Czekasz na przesyłkę, zależy Ci na tym, aby dotarła na czas. To prezent na ważną uroczystość lub niezbędne akcesoria do pracy. Dostajesz wiadomość, że Twoja paczka została zatrzymana w centrum dystrybucji i konieczna jest niewielka dopłata lub kliknięcie w link, który przekieruje Cię na stronę przewoźnika. Czytając to, wydaje Ci się proste do rozszyfrowania, że jest to oszustwo. Jednak co innego na sucho, a co innego w życiu, gdzie dochodzą emocje i pośpiech, a wtedy o pomyłkę zdecydowanie prościej. Hakerzy to wiedzą i sprytnie z tego korzystają. Niestety wystarczy jeden zły ruch, aby pozbyć się oszczędności z konta czy udostępnić swoje dane osobowe oszustom. Sprawdź jak się przed tym uchronić i co zrobić, kiedy dałeś się złapać w pułapkę.

UWAGA! Oszuści internetowi ukradli pieniądze z Twojego konta bankowego albo zaciągnęli kredyt/pożyczkę na Twoje dane osobowe? Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. U nas wstępna analiza prawna sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Po jej wykonaniu przez prawnika – profesjonalistę dowiesz się jak możemy Ci pomóc i należy zrobić, aby wyjść z problemów.

Sposoby, których używają oszuści

Zakupy w sklepach internetowych są wygodne, co docenia coraz szersze grono osób, które chętnie korzysta z tego sposobu. Wiedzą o tym także hakerzy, którzy szukają coraz to nowszych sposobów na dobranie się do naszych danych osobowych i kont bankowych. Szczególnie narażone są starsze osoby czy takie, które dopiero uczą się korzystania z Internetu i jego zalet i nie potrafią odróżnić prawdziwego komunikatu od tego podrobionego, ale nie tylko. Oszuści wykorzystują także nasze słabe strony i wiedzą dokładnie w jaki sposób uderzyć. Liczą na pośpiech, emocje i pragnienie jak najszybszego dostarczenia paczki. Właśnie dlatego incydenty takie nasilają się szczególnie w okresach wzmożonych zakupów np. przed Świętami Bożego Narodzenia. Każdy pragnie, aby przesyłka na czas znalazła się pod choinką.

Jednym ze scenariuszy, którzy wykorzystują oszuści, jest wiadomość z informacją o tym, że paczka utknęła w centrum dystrybucji i konieczna jest niewielka dopłata lub kliknięcie w przesłany w wiadomości link. W przypadku braku wpłaty paczka zostanie zablokowana lub zwrócona do nadawcy.

Oczywiście jest to fałszywy komunikat, a kliknięcie w link to prosta droga to utraty pieniędzy z konta, kradzieży danych lub zainstalowania na swoim urządzeniu niechcianego oprogramowania.

Hakerzy wykorzystują różne metody i starają się, aby ich działanie na pierwszy rzut oka nie wzbudzało podejrzeń i do złudzenia przypominało standardową procedurę firmy pod którą próbują się podszyć.

Jedną z metod, która także jest znana to informacja o zatrzymaniu przesyłki w urzędzie celnym i konieczność uiszczenia cła lub innego typu opłaty. Jeśli dostaniesz taką wiadomość i podejrzewasz, że może być to oszustwo, zadzwoń do Izby Celnej. W ten sposób otrzymasz informacje z pierwszej ręki.

Popularne jest także wysyłanie linków do śledzenia paczki. Jest to usługa, którą udostępnia większość przewoźników, więc na pierwszy rzut oka, taki link nie zapala żadnej czerwonej flagi. Diabeł tkwi w szczegółach. Warto przyjrzeć się samemu adresowi URL, a przede wszystkim zastanowić się czy rzeczywiście zamawialiśmy paczkę w tym okresie. Najpewniejszą metodą jest wejście na stronę przewoźnika z wyszukiwarki i wpisanie tam numeru przesyłki. W ten sposób zajmie nam to parę sekund więcej, ale możemy ochronić swoje oszczędności i dane.

Co zrobić, kiedy daliśmy się złapać w pułapkę?

