W obecnych czasach zmian, kryzysów gospodarczych i rosnących kosztów życia coraz więcej osób popada w kłopoty finansowe i traci płynność finansową. Sprawdź czym ona jest i jak możesz wpłynąć na jej poprawę.

Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Czym jest płynność finansowa?

Płynność finansowa to nic innego jak zdolność do wywiązywania się z posiadanych zobowiązań względem innych terminowo. Oznacza to, że jeżeli Twoja płynność finansowa jest na stabilnym poziomie, to nie masz problemów z zapłatą rachunków czy podatków, a także z wywiązywaniem się z terminowych płatności na rzecz innych przedsiębiorców.

Płynność finansowa to podstawa dalszego rozwoju firmy i finansów prywatnych. Jeśli problemy pojawiają się na fundamentalnym gruncie, czyli już w przypadku podstawowych opłat, to w takiej firmy nie ma przestrzeni na rozwój. Utrzymanie płynności finansowej to problem, który szczególnie dotyka małe firmy i osoby, które zaciągają dużo zobowiązań. W ich przypadku stabilność może zaburzyć nawet kilku klientów, którzy nieterminowo zapłacą fakturę za usługę lub towar.

W wielu przypadkach opóźnienia w płatnościach wiążą się także z dodatkowymi kosztami, a co za tym idzie ze zwiększeniem naszych problemów finansowych.

Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.

Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną

Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

Dlaczego płynność finansowa jest ważna?

Utrzymanie płynności finansowej pozwala na sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa i daje możliwość reagowania na zmiany rynkowe i inwestowanie. Firma, która posiada zgromadzone środki na koncie bankowym może kupić większą ilość towaru przed planowaną podwyżką cen lub zgromadzić jego zapas w momencie, kiedy hurtownia wprowadzi czasową promocję. Kapitał pozwala także na posiadanie zapasów. Dzięki temu firma będzie terminowo realizować zlecenia, co finalnie wpłynie na jej wizerunek.

Kontrola – ważny element dla zachowania płynności finansowej

Osoby, które zarządzają małymi firmami lub prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą muszą zajmować się wieloma rzeczami naraz. Często brakuje czasu na bieżącą kontrolę. A jest to bardzo ważny element, który pozwala na wcześniejsze wykrycie ewentualnych problemów finansowych, pojawienia się silnej konkurencji czy istotnych zmian technologicznych na rynku i odpowiednią reakcję.

Nieterminowe płatności – zmora małych przedsiębiorstw

Najlepszą metodą na utrzymanie płynności finansowej jest prewencja. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać kryzysom zanim one się pojawią, choć nie zawsze jest to możliwe. Kluczem do udanej współpracy z klientem jest jego wcześniejsza weryfikacja. Obecnie mamy dostęp do wielu narzędzi, które pozwolą nam sprawdzić podstawowe dane firmy i zweryfikować czy firma z którą planujemy nawiązać współpracę nie znajduje się na liście dłużników. Takie działanie może uchronić przed zatorami płatniczymi, przynajmniej częściowo. Oczywiście istnieje możliwość odzyskania należności od klientów za pomocą windykacji. Choć jest to skuteczne narzędzie, to najczęściej sam proces jest długotrwały i niestety nie uchroni nas przed utratą płynności finansowej.

Innym sposobem na ściągnięcie należności jest faktoring. Faktor odkupuje od Ciebie wierzytelność i płaci Ci jej ustalony procent. Przejmuje na siebie obowiązek ściągnięcia należności i bierze na siebie ryzyko z tym związane.

Przedpłata, krótki termin płatności

Krótki termin płatności czy przedpłata przed wykonaniem usługi to Twoja szansa na utrzymanie płynności finansowej. Warto stosować tego rodzaju zabezpieczenia szczególnie w przypadku nowych klientów, których uczciwość ciężko jest ocenić. Dzięki temu znacznie zniwelujesz ryzyko.

Różne terminy płatności

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją działalność lub nie posiadasz zbyt dużej poduszki finansowej, to dobrym rozwiązaniem jest wystawianie faktur z różnymi terminami płatności. Dzięki temu zdecydowanie prościej będzie Ci opłacać zobowiązania.

Negocjuj z dostawcami

Dostawcy, to taki sam przedsiębiorca jak Ty. Zależy mu przede wszystkim na zysku. Jeśli od kilku lat współpracujesz z jednym dostawcą i regularnie spłacasz swoje zobowiązania, możesz spróbować negocjacji. Klient nie zapłacił na czas, chcesz przeznaczyć środki na inwestycję lub potrzebujesz większej dostawy? Poproś o zwłokę w płatności lub kredyt kupiecki. Jeśli do tej pory nie miałeś problemów z płatnościami, dostawca powinien zrozumieć i przystać na Twoją prośbę.

Jak ratować firmę, która utraciła płynność finansową?

Czasami bywa tak, że przegapisz odpowiedni moment i nie zareagujesz w momencie, kiedy jest jeszcze szansa na wprowadzenie niewielkich zmian, a Twoja firma straci płynność finansową. Niektórych sytuacji nie da się przewidzieć.

Idealnym przykładem była pandemia, która zmusiła wielu przedsiębiorców do czasowego zawieszenia działalności. Wtedy, małe biznesy, które dopiero co rozpoczęły swoją działalność musiały zmierzyć się z potężnym kryzysem. Kiedy więc wierzysz w powodzenie swojego biznesu, a utrata płynności finansowej to jedynie czasowe przeciwności losu – działaj.

Najgorszym rozwiązaniem jest udawanie, że problem nie istnieje. Powoduje to zwiększenie długu i często spore obciążenie psychiczne. Jednym ze sposobów na uregulowanie ciążących zobowiązań jest kredyt. Zaciągając go musisz pamiętać o dokładnym sprawdzeniu czy będziesz w stanie spłacać raty i czy nie obciążą one znacząco Twojego budżetu. Środki z kredytu przeznacz na spłatę zaległości, podatków czy wypłatę pensji. Możesz zdecydować się także na kredyt inwestycyjny, który będzie sposobem na rozwój działalności bez angażowania bieżących środków.

Innym sposobem jest negocjacja warunków z dostawcami. Kiedy nie posiadasz środków, a masz szansę na większą sprzedaż, możesz poprosić hurtownię o kredyt kupiecki. Dzięki temu otrzymasz towar z fakturą, której termin płatności będzie odroczony na późniejszy termin.

Płynność finansowa to bardzo ważny wyznacznik prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Należy więc stale analizować finanse i dbać o odpowiedni przepływ należności w firmie. Problem, który zostanie dostrzeżony w odpowiednim momencie nie będzie wymagał angażowania dodatkowych źródeł finansowania, a jedynie wprowadzenia drobnych zmian w funkcjonowaniu firmy. Jeśli masz problem z nadzorowaniem i kontrolą finansów firmy, być może warto zlecić analizę zewnętrznej firmie lub zatrudnić dodatkową osobę. Najważniejsze jest reagowanie na kryzysy i wprowadzanie odpowiednich zmian, zamiast unikania odpowiedzialności.

Kiedy masz problemy, skorzystaj z pomocy

Jeśli masz problem z zachowaniem płynności finansowej lub zmagasz się z klientami, którzy nie opłacają swoich należności w terminie i nie wiesz jak zadbać o finanse swojej firmy – skontaktuj się z nami.

Darmowa konsultacja oddłużeniowa

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Kancelaria Eurolege

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

4.8/5 - (47 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *