Toczy się wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne (komornicze), a Ty nie masz żadnego majątku? Poniżej opiszemy co może zrobić komornik jak nic nie masz. Wskażemy prognozy egzekucji komorniczej od osoby zadłużonej, która nic nie ma. Przedstawimy również zagrożenia, które wiążą się na przyszłość w takiej sytuacji.

Niniejszy artykuł ma charakter poglądowy. Przed dokonywaniem czynności prawnych lub faktycznych zawsze warto zapoznać się z wiedzą eksperta w dziedzinie oddłużania. W naszej Kancelarii EUROLEGE dokonujemy wstępnej analizy sprawy zupełnie ZA DARMO.

Od czego komornik zaczyna egzekucję osoby nie posiadającej majątku?

Początki egzekucji zazwyczaj są takie same wobec każdego dłużnika. Komornik na wstępnie swoich działań nie wie jeszcze czy ma do czynienia z osobą zamożną czy też nie. Nie zna jeszcze sytuacji majątkowej dłużnika egzekwowanego. O tym dowiaduje się dopiero po pewnym czasie.

Obowiązkiem komornika wszczynającego egzekucję komorniczą jest wysłanie takiego pisma jak zawiadomienie o wszczęciu egzekucji wraz z wezwaniem do wskazania posiadanego majątku. Jednak wiele osób o tym, że coś zaczyna się dziać w sprawie dowiaduje się już wcześniej. Zazwyczaj poprzez:

  • zablokowanie konta w banku,
  • zajęcie wynagrodzenia za pracę,
  • zajęcie emerytury lub renty.

Powyższe działania komornika są zwykle szybsze niż nawet najsprawniej działająca poczta. Co jednak dzieje się dalej, jeśli dłużnik wie, iż nie posiada żadnego majątku?

Nic nie mam. Czy komornik może coś zrobić?

Zacznijmy od tego, że egzekucja komornicza ze swojej natury prowadzona jest zawsze w stosunku do osoby dłużnika i jego majątku. Egzekucja komornicza zawsze toczy się w oparciu o tytuł wykonawczy. Zasadą postępowania egzekucyjnego jest to, aby było ono najmniej dolegliwe dla osoby zadłużonej. Jeśli komornik zorientuje się, że osoba zadłużona nie konta w banku (albo ma zbyt mało pieniędzy) bądź też żadnego stałego świadczenia w postaci pensji czy emerytury (renty) to wtedy przystępuje do dalszych działań. Zazwyczaj rozpytuje się wtedy wierzyciela czy wie cokolwiek na temat majątku dłużnika, np. jego ruchomości lub nieruchomości. A być może także o przysługujących mu wierzytelnościach, np. komornik może zabrać ulgę na dziecko!

Jeżeli okaże się, że wierzyciel nic nie wie, komornik może poszukiwać majątku dłużnika samodzielnie. Uprawniony jest on bowiem do występowania np. do CEPIK-u bądź ewidencji nieruchomości. W tym zakresie komornik wykonuje swoje czynności bardzo dokładnie. Niestety nic, co znajduje się w publicznych rejestrach komornikowi nie umknie. Nie jest inaczej z samochodami czy też domami, mieszkania i działkami.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Nie jest także wykluczone, że komornik odwiedzi dłużnika w miejscu jego zamieszkania. Niekiedy możliwe jest to również w asyście policji, którą komornik może przywołać do pomocy.

Jak stare przysłowie mówi: „z pustego i Salomon nie naleje”. Co jednak dzieje się z egzekucją jeśli okaże się, że dłużnik nic nie posiada? Co może zrobić komornik, kiedy osoba zadłużona nic nie ma? O tym poniżej.

Umorzenie egzekucji i wyjawienie majątku dłużnika.

Kiedy komornik stwierdzi, że dłużnik nic nie ma, to wówczas umarza egzekucję. Co istotne, umorzenie egzekucji komorniczej to nie jest umorzenie długu. Przeciwnie. Zobowiązanie stwierdzone tytułem wykonawczym istnieje i może być przedmiotem kolejnej egzekucji! Może się bowiem okazać, że np. następuje poprawa warunków finansowych osoby zadłużonej. W takiej sytuacji wierzyciel składa wniosek o wszczęcie egzekucji i wszystko zaczyna się od nowa. Tym razem jednak działania komornika mogą okazać się bardziej skuteczne.

Po umorzeniu egzekucji z powodu bezskuteczności może wierzyciel złożyć do sądu wniosek o wyjawienie majątku. Samo wyjawienie majątku dłużnika polega na zobowiązaniu dłużnika do wskazania swojego stanu posiadania przed sądem. Rzecz jasna wszystko pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Zatem zatajanie oczywistych faktów dotyczących majątku może w pewnych okolicznościach sprowadzić spore kłopoty na osobę zadłużoną.

Komornik umorzył egzekucję z powodu bezskuteczności. Co mi grozi w przyszłości?

