Otrzymujesz wezwanie na rozprawę i zastanawiasz się co będzie działo się dalej? Bardzo dużo osób, nie mając doświadczenia w „chodzeniu po sądach” ma błędne wyobrażenie tego jak w praktyce wygląda rozprawa sądowa. Zderzenie rzeczywistości z wyobrażeniami niekiedy potrafi być bardzo mocne. Obrazki z seriali telewizyjnych i tzw. paradokumentów nijak się mają do tego co faktycznie można zastać na Sali sądowej. W szczególności zdziwić się mogą Ci, którzy swoją wiedzę na temat związany z przebiegiem rozprawy sądowej czerpią z filmów i seriali amerykańskich. W systemie anglo – saskim, a więc także amerykańskim rozprawa sądowa jest zupełnie inna. Poza tym w telewizji zazwyczaj pokazywane są sprawy karne, a my w naszym dzisiejszym artykule skupimy się sprawach cywilnych. Głównie na sprawach o zapłatę. Czyli na tym, co robimy codziennie.
W poniższym opracowaniu nie będziemy skupiali się na nowinkach procesowych, czyli rozprawie zdalnej. Jest to forma prowadzenia rozprawy sądowej przy użyciu urządzeń służących do transmisji dźwięku i obrazu, tzw. wideokonferencje.
Każda ze spraw sądowych rozpoczyna się od jej wywołania. Czynność wywołania rozprawy dokonywana jest w przeważającej większości przez protokolanta. Czyli osobę, która pod nadzorem sędziego spisuje protokół przebiegu rozprawy sądowej.
Kiedy strony i ich potencjalni pełnomocnicy zostaną wywołani zasiadają w ławach sądowych. W sprawie cywilnej po lewej stronie siada powód, a po prawej pozwany. Tak wygląda początkowy przebieg rozprawy sądowej.
Następnie w przypadku rozprawy przed sądem I instancji sędzia rozpatrujący sprawę albo przewodniczący składu orzekającego sprawdzają obecność. Jest to bardzo ważny moment. Szczególnie dla osoby pozwanej. Jeśli nie złożyła ona takiego pisma jak odpowiedź na pozew, to sąd może pod jej nieobecność wydać wyrok zaoczny. A więc orzeczenie bardzo dla pozwanego niekorzystne.
Sprawdzanie obecności dotyczy nie tylko stron. Objęci są nią także wezwani prawidłowo na sprawę świadkowie, a także ewentualnie biegli sądowi. W odróżnieniu os strony procesu, która nie musi stawiać się na sprawę świadkowie i biegli sądowi mają taki obowiązek. W przypadku braku stawienia się na sprawę przez świadka lub biegłego sąd może nałożyć na nich grzywnę, a nawet zarządzić ich przymusowe doprowadzenie! W przypadku strony (powoda i pozwanego) w sprawie cywilnej nie muszą się stawiać. Z naszego doświadczenia wynika nawet, że w znacznej ilości spraw nie jest to wskazane przez wzgląd na to, że druga strona też się nie stawia. W takich okolicznościach cała uwaga skupia się na pozwanym, który w natłoku pytań może popełnić prosty błąd. Lepiej na pewno na spokojnie swoje stanowisko przekazywać w pismach procesowych. Będzie to przynajmniej stanowisko przemyślane.
Kiedy sprawdzenie listy obecności zostanie wykonane wówczas sąd przechodzi do merytorycznej fazy rozprawy. Zaczyna się od tego czy strona powoda popiera pozew. Może się także zdarzyć, że sąd zechce o wytłumaczenie żądania pozwu gdyby coś było niezrozumiałe. Natomiast strona pozwana pytana jest zawsze czy uznaje żądanie pozwu. Odpowiedź naturalnie zależy od przyjętej strategii procesowej i wcześniejszych ustaleń.
Do spraw przeciwko bankom, chwilówkom czy firmom windykacyjnym w naszej Kancelarii EUROLEGE zawsze podchodzimy indywidualnie. Znając wielość możliwych scenariuszy i roszczeń wiemy jak przygotować się na spór sądowy. Jednak zawsze wchodzimy w spór, ponieważ widzimy jak wiele błędów popełniają instytucje finansowe. Dzięki temu już od wielu lat skutecznie pomagamy osobom zadłużonym w walce o finansową wolność i oddłużanie.
Czas trwania rozprawy sądowej jest różny. Wszystko zależy od ilości stron, obszerności materiału dowodowego, ilości świadków, biegłych czy chociażby sprawności sędziego rozpatrującego sprawę. Sprawy o zapłatę akurat nie należą raczej do długich. Rozprawa potrafi trwać od kilku minut do nawet wielu godzin! Pamiętajmy, że rozprawa może zostać odroczona i podzielona na części. Dlatego nierzadko sprawy sądowe trwają miesiącami, a nawet długimi latami!
Dla osoby pozwanej długość procesu bywa często zbawienna. Daje bowiem okazję do tego, aby zgromadzić środki na zapłatę w przypadku ewentualnej przegranej. Jeśli osoba zadłużona nie podejmuje obrony to może szybko spotkać się z komornikiem. Nie tylko nie daje sobie szansy na oddłużenie – u nas statystycznie powyżej 60% -, ale też nie daje sobie szansy na znalezienie wyjścia z trudnej sytuacji bez obecności komornika.
Odpowiedź na to pytanie możemy sprowadzić do dwóch zasadniczych kwestii. Po pierwsze ile się czeka ogólnie na rozprawę sądową (termin rozprawy) oraz jak długo czeka się przed wejściem na salę sądową.
Termin oczekiwania na rozprawę sądową uzależniony jest od sądu, w którym ma się odbyć. Zwykle niewielkie sądy rejonowe mają krótsze okresy oczekiwania na termin rozprawy. Nie jest to jednak regułą. Ponadto zależne jest wszystko również od wydziału, jego tempa pracy oraz szybkości rozpoznawania spraw przez samych sędziów. Z pewnością można powiedzieć, że sprawy w wydziałach rodzinnych (rozwody, alimenty, kontakty z dziećmi) zwykle trwają dłużej niż np. proste sprawy o zapłatę.
Inną kwestią jest oczekiwanie na wejście na salę sądową. Legendarne stały się już przecież opóźnienia w rozpatrzeniu sprawy. Jest to wynikiem niedopasowania czasu potrzebnego na przeprowadzenie rozprawy względem jej skomplikowania. Przykład? Wyznaczenie rozprawy na 1 godzinę gdzie musi zostać przesłuchanych kilku świadków albo biegły sądowy. W takiej sytuacji godzina kolejnej rozprawy potrafi się znacznie oddalić. W skrajnych przypadkach nawet o kilka godzin.
Masz sprawę o zapłatę długu? Chcesz uzyskać pomoc w sprawie sądowej? Nie martw się. W naszej Kancelarii EUROLEGE wszystko załatwisz zdalnie i bez wychodzenia z domu. Od wielu lat pomagamy osobom zadłużonym w całym kraju. Reprezentujemy naszych Klientów przed sądami w całej Polsce. Dzięki profesjonalnemu podejściu oraz łatwości w komunikacji pomogliśmy już kilku tysiącom osób wyjść z długów!
Chcesz uzyskać darmową analizę swojej sprawy sądowej? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz także wysłać do nas bezpłatne zgłoszenie za pośrednictwem formularza. Odpowiemy najpóźniej kolejnego dnia roboczego!
Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/
Polecam tą firmę, naprawdę potrafią zdziałać cuda
Zostaw komentarz