Wydawać by się mogło, że kredyt to kredyt. Pożyczasz określoną sumę pieniędzy i oddajesz w ustalonych ratach powiększonych o oprocentowanie. Bank na tym zarabia, a Ty masz do dyspozycji potrzebną sumę pieniędzy. W każdym z rodzajów kredytu założenia są takie same, jednak warto podkreślić, że istnieją różne jego odmiany. Poniżej wymienimy te najpopularniejsze zarówno dla konsumentów jak i przedsiębiorców.
Kredyt bankowy to zobowiązanie finansowe sfinalizowane w postaci umowy kredytowej, w której określone są warunki kredytowe. Kredytobiorca pożycza określoną sumę pieniędzy na konkretny czas, a w zamian za to zobowiązuje się do spłaty rozłożonej na regularne raty przez określony czas.
Podstawową różnicą jest to, że kredyt udzielany jest przez bank, a regulowany przez prawo bankowe, natomiast pożyczki udzielają pozostałe instytucje finansowe, a jej zapisy regulowane są przez Prawo Cywilne. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule różnica między kredytem a pożyczką.
Banki starają się dopasować swoją ofertę do potrzeb klientów, dlatego też wprowadzają do swojej oferty różne produkty finansowe. Dlatego poszczególne kredyty różnią się nie tylko wysokością wypłaty, ale także celem kredytu czy czasem spłaty, a nawet walutą, w jakiej są udzielane.
Kredyty, które udzielane są osobom fizycznym, nazywane są kredytami konsumenckimi. Oczywiście przedsiębiorcy mogą także starać się o ten rodzaj kredytu, jednak z zaznaczeniem, że finansowanie nie może zostać przeznaczone na działalność gospodarczą.
Kredyt gotówkowy udzielany jest na dowolne potrzeby finansowe. Oznacza to, że przy jego udzielaniu nie musisz informować banku o jego celu czy przedstawiać poświadczenia wydatkowania. Może zostać przeznaczony zarówno na potrzeby konsumpcyjne jak i zakup np. nowego sprzętu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby środki uzyskane w ramach kredytu gotówkowego przeznaczyć na remont czy budowę domu. Termin spłaty takiego rodzaju zobowiązania przeważnie wynosi od kilku miesięcy do kilku lat. Bank przeważnie nie wymaga od kredytobiorcy dodatkowych zabezpieczeń.
Kredyt hipoteczny to kredyt celowy, który pozwala na zakup nieruchomości. Ze względu na to, że w tym rodzaju zobowiązania bank pożycza dużo wyższą sumę pieniędzy, oczekuje także lepszego zabezpieczenia np. wpis do hipoteki. Kredyt hipoteczny reguluje oddzielna ustawa o kredycie hipotecznym, a aby go otrzymać kredytobiorca musi spełnić szereg wymagań odnośnie zarobków, zatrudnienia czy posiadanych zobowiązań. Kredyty hipoteczne to zobowiązania długoterminowe, które zaciągane są przeważnie na około 30 lat. Uzyskanie kredytu hipotecznego jest czasochłonne i zobowiązuje do wypełnienia masy formalności, jednak ten rodzaj kredytu oferuje najniższe dostępne na rynku oprocentowanie.
WAŻNE! Masz kredyt hipoteczny albo kredyt gotówkowy oparty zmienną stopę procentową WIBOR? W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się sprawami o obniżenie ogólnej kwoty do spłaty kredytów opartych o WIBOR. Chcesz uzyskać bezpłatną analizę swojej umowy? Napisz do nas lub zadzwoń!
Kredyt konsolidacyjny to najprościej mówiąc kredyt, który udzielany jest w celu spłaty innych zobowiązań. Dlatego często określany jest on jako pomoc finansowa. Dzięki niemu kredytobiorca może opłacić posiadane w innych bankach zobowiązania i scalić to wszystko w jedną, korzystną ratę. Wszystko dzięki temu, że bank rozkłada zobowiązanie na dłuższy okres czasu i przeważnie niższe oprocentowanie.
