnie wystawić albo co najmniej podpisać taki dokument. W przeciwnym razie nota księgowa może zostać zakwestionowana.
Jedno to ustalenie czym jest i kiedy może być wystawiona nota księgowa. Drugim, a zapewne dla większości przedsiębiorców gorszym tematem będzie prawidłowe zaksięgowanie noty obciążeniowej w sytuacji prowadzenia księgowości w oparciu o księgę przychodów i rozchodów (KPiR).
W tym przypadku również przepisy prawa przychodzą z pomocą. W rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów „w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów” podstawa zapisu w KPiR jest inny dowód księgowy. Za ten właśnie inny dowód księgowy można uznać notę księgową. Może być ona uznana jako dokument poświadczający koszt.
Z każdym rokiem liczba przedsiębiorców mających problemy finansowe wzrasta. Zazwyczaj powodem są piętrzące się wydatki, rosnące składki oraz podatki. A niekiedy inne, nie dające się przewidzieć sytuacje, jak chociażby pandemia COVID-19 czy upadłość znaczącego kontrahenta. Mając na głowie liczne zobowiązania, w tym kredytowe i pożyczkowe, większość zastanawia się co dalej.
W naszej Kancelarii EUROLEGE stworzyliśmy specjalny zespół prawników-ekspertów od spraw zadłużeń. W naszej codziennej pracy zajmujemy się pomocą w wychodzeniu z długów. Pomagamy na każdym etapie. Z natury rzeczy najwięcej usług świadczymy na etapie postępowań sądowych i komorniczych. Dzięki naszej pomocy tysiące ludzi w całym kraju uzyskało pomoc w wyjściu z długów.
Jako Kancelaria EUROLEGE od wielu lat reprezentujemy interesy osób zadłużonych na terenie całego kraju. Dzięki innowacyjnemu podejściu każda potrzebująca osoba może skontaktować się z nami przy użyciu urządzeń dających kontakt na odległość. W celu skorzystania z naszej pomocy wystarczy jakiekolwiek urządzenie podłączone do Internetu. Często może to być tylko telefon.
Działamy zdalnie i szybko. Wiemy, że czas jest ważny i dlatego staramy się, aby każdy z naszych Klientów mógł maksymalnie szybko, bez nadmiernego czekania, umawiania się, skorzystać z pomocy prawnej ekspertów od spraw zadłużeń.
Masz problem z długami? Zadzwoń do nas lub napisz. Chętnie pomożemy Ci wyjść na prostą i zacząć wszystko od nowa.
Oto sposoby szybkiego i bezpiecznego kontaktu z nami:
Zostaw komentarz