Prowadzona aktywnie egzekucja komornicza zdecydowanie źle wpływa na finanse osoby zadłużonej. W związku z tym dłużnicy często próbują szukać różnych rozwiązań, które mają na celu zmniejszenie ucisku finansowego, w którym się znaleźli. Czy istnieje konto bez komornika? Czy w tym zakresie konto w AION Bank jest bezpieczne od komornika? Na te pytanie odpowiemy w tekście. Wskażemy również w jaki sposób osoby zadłużone szukają ratunku przed presją komornika sądowego.
Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.
Jak komornik znajduje konto bankowe?
Egzekucja z konta bankowego przebiega w każdym przypadku tak samo. Komornik posiadając tytuł wykonawczy dokładnie zna dane osobowe dłużnika. Wie jakie ma imię oraz nazwisko i co bardzo ważne również zna numer PESEL osoby zadłużonej. Tak szczegółowe dane identyfikacyjne pozwalają organowi egzekucyjnemu na precyzyjne ustalanie majątku osoby zadłużonej.
W przypadku egzekucji z rachunku bankowego podstawą działania komornika jest System OGNIVO. Jest to specjalny system teleinformatyczny, którym komornicy komunikują się z bankiem poprzez możliwość wysyłania ujednoliconych zapytań w zakresie kont bankowych osób zadłużonych. Dosłownie za pomocą jednego kliknięcia wszystkie banki w Polsce (w tym banki spółdzielcze) otrzymują zapytanie dotyczące tego, czy konkretna osoba X nie posiada konta bankowego. Jeśli posiada to takowe konto bankowe zostaje zajęte przez komornika. Wszystkie znajdujące się na takim rachunku środki podlegają wówczas zajęciu, za wyjątkiem kwoty wolnej od zajęcia na rachunku bankowym. Wynosi ona zawsze 3/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Jak już zdążyłeś się przekonać komornik bez trudu ustali gdzie masz założone konto bankowe. Zajmie mu to zaledwie kilka chwil. Nawet ewentualna zmiana konta bankowego może tylko na chwilę rozwiązać problem.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną
Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
Konto w AION Bank a komornik. Czy komornik nie zobaczy tego rachunku?
Jak wynika z informacji zawartych w Krajowym rejestrze Sądowym (KRS) AION Bank jest oddziałem zagranicznego przedsiębiorcy, którego główna siedziba mieści się w Brukseli (Belgia). Oznacza to, że siedzibę ma w innym kraju, ale może na terytorium Polski wykonywać swoją działalność w ramach oddziału.
Zwróćmy jednak uwagę na miejsce siedziby oddziału. Jest nią ul. Dobra 40, 00 – 344 Warszawa. Dodatkowo AIOB Bank nadaje polski numer IBAN. Oznacza to, że komornik bez problemu namierzy i zajmie konto w AION Bank.Z tego powodu nie zalecamy zakładania konta w AION Bank tym, którzy myślą, iż w ten sposób uda im się uniknąć uciążliwej egzekucji komorniczej z konta bankowego.
Jeśli nie AION Bank to co? Czy istnieje bezpieczne miejsce przechowywania pieniędzy?
Na naszym blogu poruszaliśmy już temat konta bez komornika. Wskazywaliśmy, że dłużnicy korzystają z takich rozwiązań jak:
- Konto REVOLUT,
- konto socjalne (antykomornicze).
W pierwszym przypadku, tj. konta Revolut, możliwe jest założenie go przez każdą osobę dorosłą. Wówczas właściciel rachunku dostaje specjalny numer do konta i ewentualnie kartę. Rachunek bankowym zakładany jest w innym kraju niż Polska, w związku z czym komornik nie jest w stanie ustalić, że dłużnik ma konto, na którym znajdują się pieniądze.
Jeśli chodzi natomiast o konto socjalne, to tutaj sprawa jest już trochę bardziej skomplikowana. Konto antykomornicze (socjalne) można założyć w polskim banku, ale pod warunkiem, że będą na nie spływały wyłącznie świadczenia publiczne. Najlepszym przykładem będzie tutaj świadczenie 500 plus, które nie podlega egzekucji komorniczej.
Mam długi komornicze i zajęte konto bankowe. Co mogę z tym zrobić?
Zacznijmy od tego, że dłużnik ma prawo do skutecznego oddłużania. Przy czym na etapie postępowania egzekucyjnego prawo powyższe jest znacząco ograniczone. Oczywiście możliwe jest składanie odwołań w toku egzekucji jak np. skarga na czynności komornika, ale zwykle niewiele to daje. Niekiedy tylko przedłuża postępowanie. Czy istnieje jednak coś, co skutecznie zatrzymałoby komornika? Okazuje się, że oddłużanie z komornikiem to fakt i może też dotyczyć Twojej sprawy. Chociaż trzeba spełnić pewne warunki.