Kredyt samochodowy to kredyt celowy, który udzielany jest na zakup nowego lub używanego samochodu. Przy tego rodzaju kredycie konieczne jest udokumentowanie dochodów. Bank sprawdza także przedmiot zakupu weryfikując wartość samochodu. Instytucja finansowa może także wymagać dodatkowego zabezpieczenia w postaci wpisania jako współwłaściciela do czasu spłaty kredytu.
Kredyt, który zaciąga firma nie zawsze zwiastuje problemy finansowe. Czasami tego rodzaju wsparcie to jedyny sposób na krok do przodu i inwestycję w celach rozwojowych. Dodatkowe środki to czasami także jedyny sposób na realizację świetnego pomysłu biznesowego i rozpoczęcie nowej działalności.
Kredyt obrotowy to jeden z najpopularniejszych kredytów z oferty dla przedsiębiorców. Może on zostać przeznaczony praktycznie na dowolny cel, jednak z reguły firmy zaciągają go w celu spłaty posiadanych zobowiązań czy na zakup towarów czy surowców niezbędnych do kontynuowania działalności firmy. Przeważnie zobowiązanie udzielane jest na rok, jednak szczegółowe warunki zależą od banku.
Kredyt inwestycyjny, jak sama nazwa wskazuje, może zostać przeznaczony na różnego rodzaju inwestycje. Przeważnie firmy zaciągają tego rodzaju zobowiązanie aby zakupić nową nieruchomość, maszyny, niezbędny sprzęt czy linie technologiczne. Kredyt inwestycyjny udzielany jest przeważnie na duże kwoty, a jego maksymalna wysokość jest praktycznie nieograniczona. Jednak to, czy dana firma uzyska od banku zgodę na tak duże finansowanie zależy od jej sytuacji finansowej i posiadanego zabezpieczenia. Często konieczne jest także posiadanie wkładu własnego.
Większość kredytów dla przedsiębiorstw skierowana jest do podmiotów, które istnieją na rynku co najmniej 12 lub nawet 24 miesiące. Oznacza to, że firmy, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę w biznesowym świecie, z góry stoją na straconej pozycji. Jednak nie do końca. Istnieje produkt bankowy skierowany do nowo powstałych podmiotów. Niektóre banki nie wymagają nawet tego, aby firma była formalnie założona i posiadają kompleksową usługę, w której założenie firmy i dopełnienie formalności jest w pakiecie. Jednak konieczne jest posiadanie dobrego biznesplanu i uzasadnienia powodzenia planowanego pomysłu.
Kredyt pomostowy to specjalny rodzaj kredytu, który skierowany jest do tych przedsiębiorców, którzy wnioskowali o unijną dotację do inwestycji, ale jeszcze jej nie otrzymali. Ten rodzaj wsparcia pozwala na utrzymanie płynności finansowej firmy i rozpoczęcie inwestycji wcześniej. W zależności od oferty banku kredyt pomostowy może sfinansować nawet całość wartości przedsięwzięcia. Jednak otrzymanie tego rodzaju wsparcia wymaga wypełnienia sporej ilości formalności.
To specjalny rodzaj wsparcia, który przeznaczony jest dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nie wszystkie banki oferują ten rodzaj wsparcia. Spłata tego rodzaju zobowiązania może zostać częściowo dofinansowana z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wystarczy dobry pomysł i argumentacja aby rozwinąć swoją firmę o nowe technologie tańszym kosztem.
Z dostępnej oferty banków z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak pod warunkiem, że spełni określone przez bank wymagania. Przede wszystkim konieczne jest posiadanie zdolności kredytowej. Bez tego, większość z oferowanych produktów, nie będzie dostępna. Przed zaciągnięciem konkretnego zobowiązania warto więc zastanowić się nad jego celem i sprawdzić ofertę różnych banków.
W kancelarii EUROLEGE zatrudniamy prawników, którzy posiadają doświadczenie w sprawach dotyczących instytucji finansowych. Doskonale znają ich metody działań i potrafią to skutecznie wykorzystać w prowadzeniu procesów przeciwko nim. Pomagamy także osobom zadłużonym w wyjściu z ciężkiej sytuacji finansowej. Jeśli chcesz skorzystać z naszych usług, potrzebujesz pomocy lub porady – zapraszamy. Pierwsza konsultacja zawsze jest darmowa.
Zostaw komentarz