Jak wspomnieliśmy wcześniej umorzenie egzekucji z powodu bezskuteczności nie wpływa na fakt istnienia długu. Nadal wierzyciel może domagać się w przyszłym okresie zapłaty. Tymczasowy oddech to tylko chwila spokoju. Następnie takiego dłużnika czeka całe życie z pręgierzem zadłużenia. Co takiego negatywnego wynika z umorzenia egzekucji, gdy dłużnik nic nie ma?

Przede wszystkim trafienie na listę dłużników. Niestety, ale lista dłużników to miejsce, w które łatwo wpaść. Ciężko jednak z niego wyjść. Posiadanie „łaty” niesolidnego płatnika ma swoje poważne konsekwencje. Wpis do rejestru dłużników z adnotacją o nieudanej egzekucji komorniczej mocno utrudnia, a nawet uniemożliwia zaciąganie kolejnych zobowiązań. Nie chodzi tylko o kredytu czy pożyczki w bankach i chwilówkach. W grę mogą wchodzić nawet takie zobowiązania jak umowa o usługi telefoniczne czy o dostarczanie Internetu. Zatem sprawa całkiem poważna.

Wiszący nad głową tytuł wykonawczy to również ryzyko utraty majątku w przyszłości. Osoba mająca przeszłość komorniczą musi uważać podczas zawierania umowy o pracę, zakładania konta bankowego czy firmy. W każdej chwili bowiem może pojawić się komornik i dokonać zajęcia. Wcześniejszych ostrzeżeń raczej nie ma co się spodziewać. Nie możemy również zapomnieć o takich sprawach jak zakup nieruchomości czy ruchomości, np., samochodu. Działania komornika mogą pojawić się nawet po wielu miesiącach czy latach od zakupu wartościowej rzeczy.

Czy można uwolnić się od komornika na stałe?

W toku trwającej egzekucji jak również po jej zakończeniu istnieje szansa na uwolnienie się od długu stwierdzonego tytułem wykonawczym. Szczególnie dużą uwagę należy zwracać na tytuły wykonawcze pochodzące od e-sądu. Mianowicie chodzi tutaj o nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydany e EPU.

W czym dokładnie jest rzecz? Chodzi o sytuację, kiedy komornik w Twoim życiu pojawia się nagle. Bez żadnych wcześniejszych sygnałów płynących z sądu. A więc jeśli komornik nagle zajął Twój majątek, a Ty nic nie wiedziałeś o żadnej sprawie sądowej z tym związanej to jest szansa na ratunek! W takiej sytuacji uchylenie tytułu wykonawczego jest jak najbardziej do wykonania. Samo się jednak nic nie zrobi. Wymaga to pewnych działań. Koniecznym stanie się składanie pism do sądu, komornika i najpewniej do samego wierzyciela. Zadanie nie jest proste, wymaga solidnych nerwów i cierpliwości. Z tego też powodu w naszej Kancelarii EUROLEGE powołaliśmy specjalny zespół od spraw egzekucji komorniczych. Codziennie zajmujemy się tego typu sprawami. Wbrew pozorom nie są w skali kraju rzadkie przypadki 😊

Potrzebujesz pomocy w obronie przed komornikiem? U nas załatwisz wszystko zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu. Twoją sprawę przeanalizujemy całkowicie za darmo i udzielimy Ci wskazówek co do dalszego postępowania. Jeśli zechcesz, to pomożemy Ci w obronie Twoich uzasadnionych interesów. Pomagamy przed każdym sądem i komornikiem w kraju. Wspieramy również osoby, które wyjechały za granicę pozostawiając w kraju swoje problemy finansowe.

Chcesz się z nami skontaktować? Napisz do nas lub zadzwoń. Może także wysłać do nas zgłoszenie przez formularz zamieszczony na naszej stronie internetowej. Oddzwonimy najpóźniej kolejnego dnia roboczego.

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Formularz zgłoszeniowy: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/


4.8/5 - (40 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Kamila pisze:

Potrzebuję porady w sprawie zajęcia komorniczego.

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Kamilo. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Anna pisze:

Witam proszę o pomoc . Potrzebuję rady w sprawie zajęcia komorniczego. Będę wdzięczna za pomoc.

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Anno. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Musimy jednak poznać więcej szczegółów, aby powiedzieć coś więcej. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Marcin Krawczyk pisze:

Witam pisze do państwa poniewaz potrzebuje pomocy mam zobowiązania z 3 zobowiązań spłacam dwa a 3 nie mam z czego opłacić a sam utrzymuje rodzine . Mam wiele pytań jak sobie z tym poradzić .

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Marcinie. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Janusz pisze:

Dwa miesiące z rzędu nie otrzymałem przysługującego mi prawnie minimum dwa tysiące sto złotych z mojego wynagrodzenia a sto złotych mniej

Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Januszu, to faktycznie jest coś nie tak. Nie powinno tak być. Zapewne Pana pracodawca popełnił gdzieś błąd, ale to trzeba sprawdzić. Sprawdzenia wymaga także i to, czy tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji nie jest wadliwy. Możemy wykonać na Pana rzecz bezpłatną analizę prawną i ewentualnie pomóc w sporze i załatwieniu formalności. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/