Nawet najostrożniejsze osoby dają się czasem nabrać na tego typu działania pod wpływem emocji czy w pośpiechu. Każda osoba, która kliknęła w link jest potencjalnie narażona na kradzież danych lub pieniędzy z konta. Bardzo ważna jest szybka reakcja i działanie.

Kiedy zorientujesz się, że jesteś potencjalną ofiarą oszustwa, przede wszystkim skontaktuj się ze swoim bankiem. Zablokuj kartę, dostęp do konta, zmień login. Możesz to zrobić w oddziale lub za pomocą infolinii. Pracownik banku powinien poinformować Cię, co musisz zrobić, aby strzec swoje oszczędności. Nawet jeśli oszuści zdążyli już dobrać się do Twoich pieniędzy zablokuj konto, aby zatrzymać ten proceder na tym etapie.

Padłeś ofiarą oszustwa i skradziono z twojego konta pieniądze?

Możesz odzyskać wszystkie środki!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

Kolejnym krokiem jest poinformowanie o próbie przestępstwa policję lub prokuraturę. Musisz udać się w tym celu do najbliższej jednostki i dokonać oficjalnego zgłoszenia. Wiele osób uważa, że ten krok jest zbędny, bo złapanie internetowych oszustów jest niezwykle trudne, wręcz praktycznie niemożliwe, jednak nie to jest najważniejsze podczas wizyty w komisariacie. Liczy się sam fakt zgłoszenia i otrzymania z tego tytułu notatki policyjnej, która będzie znaczącym dokumentem w dalszym postępowaniu.

Po zabezpieczeniu własnego konta i zgłoszeniu na policję, warto poinformować o oszustwie firmę pod którą podszywali się hakerzy. Przeważnie są to duże korporacje, które posiadają własne działy bezpieczeństwa, a każde takie zgłoszenie to szansa na uratowanie kolejnych osób przed kradzieżą.

Jeśli podczas procederu oszuści zdążyli ukraść pieniądze z Twojego konta możesz zgłosić reklamację do banku. Ma on obowiązek strzec Twoich pieniędzy i dbać o bezpieczeństwo, więc reklamacja powinna być rozpatrzona pozytywnie. Niestety, nie zawsze tak jest. Banki często odrzucają wnioski klientów i wskazują, że do kradzieży doszło z ich winy. Prawo stoi jednak po stronie klienta i warto zawalczyć o swoje pieniądze. W niektórych przypadkach konieczna może być pomoc adwokata, który doskonale zna prawo bankowe i potrafi odpowiednio skonstruować pismo do instytucji finansowej.

Sądy przeważnie stoją po stronie konsumentów, dlatego nie musisz się obawiać wystąpienia przeciwko bankowi. To, że jest to instytucja finansowa, która posiada własny sztab prawników, wcale nie oznacza, że zwykły obywatel nie może strzec swojego prawa. Sądy często wydają nakaz zapłaty na korzyść konsumentów, bo wiedzą, że prawo stoi po stronie klienta.  Wiemy coś na ten temat, ponieważ mamy za sobą udane postępowania i wiemy na co zwracać uwagę już w trakcie wstępnej analizy prawnej sprawy.

Skorzystaj z pomocy prawnika

Nie daj się nabrać na to, że nie dochowałeś należytej staranności do ochrony swojego konta czy danych osobowych. Jeśli padłeś ofiarą oszustwa na paczkę, to należy Ci się zwrot utraconych środków. Musisz nastawić się na długi proces, jednak finalnie prawo stoi po Twojej stronie. Jeśli nie masz doświadczenia w tej kwestii, możesz powierzyć sprawę doświadczonemu prawnikowi. Z jego pomocą na pewno pójdzie sprawniej. Pracownicy kancelarii Eurolege mają doświadczenie w podobnych sprawach.

Skorzystaj z darmowej konsultacji prawnej podczas której prawnik przeanalizuje Twoją sprawę i oceni jak powinno wyglądać dalsze postępowanie. Jest to całkowicie niezobowiązujące. Po konsultacji możesz zdecydować się na dalszą współpracę lub z niej zrezygnować.

Działamy na terenie całego kraju i pomogliśmy wielu poszkodowanym osobom. Zawalcz o swoje pieniądze i dołącz do tego grona.

Skontaktuj się z nami:


4.7/5 - (33 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.