Rencistka z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, utrzymująca się z niskiej renty zaciągnęła 2 tys. zł pożyczki od firmy z Bielska-Białej. Firma domagała się od kobiety zapłaty prawie 20 tys. wraz z odsetkami z tytułu niespłaconej pożyczki. Komornik już ściągną z biednej rencistki część pieniędzy, ale w obronę wziął ją prokurator krajowy!

O tej bulwersującej sprawie pisze Mateusz Minkowski dla portalu Bankier.pl. Okazało się, że do zaciągnięcia pożyczki kobietę zmusił jej konkubent, który na dodatek się nad nią znęcał. Mężczyzna zmarł a firma pożyczkowa skierował sprawę do sądu. Chociaż kobieta wykazała, że do podpisania umowy została zmuszona a sama nie miała nawet możliwości zapoznania się z jej treścią, to sąd w Bielsku-Białej wydał nakaz zapłaty. W oparciu o prawomocne orzeczenie komornik wszczął egzekucję na kwotę 20 tys. zł. Z biednej kobiety ściągnął już prawie 8 tys. zł.

Prokurator zatrzyma komornika?

Sprawą zainteresował się Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro, który uznał, że sąd niesłusznie nie zbadał potencjalnie nieuczciwego charakteru zapisów umowy, z której wynikało zobowiązanie. Prokurator skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. Wniósł o uchylenie nakazu zapłaty w całości, przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania i wstrzymanie postępowania egzekucyjnego. W skardze wskazał, że orzeczenie sądu usankcjonowało warunki zawarte w umowie, której postanowienia nie były indywidualnie negocjowane. A takie działanie naruszyło konstytucyjne zasady ochrony konsumenta.

Według prokuratury sąd powinien rozpoznać sprawę z uwzględnieniem ochrony praw konsumenckich rencistki w relacji do podmiotu zawodowo zajmującego się udzielaniem pożyczek. Zgodnie z kodeksem cywilnym postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które nie są z nim indywidualnie uzgodnione nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Sąd nie doręczył nakazu?

Co istotne wykazano, że pozwanej rencistce nie doręczono nawet nakazu zapłaty, bo jej konkubent ukrywał go przed nią.

Prokurator Generalny zarzucił też sądowi rejonowemu automatyczne uznanie, że jest właściwy miejscowo do rozpoznania przedmiotowej sprawy. – Tymczasem w przypadku rozstrzygnięcia, że zapisy umowy kredytowej były niedozwolone, właściwym miejscowo sądem byłby sąd najbliższy miejscu zamieszkania pozwanej – podkreślił.

Według orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE umiejscowienie sądu rozpoznającego jego sprawę jest okolicznością istotną dla konsumenta z punktu widzenia jego uprawnień i wygody udziału w postępowaniu.

Masz problem z komornikiem? Sprawdź jak umorzyć egzekucję i odzyskać pieniądze!

Jeśli masz problem z komornikiem sądowym i chcesz ochronić swój majątek do musisz wiedzieć, że istnieją regulacje umożliwiające umorzenie egzekucji i… ODZYSKANIE ZABRANYCH PIENIĘDZY! Jak to możliwe? Wszystko zależy od tego, czy o całej sprawie dowiedziałeś się od komornika czy też wcześniej zanim pojawiła się egzekucja otrzymywałeś jakieś pisma z sądu?

Jeśli komornik pojawił się nagle, bez żadnych wcześniejszych informacji z sądu (np. nakaz zapłaty, pozew), to istnieje realna szansa na umorzenie postępowania komorniczego i odzyskanie zabranych pieniędzy.

Każda sprawa jest inna, dlatego w celu sprawdzenia, czy Twoja sprawa kwalifikuje się do takiego postępowania konieczne jest dokonanie gruntownej analizy prawnej. W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat pomagamy osobom pozwanym do sądów i wobec których prowadzone są egzekucje komornicze na wnioski banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych.

Chcę umorzenia egzekucji komorniczej. Jak mam się zgłosić?

Chcesz dowiedzieć się więcej? Współpracujący z nami prawnicy są do Twojej dyspozycji. Zgłoszenia swojej sprawy możesz dokonać na wiele wygodnych i bezpiecznych sposobów. Wszystko załatwisz w naszej Kancelarii bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy.

Pamiętaj, że odwlekanie sprawy działa na Twoją niekorzyść! Im szybciej zaczniesz działać tym szybciej uwolnisz się od komornika.

Oto kilka wygodnych i bezpiecznych form kontaktu z nami:

Źródło: bankier.pl


5/5 - (1 vote)

Kategorie: Wiadomości

O Autorze

Bogumił Fura

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.