Możliwość zablokowania komornika istnieje wówczas, gdy pojawienie się organu egzekucyjnego stanowiło dla Ciebie całkowite zaskoczenie. W tym sensie, że komornik pojawił się bez żadnego postępowania sądowego. Nie otrzymywałeś żadnych pism z sądu takich jak np.:
- nakaz zapłaty w postepowaniu upominawczym,
- nakaz zapłaty w EPU,
- nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym,
- wyrok zaoczny,
- wezwanie na rozprawę?
Jeśli NIE i masz komornika to zapewne w Twojej sprawie możliwe jest umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych Ci dotychczas pieniędzy. W tym momencie możesz zacząć działać. Początkowo samodzielnie, ustalając istotne dla sprawy fakty i okoliczności. Jako pierwszą czynność wykonaj telefon do komornika. Podając sygnaturę akt komorniczych (KM) zapytaj się o:
- nazwę sądu, który wydał tytuł wykonawczy,
- nazwę tytułu wykonawczego (np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym),
- datę wydania tytułu wykonawczego,
- nazwę wierzyciela,
- sygnaturę akt sprawy sądowej.
Dysponując taką wiedzą wykonaj telefon do sądu, który wydał wobec Ciebie tytuł wykonawczy. Dowiedz się na jaki adres sąd wysyłał do Ciebie przesyłki sądowe. Zapewne potwierdzisz jedynie, że to był stary i dawno nieaktualny adres. Taki, pod którym nie mieszkasz od dłuższego czasu. Pamiętaj, że nie liczy się adres zameldowania tylko adres zamieszkania.
Już wiem, że nie dostawałem pism z sądu. Co dalej?
Jeśli już wiesz, że sąd pominął Cię w postępowaniu sądowym to teraz czas na faktyczne i rzeczywiste działania procesowe. W tym miejscu jednak przestrzegamy przed samodzielnym podejmowaniem czynności jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy prawnej jak i doświadczenia procesowego. Łatwo bowiem popełnić błąd, który może przekreślić wygraną w sprawie nawet potencjalnie łatwej do pozytywnego załatwienia. Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się w tego typu sprawach prawnik od spraw komorniczych.
Cały proces oddłużania z komornikiem należy rozpocząć od skierowania do sądu wniosku o prawidłowe doręczenie przesyłki sądowej. Ponadto trzeba również złożyć odwołanie do sądu albo inne pismo sądowe (w zależności co to jest), aby uchylić tytuł egzekucyjny. Potem pozostaje jeszcze korespondowanie z komornikiem i często również wierzycielem. Ten drugi zazwyczaj reprezentowany jest przez prawnika – profesjonalistę i dlatego dla wyrównania szans warto posiadać specjalistę również po swojej stronie.
Gdzie mogę zgłosić się o pomoc w zablokowaniu komornika na koncie bankowym?
Oczywiście podmiotów świadczących usługi prawne na rynku spotkać można bardzo wiele. Problem w tym, że nie każdy (a relatywnie niewiele) podmiotów bardzo mocno specjalizuje się w tematyce oddłużania. W szczególności oddłużania z komornikiem co jest bardzo wysoką specjalizacją.
W Kancelarii EUROLEGE mamy natomiast niezwykle duże doświadczenie w załatwianiu spraw na etapie komorniczym. Nasi prawnicy od długów pomogli już setkom osób zadłużonych z komornikiem doprowadzając do umorzeń egzekucji. Działamy zdalnie, na terenie całego kraju. Kontakt z nami jest bardzo prosty. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu, aby skorzystać z pomocy prawnika – specjalisty. Nie musisz nawet wychodzić z domu czy pracy.
Co bardzo ważne, wstępna analiza sprawy jest u nas całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. W jej ramach otrzymasz poradę prawnika w swojej sprawie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas lub napisz. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (440)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (106)
Revolt jest w 100%bezpiecznym kontem.
Mam pytanie , ponieważ włascicielem jest Reavout, ale rachunek po wpisaniu w Revolucie polski rachunek nalezy do Aion Bank, w związku z tym czy konto moze byc bezpieczne od zajęć.
Niestety, ale obecnie zmianie uległy przepisy i nadawany jest polski numer IBAN. To powoduje, że obecnie Revolut może nie być bezpiecznym rozwiązaniem.
Chciałbym ustalić czy moje wierzytelności uległy przedawnieniu
W takiej sytuacji należałoby dokonać dogłębnej analizy każdej sprawy oraz ustalić datę wymagalności każdego roszczenia panie Stefanie.