Prawnicy ostrzegają kontrahentów Biedronki przed przedawnieniem ich roszczeń. Sprawa związana jest z karą nałożoną na największą w kraju sieć sklepów spożywczych – Jeronimo Martins Polska (JMP) przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
UOKiK ukarał JMP za nieuczciwe wykorzystywanie przez spółkę przewagi kontraktowej. Teraz prawnicy ostrzegają kontrahentów Biedronki, którzy chcieliby dochodzić swoich roszczeń w związku z decyzją UOKiK, że nie powinni czekać z pozwami na zakończenie sporu sądowego pomiędzy spółką a urzędem – pisze portal prawo.pl.
Spór może potrwać wiele miesięcy, a nawet lat. A pierwsze roszczenia kontrahentów przedawnią się z końcem bieżącego roku.

Jak przedłużyć roszczenia?

Chociaż są przepisy, które pozwalają wydłużyć roszczenia do 6 lat (ustawa o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji), to jednak w tym przypadku nie obowiązują.
Dlatego, że odnoszą się jedynie do tych naruszeń przepisów, które polegając na zawieraniu porozumień naruszających konkurencję lub na nadużyciu pozycji dominującej. Natomiast prezes UOKiK uznał, że JMP naruszyło inne przepisy – poprzez praktyki nieuczciwie wykorzystujące przewagę kontraktową.
Podstawowy termin przedawnienia dla roszczeń majątkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata. Ponieważ pod lupą UOKiK znalazły się praktyki Biedronki z lat 2018 – 2020 to roszczenia z początku tego okresu zaczną się przedawniać już z końcem bieżącego roku. Dlatego jeśli masz roszczenie względem sieci musisz złożyć pozew albo wszcząć postępowanie ugodowe przed sądem przed upływem okresu przedawnienia.

Masz dług? Gdzie szukać pomocy?

Kancelaria EUROLEGE od lat pomaga osobom zadłużonym. Nie ma znaczenia, czy sprawa jest na etapie przedsądowym i dłużnik jest nękany przez firmy windykacyjne, albo trafiła do komornika czy sądu. W każdej sytuacji staramy się znaleźć takie rozwiązanie, aby dług zdecydowanie zmniejszyć, albo anulować w całości. Chcesz dowiedzieć się więcej? Współpracujący z nami prawnicy są do Twojej dyspozycji.
Zgłoszenia swojej sprawy możesz dokonać na wiele wygodnych i bezpiecznych sposobów. Nie musisz nawet wychodzić z domu czy pracy. Pamiętaj, że czas działa na Twoją niekorzyść. Im dłużej zwlekasz tym trudniej uwolnić się od długu!
Oto kilka wygodnych i bezpiecznych form kontaktu z nami:

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl oraz prawo.pl


5/5 - (1 vote)

Kategorie: Wiadomości

O Autorze

Bogumił Fura

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.